lena.o.knihach Online lena.o.knihach komentáře u knih

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Konečně jsem se pustila do tvorby Cassandry Clare. Doopravdy jsem si už připadala jako ten úplně poslední člověk na světě, který ještě nečetl Nástroje smrti a další její série. A zatímco tohle píšu, mám už dávno rozečtené Město z popela.

Jsem strašně moc ráda, že mi styl Cassandry sedl, protože mi celý příběh neskutečně rychle utekl. A možná tak letos ještě tuto sérii přečíst stihnu, což by bylo skvělý, protože jsem to měla jako jeden z letošních čtecích cílů.

Co se týče příběhu samotného, tak mě nic moc nepřekvapilo. Viděla jsem film, tak jsem nějak věděla, jak to tam vše funguje a co bych měla čekat.

Ale bavilo mě to a s chutí jsem se pustila do dalšího dílu, což je důležitý.

03.09.2020 4 z 5

Panství zášti a lásky Panství zášti a lásky Sara Holland

Tohle byla hrůza. Vážně. První díl se mi celkem líbil, zaujal mě nápad platit krví a celkově to bylo hodně originální. Jenže postupem času se příběh začal schylovat k něčemu, co už mi tak super nepřipadalo. No a druhý díl a zároveň i velký závěr to totálně zabil.

V téhle knize se snad nestalo vůbec nic. Hlavní hrdinka byla úplně mimo. Stále jen utíkala před Čarodějkou, chvíli brečela, pak zas utíkala a strašně moc se snažila vyřešit záhadu, o které stejně ona sama věděla nejmíň... za zmínku stojí romantická linka, ta byla k smíchu... já ani nevím, zda se jedné muchlovačce dá říkat romantická linka...

Jednu hvězdičku kniha dostala za to, že jsem ji úspěšně přečetla až do konce. Že jsem to vůbec vydržela. Takže jsem jí vlastně za tu trpělivost dala sobě. Teď vážně... stačil vám k přečtení jen první díl. Zbytek si domyslete, ať si to zbytečně nekazíte Panstvím zášti a lásky. Dohodnuto?

24.07.2020 1 z 5

Nechápu, proč jsem knihu tak dlouho odkládala. Díky moc Kristie za společné červnové čtení, jinak bych se k ní snad nikdy nedostala.

Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru je tak krásně napsaná kniha. Ještě teď se mi vybavují různé citáty, které mi utkvěly v paměti. A to se mi hned tak nestává.

___
I found myself whispering, "Do you think we'll ever discover all the secrets of the universe?"
I was surprised to hear Susie's voice answering my question. "That would be a beautiful thing, wouldn't it, Ari?"
"Yeah," I whispered. "Really beautiful."
"Do you think, Ari, that love has anything to do with the secrets of the universe?
——

Je to kniha plná emocí o hledání vlastní identity a je jednoduše skvělá.

06.07.2020 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

Do druhého dílu jsem šla s velkým očekáváním, ale nejspíš jsem to trochu přepískla a autorce jsem věřila až moc.

Ano, bylo to stejně roztomilé, ale něco tomu chybělo. Nicméně Nick a Charlie stále super, ale už to má to svoje "ale". V podstatě tam všechno plynulo jak po másle a nedočkala jsem se žádného dramatu.

Doufám, že to třetí díl zas trochu oživí.

02.07.2020 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Původně jsem si říkala, že tento komiks číst nemusím. Že mě stejně ničím nepřekvapí a bude to ztráta času.

Omyl! Tohle bylo tak milé a sladké čtení. Moc se mi to líbilo. Dokonce tak moc, že mi nestačilo mít jen e-knihu, ale musela jsem si je objednat i normálně. A v tištěné formě jsem si Srdcerváče užila ještě víc.

Kdyby to nebyl komiks, nejspíš by mě nic nepřesvědčilo, abych do toho šla. Od autorky už jsem četla Solitaire a to mě moc nezaujalo, ale přiznám se, že jsem si Nicka a Charlieho zamilovala.

01.07.2020 5 z 5

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Kelly Oram

Když jsem nadšeně skončila s prvním dílem Cinder a Ella, hned jsem se s chutí pustila do pokračování. To už ale za moc nestálo.

Jednoduchý styl psaní Kelly Oram mám ráda, postavy jsem si zamilovala už v jedničce, ale příběh byl takřka o ničem. Co se za celou dobu řešilo? Stěhování a vztah otce s dcerou. To je tak nějak v kostce vše.

Ano, jsem ráda, že jsem si Briana a Ellu mohla užívat ještě déle, ale ten příběh byl průměrný. Vlastně už nemusel pokračovat vůbec. Stačila by mi jen jedna kniha a byla by to úžasná - stand-alone - moderní pohádka.

