Leonora Leonora komentáře u knih

Zvon Zvon Neal Shusterman

(SPOILER) No. Tak jsme si prošli všechno od osobního psychodramatu přes globální politickou špínu až po vesmírnou odyseu. Každá ze tří knih téhle trilogie má naprosto odlišnou atmosféru a i po dočtení by se mi stále líbilo, kdyby to bylo zfilmováno ve velkém stylu Hunger games.
Oceňuju, jak elegantně a přehledně autor přidává nové postavy, žádný přelidněný chaos, kde se vám půlka lidí smíchá. Čtivost se drží na stále stejné úrovni, o čemž vypovídá, že to zase píšu ve dvě ráno. Do poslední stránky je to napínavý jak kšandy. Líbí se mi, že se třetí díl vrací k původní akčnosti a dobrodružnosti, protože v tomhle ohledu mi předchozí díl moc nevyhovoval.
Úlitba genderové korektnosti v podobě meteorologicky fluidní postavy je nesporně originální a oceňuju, že nesklouzla do komické pozice, jaká se jí vyloženě nabízí a do knihy by se absolutně nehodila... A jakkoli mi vyřvávání genderů do světa akorát leze na nervy, musím ocenit i to, že tady je aspoň smysluplně začleněná jako jeden z mnoha různých sociálních experimentů budoucnosti. Vedle anarchie a žáber X-D
Rozhodně jsem z celé trilogie velmi příjemně naladěná a možná si vyslouží i místo v knihovně v papírové verzi, což se mi u čehokoliv jiného než u klasiky moc nestává.

22.11.2022 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Ne že by opadla kvalita psaní... Tempo je stále svižné, filozofické vsuvky tentokrát dodává Nimbus, což je pro mě ještě zajímavější. Vývoj hlavních postav je upozaděn, ale o to zajímavější jsou ty vedlejší, a zejména záporné. Spíš mě zklamalo, že se děj odchýlil víc k politikaření (což opravdu nesnáším), béčkovému erpégéčkovému "hledání artefaktu" a k tonistickému bizáru, za jaký by se nestyděl ani Pratchett se svými mnichy historie :-D A taky mě naštval konec mé nejoblíbenější postavy. I přesto je to důstojné pokračování.

20.11.2022 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

(SPOILER) Dva mladí lidé jsou vybráni a systémem donuceni, aby zabíjeli a zabili jeden druhého. Odkudpak to asi známe, že... Nicméně. Nijak mi to nevadí. Prostředí, do kterého je příběh zasazen, je originální a hezky popsané na drobných, ryze lidských epizodkách. Mám z toho pocit, jako by Smrtka a Hunger games tvořili jakousi dualitu, protože ukazují, že se nedobrovolně zabíjí jak v pekle tak v ráji, tedy v dystopii i utopii. Zpracovávají obdobný námět naprosto odlišnými způsoby. Líbilo by se mi, kdyby tohle taky natočili jako sérii filmů.
Vložené úryvky z deníků se mi na tom asi líbily nejvíc. Nádherně to vykresluje jak charaktery hlavních postav, tak filozofické problémy prostředí. Zároveň je to praktické i pro ty, kdo nemají o filozofování zájem, protože se to dá snadno přeskočit a nebrzdí to tok děje.
Moc se mi líbí psychologický vývoj postav a způsob jeho vykreslení, morální dilemata a samozřejmě krásný způsob, jakým se oba dva chystají v závěru knihy systém obechcat.
V neposlední řadě mě kniha chytla taky tím, že je v ní hromada postav, se kterými se dokážu ztotožnit, prožívat příběh z jejich perspektivy a nakonec si i po svém vyfantazírovat vlastní :-D Bavilo mě přemýšlet, jaké jméno bych si vybrala já, jakou róbu a jaký styl kosení.
Dost jsem si tím spravila literární chutě po zklamání ze třech dílů detektivní jeptišky :-D

19.11.2022 5 z 5

Vražda na křtinách Vražda na křtinách Lee Harris (p)

(SPOILER) Hm, tak tímhle dílem končím. Základní schéma je stále stejné, což mě už u třetího dílu dost nudí. Čím dál větší zmatek v postavách, čím dál větší demence překladatele (probůh, ten diletant ani neví, jak se správně píše poznámka překladatele!!!), čím dál nesmyslnější jeptiška. Nevím o žádné jiné literární postavě, která by tak rychle klesla tak hluboko v mých sympatiích. Lže, jako když tiskne. Úmyslně zatajuje důkazy, což je zločin. Libuje si v chtíči, což je smrtelný hřích. A do toho kecy jejího milence o tom, jak ona prostě musí neustále dodržovat pravidla... WTF??? Tenhle díl je prostě jedno velké WTF. Dopřetrpím to do rozuzlení a s Harrisovou končím.

