lenkaabooks lenkaabooks komentáře u knih

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Velmi útlá knížečka o tom, když má člověk cíl. Cíl který nevede k sebeuspokojení, ale přinese dobro všem. Muž na nehostinném, vybydleném francouzském venkově sází stromy. Každý den, mnoho let. A funguje to, vrací se tam život. Knížečka je k zamyšlení, prostý muž si zasloužil obdiv a úctu, i když on sám by to tak necítil.

26.05.2022 4 z 5

Hodná sestra Hodná sestra Sally Hepworth

Tak nějak neplánovaně jsem v poslední době četla příběh autisty a viděla film, kde vedlejší postavou byla autistka /herečka I. Uhlířová, do té doby mě neznámá, mě úplně svou rolí dostala /a znovu se mi do ruky dostala kniha s tímto tématem. A vůbec mi to nevadí, protože mě to svým způsobem fascinuje.
Fern pracuje jako velmi oblíbená knihovnice, má své zvyky a podivnosti a nesnáší kopírky a tiskárny. Má sestru dvojče Rosu, která na ní dohlíží. Rosa by ráda se svým přítelem miminko, ale nedaří se. A pak Fern napadne, že by své sestře dítě porodila. Kdo je ta "hodná sestra" nakonec překvapením není, přesto knihu jsem si fakt užila.

25.05.2022 4 z 5

Tajemství rodiny M. Tajemství rodiny M. Pavlína Jurková

Pro děti od 10 let. Matyldě je 12, má dva mladší bratry s nimiž bohužel sdílí dětský pokoj, je samý průšvih a do toho se začali divně chovat rodiče. Něco před dětmi tají, chtějí se snad rozvést? A pak jeden den jejich život rozhodí úplně. A tak Matylda začne běhat a běží svůj životní závod.
Kniha se četla moc hezky, má své ponaučení.

21.05.2022 4 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Sophie dostane tak trochu vztahovou facku, proto přijme nabídku odjet na půl roku na stáž do Ameriky. Takže Londýňanka v New Yorku. Byt má nad pekárnou, ve které se samozřejmě vyrábí ty nejlepší dorty a dortíky a její majitelka má šarmantního bratrance Todda, který je zároveň i Sophiin kolega. No a už to jiskří :-)
Kniha je samé klišé, to ano, ale prostě autorka musí být opravdu fajnšmekr přes jídlo, protože já mám díky ní chuť na lasagne, kuře s parmezánem, thajské kari, chléb s medem a ořechy...

20.05.2022 3 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Aspergerův syndrom - forma autismu. Neskutečný příběh 18letého Jacoba, jeho bratra Thea a jejich maminky. Maminka je neskutečná lvice, která se celý Jacobův život za syna bije, zvládá s ním všemožné situace, jako i obvinění z vraždy. A Theo, zdravý, bohužel situací opomíjený bratr, který touží po normální rodině a uvědomuje si že jednou bude Jacob v jeho péči. Kniha mi toho dala moc, nejen co se týče Aspergera, ale i forenzních věd :-)
J. Picoult si vybírá velmi těžká témata a má je nastudované, že klobouk dolů.

16.05.2022 4 z 5

Láska je jen pro blázny. Jako jsem já. Láska je jen pro blázny. Jako jsem já. Sabine Schoder

Kdosi na knihu pěl takové ódy, že jsem si ji prostě musela přečíst. Je určena pro čtenáře od 15 let, no co už... Bylo to krásné, smutné, něžné i násilné, dojemné a černý humor k tomu jako třešnička na dortík. Sedmnáctiletá Viktorie s břitkým jazykem, skrývající se za černou barvu a Jay, muzikant který nechá hudby i školy a schová se doma. A tihle dva se zhulí, probudí se v jedné posteli a tím to skončí anebo naopak začne. Připravte si kapesníčky :-)

13.05.2022 4 z 5

Ztracená sestra Ztracená sestra Lucinda Riley

Vážně jsem si myslela že se mi konečně dostal do ruky poslední díl a ejhle, není tomu tak. Šest adoptovaných sester pátrá po ztracené sedmé a to tak že po celém světě pronásledují ženu, která sama bojuje se svou minulostí. Historická linka nás zavede na smaragdový ostrov - do Irska, kde chudí farmáři bojují za svobodnou republiku, za konec britské nadvlády. Znesvářené rodiny, protestanti proti katolíkům, to vše zamíchá osudy.
Konec nám jen dává otázky bez odpovědí, kterých se snad dočkáme v opravdu posledním díle. Těším se.

12.05.2022 4 z 5

Přežít svou smrt Přežít svou smrt Radka Zadinová

Strach, smutek, zoufalství. A o tom je ta kniha. Styl psaní mi příliš nesedl, nedokončené věty, spíše jen výkřiky a myšlenky. Příběh sám o sobě byl zajímavý, konec mě hodně překvapil, čekala jsem něco jiného. Dvě sestry, zakázaná láska, tragédie.

09.05.2022 3 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Během měsíce je to druhá kniha kterou doporučuji nečíst labilnějším nastávajícím maminkám. Protože jde o záměnu dětí, na kterou se sice přijde až po dvou letech, což ovšem na té hrůze nic nemění. Nevím nakolik je dobře že jsem až tak prožívala tento příběh, protože se mi o to hůře četl. Od první věty jsem Milesovi nevěřila, z toho člověka šel opravdu strach. A konec, možná trochu uspěchaný.

