LejcaS LejcaS komentáře u knih

Tlumočník nemocí Tlumočník nemocí Jhumpa Lahiri

Dostala jsem se k ní naprostou náhodou přes Aktivitu oblíbených uživatelů :-) a rozhodně nelituji. Moc jsem si o ní před čtením nezjišťovala a tak mě překvapilo, že se vlastně jedná o povídky, což mě až místy mrzelo, protože jsem chtěla číst o jednotlivých hrdinech víc. Víc je poznat, víc se dozvědět o jejich životě... Rozhodně doporučuji. Krásné čtení, krásné chvíle s indickými lidičkami.

02.10.2017 5 z 5

Game Game Anders de la Motte

Takže...dle anotace se jeví jako super knížka (good to read) směle do ní! (start playing) Napínavá hned od začátku (it is well) ale co to? (what´s the hell...) proč všude ta angličtina? Na každé straně alespoň dvě věty, to je krapet (over the line) jsem fakt (fed up) copak takhle opravdu někdo mluví? A čím víc čtu, tím víc jsem (angry) ruší to! a to hodně. (It is a pity ) protože děj je rozhodně zajímavý. (I think about) o kolik mohla být knížka útlejší nebýt zbytečného nastavování. Takže (who is playing who?) hra s hlavním hrdinou nebo autor se čtenářem? Nakonec jsem se přeci jen dobrala závěru (mission compleated, game over) no možná je přeci jen potřeba dát dalším dílům (give a chance)...

14.08.2017 3 z 5

Mladá nevěsta Mladá nevěsta Alessandro Baricco

Nu uviděls ji a musel mít
z prvu drsná a zvláštní zdá se
však napsána je a čte se vskutku krásně
Tak přeruš svůj náhle klid,
že něco jiného chtěls číst sice
Ach přibliž k této knize hled
A mysl k ní obrať hned
A neodtrhneš více

30.07.2017 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Byla jsem nadšená. Takhle nějak si představuji správný thriler. Žádné zdlouhavé, zbytečné pasáže, každý z hrdinů dostane prostor na stránkách k vyjádření svých myšlenkových pochodů i vysvětlení pohnutek svého jednání. Napínavé do poslední stránky.

23.06.2017 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Už dlouhou dobu jsem se chystala na tento díl s hlavním představitelem Robertem Langdonem. Šifra i Andělé se mi velice líbily, hlavně proto, že mám ráda tajemno a hledání záhad i tam kde nejsou. Ovšem po přečtení tohoto dílu cítím rozpaky. Asi už se linie příběhu hodně opakovala z předchozích dílů, děj byl místy dost zamotaný a vyznat se v motivaci a jednání ,,kladných" i ,,záporných" hrdinů bylo dost obtížné. Zvláště, když se pak ukázalo, že vše je úplně jinak, jen iluze a zdání a klaďasi a záporáci si prohodili svá místa...
No, když už nic jiného, alespoň mě spisovatel donutil vyhledat si místa na internetu, po kterých bloudil profesor Langdon i umělecká díla, o kterých je v knize zmíněno a shlédnout jejich krásu alespoň na fotografiích, když ne na živo. Ale kdo ví, třeba se jednou do Florencie vypravím.

08.04.2017 3 z 5

Pan Gwyn Pan Gwyn Alessandro Baricco

Určitě stojí za přečtení. V průběhu dní, kdy jsem se knihou prokousávala jsem narazila na ne jednu pasáž, kdy jsem si už říkala, že knihu odložím a pustím se do nějaké jiné, záživnější... tolik knih a autorů a tak málo času, tak proč se do čtení nutit. Leč setrvala jsem a rozhodně nelituji...Rada závěrem pro všechny, kdo mají stejné zaječí úmysly jako já: Vydržet! Vyplatí se:-)

20.03.2017 4 z 5

Básně sebrané Básně sebrané J. H. Krchovský (p)

Už bych měl dávno spát a přesto neusnu
bojím se odplout tmou na cestu k zlému snu
nechal jsem rozžato, mám strach mít v noci tmu
bojím se krásných snů, že z nich zas procitnu
...
pro mě jedna z nejkrásnějších básní co jsem doposavad četla

18.12.2016 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Při čtení této opravdu obsáhlé detektivky jsem měla pocit, že si s námi autorka hraje hru na rozpočítávání - en ten týky dva špalíky - každou chvíli se jako hlavní podezřelý tvářil jeden ze tří Cormoranových starých známých. Chvílemi jsem měla trošku zmatek o kterém aktérovi je zrovna řeč a ani konec mě zas až tak za srdce nechytil. Myslím, že to Rowlingová umí i lépe.

26.10.2016 4 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Moje první setkání s Murakamim a můžu hrdě prohlásit, že jsem se zamilovala. Doufám, že jeho další díla jsou stejně krásná a působivá. Otevřené konce vedou k zamyšlení se a k sestavení vlastních závěrů i když musím podotknout, že občas jsem ho za tyto nedořeknuté věty chtěla rdousit :-) zvláště pak v povídce Šeherezáda a Kino, kde bych si ráda o hlavních hrdinech početla více než jen cca 40 stran na kterých dostali prostor rozehrát svůj příběh.

13.10.2016 5 z 5

To dítě je nepozorné To dítě je nepozorné Martin Antal

Konečně kniha psaná pro nás laiky. Krásně a pochopitelně vykreslí chování lidí s ADHD i s odůvodněním proč tomu tak je. Autor knihy, sám ADHD, nás zasvětí do pocitů, které se odehrávají nejen v citlivé dušičce, ale i v samotné hlavě našich nejmenších a hlavně dá doporučení, jak se k těmto lidem chovat a čeho se naopak vyvarovat. Můžu jen doporučit pro všechny, kteří se potýkají se stejným problémem.