18.11.2022 2 z 5

Vražda na Den smíření Vražda na Den smíření Lee Harris (p)

(SPOILER) Autorce zjevně došlo, že s tou všeobecnou ochotou vypovídat to v prvním díle opravdu přestřelila, takže vzala zpátečku a zařadila i pár protivných a neochotných postav. Hrdinku proto musela udělat ještě otravnější a vlezlejší, aby z nich vytáhla dost informací na to, aby se z toho dala uplácat vyřešená detektivka.
Opět mi velmi vadí odkřesťanšťování hrdinky. Nedokážu uvěřit postavě, která opustí po prakticky celoživotním pobytu a katolické výchově (indoktrinaci) klášter v dobrém (bez ostudy, bez hořkosti...) a rovnou i přestane chodit do kostela a do pár měsíců má předmanželský sex. Jaký pak má smysl psát o tak originální postavě, jako je jeptiška, když se chová, obléká, mluví, myslí, vzteká se a tak dál jako každá jiná normální ženská??? Autorka už tenhle chytlavý motiv zkrátka úplně zabila.
Vměšování do policejní práce taky nabírá na intenzitě a tolerování takového chování ze strany policie taky není ani trochu uvěřitelné.
I tentokrát dostává čtenář indicie vedoucí k řešení teprve ke konci knihy. Mnohým to vadí, ale je to dost paradox. Tak to totiž většinou skutečně chodí. Dlouho se plácáte v informacích, které nikam nevedou, pak narazíte na něco, co konečně zapadá, a pak už případ vyřešíte rychle. Ale není to tak vždy, někdy třeba detektivové od začátku mají všechna potřebná fakta jak na podnose a dlouho je ignorují, takže doufám, že autorka v některém díle z toho tajnůstkaření taky zvládne vybočit.
A tentokrát si už neodpustím poznámku k diletantskému překladu, díky kterému například nesedí časové údaje. Minulý díl se tak údajně odehrál loni v létě - vsadím se, že v originále je nejspíš last summer, tedy POSLEDNÍ léto, léto letošní, nikoli loňské, pakliže je podzim! Trapná a zbytečná amatérská chyba. Takových ostudných přehmatů je tam hromada, o hrubkách ani nemluvě. Dvě ženské postavy spolu cosi dělali. Shoda podmětu s přísudkem, pane Veselý. Dejte si pár facek a reklamujte vysvědčení ze základky.

17.11.2022 3 z 5

Vražda na mexický svátek Vražda na mexický svátek Lee Harris (p)

(SPOILER) Jen pár postřehů k celé sérii, vyjma těch, které se se železnou pravidelností opakují v komentářích:
- hrdinka poprvé v životě vyleze z ulity a vdá se za prvního chlapa, o kterýho zakopne, probůh, to bylo klišé už v době Jany Eyrové a Cathy Morlandové
- kam se vrtne, zam vyhrabe vraždu, no jo, to je holt klišé u všech detektivek, co kdy byly napsány s výjimkou krimi seriálů s opravdovými poldy, kterým jsou případy přidělovány tak nějak opodstatněně
- na druhou stranu, že se to stalo vždycky na nějaký svátek... no, prakticky vzato, když nahrnete na hromadu všechny kultury, co tu kdy byly a jsou, těžko najdete den v roce, kdy žádný svátek není :-D nepřijde mi to jako trapné klišé, je to prostě leit motiv celé série, trocha té nereálné spisovatelské fikce, a v haldě jiných sérií bez takového spojovacího tématu mi to přijde celkem osvěžující

16.11.2022

Vražda na Velký pátek Vražda na Velký pátek Lee Harris (p)

