LEGACY LEGACY komentáře u knih

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Jako silná obhajoba atheismu to myslím celkem funguje a náboženství, které zde plní roli ''otloukánka'' dostává celkem slušnou nakládačku, stejně tak jako samotný Bůh. Kniha jako taková vás samozřejmě obrazově nikam moc neposune zdali jste váhající agnostik, jež bloudí světem a rád by zaplnil své místečko v srdci, kde věřící tak rádi nosí svého Boha, který je od prvního dne soudí, žadoní o jejich přízeň, vyhrožuje nekonečnými muky v pekle a nutí je popřít veškerou racionalitu a selský rozum tím, aby uvěřili, že Bible (která jak se ukázalo může sloužit jako soubor morální etikety a ctností leda tak pro zvrhlé duše) je doslovně pravdivá. Jako drtivá většina věci to má svůj zárodek v dětství, kdy rodiče mnohdy svým dětem nedávají na výběr. Nutno podotknout, že náboženství je dnes hromada a prvky se víceméně opakují, bohužel považuji za velmi smutné, že kvůli těm malým rozdílnostem jsou mírumilovní lidé schopni ničit, ve jménu něčeho co by mělo vést k přesnému opaku. Bohužel není náhodou, že má náboženství na svědomí vícero lidských životů než cokoliv jiného a historie je tím protkaná skrz naskrz, přitom je celá koncepce směšná. Bohužel kniha nic moc nenabízí, Dawkins spíše hledá případy, či výroky, které by mohl svou argumentací zničit a znehodnotit, lamentuje, komentuje a dochází k závěru, že fakta jsou fakta, ty má věda, vy se honíte za nesmysly z doby cínové. Jedno vím,my Češi mumusíme dělat jen a jen radost a on nás musí považovat za rozumně smyšlející intelektuály, já však dál věřím v kouzlo Neda Flanderse a české pivo.

13.06.2017 3 z 5

Alenčina dobrodružství v říši divů a za zrcadlem Alenčina dobrodružství v říši divů a za zrcadlem Lewis Carroll (p)

Curiouser & Curiouser
Velikánovo dílo, jež některým nemusí nutně dávat smysl, ale to přeci ani náš život někdy, no a jak je krásný. Hned mě napadá jestli se nenechal Orwell inspirovat, každopádně, věčná škoda, že svět zná Alenku více z Burtonovi kamery než z Carollova pera, nu co už. Jestli budu číst Alenku svým dětem? Jen jestli si budu přát, aby uvěřili v neuvěřitelné, hlavní je totiž si uvědomit, že smysl nebo racionalitu hledají ve Wonderlandu pouze a jen vyšinutí.

15.04.2017 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Věc nesnesitelně silného charakteru, kde je až zarážející, že se mezi našemi českými čeledíny vyskytl jedinec, který dokáže filozofovat o životě v tak obrovském rozpětí.

27.03.2017 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Nuže, stejně jako kurážná spisovatelka i já o sobě něco prozradím. Během čtení jsem zcela nevysvětlitelně stáhl celou krabičku cigaret (byť nekouřím), pravděpodobně jsem jen potřeboval něco, co by zahnalo mé znepokojení z knihy, nebo jsem podvědomě chtěl mít také nějakou závislost a tudíž mít k příběhu ještě blíž. Hlavou vám během čtení probleskne spoustu otázek, spousta z nich zůstane pravděpodobně nezodpovězena, ale myslím, že poselství autorky (tedy varovat) si každý sebou odnese a pro mě samotného je konzumace jakýchkoliv tvrdých drog, po přečtení, téměř nepředstavitelná. Dodnes nevím jestli s některými postavami sympatizuji, či nikoliv, ale bez nich by byla v knize obrovská mezera a jelikož celá kniha je vlastně taková hodně osobní zpověď, chci vyjádřit svůj vděk i uznání této snad už bývalé heračce a vytáhnu i já něco z mé minulosti.
2011 - 16 let ... Marihuana
2012 - 17 let ... Hašiš
2014 - 19 let ... Koks
Rodiče zajímejte se o vaše ratolesti.
Nyní jsem skoro dva roky čistý. Jaká zpověď je ta vaše, no tak nestyďte se.

18.03.2017 5 z 5

Největší tajemství Adolfa Hitlera Největší tajemství Adolfa Hitlera Vladimír Liška

Bohužel ona tajemství, která nás lákají si knihu přečíst byla ne a ne k nalezení. Celkově vzato se jedná pouze o kýčovité přelouskání Hitlerova života v nudných, nezáživných faktech, která každý z nás dávno zná. Proto, pokud hledáte komorní biografii o životě psychopatického agresora opojeného svou vlastní nadřazeností s chutí do toho, konec konců Hitlerův život je pestřejší než leč které tapisérie - pokud ale chcete něco převratného a nového knihu raději okamžitě zavřete a do šuflíku s ní.

