Lienilda Online Lienilda komentáře u knih

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (ilustrované vydání) Harry Potter a vězeň z Azkabanu (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Nádherná kniha, nádherné ilustrace, velký formát. Jen kdyby se tak blbě nedržela :) Proto bych pro začátek dětem na první čtení HP doporučila spíše ty menší neilustrované verze, také jsem je měla a stále mám... v knihovničce už čeká 4. ilustrovaný díl od Jima Kaye a 5. třeba najdu pod stromečkem. Na další díly v této verzi si asi dlouho počkáme.

05.12.2022 5 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Poslední kniha, která mi letos zbývala k dokončení čtenářské výzvy (africký autor). Nechtěla jsem jihoafrického autora, schválně jsem si vybrala trochu "náročnější" čtení (než thriller nebo romantiku) a oddalovala to, co to šlo :) a byla jsem velmi příjemně překvapena jak lehce se mi to četlo, jak mě osud Ifemelu a Obinzeho zajímal, i když často jsem hlavně Ifemelu nechápala. Velice zajímavé čtení o afroameričanech, afričanech a vlasech :) (viz relaxér)

24.11.2022 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Poslechnuto jako četba na pokračování na ČRo. Jediné co mi trochu nesedělo byl styl načtení nebo hlas.

Každopádně zopakovat si tuto detektivku bylo skvělé a to už jsem ji kdysi určitě četla a pár filmových adaptací viděla. Toto je prostě klasika.

11.11.2022 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Nádherně ilustrované díly, které jsem si musela pořídit ke své staré sérii z počátku tisíciletí. Nemám co vytknout, ani knize, ani ilustracím, těším se na třetí díl.
Oblíbené části - odtrpaslíkování zahrady, Dobby a směšný Zlatoslav Lockhart :)

02.11.2022 5 z 5

Hledání Betty MacDonald Hledání Betty MacDonald Paula Becker

Naprosto souzním s komentářem od Rade pode mnou.

Už ve Vejci a já jsem tušila, že autorka nepopisuje svůj život přesně tak jak se udál. V průběhu čtení následujících knih ve mně narůstaly další otázky: Proč skutečně odešla od prvního manžela? Přispíval jí na děti? Viděly její holčičky ještě někdy svého otce? Byla Betty přátelská, vtipná, jízlivá, přehánějící komentátorkou nebo všechno dohromady?

Dozvěděla jsem se toto všechno a mnohem víc! Oceňuji práci autorky Pauly Becker s jakým nadšením a elánem přistupovala k pátrání a kolik let jí to zabralo. U popisování prohledávání domu než půjde za pár minut k demolici jsem měla slzy v očích, to samé při druhé vážné smrtelné nemoci Betty.

25.10.2022 5 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Nevím od kolika let bych tuto knihu doporučila dětem, možná od 10? Záleží také na čtenářské vyspělosti. Rozhodně bych ji však doporučila rodičům.
První polovina byla moc pěkně napsaná, zarývající se pod kůží. V druhé polovině po společném dobrodružství čtveřice jsem si říkala, no to snad ne. Závěr mi přišel useknutý, chybělo mi nějaké dovyprávění.

U této autorky se mi hodně líbí že zmiňuje věci, které u dětí letí (pokémoní kartičky, hru Fortnite). Také jak autorka popisuje myšlenky a chování dětí i dospělých, působí to hodně opravdově.
Ale vážně, super kniha, hodnotím kladně.

25.10.2022 4 z 5

Bertík a čmuchadlo Bertík a čmuchadlo Petra Soukupová

Půjčila jsem z knihovny na večerní čtení, ale 6letého syna to vůbec nezaujalo, je to spíše pro starší děti. Alespoň jsem si knihu přečetla já a líbila se mi. Na nočním stolku už mě čeká od autorky "Klub divných dětí" a na to se moc těším.

12.10.2022 4 z 5

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Nadčasová kniha.

O knize Vejce a já jsem se dozvěděla tady na DK, protože bývá často v žebříčkách nebo ji lidé doporučují v diskuzích. Koupila jsem si ji v Levných knihách a když jsem ji pak půjčovala svojí mamce, zjistili jsme, že má ve svojí knihovně trojdílné pokračování Co život dal a vzal ze 74. roku. Vejce a já předtím nejspíš nečetla.

1. Kdokoli může dělat cokoli - vtipně popsané střídání zaměstnání, postavičky z kanceláří, šéfové. Je tam cítit obrovská láska k rodině, ale co mi v knize chybělo bylo více informací o prvním manželovi, jak se stavěl k jejímu odchodu, jestli jí přispíval na dcery, jestli ho dcery ještě vůbec někdy viděly. Co mě také v této knize mrzelo bylo, že Betty píše jen o tom jak chodí do práce, po práci na večeři s muži nebo večírky, ale nějaká popisovaná péče o její dcery tam úplně chyběla. Jak kdyby se o dcery starala jen její rodina.

2. Morová rána - tato část se mi líbila nejvíce, protože jsem hlavně neměla tušení, že TBC se dříve dalo léčit a hlavně jakými prostředky. Panejo, tak moc jsem soucítila s pacienty co musely vytrpět (hlavně tu hibernační zimu).

3. Dusím se ve vlastní šťávě - příjemné povídání o životě na ostrově Vashon. Jen to několikrát zmíněné "vystřikování mušlí" mi příliš sluchově nelahodilo, stejně jako burská pomazánka a kaguár (z vejce a já).

Tyto knihy hodnotím velice kladně a těším se co se dozvím z knihy "Hledání Betty MacDonald" od Paula Becker a doufám, že některé moje otázky budou zodpovězeny.

