Lienilda Lienilda komentáře u knih

Ateliér špičatých klobouků 8 Ateliér špičatých klobouků 8 Kamome Širahama

V tomto dílu měl být Stříbrný večer, ale nebyl. Tak asi příště. Linka pribehu s Costasem mohla být propracovanější, úplně jsem ze začátku netušila o kom je řeč. Zkušební krabičky s oblečením by se mi také líbily.

01.01.2024 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 7 Ateliér špičatých klobouků 7 Kamome Širahama

Konečně se dozvídáme Qifreyho tajemství. Jsem zvědavá kam se příběh bude ubírat.

30.12.2023 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 6 Ateliér špičatých klobouků 6 Kamome Širahama

Nádherně nakreslené. Autorka má úžasnou fantazii. V sérii pokračuji.

29.12.2023 5 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

Opět thriller, který se pěkně čte a není moc brutální. Tuhle sérii mohu jen doporučit.

28.12.2023 4 z 5

Ateliér špičatých klobouků 5 Ateliér špičatých klobouků 5 Kamome Širahama

Budu se opakovat, ale opět naprosto nádherná a podmanivá kresba, detaily na šatech, nakreslená runová kouzla. Musím si vypůjčit další díly.

13.12.2023 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 4 Ateliér špičatých klobouků 4 Kamome Širahama

Opět nádherná kresba, detaily. Tentokrát se děj odehrává behem jedné kouzelnické zkoušky a je to dost napínavé a místy temnější. Jsem zvědavá co se z krempáků vyklube.

Štětináč začíná být mé oblíbené zvířátko a dokonce je tam o něm pár stránek na konci navíc.

10.12.2023 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 3 Ateliér špičatých klobouků 3 Kamome Širahama

Nádherné kresby, detaily u šatů, kouzelnických plášťů a klobouků, radost pohledět. Začínají se nám rýsovat nějaká tajemství a já jsem zvědavá jak to bude pokračovat.

08.12.2023 5 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

V zajetí zimy se mi podařilo číst v době, kdy i počasí je zimní a připomíná pohádku. O to víc jsem si čtení o sněhu, vichřicích a ledu užila. Krásná propracovaná pohádka, ze začátku připomínající Hru o trůny (Starkové vs. Starykové), i Naslouchače mě to v lecčems připomnělo.

Každá kapitola se střídá z pohledu jiné osoby, ze začátku mě to ale dost zmátlo :) ale jak jsem si na to zvykla, šlo to samo. Nejdříve čteme příběh z pohledu 3 dívek přibližně stejného věku a pak se postupně přidávají další postavy. Moc se mi to líbilo a určitě si od autorky přečtu v budoucnu něco jiného.

06.12.2023 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 2 Ateliér špičatých klobouků 2 Kamome Širahama

Nádherné kresby a detaily, líbí se mi kam zatím příběh směřuje. A zbožňuju jak jsou nakreslené dívkám vlasy :) Toto je manga pro děti i dospělé.

30.11.2023 5 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Od Markéty Lukáškové jsem ještě nic nečetla, jen slyšela pár dílů podcastu "Příběh, který se opravdu stal".

Obecně mívám problém s knihami, které jsou psány hovorově, tak jsem si myslela, že to ani nevydržím. Ale v druhé kapitole nastoupila babička a hned to bylo jiné vyjadřování než od vnučky. Přišlo mi to jako skvělý nápad. A přibližně když jsme se dostali k nebi a peklu, tak už jsem se do příběhu zamilovala. Líbilo se mi, určitě doporučím k přečtení svojí mamce.

17.11.2023 4 z 5

Anna Boleynová - Králova posedlost Anna Boleynová - Králova posedlost Alison Weir

Nejprve musím zmínit, jak moc se mi líbí obálka. Nemohla jsem se na ni vynadívat.

O Anne Boleynove jsem měla představu jednak z filmu To druhé Boleynovic děvče, které jsem kdysi viděla a pak také z prvního dílu o Kateřině Aragonské. Z pohledu Kateřiny je Anna rozvracecka manželství, mrcha a snaží se zbavit ji i její dcery Marie.

Autorka Annu v tomto jejím druhém díle líčí jako ctižádostivou ženu bažící po moci a uznání a aby její děti byli královského rodu, která se kvůli tomu nebojí jít za hranu. Moc pěkná kniha a časem si ráda přečtu 3. dil o Janě Seymourové.

16.11.2023 5 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Občas sleduji (nebo spíše si nejdříve nahrávám) seriály, které dávají pozdě večer na ČT2 nebo ČTArt. A často tam narazím na nějaký skvost, jako byl třeba Babylon Berlín. Moc moc se mi ten seriál líbil a když jsem po hodně dlouhé době přišla na to, že je to založené na knihách, bylo jasné, že si sérii chci přečíst.

S mým nadšením nekoresponduje úplně hvězdičkové označení, které knize dávám. Je to tím, že ten rozpor mezi seriálem a prvním dílem knihy je příliš propastný. Charaktery a prostředí postav se vyvíjejí úplně jinak a hlavně Charly pro mě byla v knize zklamáním. Vyhovoval mi více to, co je vidět v seriálu, bohatší a chudší Berlín, což v knize nebylo moc patrné.