20.12.2016 3 z 5

Jak si vybudovat fantastickou paměť Jak si vybudovat fantastickou paměť Christiane Stenger

Na začátku čtiva jsem neustále bloudil myslí a ptal se, kam jsem jen tu knihu založil. Po několika stránkách jsem se od ní nehnul na krok a probíral se kvantama výborného materiálu díky kterému můžete s trochou snahy a trpělivost přimět vaší paměť k poslušnosti.

14.10.2016 4 z 5

Úspěšná sebemanipulace Úspěšná sebemanipulace Ivo Toman

"Kdo to kdy viděl, aby slepice létala?"
Nuže, kde jen začít? Kniha se vás v několika poměrně čtivých kapitolách (které jsou víceméně o jednou a tom samém) snaží přesvědčit, že narcismus je jedna z hlavních spojek k vytouženému cíli (máte-li ovšem nějaký). Některé autorovy poznatky považuji za velmi zajímavé (i když většina je všeobecně známa) jindy jsem jen nevěřícně obracel zrak nad autorovým slovním průjmem. Rady typu: musíš to udělat teď a né zítra se mno opravdu lomcovali - v tom směru doporučuji video od kluka z Transformers (just do it), které vám dá do ranku úplně to samé s tím rozdílem, že si ušetříte den na čtení něčeho smysluplného. Celkově jsem měl při čtení dojem, že se motivátor Ivo snaží jen vydělat další peníze, než aby šířil své poselství. Zvedněte zadky lidi - den má jen 86 400 sekund a jestli aspoň jednu z těch svých 25 000 myšlenek, nerealizujete zůstanete v těch 95% lúzrů na věky věků, vím, že to dokážete, podívejte se na mě, .... byl jsem jako vy a teď ???Každopádně, abych jen nekritizoval (koneckonců sám autor nabádá k pozitivnímu myšlení) úplně zcestné to taky asi nebylo. Nemám Touretteův syndrom a neumím si představit jaké to musí pro něj být (hádám, že nic snadného), přesto se popral se světem a vyhrál, tento fakt přidává knize obrovský kredit a jistý obdiv k autorovi chovám. Na jeho přednášku bych, ale asi nešel ani místo vyučování.

20.05.2016 2 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

"People are strange, if you are a stranger" JM

Jak se ukázalo, tato menší psychosonda do útrob "pokroucených" lidských duší je něco víc než jen píseň od Beatles. Jestli je deprese, sklíčenost, no-future-vision, komplex méněcennosti, nebo představy o tom jak by svět vypadal po vašem konci na vašem každodenním jídelníčku, věřím, že si knihu zamilujete a jen tak se ji nevzdáte. Sám za sebe bych můj vztah k této knize přirovnal ke vztahu jaký měl Watanabe ke Gatsbymu - nosím ji neustále sebou v baťohu a když je volná chvíle otevřu ji na libovolné stránce a kousek si přečtu, ............ no a ... ty slova mi zkrátka a dobře berou dech.

22.12.2015 5 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Co kDyž sE Ti všechNy pRoVázkY přetrHnOu?

27.11.2015 4 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Přestože zde má vizitku jedné z nejlépe hodnocených knih tak předčila mnohonásobně má očekávání. Filmové kousky, které si podmanily svět jsou jen ubohoučké náhražky, které vám nepřinesou ani zdaleka takové potěšení jako tato právem opěvovaná kniha. Myslím, že si du udělat kávu a začnu si listovat Vražednou pomstou :)

13.11.2015

Šťastný princ a jiné pohádky (7 pohádek) Šťastný princ a jiné pohádky (7 pohádek) Oscar Wilde

"Krása existovala už dlouho před rokem 1880, ale teprve pan Oscar Wilde ji uvedl do společnosti"

Nenacházím slova, kterýma bych vyjádřil své pocity po přečtení a tak se uchyluji k této větě, kterou sem přečetl na začátku těchto neskutečně citlivě napsaných pohádek, a která aspoň částečně popisuje mé "rozbředlé pocity". Literární extáze a speciální místo v mém srdci zaslouží Slavík a růže.