28.05.2020 3 z 5

Cinder & Ella Cinder & Ella Kelly Oram

Začala jsem čtecí maraton knih od Kelly Oram. Nejdřív to byla duologie V is for Virgin a teď už čtu další díl Cinder & Ella. Z toho jaksi vyplývá, že se mi kniha líbila, jinak bych v sérii nepokračovala, že..

Tato série vyšla česky u Baronetu a já to normálně nevěděla. Vážně, pár dní zpět a já jsem netušila, že od této autorky vyšlo něco i v překladu. Každopádně jsem tomu nepodlehla a šla do anglického textu, aniž bych věděla bližší info. A voila? Bylo to fajn. Jakože hodně fajn a jsem z toho čtení v angličtině nadšená. A teď už ke knize.

Četla jsem jedním dechem. Je to strašně jednoduchá angličtina, takže se toho nebojte ani vy. A do těch postav se také zamilujete. Líbilo se mi, že hlavní hrdinka nebyla tak úplně vzhledově typická hlavní postava, ale nehoda na ní zanechala staré jizvy a rány, které jí komplikovaly život. Bylo tam spoustu veselých a vtipných momentů, ale také spoustu krutých a smutných okamžiků, které ani mně nebyly úplně příjemné. Sice je to jen jeden z dalších předělaných příběhů o Popelce, ale tento byste si rozhodně neměli nechat ujít.

11.05.2020 5 z 5

Dva tajemství neudrží Dva tajemství neudrží Karen M. McManus

Na místo plné záhadných zmizení a nevyřešených vražd přijedou dva teenageři a voila - vše se samým zázrakem (díky dvěma novým středoškolákům) vyřeší. Holt to tak už v knihách bývá - policie je neschopná a jedna, detektivkami posedlá, puberťačka vyřeší najednou všechno.

Dva tajemství neudrží je pro fanoušky Riverdale, aspoň tak to stojí v knize. S tím jen souhlasím, ale ačkoli se mi zápletka a rozuzlení líbilo, je tu jedna věc, před kterou vás musím varovat. Dáme si příklad, jo? Máte Riverdale (viděla jsem jen 1. sérii, takže jsou mé znalosti seriálu trochu omezené, ale to teď vůbec nevadí) a čtyři hlavní postavy. Dvě holky a dva kluky. To už jsou dohromady 4 jména, no skvěle Léňo. Hlavní hrdinové mají sourozence a rodiny, to už máme do počtu další jména. Jsou to středoškoláci, takže tu máme další kamarády a spolužáky, učitele a nějakou tu namyšlenou smetánku. Víte, kolik to je jmen? Aha, už to ani nespočítáte, co? No a to je přesně ten problém. Je tam spoustu jmen. A v první polovině knihy jsem někdy tápala, kdo je kdo.

Takže, pokud chcete číst tuhle knihu, plně se soustřeďte na jména. A ještě takovej bonus. Hlavní postavy - dvojčata - oslovují svou matku jménem, né "mami". Ale jinak se to dá zvládnout.

Doufám, že vás tohle neodradilo a jste na knihu zvědaví. Protože mně se líbila. Dokonce víc než autorčina předchozí kniha Jeden z nás lže.

Zlodějská přísaha Zlodějská přísaha Mary E. Pearson

Na druhý díl Zlodějského tance jsem se těšila, jelikož je to zároveň i finální díl duologie. Neuškodí si občas přečíst krátké série, kde je minimální šance, že by se nějaký díl stal vycpávkovým nebo zbytečným jako tomu bylo u Kronik Pozůstalých.

Z předchozí trilogie jsem měla možnost autorku dostatečně poznat, abych věděla, jak Zlodějská přísaha dopadne. A dopadla přesně tak, jak jsem už od začátku věděla, že dopadne. Žádné překvápko se nekonalo.

A to byl hlavní důvod, proč jsem nedala plný počet bodů. Dokonce i na můj vkus byla Zlodějská přísaha na konci až moc přeslazená. A to už je co říct.

MENŠÍ SPOILER
Kdyby náhodou někdo umřel nebo by se nedej bože nedali dohromady, tak bychom to asi nepřežili, co. Vždyť nám není deset. Mohlo se tam něco trochu nečekaného stát přece...

Gerda: Příběh moře a odvahy Gerda: Příběh moře a odvahy Adrián Macho

Nádherné ilustrace mě nepřekvapily, ty jsem přesně tak dokonalé očekávala. Zklamal mě ale ten příběh. Nevadilo mi, že byl krátký, ale hlavně byl o ničem.

