Lienilda Lienilda komentáře u knih

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Moje první setkání s knihou od Petry Dvořákové. Ze začátku mi hodně vadila hovorová řeč, přitom sama tak mluvím :), ale napsané mě to dost tahá za oči. Pak jsem si zvykla a jen si užívala příběh, který se před námi rozvinul. Až jsem jí říkala, tyjo jak mohla autorka tak detailně popsat nemocniční prostředí a operace. Pak jsem se dočetla, že v nemocničním prostředí dříve pracovala.
Hodně se mi to líbilo, připadalo mi to reálné a já držela palce doktorovi, aby to ustál. Knihu doporučuji.

22.04.2023 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

"Co by můj syn měl vědět o světě" jsem nejprve viděla zinscenované jako Listování, před nedávnem jsem viděla "Deníček moderního fotra" a teď se dostala i k této knize kvůli žluté obálce do Čtenářské výzvy.
Chápu to jako oslavnou ódu na narození syna a zážitky s ním spojené od 0 do 2 let, ale stejně mi přijde že hlavní úlohu hraje tatíček a jeho vzpomínky a zážitky na svůj život.

Svoje děti už mám malinko odrostlejší, ale i tak jsem si zavzpomínala na plínky, lahvičky a kupu krámů, které člověk "potřebuje" k dítěti a zabírá mi ještě místo doma.

Nejvíc se mi líbila kapitolka "Co bys měl vědět o IKEA" a "Co bys měl vědět o fotbale" a ten úryvek z knihy v příspěvku od Andulino je prostě nejlepší :) :) :)

17.04.2023 3 z 5

Paní Láryfáry Paní Láryfáry Betty MacDonald

Koupila jsem si toto souhrnné vydání, které se skládá ze 4 menších knih o paní Láryfáry. V každém příběhu se opakuje stejný vzorec, seznámíme se s rodinou, nejčastěji nejdříve s maminkou a jejími dětmi. Tatínek má většinou vždy jen okrajovou úlohu (čte si noviny u snídaně, odveze děti do školy). Maminka je vždy (a to mě překvapilo)... vždy v domácnosti a nechodí do práce. Přitom Betty byla sama zaměstnaná žena a měla kolem sebe také spoustu zaměstnaných žen.
Takže maminka vaří snídaně, vaří obědy, vaří večeře, udělá si konvici kávy a u toho většinou zavolá nejprve svým známým okolí a pak paní Láryfáry kvůli "nemoci" jejího dítěte se kterou si neví rady. Paní Láryfáry vždy pomůže.
Všechny příběhy byly v pohodě, snad až na ředkvičky a dávkovala jsem si je postupně. Myslím, že se to nedá číst v kuse, neboť šablona je opravdu stále se opakující.
Jednou to svým dětem plánuji číst, ale spíše jednou za čas a příběhy klidně napřeskáčku. Nijak významně na sebe nenavazují. Ale rozhodně je to originální a nadčasová myšlenka psát o těchto zákeřných dětských chorobách :)

13.04.2023 4 z 5

Můj odpočinkový rok Můj odpočinkový rok Ottessa Moshfegh

Nakonec to nebyla tak hrozná depka, jakou jsem na začátku očekávala. Vlastně jsem se i docela bavila, i když prvoplánově tam ke smíchu nic moc nebylo.

Dost často jsem si i říkala, tyjo, ty informace o lécích a to jak na ně reagovala jsou už docela za hranou, takhle by se to snad ani stát nemohlo. A pak se hrdinka koukala na dokument o polární lišce a říkalo se tam "snáší dobře nízké teploty kolem -50°C a až kolem -70°C se začne klepat zimou".... A mám tě autorko, teď už si určitě vymýšlíš.... Googlila jsem a ... informace je pravdivá, stejně jako to, že Whoopi Goldberg hrála v seriálu Star Trek :) jinak těch odkazů na popkulturu a filmy a seriály tam bylo opravdu hodně.

Celkově ten příběh byl docela bizarní a dost mě zajímalo jak to skončí, závěr mě ale úplně neuspokojil. Noo, asi to nebude jedna z knížek kterou bych si někdy chtěla přečíst znovu.

06.04.2023 3 z 5

Všechny řeky Všechny řeky Dorit Rabinjan

Příjemně plynoucí kniha o 2 lidech jež se potkají v New Yorku a jejichž národy jsou znesvářené. Bez nějaké větší zápletky, ale čtivě napsané a jednoduše podané o co ve sporu mezi Izraelem a Palestinou jde. Ačkoliv jsem tušila jak příběh skončí, stejně mě konec překvapil.

31.03.2023 4 z 5

Anna z Ingleside Anna z Ingleside Lucy Maud Montgomery

(SPOILER) Tento již šestý díl Anna z Ingleside by měl dostat pět hvězdiček jen díky opět nádhernému novému vydání od Albatrosu a ilustracím Ivony Knechtlové.