08.05.2022 4 z 5

Cesta za velkým snem Cesta za velkým snem Lucy Maud Montgomery

Anna povyrostla a zmoudřela, i když sny a dětinské nadšení jí zůstalo. V tomto pokračování s Annou prožíváme dva roky, kdy je velmi oblíbenou paní učitelkou. Zasmějeme se nad kousky malého Davyho, zabrnká se na romantickou notu a Annu čeká nová vysněná cesta.
Jen poznámka k obálce knihy - Proboha proč je zde vyobrazena naprosto neodpovídající brunetka.
Viděla jsem krásné vydání z Albatrosu pod jiným názvem se zrzavou dívkou na obálce.
Anna je zrzavá, velmi se tím dřív trápila a ani teď poznámky na barvu svých vlasů ráda nemá.

04.05.2022 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

No fuj teda. Samozřejmě teď přemítám čeho se já osobně nejvíc bojím. Brutální, odporné, ale sakra čtivé. Před dalším dílem si dám zase pauzu a přečtu si něco milého.

03.05.2022 4 z 5

Všechno nejlepší, Anno Všechno nejlepší, Anno Petra Jirglová

Anně je 29 a je na proplesknutí. Rozmazlená hysterka, která dostane kopačky a uteče do Anglie dělat au-pair. A to bylo asi to nejlepší co se jí mohlo přihodit. Anna je nucena dospět a srovnat si priority. Pohodové, vtipné čtení.

01.05.2022 3 z 5

Tereza Tereza Veronika Bednářová

Krásné jméno, krásná žena.
Z knihy plné úžasných fotek a fotografií, z pár stran textu, čiší skromnost, pokora, úcta k rodině a životu. Tereza nezastírá prvotní neúspěchy, nevěru v prvním manželství, je pragmatická s nohama pevně na zemi.

29.04.2022 4 z 5

Klub vrahů Klub vrahů Pavel Renčín

Četla jsem Vězněnou a to byla síla. Byla jsem tedy zvědavá na další autorovo dílo. Klub vrahů je zajímavé četba, to bezesporu. Občas mě nechávala v klidu, jindy jsem stránky hltala. Knihomol Adam mi byl blízký, jeho setkání s Dianou a obrat života o 360 stupňů byl temně nečekaný. Malé náznaky mě na konec stejně nepřipravily, takže wau efekt rozhodně byl.

28.04.2022 3 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Asi by mě z Anny brzy bolela hlava :-). Ta její výřečnost a neskutečné projevy nadšení i smutku, tak bezprostřední dokáže být jen dítě. Anna je sirotek, kterého se ujmou stárnoucí bezdětní sourozenci. V tomto prvním díle ji poznáváme jako jedenáctiletou a prožíváme s ní pět let v Zeleném domě, ve kterém našla své doma.

20.04.2022 4 z 5

Všechno se mění Všechno se mění Jonathan Tropper

Zachariáš má na první pohled vše, práci, bydlení zdarma, nádhernou snoubenku. Pak se ale objeví dávno ztracený otec který má řešení na každý problém, svoji práci Zachary vlastně nesnáší a snoubenku Hope má sice rád, ale je tu Tamara, vdova po kamarádovi ke které už dlouho cosi cítí. A tak zdánlivě bezstarostný život mladého muže, jeho rodiny a přátel se během pár dnů může několikrát otočit a zamotat a naprosto převrátit.

18.04.2022 4 z 5

Zlatíčka Zlatíčka Melanie Golding

Noční můrou každé matky je fakt že by mohla o své dítě přijít. Lauren porodí dvojčata kluky a hned v porodnici je nucena o ně bojovat. Nikdo její verzi o záhadné ženě, která chce své děti vyměnit za ty Laureniny, nevěří. Snad jen jedna policistka, která má své pochyby. A pak Lauren o děti přijde a zase se jí vrátí, anebo ne?
Mně se příběh i s jeho nedostatky líbil. Bylo to temné a zoufalé, nedoporučuji číst labilním nastávajícím maminkám.

08.04.2022 4 z 5

Probuzení Probuzení Amanda Stevens

No, tak mám celou sérii za sebou a bohužel ani poslední díl skóre nevylepšil. Zůstala spousta nezodpovězených otázek. Amelia, restaurátorka hřbitovů si opět zahraje na detektiva, kdy ji o pomoc žádá duch malé dívky.

05.04.2022 3 z 5

Dva týdny s královnou Dva týdny s královnou Morris Gleitzman

Pro čtenáře od 10 let.
Colinovi je 12 let a těžce mu onemocněl mladší bratr. Rodiče se rozhodnou poslat Colina do Londýna, ten se brání a pak si uvědomí že v Londýně žije královna a ta určitě zná nejlepšího doktora na světě. Příběh je tzv přitažený za vlasy, je psán nevěrohodně, no taky je určen dětem, přesto na mě velmi zapůsobil. Je to křehké, dojemné a velmi láskyplné.

01.04.2022 4 z 5

Hříšník Hříšník Amanda Stevens

Amelia, restaurátorka hřbitovů se opět díky svému daru, či prokletí připlete k čemusi velmi temnému. Klecové hroby, možná transformace duše, dávné únosy. Hlavním vyšetřovatelem je tajemný detektiv Kendrick, který je Amelii čím dál bližší.
Čeká mě poslední díl této duchařiny s tak velkým potenciálem tak málo využitým.

31.03.2022 3 z 5