LEGACY

Přečtené 154Povídání pro děti
03. říjen 2021
Povídání pro děti 2006, Peter Bichsel


Zrádná slova v ruštině
září 2021 (13.-19.)
Zrádná slova v ruštině 2015, Nataša Koníčková


Jiná Británie
13. září 2021
Jiná Británie 2018, Jiří Hošek

Jirka Hošek je zkrátka odborník na slovo vzatý a moje krevní skupina. Byť je fanoušek kohoutů, kteří nikdy nic nevyhráli (a nikdy patrně nevyhrají) má pro globální politiku jednak cit, ale hlavně zkušenosti. Je to člověk z praxe, který rád čte v kontextu díla a myslím, že jeho zcestovalost nám pomáhá představit si v čem nad Británií zaostáváme, ale i v čem nad ní máme navrch. Protože Británie, to není jenom bezchybné pozlátko, je to také země, která má svoje skeletons in the closet.


Aluminiová královna
srpen - září 2021
Aluminiová královna 2005, Petra Procházková

Petra Procházková je objev a její poselství je do očí bijící. Byť vám tato knížka zabere jen den dva na přečtení, garantuji vám, že její znění se vám z hlavy nevykouří ani kdyby na nás dopadla válka podobného kalibru jako na Kavkaze. Prostřednictvím krátkých rozhovorů začnete více pronikat do propletenosti čečno-ruských vztahů, pochopíte jak moc zásadoví a hrdý národ Čečenci jsou, jaké tradice jimi hýbají, co představuje v jejich kultuře pojem žena a muž a jak se jejich role a důležitost v době války prohodili, no a pozorovat strastiplnou cestu běženců do naší vlasti , to by si už měl přečíst každý volič SPD a dalších xenofóbních stran. Otevřelo mně to v lecčem oči, od Dudajeva až po momentální rádoby obnovu maniaka Kadyrova, z Čečny se stalo bizární polituhodné místo, málokdo si toho tolik vytrpěl, každopádně je zde cítit i menší dávka retardace, která je k místu svazuje. Člověku je do breku, už jen proto, že je to skutečnost. Mě trochu konejší skutečnost, že od doby válek a pobytu Petry v Grozném uplynulo pár let a situace je trochu jiná, každopádně zahojit šrámy na rukách a na srdci už nedokáže nikdo - no a ti, co přežili první válku a náhodou jim nesrazila hřebínek ta druhá, žijí v neustálém strachu, že pro ně ďábel ještě něco přichystal. Jak těžké je číst rozhovor, kde už není naděje a korespondenti bez poslední špetky city vyřknou, že "pro mě už život skončil"


Válka nemá ženskou tvář
duben - srpen 2021
Válka nemá ženskou tvář 1986, Světlana Alexandrovna Alexijevič


Všichni muži Kremlu - Stručná historie dnešního Ruska
červenec 2021 (08.-17.)
Všichni muži Kremlu - Stručná historie dnešního Ruska 2016, Michail Zygar

Mám dilema Začínám plně a rád využívat výhod knihobudky a s potěšením do nich odkládám kvalitní knihy, o kterých si přeji, aby se druzí dozvěděli. V tomto případě bych si přál, aby co možná nejvíce lidí četlo o Volodinovi, Kadyrovovi, nebo patriarchovi Kirillovi - zároveň si však neumím představit, že bych tento klenot pustil z rukou a ztratil jej. Je to naprostá lahůdka a vědomostní opojení pro každého, kdo má upřímný zájem nejen o Rusko. Zároveň je lepší když už nějaké základní informace o ruské vládě, reáliích, či historii máte, protože poté pro vás bude mnohem jednoduší se zorientovat v celé té celkem komplikované putinovské hře na kočku a myš. Nebo vám možná stačí lepší politické znalosti než mám já.) S každým jménem se člověk přibližuje k podstatě novodobého carství, které se nějakým způsobem vyvíjelo, zatajovalo a nakonec přijalo. Dnes už musíte být fanatik, nebo člověk co není schopen kritického myšlení, abyste žrali ruskou propagandu a věřili slovu, co jejich hlavní představitelé pronáší. Pobaltské státy, či Německo v tomto potírání dezinformační a trolí války odvádí dobrou práci. Kniha taky brilantně demonstruje s kolika státy je Rusko v kontaktu, no a že neváhá, v rámci všeobecného prospěchu, vyvolávat umělé konflikty, nebo si objednat vraždu. Je to zkrátka mašinérie, která nemá obdob a člověk si nevěřícně kouše nehty, když si každý den čte články na toto téma. Putin prostě chce být vidět a chce být vážen viz nedávná "prosba" Bidena, který jej dostal na setkání do Švýcarska. Přítomnost nejmocnějších lidí světa je pro něj zásadní a on si ji užívá. Slepý hold přišly k houslím a drží se otěží seč mohou a ještě se pár let držet asi budou - já se však těším na ten den, kdy se domeček z karet zhroutí a v Rusko nastane apokalypsa - momentální styl vládnutí je všechno jen ne udržitelný. Na závěr obdiv, k autorovi, jelikož být novinářem v Rusku a pustit se do díla, které zdiskredituje celý vládní systém a všechny jejich účastníky je pro něj prostě doživotní terč na zádech a předpokládám, že ještě před vydáním knihy z Ruska odjel, protože by na něj čekal v lepším příkladě žalář, v tom horším kulka. Smekám za odvahu.


