Lienilda Lienilda komentáře u knih

Pokoj v barvách štěstí 3 Pokoj v barvách štěstí 3 Hakuri

Díl ve kterém se konečně něco děje, potkáváme nové postavy, ale jinak mě tento příběh nezaujal. V knihovně máme i jiné mangy, tak třeba ještě nějakou zkusím, jestli jim přijdu více na chuť.

02.08.2023 3 z 5

Pokoj v barvách štěstí 2 Pokoj v barvách štěstí 2 Hakuri

V první polovině tohoto druhého dílu se nic neděje a já měla strach, že snad dříve usnu. Druhá polovina to spravila a závěr nalákal na díl třetí, který si také přečtu, když už jsem si ho půjčila. Pořád se toho však dozvídáme zoufale málo o Sači i jejím "únosci".

01.08.2023 3 z 5

Neměla jsem ráda postavu Draca Malfoye, nijak zvlášť jsem neměla ráda ani herce Toma Feltona. Asi proto, protože jsem ho dost dobře neznala. Po přečtení knihy ho samozřejmě také neznám, alespoň osobně ne... ale páni, tohle byla síla. Vážně jsem byla překvapená, jak dobrá tahle kniha je. Je psaná čtivě, vtipně (občas jsem se smála nahlas a to opravdu nejsem ten typ), do hloubky. Asi také způsob terapie psaním... Doporučuji pro fanoušky Harryho Pottera i fanoušky Draca Malfoye, dozvíte se spoustu nových věcí.

31.07.2023 5 z 5

Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Fannie Flagg (p)

(SPOILER) Nejprve mě zaujal název knihy, pak obálka a také to, že existuje i film (o kterém jsem dosud neslyšela). Čtení bylo vtipné, srdcervoucí, dojemné, těch skoků čase bylo nepočítaně, ale dalo se v tom vyznat. A všechny postavy v knize byly jednoduše báječně napsané. A teď už se jen v nejbližší době podívat na film. PS: co mi přišlo nereálné, že by Ruth a Idgie spolu žily a nikdo k tomu v té době neřekl ani půl slova. PS2: smažená zelená rajčata bych si asi ani teď po přečtení knihy nedala, já raději červená :)

27.07.2023 5 z 5

Stezka Českem Stezka Českem Martin Úbl

Tuto knihu jsem dala mužovi, ale nakonec jsem si ji přečetla první já, od začátku až do konce. A musím pochválit, že je opravdu pěkně sepsaná. Stezka Českem kolem dokola se skládá celkem z 20 etap a každá je zhruba popsaná, tak akorát dlouze, aby to nebylo suchopárné. Popis etap je prokládán krásnými fotkami a hlavně příběhy lidí, kteří se na stezku vydali nebo Trail Angels (ti, kteří pomáhají těm co se vydali na stezku) a toto čtení mě hodně bavilo.
Já žádnou takovou cestu neplánuji, ale nějaká kratší etapa s přespáním v civilizaci by mě lákala. Tak třeba někdy...

16.07.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Přečteno podruhé v životě - tentokrát ušima jako Četba na pokračování na ČRo. Popravdě jsem si děj této knihy vůbec nevybavovala a pokud ano, pletlo se mi to s Hotýlkem. Proto jsem moc ráda, že jsem si knihu znovu oživila a zvyšuju své hodnocení zpřed pár lety ze čtyř hvězdiček na pět.

13.07.2023

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Moje první kniha od této autorky a určitě nebude poslední. Skvěle popsaný příběh o jedné rodině a tajemstvích, které postupně vyplouvají na povrch. Přesně tak to mám ráda.

Přečetla jsem za pouhé 2 dny, což se mi nestalo už hodně dlouho. Na druhou stranu, děti jsou na prázdninách, takže místo všech naplánovaných věcí co budu dělat, jsem jen četla a četla :)

12.07.2023 5 z 5

Nezbedníci Nezbedníci Martina Drijverová

Tak toto se nám hodně líbilo. Čtení o 12 chlapečcích ve 12 kapitolách s 12 různými zlozvyky. V každé kapitole se seznámíme s jedním chlapečkem, který se prostě jmenuje Chlapeček, což je docela milé, protože se třeba Karlík, Vašík či Vojtík nemusí cítit uražen.

