Lele61 Online Lele61 komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Jedna z nejlepších sci-fi knih, které jsem kdy četl! Za mě určitě patří k TOP 5 v tomto žánru. Výborně napsané, často se k této knize vracím. Poprvé jsem ji četl někdy v dětství a už tehdy na mě udělala obrovský dojem. I když byla napsána už před více než 70 lety, tak vůbec nestárne a má stále co říci i současnému čtenáři :-)

15.04.2023 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Nadčasová Orwellova alegoricky pojatá klasika, která snad nikdy nezestárne. Výborně napsaná ostrá společenská satira o totalitě, která je stále aktuální a působí jako výstraha a vážné varování. Rozhodně doporučuji k přečtení.

28.02.2024 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Výborná velice poetická a čtivá knížka plná "suchého" anglického humoru a jemné ironie. Samozřejmě znám i perfektní filmové zpracování :-) Knížka, která opravdu baví a čtenář se k ní může stále znovu vracet.

17.04.2023 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Soubor drobných zamyšlení a kratičkých fejetonů Marka Ebena je celý prodchnutý laskavým humorem a také patřičným nadhledem. Celkově jde o velmi příjemné pohodové a oddechové čtení, které však čtenáře zároveň nutí i k zamyšlení nad některými všedními věcmi. A ještě k neobvyklé vazbě (kroužkový blok) a výzvě samotného autora musím podotknout, že jsem absolutně NIC nepovažoval za nutné z knížky vytrhnout a zůstala tak ve zcela původním stavu :-)

20.06.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ je naprosto nadčasová klasika, která se nikdy neomrzí. Knížku lze číst opakovaně a stále v ní nalezneme něco nového. Příběh je samozřejmě především o hledání štěstí, o lásce, ale i o morálních zásadách, o dobru a zlu a životě jako takovém.

30.06.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Úplná totalita, Velký bratr číhající permanentně za zády a pocit totální bezmoci. To je tedy opravdu šílená kombinace. Orwell na tom vystavěl krásný čtivý příběh, který je nadčasový. Dokazuje, že je jednoznačně Pan Spisovatel.

19.04.2023 5 z 5

Vinnetou Vinnetou Karel May

Vinnetou od Karla Maye je už velkou klasikou celého dobrodružného žánru. Příběhy neohroženého náčelníka Apačů a jeho bílého bratra Old Shatterhanda pojednávají zejména o velké odvaze, pevném přátelství a také o boji za spravedlnost. Je to taková nostalgická vzpomínka na moje chlapecká léta, která má snad stále co říci i současné mladé zejména klukovské generaci. Určitě doporučuji.

22.12.2023 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Mark Twain vypráví čtenářům úžasný příběh, který opravdu vůbec nestárne. Tom Sawyer a jeho věrný kamarád Huckleberry Finn spolu zažívají řadu nejrůznějších velkých dobrodružství. Byla to skoro kultovní četba v době mého dětství a doufám, že i současné generaci kluků má stále co říct.

09.08.2023 5 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Román realisticky líčí životní osudy bohatého průmyslníka Oskara Schindlera, který zachránil více než tisíc Židů před transportem do koncentračních táborů a prakticky jistou smrtí. Charakterizuje postupný vývoj osobnosti Schindlera, který nakonec neváhal obrovsky riskovat když zaměstnal zmíněné Židy ve své továrně. Je to opravdu silný příběh, který doporučuji přečíst. Podle knihy natočil světoznámý režisér Steven Spielberg také výborný film.

15.08.2023 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Květa Legátová nám představuje životní osudy hlavní hrdinky mladé lékařky Hany, která v zapadlé horské vesničce našla vhodný úkryt před pronásledováním nacisty. K tomu zde však zcela nečekaně najde také silný milostný vztah k prostému Jozovi. Moc hezká, hluboce lidská a místy velmi dojemná knížka, na motivy které byl natočen film Želary. Rozhodně doporučuji k přečtení.

28.08.2023 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Jedná se o opravdu velmi zvláštní knihu, která se rozhodně nečte snadno a má celkově ponurou atmosféru. Mrazivá až děsivá je potom pomalá vnitřní přeměna ústředního hrdiny Karla Kopfrkingla z počátečního bizarního podivína až na vyloženě nelidské monstrum. Viděl jsem i slavný film s výborným Rudolfem Hrušinským v hlavní roli.