V jedničce se autor zabýval důležitými tématy, ale z tohoto dílu jsem si vůbec nic neodnesla.

Americký roadtrip Americký roadtrip Patrick Flores-Scott

Víte, co jsem od Amerického roadtripu čekala? Já, hloupá, si nepřečetla anotaci a myslela jsem si, že mě čeká jízda napříč Amerikou. Autem jsme tam teda trochu popojížděli, ale řešila se tam mnohem důležitější témata.

Jak se z povaleče stane jedničkář? Těžko a Teovi jsem jeho proměnu vůbec nevěřila.
Může voják zas fungovat normálně, aniž by se bál hlasitých ran? Linka Mannyho pro mě byla ze všech nejzajímavější, ale hlavní hrdinou tady byl Teo, takže jeho starší bratr příběhem jen tak proplouval a autorka na něj upozornila jen tehdy, když se ozvaly hlasy z Iráku.

Do třetice všeho dobrého, figurovala v knize ještě jejich sestra Xochitl. A já jsem měla po celou dobu problém s jejím jménem. Vůbec mi to nešlo přes pusu a pokaždé jsem to četla jen jako Xo.

Nebylo to špatný, ale čekala jsem od toho něco jiného. Překvapivě se mi to četlo ale skvěle, kniha rychle ubíhala a až na Teovu nedůvěryhodnou proměnu to bylo vlastně fajn.

Svět démonů Svět démonů Sally Green

Popravdě jsem vůbec netušila, jestli budu v této sérii pokračovat, ale konec Zlodějů dýmu skončil tak napínavě, že jsem druhému dílu dala šanci. A teď jsem za to ráda.

Vy víte, že jsem v jedničce měla ráda pouze Catherine, Zayna a Tash. Ve Světě démonů jsme se do toho jejich světa opravdu dostali a to mě neskutečně bavilo. Linka Tash a Catherine byly opět ty nejlepší. Ale překvapivě mi nevadily ani kapitoly z pohledu Edyona nebo Marche.

Ambrose stále nemůžu vystát, ten mě nebavil od začátku do konce i v prvním díle. Začínám na něj být alergická, dokonce už i na to jméno. Prostě si ho představuju jako takovýho patolízala nebo slizouna nebo já nevím, jak ho mám nazvat. Každopádně on je jedním z důvodů, proč (i když mě kniha bavila) jí nedám plný počet hvězdiček.

A další hvězdičku jsem strhla za to, že mi v příběhu neskutečně moc chyběla postava Zayna. Na začátku knihu otevřete a hele ji! Vidíte hned první kapitolu se Zaynem. Jenže se radujete předčasně, protože to je první, ale zároveň i ta poslední Zaynova kapitola. Vážně mi v knize scházel.

Takže jsme se dostali na průměrné hodnocení. Jsou sice lepší série, ale teď si jsem jistá na 100 %, že si další díl přečtu, protože ten bude určitě nejlepší.

Polibek v Londýně Polibek v Londýně Catherine Rider

Nebyla to moje první kniha ze série Polibků. Do čtení jsem proto vstupovala s přesně daným očekáváním - vůbec žádným. A jak to dopadlo?

Dočetla jsem to do konce a chvilkama mě to i bavilo. Ale nejspíš jsem už na takové slaďárny stará. Líbí se mi i ty jejich obálky. Přesně vystihují tu vánoční atmosférou s kapkou romantiky. Ale to je pro mě všechno. A myslím si, že i vy najdete mnohem lepší čtivo.

15.04.2020 2 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Tak jo, vůbec jsem nečekala, že se celý příběh dozvím jen z dopisů. Abych se přiznala, tak jsem toho o knize skoro nic nevěděla. Jen to, že existuje i film a jednou se na něj podívám. Měla jsem nejspíš hodně velká očekávání. I když je příběh nabitý emocemi, ten wow efekt se nedostavil.

Nepřítel mého nepřítele Nepřítel mého nepřítele Kateřina Petrusová

Kateřina Petrusová opět nezklamala! Knihu jsem přečetla jedním dechem (stejně jako první díl) a už teď se moc těším na poslední díl. :)

22.08.2014 4 z 5

Samotářka Samotářka Karen Lynch

Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s @knihkupectvi_luxor za účelem recenze. #spoluprace

Závěrečných dílů se vždycky nemůžu dočkat, ale když je pak mám doma, čtení oddaluji, abych se s celým příběhem a postavami nemusela loučit. Nyní ale nadešel čas Samotářky.

Předchozí dva díly jsem si zamilovala, mají vše, co od young adult fantasy čekám a tohle mělo být epické finále.
Samotářka začala skvěle. Okamžitě jsem si vybavila detaily a četlo se to samo, fakt šíleně jsem se těšila, až se do tohoto světa vrátím.