(SPOILER) Nenávidím to. Já tu knížku FAKT NENÁVIDÍM. Je tak napínavá, že jsem kvůli ní byla vzhůru až do čtyř. O půl dvanácté jsem si dala limit do půlnoci. V jednu jsem přelistovala na konec, abych zjistila, jak to dopadne a mohla jít spát... a pak jsem přelistovala zpátky a dočetla to.
Čtivost na pět hvězdiček. Co mi trochu vadilo, byla trochu moc svižně rozjetá (na jeptišku) a na konci poněkud násilně utlumená romance. Fórek s výhledem na řeku se mi moc líbil, osud dvojčat vlastně taky. Přišlo mi, že se autorka trochu neobratně vyhýbala formulaci, která by podle mě nábožensky smýšlející osobu napadnout měla - že měli oba chlapci dohromady jen jednu duši.
Osud pachatele mě ohromně pobavil. Podle mě většina zločinců nakonec dojede na nějakou takovou náhodu, vlastní blbost nebo nějakou blbost obecně.
Zvažovala jsem pět hvězdiček, ale málo platné, pořád je to braková literatura. I když velmi dobrá. Jsem zvyklá na barvitější jazyk, a logicky by učitelka literatury a zejména poezie podle mě rozhodně květnatější slovník mít měla. Taky jsem se divila, že ji při vyšetřování nikdo neposlal vyloženě do háje, jak by se dalo předpokládat, protože probůh přece nemá žádnou úřední autoritu na to vrtat se v lejstrech a lidem v soukromí.
A pročpak vlastně slečna katolička svému příteli při dojemném sedánku na téma proč ho nevezme do postele vůbec nepoví o tom, že katolíci by měli čekat až do svatby, a místo toho mu valí do hlavy klíny o svém krušném mládí, které v podstatě pro ni má tu funkci důvodu pro odklad? Ona snad krom z kláštera vystoupila i z církve?
Bylo z toho znát, že autorka asi viděla reálný svět jen zpoza sporáku nebo co. Neví nic o světě, neví nic o katolících a hlavně neví nic o jeptiškách :-D Talent (psát čtivě) je zkrátka nutné podpořit studiem, aby z toho bylo hodnotné dílo.
Takže po odečtení těchhle nesrovnalostí je to na ****.

16.11.2022 4 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Já teda nevím... Podle mě je to nudná, průhledná, afektovaná a podřadná fan fiction na marvelovky. Každý musí mít cool přezdívku (hlavně anglickou), cool kostým a cool schopnosti. Za mě trapné až na půdu. Dám tomu ještě pár kapitol, ale asi to poletí do kouta ještě dlouho před první čtvrtinou.
Edit: Nedám. Mám na seznamu hromadu zajímavějších knih, než tuhle slátaninu... Čili nedočetla jsem ani do čtvrtiny a NIKDY už nedočtu. Ani mě nezajímá, jak to dopadne, a to je u knihy opravdu hodně špatně.

15.11.2022 1 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Ach jo... Ten Čapek prostě nedokázal ani tak kolosální téma zpracovat nějak jinak, než aby mu z toho vylezla miliontá zaprděná maloměšťácká fraška. Jsem opravdu hrubě zklamaná. Slibné téma, chytlavý název, jenže uvnitř prostě Čapek. Nevím, zkusím ještě Bílou nemoc, třeba to bude lepší...

14.11.2022 2 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jako obvykle hodnotím rozečtené :-D Přesněji řečeno rozposlouchané. Jako audiokniha je to naprosto fantasticky načtené (a já jsem extrémně náročný posluchač). Po stránce obsahové ovšem taky pecka. Chytlo mě to od prvních vět a postupem času jsem do toho čím dál víc zažraná. Brutálně to připomíná normalizační realitu SSSR - jak vizionářské!
Strhující atmosféra, nápadité prvky (newspeak, ideopolicie, asexuální šerpa...), snové vsuvky, profesionální vystavění vět i příběhu. Jakkoli je tohle dílo skrz na skrz pesimistické, jsem nadšená.

17.10.2022 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

(SPOILER) Jako dítě jsem to četla od a do z, to už teď teda nešlo a musela jsem vždycky všechno to Annino žvanění přeskočit. Ale to by mi nevadilo, napsané bylo konec konců kvalitně. Vadilo mi spíš, že úroveň knihy v druhé polovině prudce klesá. Nemám ráda prodlužující se časové skoky. Značí to, že si autorka s postavou neví rady a nejraději by už knihu ukončila oznámením, že se vdala, a letopočtem, kdy zemřela. Vůbec nechápu, jak k tomu mohlo vzniknout pokračování.
Psychologický vývoj Anny je taky příšerně odfláknutý, prostě se konstatuje, že přestala věčně kdákat a ani sama neví proč. To bylo až trapné...
Je to psané dost jednoduchým až dětinským jazykem, který příjemně kontrastuje s květnatou Anninou fantazií.
První půlce dávám pět hvězdiček, druhé půlce tři.

17.10.2022 4 z 5

Polarita života Polarita života Marie Mihulová

Popisek je totálně k ničemu...
Je to řetěz zamyšlení o vyčerpávajícím množství významových dvojic. Textíky jsou krátké, ale velmi vhodné pro rozproudění vlastních asociací.

