Lienilda Lienilda komentáře u knih

Ateliér špičatých klobouků 4 Ateliér špičatých klobouků 4 Kamome Širahama

Opět nádherná kresba, detaily. Tentokrát se děj odehrává behem jedné kouzelnické zkoušky a je to dost napínavé a místy temnější. Jsem zvědavá co se z krempáků vyklube.

Štětináč začíná být mé oblíbené zvířátko a dokonce je tam o něm pár stránek na konci navíc.

10.12.2023 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 3 Ateliér špičatých klobouků 3 Kamome Širahama

Nádherné kresby, detaily u šatů, kouzelnických plášťů a klobouků, radost pohledět. Začínají se nám rýsovat nějaká tajemství a já jsem zvědavá jak to bude pokračovat.

08.12.2023 5 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

V zajetí zimy se mi podařilo číst v době, kdy i počasí je zimní a připomíná pohádku. O to víc jsem si čtení o sněhu, vichřicích a ledu užila. Krásná propracovaná pohádka, ze začátku připomínající Hru o trůny (Starkové vs. Starykové), i Naslouchače mě to v lecčems připomnělo.

Každá kapitola se střídá z pohledu jiné osoby, ze začátku mě to ale dost zmátlo :) ale jak jsem si na to zvykla, šlo to samo. Nejdříve čteme příběh z pohledu 3 dívek přibližně stejného věku a pak se postupně přidávají další postavy. Moc se mi to líbilo a určitě si od autorky přečtu v budoucnu něco jiného.

06.12.2023 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 2 Ateliér špičatých klobouků 2 Kamome Širahama

Nádherné kresby a detaily, líbí se mi kam zatím příběh směřuje. A zbožňuju jak jsou nakreslené dívkám vlasy :) Toto je manga pro děti i dospělé.

30.11.2023 5 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Od Markéty Lukáškové jsem ještě nic nečetla, jen slyšela pár dílů podcastu "Příběh, který se opravdu stal".

Obecně mívám problém s knihami, které jsou psány hovorově, tak jsem si myslela, že to ani nevydržím. Ale v druhé kapitole nastoupila babička a hned to bylo jiné vyjadřování než od vnučky. Přišlo mi to jako skvělý nápad. A přibližně když jsme se dostali k nebi a peklu, tak už jsem se do příběhu zamilovala. Líbilo se mi, určitě doporučím k přečtení svojí mamce.

17.11.2023 4 z 5

Anna Boleynová - Králova posedlost Anna Boleynová - Králova posedlost Alison Weir

Nejprve musím zmínit, jak moc se mi líbí obálka. Nemohla jsem se na ni vynadívat.

O Anne Boleynove jsem měla představu jednak z filmu To druhé Boleynovic děvče, které jsem kdysi viděla a pak také z prvního dílu o Kateřině Aragonské. Z pohledu Kateřiny je Anna rozvracecka manželství, mrcha a snaží se zbavit ji i její dcery Marie.

Autorka Annu v tomto jejím druhém díle líčí jako ctižádostivou ženu bažící po moci a uznání a aby její děti byli královského rodu, která se kvůli tomu nebojí jít za hranu. Moc pěkná kniha a časem si ráda přečtu 3. dil o Janě Seymourové.

16.11.2023 5 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Občas sleduji (nebo spíše si nejdříve nahrávám) seriály, které dávají pozdě večer na ČT2 nebo ČTArt. A často tam narazím na nějaký skvost, jako byl třeba Babylon Berlín. Moc moc se mi ten seriál líbil a když jsem po hodně dlouhé době přišla na to, že je to založené na knihách, bylo jasné, že si sérii chci přečíst.

S mým nadšením nekoresponduje úplně hvězdičkové označení, které knize dávám. Je to tím, že ten rozpor mezi seriálem a prvním dílem knihy je příliš propastný. Charaktery a prostředí postav se vyvíjejí úplně jinak a hlavně Charly pro mě byla v knize zklamáním. Vyhovoval mi více to, co je vidět v seriálu, bohatší a chudší Berlín, což v knize nebylo moc patrné.