12.08.2023 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Zbytky lidské společnosti po ničivé jaderné válce jakž takž přežívají pouze v rozsáhlém labyrintu moskevského metra. Hlavním hrdinou je mladý Arťom, před kterým stojí nelehký úkol zachránit metro před totální zkázou, která mu reálně hrozí. Celkově jde o dobře napsaný a čtivý akční postapokalyptický sci-fi román i s určitým filozofickým přesahem.

20.08.2023 4 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Jde opravdu o velmi silný příběh. Otřesné svědectví o obrovském utrpení a strádání Židů ve varšavském ghettu viděné očima talentovaného pianisty Wladyslawa Szpilmana. Ten nakonec celou válku přežil také proto, že mu pomohl jeden z německých důstojníků. Viděl jsem i výborný film, který podle románu natočil proslulý režisér Roman Polański. Knížku mohu určitě doporučit, i když se rozhodně nejedná o jednoduchou četbu.

12.08.2023 5 z 5

Dnes už nestárnoucí klasika. Humorná až absurdní groteska popisující všední život a nevšední příhody vojáků zařazených k PTP. Kniha zaručeně pobaví a je stejně dobrá jako výborné filmové zpracování.

26.07.2023 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

První díl románové trilogie Stiega Larssona Milénium. Uvádí na scénu hlavní protagonisty celého příběhu Mikaela Blomkvista a Lisbeth Salanderovou, kteří tvoří zcela nesourodou dvojici, ale ve finále dovedou výborně spolupracovat jako sehraný tým. Napínavý dobře napsaný příběh. Celkově skvělá knížka (která se po zásluze dočkala filmového zpracování). Stejně tak jako výbornou hodnotím i trilogii Milénium jako celek.

19.04.2023 5 z 5

Zlatí úhoři Zlatí úhoři Ota Pavel

Tato knížka povídek Oty Pavla jenom potvrzuje všeobecně známou skutečnost, že autor je opravdu výborným povídkářem. Napsáno čtivě, krásným jazykem, s citem pro vystižení atmosféry a s velkou láskou k přírodě. Námětem jsou autorovy vzpomínky na krásné i když nelehké dětství v politicky velmi neklidné době. Určitě doporučuji.

07.09.2023 5 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Hlavní hrdinka Anna nejenže trpí agorafobii, ale ještě navíc je alkoholička. Žije si ve svém uzavřeném světě až do doby, kdy se do sousedství přistěhuje nová rodinka. Anna něco uvidí a pak se najednou stává nezřetelnou hranice mezi reálnou pravdou a pouhými představami a bludy a nic už nemusí být ve skutečností takové, jak se na první pohled zdá. Román má pomalejší trochu rozvleklý začátek, ale pak se děj pěkně rozjíždí až po překvapivé rozuzlení v závěru. Velmi solidní psychothriller. Pro milovníky tohoto žánru dobrá volba.

15.08.2023 4 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Karel Poláček nám ve svém čtivém románu přináší řadu dobrodružství party pěti kluků v čele s Petrem Bajzou, které zažívají v prostředí malého českého městečka. Knížka je určena zejména pro dospívající mládež. Dobře známé je potom i filmové zpracování.

24.07.2023 4 z 5

Výborná dobrodružná fantasy se vším všudy. Obsahuje veškeré potřebné ingredience: mocný čaroděj Gandalf, sympatický hobit Bilbo Pytlík a skupinka neohrožených trpaslíků na cestě za obrovským pokladem bedlivě střeženým drakem Šmakem. To celé zasazené do prostředí Středozemě. Co víc si přát.

14.07.2023 5 z 5

Dobytí severního pólu Dobytí severního pólu Zdeněk Svěrák

Hra ve všech směrech typická pro Divadlo Járy Cimrmana. A nebál bych se říct, že jedna z úplně nejlepších. Geniální svérázný humor, velká spousta výborných hlášek. Celou dobu jsem se opravdu skvěle bavil. Rozhodně doporučuji.

10.10.2023 5 z 5