Jako bys jedla kámen
červenec 2021 (02.-04.)
Jako bys jedla kámen 2017, Wojciech Tochman

Je třeba mluvit a psát o hrůzách minulosti, aby se jim dalo v budoucnu předejít. Obzvlášť když se jedná o novodobou genocidu situovanou relativně blízko nám, o které se moc neví a raději mlčí. Země, v jejíchž kořenech proudí smutek nad ztrátou svých nejmilejších a nejmenších člověka bolí, ale nejvíce frustrující je vždy fakt, že jak i sami protagonisté uvádí, válka jako taková byla vlastně nic neřešící a zbytečná. Konflikt vrchních pánů, jenž za sebou nechá agónii, trauma, ztrátu a zbídačenou zemi, jenž se z toho vzpamatovává dodnes.


Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii
červen - červenec 2021
Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii 2017, Ladislav Zibura

"Skutečná svoboda ale neznamená skutečné štěstí. Jak jsem se už mnohokrát přesvědčil, dokonce se navzájem vylučují. Opravdu naplňující štěstí totiž vyžaduje lidskou blízkost" Princ Ládík je bezesporu všemi mastmi mazaný, zároveň je to ale brilantní vypravěč, jehož prostřednictvím se úzká veřejnost dozvídá méně dohledatelné informace takřka z první ruky. Boří se tak v očích některých Čechů stereotypy, že v arménských horách nenajdete internet, že stopováním si dříve nebo později spálíš ruce, nebo že v oblasti Náhorního Karabachu probíhají jatka sedm dní v týdnu. Sledovat jejich kulturu, zvyky, horlivost a pohled na svět, vše umocněno jejich historií na mě udělalo dojem. Byť je Ladislav profláklý, cestuje ve velkém stylu. Trochu ho podezírám z fabulování a přikrášlování si informací, ale budiž - dělám to konec konců taky. Jinak je ale kniha skvělým příkladem toho, že cestování, místa, ušlé kilometry jsou super, ale to co si člověk nejvíce pamatuje jsou lidé a jejich životní osudy - to je to, co se na člověku otiskne ze všeho nejvíce. Pokud jste knihu ještě nečetli dám vám jednu radu i já - střízlivý knihu nečtěte - uvidíte, že se se stakanem české borovičky do knihy začtete mnohem více a bude vám hej. Lokh lyava a poklona cestování a svobodě


Harry Potter a Princ dvojí krve
květen - červen 2021
Harry Potter a Princ dvojí krve 2018, J. K. Rowling (pseudonym)

Podle mě se jedná o neprávem přehlížený díl potterovské série. Byť jsem fanoušek zejména prvních tří dílů, tak musím říct, že to jak postupně dočítám poslední knížky brutálním způsobem ovlivňuje moje chápání příběhu, který jsem léta znal z filmu. Zde se na nás toho vyrojilo tak moc, že myslím každému spadne čelist. Riddle a jeho počátky spojené s jeho rodiči nám okamžitě ospravedlní vývoj nejtemnější postavy této knihy, mnohem více se zde čakruje s milostnými vztahy, ze Severuse se zde stává figura zavrženihodného mučedníka, no a nesmíme opomenout zmínit jakése neviditelné přesto nesmírně svazující laso, kterým pán temna sužuje čaroděje a kouzelníky, jenž jsou na rozcestí (Malfoy). Tohle zkrátka baví, je to právem opěvované a i když už se moje dětinské zájmy soustřeďují více na politiku, jazyky, nebo dokumenty, tak na HP si čas od času čas udělám - aniž bych tento čas považoval za promarněný.


Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl
duben 2021 (05.-17.)
Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl 1966, Jaroslav Hašek

První polovina knihy se četla jedna báseň a charakteristické obrázky Josefa Lady dílu dodávají o to větší kouzlo. Každopádně se u mě počáteční euforie postupně vytrácela a od polního kuráta mě již Švejkovi patálie a rozumy tolik neuchvátili. Abych plně rozkryl osobnost Švejka budu si to muset trochu v hlavě rozležet, Hašek a jeho život mě však nepřestává udivovat. Navíc se letos slaví 100 let a nemyslím si, že za dalších sto let upadne kniha v zapomnění.


České dějiny: stručný přehled
březen - duben 2021
České dějiny: stručný přehled 2017, Stanislav Soják

Úplný základ všeho, co bychom měli znát. Je velká škoda, že je zde spousta dílčích informací, které kradou prostor silným příběhům, a tak se zde moc nedočteme o Libuši, Žižkovi, Heyrovským, Borovským, či Gabčíkovi s Kubišem. Je to hold stručný výcuc, který vám připomene proč bychom měli být na naší malou zemičku pyšní. Škoda jen, že kniha končí panem Zemanem, díky kterému máme dnes v pořadí 4. ministra zdravotnictví snad za poslední rok. Dějiny se píší každý den, dnes jsme to my.


Anglické listy
březen 2021 (22.-24.)
Anglické listy 1934, Karel Čapek

Samotný fakt, že měl Čapek tak vřelý vztah k Ostrovům mi dlouho unikal. S jakou vervou a pokorou přistupuje ke všemu novému, co na cestě vidí mně porozkrývá jaký byl Čapek charakter. Když si čtu jak se rozplývá nad Minsterem v Yorku, (kde jsem sám byl), hned mi to přijde jako velká čest a místo samo o sobě je pro mě teď o to zajímavější. Audiokniha super.


Křik mlčení
březen 2021 (18.-22.)
Křik mlčení 2018, Ildar Dadin

"Mladí tvoří opozici a jsou odhodlaní se politicky angažovat, spatřují v sobě budoucnost Ruska. Mladí lidé chápou, že je tento režim zavádí do slepé uličky. Tento kurz, korupce a autoritářství vedou zemi do mezinárodní izolace a připravuji ji o perspektivu." Nesmíte k této knize přistupovat s velkými očekáváními a čím méně informací máte o Rusku a jeho politice tím více by se vám kniha měla líbit. Silou a obsahem rozhodně nečekejte Solženicyna, spíše velmi otevřený deník. Co se týče samotnýho lágru v Karelii není toho zde nakonec tak moc napsáno, všechny podstatné informace by se vešli na 30 stránek. Každopádně jako správný člověk, co chce apelovat na starší zatrpklé Rusi, co stále věří v propagandistické pořady si Dadin neodpustil malou analýzu politiky jako takové. Zmiňuje zde Majdan, anexi Krymu, Borise Němcova, nebo také nynější zavřenou superstár Navalného. Každopádně Dadin sám o sobě mně osobně nepřijde nijak zvlášť zajímavý člověk a byť se s jeho názory velmi ztotožnuji, tak musím konstatovat, že ustavičné volání po ústavě a svých právech, když jste zavření uprostřed ničeho v sadistickém trestaneckém táboře, po vykonstruovaném procesu policejního státu je prostě nerozum hlupáka, který chce dostat nakládačku. Každopádně kniha mi pár nových informací dala, je zde zmíněno dost jmen, které stojí za to si dal prostudovat, každopádně nějakou hlubší myšlenku, či estetickou stránku bych zde úplně nehledal. Je momentálně stejně zacházeno s Alexejem?