V sérii hodlám rozhodně pokračovat a i podle některých komentářů už tuším, že druhý díl se mi snad bude více líbit.

Strašně moc názvů ulic a míst mi kupodivu vůbec nevadilo, spíše jsem litovala, že Berlín vůbec neznám, jinak bych si to užila více.

04.11.2023 3 z 5

Sen o Zeleném domě Sen o Zeleném domě Liz Rosenberg

Biografie je to moc hezky napsaná, úplně jsem si v začátcích říkala, týýýjo, autorka psala Annu ze Zeleného domu úplně podle sebe. Ano, až tak mě to překvapilo. Ale Anna na rozdíl od ní měla přece jenom život o dost jednodušší, jak už to v pohádkách bývá.
To, že měla autorka psychické problémy a ještě si nevědíc vzala muže, který trpěl jinými psychickými problémy, to byla jistě neuvěřitelná zátěž na celý život. A pak ještě ten syn, u kterého jsme se přesně nedozvěděli, co ohavného vyváděl.
Kniha má být od 13 let, ale nevěřím, že by z ní byl někdo v těchto letech nadšený. Začátek super, ale pak je to stále smutnější a depresivnější. Ale čtení rozhodně nelituji a jsem moc ráda, že jsem si doplnila obrázek o autorce mé milé Anny ze Zeleného domu.

25.10.2023 4 z 5

Babička drsňačka znovu v akci Babička drsňačka znovu v akci David Walliams

Zdařilé pokračování, ale první díl se nám líbil více.

19.10.2023 4 z 5

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Výborné čtení. Jen ten úplný závěr mě trošku zklamal, protože ta úplná pravda na konci vyzněla stejně jako v předchozí knize Konec léta.
Moc se mi líbila vyšetřovatelka, která se sama potýkala s vyšetřováním své osoby, s koktáním, s přiblížením se vlastní dceři, naštěstí ne s chlastem :)

14.10.2023 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 1 Ateliér špičatých klobouků 1 Kamome Širahama

První díl ze série Ateliéru špičatých klobouků jsem si půjčila z knihovny a v sérii budu rozhodně pokračovat. První mangu kterou jsem četla byl "Pokoj v barvách štěstí" a vůbec mě neoslnil, ani kresbou a hlavně minimem textu, který mi vůbec neseděl. Dívala jsem se, že jsem tomu dala 3 hvězdičky a ve srovnání s Ateliérem tady nemůžu jinak, než dát plný počet. Je to nakreslené líbezně na pohled, text dává smysl a je ho více a prostě celý děj má hlavu a patu.

Neříkám, že to není pro kluky, ale zvláště tato manga může učarovat holčičkám, slečnám či dospělým, co mají aspoň kapku rádi fantasy.

05.10.2023 5 z 5

Northangerské opatství Northangerské opatství Jane Austen

Hlavní hrdinka Catherine je poblázněná hororovou četbou tehdejší doby a z toho vznikají úsměvné situace. A také je neuvěřitelně natvrdlá co se týče falešného přátelství nebo otázek lásky. Pěkné odpočinkové čtení.

Četla jsem vydání z roku 1994 a ten překlad mi přišel takový velice kostrbatý, zastaralý. Zajímalo by mě jak by to vypadalo v novějším vydání, protože jsem se dívala, že je od jiného překladatele.

02.10.2023 4 z 5

U jezera U jezera David James Poissant

Toto bylo velmi příjemné překvapení. Příběh o jedné rodině, která se i s partnery dětí sejde na poslední víkend na chatě u jezera. Každý má nějaké své bolístky a tajemství, které během 3 dnů pod vlivem brzkého prodeje chaty a nešťastné události u jezera, postupně vyplouvají na povrch. Velice pěkne se to četlo a hlavně rozporuplný a občas nesnesitelný Michael mě bavil. Závěrem zazněl opatrný optimismus do budoucna a i já jej přeju postavám.