Tři hvězdičky dávám autorce za to, že se jí tento díl tak úplně nepovedl narozdíl od dílu pátého - Annin vysněný domov - ten se mi líbil hodně. V Anne z Ingleside nesledujeme žádný ucelený příběh, spíš každé ze šesti Anniných dětí má nějakou svou tu kapitolu a dobrodružství. V další kapitole se objeví jiné dítě, jiný příběh (většinou s ponaučením), některé jsou uvěřitelné, jiné méně. Občas je mezi to vložena kapitola, kde se sejde spolek šití u Anny a klábosí naprosto o milionu neznámých lidí a zmiňují milion pohřbů neznámých lidí. Takže jsem se naprosto ztrácela, protože toto nemělo žádný děj a význam. Také poslední kapitolka (alá jakés takés odcizení Gilberta a Anny mi přišlo psané na sílu a předchozí děj to vůbec nenaznačoval). Co mi přišlo hodně úsměvné bylo jak před dětmi zatajovali příchod nového sourozence, děti absolutně netušily co se s maminkou děje, že má miminko v bříšku a byly většinou v období porodu odklizeny k příbuzným. Podobně je to popisované i v Kájovi Maříkovi, tak to byla před 100 lety asi běžná praxe :)

Pokud však v Albatrosu vydají další díl, určitě si ho koupím a s chutí přečtu, abych měla sérii kompletní.

23.03.2023 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Super kniha. Před pár lety jsem viděla film a nedávno četla Spasitele, takže jsem věděla do čeho jdu.

Technických popisů je na začátku celkem dost, takže si to užijí spíš technicky zaměření jedinci. Vynikající vtípky a optimismus hlavní postavy mi to ale dokonale vynahrazoval.

09.03.2023

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

7. dil Eriky Fosterové. Šestý jsem četla více než před rokem a měla jsem dojem, že v závěru 6.dilu se Erika přestěhovala či zvažovala se přestěhovat za svým nemocným tchánem do Manchesteru. Proto jsem byla ze začátku zmatená, proč je najednou v Londýně a o tchánovi ani zmínka. Pročetla jsem si pár desítek komentářů níže a nikdo se nad tím nepozastavuje, asi si to tedy pamatuji špatně.

Jinak děj odsypa skvěle, měla jsem přečteno za dva dny :) Jen konec byl useknutý a ne úplně vysvětlené pohnutky/motiv pachatele a jeho činů. Na další díl s Erikou se budu těšit.

04.03.2023 4 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Poslechnuto na Českém Rozhlase, skvěle načteno, hezké podkresleni každého dílu, ale jinak mi toto melancholické útržkovité vyprávění vůbec nesedlo.

27.02.2023 2 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Konečně jsem si doplnila rest - přečíst tuto knihu, která už vyšla před více než 3 roky a jako jediná mi od autorky chyběla. A řadím ji jako nejoblíbenější hned po Haně - krásná kniha.

18.02.2023 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

"Carl dělil čtenáře na zajíce, želvy a ryby. On sám byl ryba a nechal se knihou unášet, někdy pozvolna, jindy rychle. Zajíci byli rychločtenáři, kteří se knihou hnali hlava nehlava a hned zas zapomněli, co před několika stránkami četli. Proto museli neustále listovat zpět a číst znovu. Tak to dělaly i želvy, protože ty četly tak pomalu, že mnohokrát uběhlo několik měsíců, než se knihou prokousaly. A občas si následujícího večera četly poslední stránku znovu, protože nevěděly, jestli ji náhodou nepřeskočily. Každé z těchto zvířat se však mohlo ve chvilce proměnit ve zvědavou čejku. Ta přelétla na konec a přečetla nejdřív finále a až potom zbytek."

Krásná kniha, určitě potěší v každém čase a zvláště v předvánočním. Obsahuje spoustu krásných myšlenek a postřehů o knihách a čtenářích. Že to bude pecka jsem víceméně čekala z hodnocení a jelikož jsem si na knihu v knihovně "vystála frontu" a těšila se dlouho, nakonec jsem z toho nebyla až tak unešená, jak jsem očekávala, že budu.

Hmmm a teď přemýšlím, co Leon (praktikant)? Čekala jsem že i on bude mít nějaké rozuzlení a díky Carlovi se z něho stane čtenář.

12.02.2023 4 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Velmi zdařilý díl první série. Josie Quinn mi byla víceméně sympatická hned od začátku, i když v mnohém připomíná detektiv sefinspektora Eriku Fosterovou od Bryndzy a s ni jsem ze začátku docela bojovala. Ale asi si začínám zvykat.

