Leonora Leonora komentáře u knih

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

(SPOILER) Jako povídková kniha by to asi dopadlo líp. Takhle je to poněkud nesourodá hromádka vedlejších epizodek jako zametených z pod stolu. Chybí nějaká smysluplná provázanost a někdy i smysl sám.
Honba za ukradenými meči je linie dobrá tak akorát pro druhořadé stolní RPGčko na dvě hodiny hraní.
Palácový převrat by byla zajímavá povídka. Aguara by byla zajímavá povídka. Výroba mutantů by byla nejspíš vynikající povídka. Ale všechno napleskané páté přes deváté do jednoho dějového rámce to prostě nemá šanci. Pejsek a kočička vařili dort. A ta tsunami, no tak ta je tam snad jenom proto, aby měla kniha podle čeho mít chytlavý název, ne? Jiný smysl v ní nevidím.
Taky mám výhrady k nehorázné výslovnosti Martina Fingera, jehož RiviJEEE a Jen-fer mi trhají žíly od chvíle, kdy to v druhém díle převzal po kolezích s lepším jazykovým vzděláním. O těch úchylných hudebních vložkách nemluvě. Ale to samozřejmě do hodnocení knihy samotné nezahrnuji.

18.02.2022 3 z 5

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

Nějak se nedokážu prokousat přes tu vatu v úvodu.

09.02.2022 2 z 5

Bohové Atlantidy Bohové Atlantidy Ludvík Souček

(SPOILER) V průběhu jsem chtěla hodnotit i líp. Dobře jsem se bavila a přestože je to v podstatě vykrádačka, bylo to neotřelé a svěží. Jenže druhá část je zoufale odfláknutá, jako by Součka honil termín, a závěr až trapně předvídatelný. Daleko víc by se mi líbilo důstojné udržení tempa příběhu třeba pronásledováním Stanhopa nebo aspoň pátráním po Anně. Takhle je to poněkud slabé.

08.02.2022 3 z 5

Člověk na konci Člověk na konci Michael Crichton

Telefonní seznam je zajímavější čtení.

05.02.2022 2 z 5

Dvojice Dvojice John Updike

Tak nevím, jestli jsem četla stejnou knihu jako ostatní komentující... Mně to přišlo jako celkem bezduché rozvleklé porno.

10.01.2022 3 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

V anotaci je vyzdvihován autorův smysl pro detaily a vědecké znalosti. Ano, mezi haldami akčních sci-fi je jeho styl sice osvěžující, nicméně taky neuvěřitelně nudný. Asi jako sledovat Vesmírnou odyseu. Nebo Esmeraldu, to prošvihnete dvacet dílů a o nic vlastně nepřijdete. Jak probůh může někoho zajímat nebo dokonce bavit to věčné předčítání směrnic, vědeckých dokumentů, seznamu otázek u zdravotní prohlídky... to opravdu nepochopím. Nemá to příběh, nemá to postavy, nemá to katarzi, má to jen atmosféru.
Poslouchám to jako audioknihu v podání Jiřího Zavřela a vlastně to mám jen puštěné jako podkres, protože mám ráda jeho hlas. Kdybych to četla, odhodím to už po prvních odstavcích, které jsou vskutku originálním způsobem nechytlavé.

08.01.2022 1 z 5

Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče Dušan Taragel

Bože můj... Tohle je opravdu neobyčejná chorobná slátanina. Tohle bych četla dětem možná tak v rámci nějakého úchylného Mengeleho pokusu s cílem zjistit, jak moc pestrou škálu psychických poruch to v nich vyvolá. A to znám a mám celkem ráda původní hardcore verze klasických pohádek. Oproti nim je tohle stále zrůdnost.

12.12.2021 odpad!

(SPOILER) Chce to správný překlad. Verzi Emy Horké jsem odhodila už při čtení první strany, ale překlad Mileny Tomáškové je opravdu čtivý.
Celé jsem to přečetla teprve po shlédnutí čtyř různých televizních a dvou rozhlasových zpracování a leccos se mi tím objasnilo. Je opravdu velká škoda, že všechny ty verze vynechaly podle mě dost důležité psychologické momenty. Úplně v nich chybí postava malého Villefortovic smrada, jehož smrt má tak významný vliv na další vývoj Edmondovy pomsty. Skutečná míra viny jednotlivých Edmondových nepřátel je v nich taky dost setřená. Taky mi přijde zajímavé, že v knize chtěl Villefort po ostudě u soudu odpustit své vraždící manželce. Zkrátka motivace a vývoj postav jsou v knižní podobě prokreslené a lidské. Přečetla jsem to jedním dechem, jen pár rozvleklých dialogů jsem přeskákala, jen abych se k nim později musela vrátit, protože později nabyly významu a já jsem se nechytala.
P. S.: Ne, vyžraný Depardieu s rozplizlým ksichtem opravdu hrubě neodpovídá představě štíhlého charizmatického upíra, natožpak vychrtlého zanedbaného trestance.

18.09.2021 5 z 5

Zahalte jí tvář Zahalte jí tvář P. D. James (p)

Otřesná slepičárna. Zvládla jsem jen kousek, dál to prostě nešlo.

02.07.2021 2 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Ta Agátina posedlost říkankami je vážně otravná. Otřepaná, nudná a trapná.
Jinak se mi ale líbí vystavění příběhu a taky absence obvyklých detektivů.