11.10.2022 4 z 5

Temná dcera Temná dcera Elena Ferrante

Příběh se mi vůbec, ale vůbec nelíbil. Napsaný je bravurně, ale to jak se dokáže zavrtávat do niterných pocitů ženy, hlavně mateřských, z toho mi někdy běhal mráz po zádech.
Posloucháno jako četba na pokračování na Českém rozhlase.

07.10.2022 3 z 5

Čteno poněkolikaté v životě. Moje původní knihy už jsou docela ohmatané a flekate a utrpěly pár ran, když jsem je před 20 lety začala půjčovat přátelům, kteří ještě svět HP neznali. Postupně si kupuji knihy s ilustracemi od Jim Kaye a tak moje sbírka postupně narůstá a tyto si budu strážit jako oko v hlavě.

Musím uznat, že ilustrace jsou prostě nádherné a skvěle doplňují příběh, protože Hermiona a Ron jsou nakresleni spíše tak, jak je popisuje Rowlingová než jak je známe z filmů. Těším se na další 3 knihy. Pátý díl by měl být vydán v průběhu listopadu.

05.10.2022 5 z 5

The Crown: Podrobná historie The Crown: Podrobná historie Robert Lacey

(audiokniha) poslechnuto na Českém rozhlase. Pro mě trošku zklamání, seriál zatím neznám, ale měla jsem představu, že v knize bude stručně celý život Elizabeth. Je tam však víceméně jen její mládí do nějakých 30let, spoustu podrobností o Churchillovi, o jeji sestře, matce i babičce. Bylo to rozhodně zajímavé a pěkně načtené.

24.09.2022 4 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Film Válka světů s Tomem Cruisem miluji a náhodou jsem nedávno zjistila, že předloha je stará více než 120 let! Hned jsem si to vměstnala do mého čtecího plánu a nemůžu říct jinak, než je to opravdu nadčasové dílo.

08.09.2022 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Očekávala jsem od knihy, že se budu smát nahlas, sice se to nestalo ani jednou, ale to neznamená, že jsem se u čtení nebavila. Je to vyprávění s hooodně velkým nadhledem o nelehkém životě na samotě v horách.

No popravdě, já bych tam nevydržela asi ani týden. "Sporák", to by byla moje smrt a ty tisíce slepic asi také :) Kettlovic rodinka už jen třešinka na dortu (mám na mysli hlavně zážitek s ohněm).

Nemůžu uvěřit tomu, že by manžel Bob neřekl Betty už před svatbou, že chce opustit práci pojišťováka a vrhnout se na chov slepic. Proto a pro další informace si mám v plánu přečíst i trojdílné pokračování, které jsem našla v mamčině knihovničce a hlavně pak životopis Betty od jiné autorky (Hledání Betty MacDonald).

01.09.2022

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Ráno jsem dočetla knihu, po obědě se podívala na film s Keirou Knightley. Obojí jsem si vrchovatě užila, film můžu vidět každých pár měsíců i díky skvělé hudbě.
První polovina kniha byla taková těžkopádnější a dialogy se mi hůře četly, druhá půlka pěkně odsypala. Prostě celoživotní láska.

20.08.2022 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Některé části se mi četly velmi dobře (Hošino a Nakata), jiné pasáže nebyly tak dobré. Souhlasím se zhodnocením Metuje, některé otázky zůstaly nezodpovězené a to já velmi těžce nesu.
Moje první kniha od Murakamiho a na dlouhou dobu asi i poslední.

18.08.2022 3 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

S knihou a dějem jsem absolutně spokojená. Nemůžu jí asi ani nic vytknout. Prostě mi sedla a jestli Jirka Mádl ještě něco napíše, přečtu si to spíše než jiné současné české autory.

18.08.2022 5 z 5

Jednoho dne Jednoho dne David Levithan

První díl se mi líbil moc, druhý jsem nečetla a se třetím jsem trochu bojovala, ale je to důstojné zakončení série. Líbí se mi, jak se celý příběh završil.

25.07.2022 3 z 5

Zrcadlo Zrcadlo Táňa Keleová-Vasilková

Jako bych už v jiné autorčině knize o stejné hlavní hrdince četla. Unavená životem, nespokojená v manželství, ztrhaná z práce a péče o domáctnost, o dospělé dítě a o rodiče. Alespoň že ten závěr to spravil, ale popravdě jsem postavám takový obrat nevěřila.

Knihu jsem měla přečtenou velmi rychle, kdyby tam nebyly takové mezery mezi řádky, možná by to bylo i jen 150 stran, jednohubka.

21.07.2022 2 z 5

Obsahově velice zajímavé, jen těch bas piv co jsem "vypila" při čtení s autorem knihy bylo opravdu mnoho :) :)
Knihu určitě doporučím dále, bylo to nesmírně zajímavé čtení. Jen mě mrzelo, že se více pan Etzler nerozpovídal o politice jednoho dítěte. Byla tam zmínka na začátku, že "ještě se k tomu dostanu" a pak už jsme více méně nic moc nedozvěděli.
Líčení reportáží skvělé a byla jsem v šoku co všechno zažil a co všechno Číňané kamuflují.

18.07.2022 4 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Kniha se sice čte pěkně, lehce, ale jaksi ty postavy a příběhy nejsou úplně propracované jak bych si představovala. Například láska naší hlavní hrdinky je postava jak z červené knihovny. I popisované události jsou sice zajímavé, ale prostě jen o nich čtete. Neprožíváte žádný jejich žal, smutek, vyčerpání z každodenního bombardování a spaní v úkrytu.
Měla jsem od knihy mnohem větší očekávání...

18.07.2022 3 z 5