Styl zlozvyků a vyřešení odpovídá "Paní Láryfáry", kterou mám ještě v docela živé paměti, ale kapitoly jsou mnohem kratší a rozhodně se mi velice dobře předčítaly. Nastíní se problém, začíná kouzlo nebo jiný zásah shůry na nešťastného chlapečka a v tom "Cože a to je konec?" krátké dovysvětlení a ponaučení.

Podívám se v knihovně i po jiných autorčiných dílech, toto se nám moc líbilo.

07.07.2023 5 z 5

Pokoj v barvách štěstí 1 Pokoj v barvách štěstí 1 Hakuri

Moje první manga - takže překvapení, že se čte odzadu dopředu a obrázky, které jsou černobílé, zprava doleva, ale rychle jsem si zvykla.
S čím jsem měla problém byl příběh a minimum textu. Sice je poměrně brzy vysvětleno, proč dívka nemá problém s tím, že jí někdo unesl, ale její chování (v koupelně, na mostě) mi stejně nedává smysl. Ani se nezeptá na jeho jméno??
Přemýšlela jsem, jestli mému nactiletemu já by to připadalo boží a usoudila jsem, že ne. V knihovně ještě kouknu do dalších dílů a rozmyslím si, jestli si je nakonec přečtu nebo ne.

02.07.2023 3 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Normálně bych k téhle knize nejspíš nepřišla, nebýt v jednom čtenářském klubu. A vlastně se mi to docela líbilo, i když celou dobu jsem očekávala úplně jinou zápletku (asi mě hlavně zmátla obálka). Popisy hor byly vynikající a já se těším, že si v nejbližší době pustím film a užiju si jistě i krásné scenérie.

29.06.2023 4 z 5

Babička drsňačka Babička drsňačka David Walliams

Čteno dětem 7 a 4 roky. Půjčili jsme si z knihovny na doporučení kamarádky, která s dětmi poslouchala audioknihu a byli nadšení. Moje děti knihu vnímali jak kdy, možná je ještě na ně opravdu dlouhá, ale "babiččin kvákajici zadek" měl úspěch vždy, nepřekvapivě:) Přemýšleli jsme i, se kterou z našich babiček by děti podnikli loupežné přepadení :)
Kolem půlky mě čtení o 11letem Benovi moc nebavilo, hlavně zmínky o tanečních soutěžích a Flavio Flaviolim a také o neustálé kapustě (odpor ke kapustě zaručen). Ale konec to naprosto spravil, byl dojemný, s krásnou myšlenkou a vánoční poselství královny v tv byla třešinka na dortu :) podíváme se i jestli seženeme navazující pokračování.

25.06.2023 5 z 5

Heidi a její nové příběhy Heidi a její nové příběhy Marie-José Maury

Opět nádherné ilustrace od Marie-José Maury jako i v knize Heidi, děvčátko z hor.

22.06.2023 4 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Je mi dost líto, že dávám jen 3 hvězdičky, ale s čistým svědomím můžu říct, že jsem se s touto poměrně krátkou knihou asi nepotkala tentokrát v nejlepším období nebo náladě. Celé to bylo takové poklidné až nudné, vyústění zápletky originální, ale málo uvěřitelné?
Snad budu mít příště šťastnější ruku při výběru detektivky z pera Agathy Christie.

21.06.2023 3 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Marie-José Maury

Tuto knihu jsem měla v poslední době často na mysli a konečně došlo i na to, najít ji u rodičů. V dětství jsem ji četla stále dokola a prohlížela si ty úžasné obrázky od Marie-José Maury. Líbily se mi šaty které děvčátka nosily, hračky se kterými si Heidi s Klárou hrála, příroda a také krásně nakreslená zvířátka. Jasně, všechno vypadá nadmíru idylicky. Momentálně jsem četla dětem 7 a 4 roky, kterým se kniha hodně líbila. Já už bych pár výhrad měla, ale to spíše k vydavatelství, které příběhy takto poskládalo (nebo jestli je to tak v originále, nevím). Z knihovny máme půjčené navazující pokračování a přijde mi, že kapitoly jsou v obou knihach poskládány napreskacku (občas nelogicky) a někde vypada Heidi starší, aby v příštím příběhu zase vypadala mladší. Nostalgie mi nedá jinak, než hodnotit 5 hvězdičkami.