26.09.2023 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Vlci jako zvířata mi nikdy nebyli sympatičtí a docela dlouho jsem s tím v knížce bojovala. Ale ty předkládané informace o jejich chování a zvycích byly prostě úžasné. Stejně jako v knize "Čas odejít" o slonech.

Opět mnohovrstevnatý román a já měla jasno od začátku komu více patří moje sympatie ohledně rozhodování o tak složité věci, jako je eutanazie.

21.09.2023 5 z 5

Ze začátku knihy jsem měla dojem, že čtu červenou knihovnu, ale velice rychle mě tento pocit přešel. Kniha je úžasně a čtivě napsaná, některé pasáže by sice mohly být zkráceny, ale až tolik mi to nevadilo. Kateřina byla velice silná a zásadová žena. Chápu její pohnutky, ale i tak mě nepřestávala překvapovat její zásadovost a boj za práva dcery i kdyby jí to mělo stát cokoliv.
Tímto jsem úspěšně dokončila Čtenářskou výzvu letošního roku a někdy časem si velmi ráda přečtu pokračování o dalších tudorovských královnách.

10.09.2023 5 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Srpny přečteny během 2 dnů v srpnu. Ač jsem si myslela, jak mi časové období pomůže, abych se ještě vice naladila na knihu, nestalo se tak.

Danielu jsem nepochopila skoro ve všech případech chování. Ač je jasný, že její partnerský vztah byl toxický, tak s rodiči a sestrou vůbec nemám jasno, kde je pravda.

27.08.2023 3 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Příjemná detektivka s dvěmi prolínajícími se časovými rovinami, které mě zezačátku velice bavily. Po čase už se přesuneme jen do současnosti a vyprávění se začíná pribrzdovat, aby pak vygradovalo do slušného finále. Za mě velmi příjemné čtení na letní podvečery bez potoků krve a bez úzkosti z tématu. Přečtu si i další díly z této série.

24.08.2023 4 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Tyhle knihy rozhovorů od Martina Moravce můžu. Jsou perfektně připravené a zajímavé. Kniha se mnou letěla na dovolenou k moři, hned druhý den mi ji teda spláchla i s taškou jedna nečekaná vlna, ale knize se naštěstí moc nestalo :)
Pan Hecl se krásně rozpovídal, možná toho i řekl víc než bylo třeba, ale tím spíš to bylo zajímavé a mělo to vyprávění šťávu. Jedna z věcí, která mě zaujala, že prý Češi jako národ mají létání v oblibě.

20.08.2023 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Po Ziburově knížce jsem sáhla, když mi bylo ouvej, ležela jsem v posteli a neměla chuť číst něco smutného. To mi toto 40dni dlouhotrvající putování splnilo dokonale a jsem moc ráda, že Ladislav v úvodu napsal, že teď by to napsal jinak než v 22, ale ponechá to jako důkaz o naivitě a suverenitě mladého muže:)
Ačkoliv jsem zatím četla jen 2 knihy a byla na jedné přednášce, asi se ze mě stává Ladikova fanynka a vyhlížím podzimní přednáškové turné "S mámou a tátou do Afriky" a novou knihu o pouti do Santiaga.

11.08.2023 4 z 5

Nebreč, Lucie Nebreč, Lucie Stanislav Rudolf

Knížka už je trochu za zenitem, ale i tak, přečíst si o ranných sedmdesátkach na maloměstě bylo fajn. Jako náctiletá jsem četla několikrát a vrátila jsem se k příběhu kvůli výzvě. V knize je dost překlepů, takže nedostatečná korektura není jen problémem současnosti.

05.08.2023 4 z 5