Válka světů

Jedovaté bojové plyny, laserové paprsky, důmyslné obojživelné transportéry, účinné plamenomety, odolné slitiny, výkonné razicí mechanismy... Ne, opravdu se nezdá, že by lidstvo mělo proti nezvaným návštěvníkům z Marsu sebemenší šanci. Na konci 19. století, kdy marťanské kosmické lodě přistávají poblíž Londýna, představují největší výkřiky lidské techniky těžkopádné a nepřesné dělo a bojový parník. Chladná a bezcitná inteligence vetřelců válcuje emocemi zmítané pozemšťany, zhýčkané pohodlím civilizace. Nejen že skoro nevycházejí noviny, knihovny jsou zavřené, vlaky nejezdí podle grafikonu a žádná divadla nehrají – ono, pěkně prosím, už ani není co jíst a zuří boj o holé přežití. Válka světů se tak stává i válkou s vlastním sobectvím, zbabělostí, malostí a strachem. Zvítězí tradiční morální hodnoty, nebo zákon silnějšího? Dokáže se lidstvo proti nepříteli semknout? Mají Marťané nějakou slabinu a existuje na Zemi něco, s čím při plánování invaze nepočítali? A především – opravdu je útok z vesmíru natolik čirá fantazie, že se ho do budoucna nemusíme obávat?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339489/big_valka-svetu-50J-339489.jpg 4.1415
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Triton

The War of the Worlds, 1898

Kniha Válka světů

pepap
předevčírem

Po uvážení této knižní předlohy se mi filmové zpracování s Tomem Cruisem líbí ještě o něco víc. Hlavní vypravěč je Angličan tělem i duší, pyšný na svou příslušnost k mocnému státu a k jeho úplnému vystřízlivění vlastně vůbec nedojde. I v nejchutnějších okamžicích marťanského postupu bilancuje možnosti člověka a cestu k jeho závěrečnému vítězství. Je to až úsměvné. Bavilo mě to.

RMarkéta

Nejdříve jsem viděla film Stevena Spielberga, který je ovšem zasazen do současnosti. Ta současnost mi přišla ale mnohem bližší. Nemůžu popřít, že pan Wells je výborný vypráveč. To mě bavilo. Před jeho umem musím smeknout. Chvilkami mi poklesla čelist a to i z roku vydání. Nedívím se, co potom tato kniha rozpoutala. Wells je jeden z Otců zakladatelů. Bez nich bychom o hodně přišli.

Maevie

Wells je mistr vypravěčského umění. Přestože je Válka světů 120 let stará kniha, na její čtenosti se to nepodepsalo. Neumím si představit, jaký poprask musela vzbudit na konci 19. století. Dokonale vykreslené přirozené lidské pocity děsu a zmatku, situace paniky a útěku, kdy jde lidskost a ohleduplnost stranou, i naturalisticky líčené násilí, boj o jídlo a smrt totiž dělá z Války světů naprosto přesvědčivé dílko.

Katania
13.11.2021

Výborná a nadčasová kniha! Nejvíc mě bavila část s vikářem. Doporučuji!

jaroiva
30.10.2021

Nadčasová kniha, která si nezadá s kdejakým akčním filmem. Trochu jsem si vzpomněla na Merleho Malevil a Trifidy. A stejně jako ty dvě knihy i Válka světů patří k rodinnému stříbru světové sci-fi.
Marťani tu nejsou zelení mužíci s tykadly, ale mnohem děsivější.

Atuin
14.09.2021

Úplně mě to strhlo, člověk by až nevěřil nakolik přesvědčivé to dílko je. Napsané to je naprosto obratně a suverénně až neuvěřitelně drze. Zjistila jsem že Wells je víc než právem ikonou.

hnusák
03.09.2021

Samozřejmě klasika a prazáklad science-fiction na téma invaze ufonů, v dnešní době už jsme pokročili trochu dále a máme už přehršel srovnání s jinými díly, zde mne trochu vadila staromilská mluva ( vím, 100 let staré dílo ) a hlavně to vyjmenovávání všech těch městeček, ulic, geografických bodů, náměstí a co já vím všeho, to bylo dost otravné a ani jsem se nesnažil je číst.

Pumpkin
14.08.2021

Co tak k této knize napsat? Jsem trochu na rozpacích ‍️ Kniha je samozřejmě skvělá, téma je na tu dobu odvážné a výborně zvolené ale styl vyprávění mi asi úplně nesednul. Buď mi těhotenství zabilo nějaké ty mozkové buňky anebo prostě jsem se na tu autorovu popisnost nedokázala plně soustředit a přišlo mi to na čtení chvílemi strašně složité. Nicméně, určitě dám šanci i nějaké další autorově knize.