Mé nadšení postupně opadávalo, když to začalo být všechno na jedno brdo a věci se začaly opakovat. Neustále jsme se točili v kruhu a marně jsem hledala i nějaké vtipné scény, díky kterým Karen Lynch děj v Nezdolné i Útočišti odlehčovala.

Postavy samozřejmě zvládnou vše, co si zamanou a i přes slabší třetí díl mám sérii strašně moc ráda. Také mě uklidňuje to, že se do světa vlkodlaků, undin, upírů, víl a dalších bojovníků opět vrátíme, tentokrát ale s jiným hlavním charakterem.

30.05.2024 4 z 5

Blue Lock 2 Blue Lock 2 Munejuki Kaneširo

Závěr prvního dílu mangy Blue Lock mě dost navnadil na pokračování, takže jsem se do toho pustila, jakmile se mi dostal do ruky.

Po hodině jsem otočila poslední stranu a přišlo mi, že se tady akorát hráli fotbalové zápasy, a tím to haslo.

Jasně, je to manga o fotbalu, ale čekala jsem trochu víc než kopání do míče. Ono tomu ani nepomáhá, že tu je několik družstev, hodně postav (já si pamatuji jen čtyři) a žádnou jsme zatím nestihli poznat nějak víc.

Váhám, zda se pustit do pokračování, které vychází v srpnu. Knížka zabere opravdu málo času, proto je možné, že se ještě budu chtít utvrdit v tom, zda s Blue Lockem skončit.

#spoluprace @crew_komiks

26.05.2024 2 z 5

Mladá dáma Mladá dáma Evelyn Skye

Když se na Netflixu objevil nový fantasy film s Millie Bobby Brown v hlavní roli, neodolala jsem, ihned si ho pustila a moc se mi líbil. Vlastně až tak moc, že jsem se na něj koukla další den s přítelem znovu.

Když jsem se poté dozvěděla i o knižní předloze, která u nás vyjde, byla jsem nadšená. Ale! Víme, jak to s tímhle (film natočený podle knihy) bývá, takže jsem do Mladé dámy z Cosmopolisu šla bez očekávání a s tím, že by mi mohla zodpovědět detailnější otázky, které film nevysvětlil.

Začetla jsem se téměř okamžitě, ale jak už jsem dopředu věděla děj, nebylo to ono. Samozřejmě tu bylo něco navíc, ale ani to mi nestačilo k tomu, abych byla z této dračí fantasy bůhvíjak nadšená.

Nad čím ale smekám klobouk, je rozhodně dračí jazyk - khaevis ventvis - a k tomu na konci knihy i slovníček, přehled gramatiky a příručka výslovnosti. To se autorce (respektive její dceři, která ho celý vytvořila) neskutečně povedlo.

#spoluprace @grada_cz

24.05.2024 3 z 5

Těžký život knihomolů Těžký život knihomolů Hanka Grehová

Už jste si u nějakého knihomolského videa nebo memečka řekli, že to jste přesně vy? A že vám vždycky zvednou náladu? Vsadím se, že ano.

A teď si představte, že Hanka a Medojed vytvořili celou knihu plnou - knihomoly vystihujících - stripů. Některé vás rozesmějí, další třeba nemusí a nad jinými si tak povzdechnete, protože ten život knihomolů je někdy vážně těžký.

Na každičké straně vidíte lásku ke knihám (v jakémkoli formátu), která nás všechny spojuje. Těžký život knihomolů určitě mějte vystavenou ve své knihovně a sáhněte po ní kdykoli, když budete potřebovat.

Děkuji nakladatelství @ya.ctu za recenzní výtisk. #spoluprace

22.05.2024 4 z 5

Lucas Lucas Marcy Jell

Bratry, které jsem si v Marcovi oblíbila, tady nějak nebyli ve své kůži (aspoň mi to tak přišlo). Když už se tam objevili, chovali se úplně jinak, než jak jsem byla zvyklá. A jejich babička jakbysmet.

Oproti prvnímu dílu tady hlavní dvojice více komunikovala, aby mohla nějak budovat ten vztah, ale zas tady nebyla žádná chemie a bylo to všechno šíleně uspěchané.

O nějaké zápletce se tady ani nezmiňuji (stejně jako autorka v knize), protože jde stále jen o to, dostat ten správný flash disk.

Není to propracované, je to extrémně jednoduché a hlavně čtivé, takže věřím, že se najdou čtenáři, kteří si tuhle pikantní mafiánskou romanci užijí. Já si ale pokračování nechám ujít.

#spoluprace @mojeromantika_cz

19.05.2024 2 z 5