V sérii hodlám rozhodně pokračovat a i podle některých komentářů už tuším, že druhý díl se mi snad bude více líbit.

Strašně moc názvů ulic a míst mi kupodivu vůbec nevadilo, spíše jsem litovala, že Berlín vůbec neznám, jinak bych si to užila více.

04.11.2023 3 z 5

Sen o Zeleném domě Sen o Zeleném domě Liz Rosenberg

Biografie je to moc hezky napsaná, úplně jsem si v začátcích říkala, týýýjo, autorka psala Annu ze Zeleného domu úplně podle sebe. Ano, až tak mě to překvapilo. Ale Anna na rozdíl od ní měla přece jenom život o dost jednodušší, jak už to v pohádkách bývá.
To, že měla autorka psychické problémy a ještě si nevědíc vzala muže, který trpěl jinými psychickými problémy, to byla jistě neuvěřitelná zátěž na celý život. A pak ještě ten syn, u kterého jsme se přesně nedozvěděli, co ohavného vyváděl.
Kniha má být od 13 let, ale nevěřím, že by z ní byl někdo v těchto letech nadšený. Začátek super, ale pak je to stále smutnější a depresivnější. Ale čtení rozhodně nelituji a jsem moc ráda, že jsem si doplnila obrázek o autorce mé milé Anny ze Zeleného domu.

25.10.2023 4 z 5

Babička drsňačka znovu v akci Babička drsňačka znovu v akci David Walliams

Zdařilé pokračování, ale první díl se nám líbil více.

19.10.2023 4 z 5

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Výborné čtení. Jen ten úplný závěr mě trošku zklamal, protože ta úplná pravda na konci vyzněla stejně jako v předchozí knize Konec léta.
Moc se mi líbila vyšetřovatelka, která se sama potýkala s vyšetřováním své osoby, s koktáním, s přiblížením se vlastní dceři, naštěstí ne s chlastem :)

14.10.2023 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 1 Ateliér špičatých klobouků 1 Kamome Širahama

První díl ze série Ateliéru špičatých klobouků jsem si půjčila z knihovny a v sérii budu rozhodně pokračovat. První mangu kterou jsem četla byl "Pokoj v barvách štěstí" a vůbec mě neoslnil, ani kresbou a hlavně minimem textu, který mi vůbec neseděl. Dívala jsem se, že jsem tomu dala 3 hvězdičky a ve srovnání s Ateliérem tady nemůžu jinak, než dát plný počet. Je to nakreslené líbezně na pohled, text dává smysl a je ho více a prostě celý děj má hlavu a patu.

Neříkám, že to není pro kluky, ale zvláště tato manga může učarovat holčičkám, slečnám či dospělým, co mají aspoň kapku rádi fantasy.

05.10.2023 5 z 5

Northangerské opatství Northangerské opatství Jane Austen

Hlavní hrdinka Catherine je poblázněná hororovou četbou tehdejší doby a z toho vznikají úsměvné situace. A také je neuvěřitelně natvrdlá co se týče falešného přátelství nebo otázek lásky. Pěkné odpočinkové čtení.

Četla jsem vydání z roku 1994 a ten překlad mi přišel takový velice kostrbatý, zastaralý. Zajímalo by mě jak by to vypadalo v novějším vydání, protože jsem se dívala, že je od jiného překladatele.

02.10.2023 4 z 5

U jezera U jezera David James Poissant

Toto bylo velmi příjemné překvapení. Příběh o jedné rodině, která se i s partnery dětí sejde na poslední víkend na chatě u jezera. Každý má nějaké své bolístky a tajemství, které během 3 dnů pod vlivem brzkého prodeje chaty a nešťastné události u jezera, postupně vyplouvají na povrch. Velice pěkne se to četlo a hlavně rozporuplný a občas nesnesitelný Michael mě bavil. Závěrem zazněl opatrný optimismus do budoucna a i já jej přeju postavám.

26.09.2023 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Vlci jako zvířata mi nikdy nebyli sympatičtí a docela dlouho jsem s tím v knížce bojovala. Ale ty předkládané informace o jejich chování a zvycích byly prostě úžasné. Stejně jako v knize "Čas odejít" o slonech.

Opět mnohovrstevnatý román a já měla jasno od začátku komu více patří moje sympatie ohledně rozhodování o tak složité věci, jako je eutanazie.

21.09.2023 5 z 5

Ze začátku knihy jsem měla dojem, že čtu červenou knihovnu, ale velice rychle mě tento pocit přešel. Kniha je úžasně a čtivě napsaná, některé pasáže by sice mohly být zkráceny, ale až tolik mi to nevadilo. Kateřina byla velice silná a zásadová žena. Chápu její pohnutky, ale i tak mě nepřestávala překvapovat její zásadovost a boj za práva dcery i kdyby jí to mělo stát cokoliv.
Tímto jsem úspěšně dokončila Čtenářskou výzvu letošního roku a někdy časem si velmi ráda přečtu pokračování o dalších tudorovských královnách.

10.09.2023 5 z 5