21.03.2021 4 z 5

Bestiář Bestiář Luboš Antonín

Dost špatně se mi to četlo, je to nesourodé. Ale jinak zajímavé čtení, je tam hodně potvor, které v jiných bestiářích (Borges ap.) nenajdete. Teda jsou schované v haldě nepřehledného textu, proto to na první pohled vypadá, že je jich tam sotva deset, ale jsou tam.

13.03.2021 4 z 5

Ve světě dobrých víl Ve světě dobrých víl Dora Van Gelder Kunz

Špatný překlad stejně špatného názvu. Kniha rozhodně nepojednává o vílách, natožpak dobrých. (Ani o skřítcích, které uvádí jiný překlad.) Je to o různých druzích elementálů.
Každopádně ve srovnání s ostatními knihami na toto téma je tahle kniha mnohem lepší. Není úplně nesmyslná jako Paracelsovy Elementární bytosti, není trapně dogmatická jako Pogačnikovy Elementární bytosti. Je relativně realistická a o tisíc procent přínosnější než obě zmíněné dohromady.

13.03.2021 4 z 5

Čarodějnice školou povinné Čarodějnice školou povinné Jill Murphy

Tak už vím, co to Rowlingová vykradla :-D

24.02.2021

Kapsa plná žita Kapsa plná žita Agatha Christie

Poslouchám jako audioknihu. Teda poslouchám... Spíš pouštím jedním uchem tam a druhým ven. Hned od začátku nepřehledná změť postav, jedno klišé za druhým a nuda, nuda, nuda. Naprosto to nezvládám a končím po čtyřiceti minutách.

21.02.2021 2 z 5

Tajemství krystalů Tajemství krystalů Catherine Bowman

Skoro to vypadá, že jediný kámen na celém světě, který tvoří krystaly, je křišťál, a jediný způsob, jak s ním pracovat, je posílat energii jeho špičkou... Zoufale úzkoprsé pojetí, ale v těch svých omezených mantinelech celkem zajímavé. Nejvíc se zaměřuje na tvorbu léčebných uspořádání krystalů kolem těla. Zaujaly mě také návody na výrobu primitivních šperků, nebo spíš způsobů upevnění krystalů k tělu, protože jsou víc účelové než estetické.
Bohužel je kniha napsaná nebo možná přeložená šíleně nesrozumitelně. Já po dvou letech vysokoškolského studia geologie jsem jakž takž schopná rozšifrovat, co je myšleno tím či oním zhůvěřilým výrazem či formulací. Opravdu si ale nedokážu představit, že by tomu rozuměl i laik. Totéž platí i pro ezoterickou stránku knihy, není psaná běžně a široce používaným jazykem většiny ezoterické literatury.
Dost mi na knize vadí dogmatické pojetí u celé řady ezoterických "pravd". A obecně mám trochu kopřivku z nepovedenosti té směsky odborné přírodní vědy (ve smyslu hard science) a vedle toho vibrací spirituálních těl, potom zase instalace programů jak z učebnice IVT. Po faktické stránce s obsahem nemám problém, ale forma a hlavně stylistická stránka knihy - prostě děs.

15.02.2021 3 z 5

Posvátná geometrie Posvátná geometrie Miranda Lundy

Extra stručné, ale výstižné a překvapivě obsažné, žádná omáčka. Jedno téma na jednu malou stránku, druhá stránka čistě obrázková. (To platí pro celou řadu těchto knih.) Dost nepraktický formát.

15.02.2021 4 z 5

Symetrie - základní princip uspořádání Symetrie - základní princip uspořádání David Wade

Tajemný svět čísel Tajemný svět čísel Otto Betz

Neobsahuje celkem nic jiného, než obsažný, ale stravitelný výčet symboliky a mytologie jednotlivých čísel v rozmezí od nuly po tisícovky. Velmi nedostatečný teoretický úvod a žádné informace k numerologickým výpočtům, proto doporučuji kombinovat s knihou Tajemství energie čísel a písmen.

15.02.2021 4 z 5

Tajemství energie čísel a písmen Tajemství energie čísel a písmen Renata Reylachová

Velmi široce pojaté teoretické základy, různé tradice a jevy (kabala, hermetismus, čas, planety, typy osobnosti - to vše v souvislosti s čísly), osobní číslo, osobní rok a souvislost čísel a zdraví. Postrádám ale širší výklad významů jednotlivých čísel, ten je opravdu zoufale nedostatečný. Doporučuji v kombinaci s knihou Tajemný svět čísel.

Tarot jednoduše a prostě Tarot jednoduše a prostě Anthony Louis

Nejlepší kniha o tarotu, jakou jsem kdy viděla. Obsahuje krátký úvod o historii a psychologii tarotu, pak píše o výběru sady a péči o balíček, uvádí několik základních rozkladů a také uvádí reverzní karty a zcela unikátně i karty vypadané při míchání. Následují konkrétní ukázky výkladů, což by podle mě mělo být až na konci. Potom velká arkána, malá arkána a zvlášť dvorní karty, což je pro mě kapku nepřehledné, ale mnozí to tak dělí. U každé karty uvádí přehledně základní význam, klíčová slova, situace a rady, lidi, které může karta představovat, a reverzní významy. V závěru jsou stručné aplikace do astrologie, numerologie a jiných tradic, a k tomu se ještě hodí stručný výčet významů barev pro práci s vizuální stránkou karty, který je v úvodu.

15.02.2021 5 z 5