Opravdu jsem mela v plánu pokračovat v této serii, 5 dílů v češtině, to se dá. Ale jak uz tu někdo psal a vyrazil mi málem dech, v angličtině už je vydáno 16 dílů a přitom se vydávají teprve od roku 2018. A to mě docela odrazuje, číst tak dlouhou sérii... a hlavně přemýšlím, jak to bude vypadat s kvalitou, když autorka jede jak mlátička:)

05.02.2023 3 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Na tento fenomén Ptáci v trní mám dvě vzpomínky. První je z doby, kdy mamka v devadesátkách sledovala seriál a já na to asi víceméně koukala s ní) a pak ze základky, kdy jeden spolužák měl referát na knihu Ptáci v trní a nakonec z něj učitelka dostala, že to četla jeho starší sestra :)
Knihu jsem si půjčila od mamky až teď a musím přiznat, že jsem měla velká očekávání. Jako kronika jedné rodiny je to super, jako příběh o "zakázané lásce" mě to až tak moc nezaujalo. Přiznávám, že dokonce v některých pasážích mi láska kněze k dítěti Meggie přišla až nepřirozená a úchylná. Ale Meggie v dospělosti, popisování krajiny v Austrálii, sekání cukrové třiny, zmínky o uměle vypuštěném viru myxamatoza (aby pomřeli králíci přemnožení v Austrálii) to bylo hodně zajímavé.
Trvalo mi hodně dlouho než jsem knihu přečetla. 570 stránek nahuštěného textu.

03.02.2023 4 z 5

Směna Směna Anna Beata Háblová

Vlastně se to četlo docela dobře... Jsem ráda, že hlavní hrdinka neustrnula v nijakém prostoru plácání se ode zdi ke zdi...

27.01.2023 3 z 5

Deník uprchlice Deník uprchlice Oksana z Ukrajiny (p)

Těžko hodnotit tuto knihu... některé pasáže byly velmi dobré, jiné (festivaly, umění) mě moc nebavily. Při popisování strastiplného cestování mě až mrazilo, to se jinak nazvat nedá... vydýchaný vzduch ve vlaku, nedostatek pití, odtržení dcery v davu, nerozhodnost přátel. Samozřejmě mě napadalo, jak bych se zachovala já. A doufám, že nikdy nebudu v podobné pozici. Přeji autorce ať se jí u nás daří dobře.

16.01.2023 4 z 5

S manželem jsme sledovali Případy 1. oddělení i Devadesátky, takže nadělit mu pod stromeček tuto knihu byla jasná volba. No, u něho asi také, protože já ji pod stromečkem také našla. A teď co s tím? :) nadbytečný výtisk jsem odnesla do naší obecní knihovny, kde ho ve fondu ještě nemají.
Při čtení jsem nepřestávala žasnou jak pan Mareš při každé odpovědi tahá jiný případ a každý byl něčím zajímavý. V knize mi chybělo jen trochu větší náhled do jeho soukromí, jak jeho práci zvládala rodina (myslím že jen lehce byla zmíněna manželka), popřípadě děti jestli nějaké má.
Otázky od pana Moravce kladeny velice dobře, ještě doma máme i jeho rozhovor s kapitánem, tak k němu časem také určitě dojdu.

09.01.2023 5 z 5

Kocour Fiškus a vánoční skřítek Kocour Fiškus a vánoční skřítek Sven Nordqvist

Kniha je prý pro děti od 3 let. Na to je tam podle mě příliš textu, ale třeba už pětileté by mohla určitě více zaujmout.
Já jsem si ji každopádně přečetla sama a v klidu a moc jsem si užila příběh i ilustrace.

30.12.2022 5 z 5

Kufr z nebe Kufr z nebe Lin Rina

Obálka za pět hvězdiček, příběh na tři hvězdičky, poznámky k textu (wtf? možná u jedné jsem se zasmála, ale jinak byli neskutečně hloupoučké) dávám za jednu hvězdičku.
Průměr tři hvězdy, na rozdíl od Kronik prachu mě kniha zklamala. Ale v knihovničce si ji nechám už kvůli té krásně povedené obálce.

30.12.2022 3 z 5

Čtenářský diář 2023: Databazeknih.cz Čtenářský diář 2023: Databazeknih.cz Daniel Fiala

Čtenářský diář 2023 jsem si neměla v plánu kupovat, protože za a) ten pro rok 2022 jsem měla doma a moc se mi nelíbil, za b) jsem ho jako diář stejně nepoužívala, máme doma rodinný plánovací kalendář na stěně.
Ježíšek měl ovšem jiný názor a pod stromečkem jsem nový diář objevila, dnes si ho pročetla a musim ho opravdu moc pochválit... Obálka za mě super, obsah a členění vynikající, krátké rozhovory super, malůvky u narození spisovatelů boží (aspoň člověk trochu popřemýšlí k čemu to patří). Hodnotím velice kladně a když se mi tak líbí, přece si tam sem tam neco zapíšu.

25.12.2022 5 z 5

Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem Andrea Popprová

Nesmírně milá knížka, kterou jsem četla s dětmi už třetí zimu. Provede nás obdobím od svatého Martina do Štědrého dne.
Mám ráda dílo Andrey Popprove a moje děti hlavně různé úkoly a hledačky. Já se tedy přiznám, že jim nedovolím do knihy kreslit, chci ji mít jako novou každý rok. :) Vystřihovánky si okopirujeme na tvrdý papir, úkoly plníme ukazováním, křížovku třeba přepsáním na papír a hlavně mezi tím vším se odvíjí nějaký děj. Vlastně jsme tam něco doplnili, v jednou úkolu se mají obkreslit malé ručičky.
Mám doma i knihu Jaro je tu. Ale na tu ještě nedošlo... Tak třeba za pár měsíců.

21.12.2022 5 z 5