11.06.2023 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání) Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Opět neskutečný zážitek, nejenom příběh ale i velkoformátové ilustrace. Přišlo mi, že obrázků oproti předchozímu dílu buď zůstalo stejné množství nebo ubylo, ale vzhledem k tomu kvantu textu se není co divit. Moc se mi líbí jak jsou strany různobarevné nebo alespoň zašedlé, takže v budoucnu nebudou vypadat ohmatané. Rámeček u nové kapitoly byl taky hezký. Prostě celkové geniální, nádherné, doporučuji spíše odrostlejším fanouškům pro doplnění sbírky. A až si moje ruce odpočinou :) vrhnu se na 5.díl. PS: Pobavila vložená zatoulaná redakční poznámka "Profesorka Vektorová níže je s k" Věta pokračuje... A někde dále je pro změnu profesorka Vectorová.

26.05.2023 5 z 5

Jaro je tu Jaro je tu Andrea Popprová

Opět krásná kniha z dílny Andrey Popprové, četli jsme s přestávkami s dětmi od masopustu. Seznamuje děti zábavnou formou s tradicemi o Velikonocích, pálení čarodějnic, otvírání studánek či 3 zmrzlí.
Občas mi to trošku chronologicky nesedělo - třeba o 3 zmrzlích se čte ještě před čarodějnicemi. Ale to je víceméně detail. Hodně nás baví dívat se na obrázky a plnit úkoly a hledačky, které tam jsou popsané.
Mně osobně se nejvíc líbila čarodějná kniha receptů a kuchyň čarodějnice.

23.05.2023 5 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Hodně jsem se na tuto knížečku těšila a slovo knížečku je na místě, protože je velmi malá a útlá. Pojednává o magdaleninych prádelnách, ten pojem sice znám, ale myslela jsem, že se týká max nějakých šedesátých let a ne i roku 1985 (probuh) a později.
Stejně mi ale přišlo, jak kdyby ten příběh se odehrával mnohem dříve. Pořádně se mi nedařilo uchopit časově dobu, oblíbit si postavu, prožívat děj. Je to psáno velice úsporně a ne do hloubky. Spíše mi připomíná povídku a ty popravdě nejsou mé oblíbené.
Klidně o tom samém tématu se stejnými postavami bych si přečetla moc ráda knihu znovu, ale musela by být podstatně rozpracovanější a obsáhlejší:)

16.05.2023 3 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Hodně zajímavá kniha a přečtená velmi rychle. Na internetu jsem se posledních pár dnů až týdnů pohybovala se zavřenýma očima jakmile jen trošku na mě vyskočil titulek s Mornstajnovou. Diky tomu, že jsem si ty články nečetla, jsem si nezkazila překvapení o hlavním motivu knihy, ten motiv přichází snad až někdy kolem půlky. Hlavní hrdinky mi bylo líto, stejně tak těch 2 kluků. Konec se mi "líbil" v rámci možností i když byl částečně otevřený a nezodpověděl třeba na otazku jak to bylo s "tátou".
Na plný počet to za mě není, Hana a Tiché roky u mě vedou.

PS: první 4 věty jsou the best! A navozují velké očekávání.

13.05.2023 4 z 5

A-Ž půjdeš do školy: Pro kluky, co se neztratí A-Ž půjdeš do školy: Pro kluky, co se neztratí Michaela Fišarová

Tak tahle kniha je úžasná, nápaditá, vtipná a hravá. Na každé dvojstraně jsou 2 až 3 obrázky a textu tak akorát, takže se dítě ani nemůže nudit.
Je pravda, že úplně nesnáším, když je v knize pro menší děti obrázků poskrovnu a na dvojstraně, nedejbože čtyřstraně žádný není. To však není tento případ a velmi oceňuji jakou práci si s tím ilustratorka musela dát.

Jediné co mě jako mámu zarazilo byla pasáž s házením mokré houby. To znám leda tak z filmů, na ZŠ nás to snad ani nenapadlo dělat :o)

Četli jsme už dvakrát a určitě na ní ještě přijde řada.

04.05.2023 5 z 5

Puls Puls Stephen King

(SPOILER) Podle anotace jsem měla nějakou představu, která byla po pár stránkách naprosto vyvedena z míry nečekanou zombie apokalypsou. Přiznám se, že o tomhle číst jsem vůbec neměla chuť a zvažovala odložení, nakonec to ale bylo tak napínavé, že jsem musela vědět jak to bude pokračovat dal. Zombie jako takové tam nakonec vlastně nejsou a děj knihy se ubírá úplně jinak než bych čekala. Příběh je originální, ale nezodpověděl mi na spoustu otázek - proč se Puls objevil? Zasáhl celý svět? Jak to bylo dál???

29.04.2023 4 z 5