28.09.2016 5 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Nemůžete se rozhodnout zda si přečtete něco historického, třeba ze starého Říma, z druhé světové války, husitského období či by jste šli ještě hlouběji a to až do pravěku nebo by jste raději dali přednost čtení z daleké budoucnosti? Patříte-li mezi nerozhodné čtenáře, pak je tato kniha pro vás ta pravá. Střetávají se zde snad všichni zástupci důležitých časových období plus jako bonus i lidé časů budoucích. Takže opravdu barvitě promíchaný mix národů, myšlení, vyznání...
Velice zajímavá kniha, napínavá , napsaná s lehkým humorem a drsnou surovostí daných časových období.
Určitě si nenechám ujít druhý díl.

23.09.2016 5 z 5

Merde! Rok v Paříži Merde! Rok v Paříži Stephen Clarke

Ironický britský humor naservírovaný přesně tak, jak ho mám ráda. Na odreagování se od vážnější literatury je tato kniha skvělou volbou. Schopnost autora udělat si legraci nejen z ostatních, ale také sám ze sebe je obdivuhodný. Poklona překladateli, některé věty a slovní obraty musely být tvrdým překladatelským oříškem :-), ovšem vypořádal se s tímto naprosto bravurně.

07.09.2016 5 z 5

Střípky melancholie Střípky melancholie Jaroslav Irovský

Zprvu deprimující psaní
rozzáří písně milování
pak zas trochu utlumí vášně
nesmíme se brát tak moc vážně
doporučuji po kapkách číst
tyto básně se vyplatí mít :-)

05.09.2016 5 z 5

Co napsat ještě víc,
než bylo tu napsáno,
nenapadá mě nic,
co muselo by být dodáno.
Máte-li splín
za stránkou projdete,
kniha vás pohladí
úsměv váš pokvete...

23.06.2016 5 z 5

Manžel z Marsu Manžel z Marsu Eduard Martin (p)

Povídkové knihy tohoto autora jsem četla už dávno, ještě skoro jako dítě. A teď je předčítám po večerech mým dětem. Líbí se jim stejně jako se kdysi líbily mě. Málem jsem už pozapomněla jak jsou krásné, nedávno pro mě znovu objevené. Ač situované do daleké budoucnosti, plné robotů a vzdálených galaxií mají v sobě spoustu lidskosti a odhalují nám naše vlastnosti, povahy a slabiny.
Tématy stále aktuálními jako jsou: touha po dokonalosti, osamělost, žárlivost a všechny podoby lásky.

28.05.2016 5 z 5

Enjoy Enjoy Solange Bied-Charreton

Při nákupu mě kniha zaujala svým popisem, hodně jsem se těšila na její zdolání. Nicméně napoprvé jsem ji asi ve čtvrtině odložila. Protože nerada nechávám věci nedodělané a knihy nedočtené a protože jsem potřebovala něco tenkého na cestu a nic jiného doma nenašla, vrátila jsem se k ní. Co k ní říct... hodně těžce se mi četla a popravdě jsem ji ani moc nerozuměla... možná za to může za:
a) autor
b) překlad
c) čtenář.
Některé stránky jsem musela číst nadvakrát a někdy ani to nepomohlo. Jsem přesvědčena, že své čtenáře mezi hloubavými nadšenci si kniha najde. Mně však nic nedala...

14.05.2016 2 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Nesbo trošku jiný než na co jsme zvyklí ze série H.H. Méně akce zato více zaměřené na stav mysli hlavního hrdiny. Trošku zklamání z konce knihy. Hvězdička navíc za výběr jména pro hlavní ženskou aktérku ;-)

10.04.2016 4 z 5

Temné znamení Temné znamení František Šmehlík

Na prvotinu a mládí autora velice zdařilý kousek. Zajímavé a nápadité povídky co se námětu týče, ale jak už bylo předesláno níže ubrala bych té ,,erotičnosti " . Těšila jsem se na tajemno s nádechem hororu a tak mi neustálé ,,intimní potřeby" naprosté většiny mužských postav přišly jako dost rušivé elementy. Jinak ale chválím a určitě si ráda přečtu nějakou další autorovu knihu.

01.04.2016 4 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Už dlouho jsem nečetla tak milou knížku. Krátké postřehy ze života prokládané kopou zdravého optimizmu, okořeněná správnou dávkou životního nadhledu a dochucená hromadou lásky. Krásná slovní spojení pro zasmání i k popřemýšlení: Být sám sebou. Být sám? Nebo být sám se sebou? Umím být se sebou sama, ale umím být sama sebou?

17.03.2016 5 z 5

MemoRandom MemoRandom Anders de la Motte

Další z knih o ztrátě paměti a možná i o tom, že pátrat po pravdě a vlastní minulosti se nemusí zrovna vyplácet. Ne vždy se nám může líbit to, co o sobě objevíme a jakým směrem jsme se ve svém životě dále ubírali. Pomalé skládání střípků paměti krok za krokem vede až k neočekávanému odhalení a závěrečnému grand finále. Kniha má spád a do poslední chvíle čtenář netuší kdo je tajemný Janus. Postavy nejsou jen černé a bílé, ale díky barvitému vylíčení postav si zamilujete i lotra:-)

24.02.2016 5 z 5