16.08.2015 5 z 5

Už když mi ta knížečka přišla poštou a já viděl tu roztomilou postavičku nakreslenou typicky Burtonovsky, věděl jsem, že to bude krásný. Je to fantazie, fantazie Tima Burtona, tedy jedna z nejlepších. Doporučuji všem, hlavně introvertům :)

03.07.2015 4 z 5

S láskou Rosie S láskou Rosie Cecelia Ahern

”You deserve someone who loves you with every single beat of his heart, someone who thinks about you constantly, someone who spends every minute of every day just wondering what your're doing, where you are, who you're with and if you're OK. You need someone who can help you reach your dreams and who can protect you from tears. You need someone who will treat you with respect, and love every part of you,especially your flaws”

Už jenom z tohoto výňatku lze vidět jak citlivě a s láskou je tato kniha napsána. Knih je na světě strašně moc, strašně moc na to, abyste objevily všechny schované skvosty, a proto musím náhodě, nebo filmu nebo co já vím bohu poděkovat, že se mi tato kniha dostala do rukou. Prýští z ní život, ponaučení a i když jsem i já na ni mnohokrát přestal věřit (stejně jako Rosie) tak i ta zatracená láska. Čteno v originále

29.06.2015

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Tuto knížečku jsem slupl během obědové přestávky na brigádě, kterou jsem si teda přiznám prodloužil o půl hodiny a teda musím říct, že přes můj počáteční skepticismus jsem si ty dvě bytůstky zamiloval celým svým srdcem a přál jim jen to nejlepší až do konce :(

26.06.2015 4 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Neskutečně chytlavá kniha, kterou si cením natolik, že bych ji ani svému nejlepšímu příteli nepůjčil v obavě o její zdraví a mé klidné spaní. Naprosto nepopsatelný literární zážitek. Aljaška v mém srdéčku zanechala díru, kterou už asi nikdo nevyplní ........ a Culver Creek? Dokonalé místo, které stejně jako celá knížka a citáty v ní poznamenají čtenáře ještě měsíce a měsíce po přečtení. Jinak vřele doporučuji čtení v originále. “Y'all smoke to enjoy it. I smoke to die.”

09.04.2015

Psychologie sériových vrahů Psychologie sériových vrahů Andrej Drbohlav

''My, sérioví vrazi, jsme vaši synové, jsme vaši manželé a jsme všude. A proto tam venku bude zítra více vašich mrtvých dětí'' Ted Bundy

Žasnu. Úžasná kniha pro všechny zvrhlé duše, kterým dělá dobře čítáním si o nejnechutnějších a nejperverznějších zákoutích tohoto světa, od análně zneužitých holčiček až po zabíjení lidí ke krmi prasatům, či aligátorům. Na druhou stranu kniha dává krátký, přehledný a čtivý souhrn, jež je jasný jak pro odborníky v oboru, tak pro amatérsky zvrhlého čtenáře. Při čtení budete chápat celou strukturu této oblasti hlouběji a hlouběji a budete jen nevěřícně kroutit hlavou i u věcí, které jste vůbec netušili, že budou v knize zmíněny, jedná se převážně o liknavost určitých orgánů. Kupodivu jsem byl spokojen i s teoretickou částí, a už mi nezbývá nic jiného než poslat pochvalný dopis adresovaný panu autorovi. Doporučuji, doporučuji a do třetice doporučuji !!!

17.02.2015 5 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Musím říct, že jsem měl značné obavy před čtením, že mě kniha mine obloukem. Jak se ale nakonec ukázalo bylo to právě naopak a tuto literární perlu v podobě dá se říct kapesní knížečky jsem měl během odpoledne přečtenou. Jedná se o zatím nejvtipnější knihu, co jsem měl možnost k maturitě přečíst a jen kroutím hlavou při vědomí, že jsem jedinný ze třídy, kdo má tuto knihu v kánonu. Jinak musím připustit, že Henry Higgins je postava, která mě učarovala jako už dlouhá žádná ne ........ a to ve všech ohledech.

12.02.2015 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Omlouvám se všem fans tohoto díla, ale já nemůžu říct nic jiného než, že se jedná o jednu z nejpřeceňovanějších knih u nás. Věřím, že pan Fuks byl dobrý, milý hoch z dobré a spořádané rodiny, který miloval hudbu a nikdy se netoulal, ale prostě NE!

05.02.2015 2 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Abych byl upřímný, maturitní seznam četby docela hejtuju a málokdy z něho něco chválím. Na rozdíl ale po posledním díle od Hrabala, který jede ve ''starých kolejích'', se za tento kousek musím přimluvit. I když už jsem tento příběh slyšel nespočetkrát u zkoušení neměl jsem problém se čtením. Sem za Krysaře vlastně dost rád, umí zaujmout, má to své kouzlo a ta postava Krysaře je tak krásně tajemně vykreslena.

24.12.2014 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Je mi líto. Další kniha z povinné četby, u které jsem musel bojovat s každou stránkou. Jediné plus této knihy shledávám v jejím rozsahu.

15.08.2014 1 z 5