29.09.2022 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Tak nevím... Myslel to vážně nebo je to všechno ironie??? To si tak uděláte pohodu, otevřete knihu a očekáváte nějakou tu laskavou lidskost - a pak povídku za povídkou sledujete, jak pan Čapek tesá modlu Přízemnosti. Je to panoptikum bezduché lidské malosti, zaprděnosti, nízkosti... a při tom všem ještě spokojenosti sám se sebou.
Je mi z toho na blití. Člověk sahá po literatuře proto, aby načerpal naději, následování hodné vzory a archetypy nebo aspoň odreagování. Ne proto, aby ho mrštila mezi stejné beznadějné blbce, s jakými všichni musíme trávit čas v práci nebo doma.

29.09.2022 1 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Na první pokus kdysi před lety mě to čert ví proč moc nezaujalo, ale teď... jsem unešená. Před tímhle jsem četla Clarkův Měsíční prach a byla jsem znechucená autorovým nedostatkem fantazie - a teď tohle! Potůčky na podlaze, šála ve spreji, postel z mlhy, puška střílející včely a telepatické halucinace! Famózní!!!
Je to poetické, je to hravé... a přitom zároveň hořce (sebe)kritické. Chce se z toho střídavě snít a brečet.

27.09.2022 5 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Dobrý autor sci-fi se pozná podle toho, že si dokáže představit nepředstavitelné. Hledání detailů na vytisknuté fotografii lupou??? Ne, tak si dobrou fantazii ohledně techniky nepředstavuju. Clarke tady není schopen přijít s ničím pokrokovým a pracuje výlučně s technikou dostupnou už v jeho době. Jsem asi ve čtvrtině čtení a hlavní dojem je zhruba "probůh, to je trapně předpotopní...". Takovou techniku měl nárok navrhovat Verne, jenže i ten myslel pokrokověji. To je opravdový velikán sci-fi. Clarke jen umístil zajímavý, ale jinak ničím výjimečný příběh do nového, vesmírného prostředí.

10.09.2022 3 z 5

Půlnoční pacient Půlnoční pacient Egon Hostovský

Nedávám hodnocení na hvězdičky, protože jsem nečetla knihu, ale poslouchala rozhlasovou dramatizaci. Navzdory hvězdnému obsazení mých nejoblíbenějších hlasů jsem to nebyla schopná poslouchat. Sotva se děj trochu rozjel, začala jsem se totálně ztrácet. Musela jsem si dohledat rozbor knihy v čísi bakalářce, ale ani ten moc nepomohl. Byl to totální chaos proložený příšernými a příšerně předlouhými hudebními vložkami. Vzdala jsem to asi ve třetině. Být to jiné téma, dala bych následně šanci tištěné verzi, třeba by to bylo lepší, ale špionážní drama jde mimo mě v jakémkoliv formátu.

21.06.2022

Pivoňková lucerna Pivoňková lucerna Sanjútei Enčó

(SPOILER) Mno... Mexická telenovela hadr. A taky mě dost iritovalo, jak se pořád všichni mají napilno sebevraždit kvůli kdejaké prkotině, ale to je problém kultury a ne literárního díla samého. Nejvíc mi na tom ale vadí, jak se pozornost čtenáře tříští do žánrově naprosto nesourodých dějových linií, které jsou kvůli tomu obě nedotažené. Kdyby autor zůstal jen u původní duchařské story a věnoval jí víc námahy, byla by z toho šťavnatá horrorová novela, dějově podobná Svatebním košilím. Tu odyseu za pomstou si mohl autor nechat do jiného díla, taky by jí to prospělo.
Bylo to sice napínavé, ale nikoli bezvýznamnou měrou jsem to hltala taky proto, že už jsem to chtěla mít z krku.

17.06.2022 3 z 5

21 způsobů výkladu tarotové karty 21 způsobů výkladu tarotové karty Mary K. Greer

Knihu jsem po koupi jen prolistovala, byl to dárek pro někoho jiného... ale na zběžné pročtení se mi zdála opravdu vynikající. Nebere výklad tarotu tradičně a dogmaticky, ale vnáší mnoha způsoby vysoce osobní přístup.

17.05.2022 5 z 5

Neteleportovaný muž Neteleportovaný muž Philip K. Dick

Dost mi vadí přeskakování různě dlouhých časových úseků a následné zkratkovité dovysvětlování, co se po tu dobu dělo. Připadá mi to jako autorova lenost. A další lenost vidím v zabití tolika slibně rozpracovaných motivů. O tom nijakém konci nemluvě. To jako mělo mít druhý díl? Nebo i má?
Jinak je hezké zjistit, co vlastně vykradl Kulhánek, když psal svoje Stroncium. Ale ať si. Napsal ho líp.

26.04.2022 3 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

(SPOILER) Nudné jako Crichton. Míň nudné, než Kmen Andromeda, ale pořád nudné. Při poslechu audioknihy bych to ještě překousla, ale zabité a ožrané novorozeně fakt nezvládám.

03.03.2022 2 z 5