Dvě věže
srpen 2020 - březen 2021
Dvě věže 2006, J. R. R. Tolkien

Čím víc se kniha chýlí ke konci tím víc vás mocná Tolkienova slova přikovávají ke Středozemi, kde slovo k slovu ladí jak verše nejslavnějších poetů, byť občas líčí Glumovi rozpolcené monology plné záště a zrady, zběsilé Urukhaje vrhající se přes hradby, či šerost v tunelovém doupěti Oduly. Pasáže s Frodem se čtou moc hezky a Tolkien byl skutečným čarodějem, ať už měl špičatý klobouk nebo ne! Krásná mysl - krásný svět.


Zima přichází: proč je nutné zastavit Vladimira Putina
leden - březen 2021
Zima přichází: proč je nutné zastavit Vladimira Putina 2016, G. Kasparov (pseudonym)

Myslím, že to byl právě jeden z největších ruských ropných podnikatelů (Michail Chodorovskij, který na otázku v jednom z jeho pravidelných rozhovorů vyřkl, že 'pokud vůbec čekat na konec vlády, která momentálně sužuje ruskou zemi, pak čekejte, ale budete čekat dlouho. Něco podobného slýchám i u nás na fakultě. Hold, přiznejme si to, že jsme pozorovali dlouhé roky jak medvěd nabírá na síle a všemožnými prostředky posiluje svoji sílu a vliv, i prostřednictvím sítě trolů a oligarchů, kteří Putinově notují. Myslím si, že se až zbytečně moc mluví a píše o západě a východ je ignorován, jako místo, kde asi nebude všechno v nejlepším pořádku, ale to není nikde. Každopádně situace eskaluje každým rokem, lidé se z Ruska stěhují, byť je to pro ně domov a EU couvá, kdykoliv si car usmyslí, že je Rusko stále malá země a potřebuje přidat na hranicích. Jsem rád, že mě můj nový koníček, který jsem našel v šachách přivedl k této knize, která mně trochu pomohla udělat si obrázek o tom, kdo a jakým způsobem řídí Rusko a rád jsem si zjišťoval informace o nových jménech. K mému smutku musím konstatovat, že spousta jmen, která byla zmíněna v knize jsou již vytesaná na pomníčcích a je úplně jedno, zda-li žili v Rusko nebo se uchýlilo za hranice. Zrovna před pár dny bylo tuším výročí smrti pana Němcova, kterému je kniha i věnována a já věřím ,že Rusko je plné jemu podobných , kteří jsou odhodlání nenechat si vzít svoji svobodu a budou věřit. Bude to Navalnyj, nebo se čeká na někoho jiného toť otázka, každopádně jednoho dne i ten nejčernější den skončí a já se těším až si ten den objednám silnou ruskou vodku a opiju se do němoty ... protože bude co slavit. .......... Jsem rád, že byl zmíněn i náš pan Havel.


Démon
07. březen 2021
Démon 1972, Michail Jurjevič Lermontov

Я тот, чей взор надежду губит; Я тот, кого никто не любит; Я бич рабов моих земных, Я царь познанья и свободы, Я враг небес, я зло природы, И, видишь, — я у ног твоих! .... je to slast a nářek nemohoucnosti v šílené tišině Kavkazu. Musím si to přečíst ještě jednou ...


Bylo nás pět
únor - březen 2021
Bylo nás pět 2000, Karel Poláček

Myslím, že na knížku Bylo nás pět se občas neprávem zapomíná, avšak tohle je literární smetánka nejen pro vaše ratolesti, ale zejména pro nás dospělé. Dědeček rád říkal, že je nejhorší když kráva zapomene, že byla teletem, a zde je toho důkaz. Mně hlavou projeli všechny vzpomínky z mého mládí, které zde byly v krásném zrcadlení. Na dny, kdy jsme prozkoumávali okolí, tvořili klučičí party, ve kterých se bojovalo na smrt, ale i třeba na to jak moc jsme se hrozili vysvědčení. Pro mě tohle dílo nepředstavuje úplný vrchol české literární truhlice, ale jestli budu o Bajzovi a Zelvarovi číst svým potomkům? ... Určitě ano, poněvadž chci aby z nich vyrostla dítka a né kvítka .... pane Fajst.


1984
únor 2021 (15.-21.)
1984 2009, G. Orwell (pseudonym)

Skoro si ani netroufám napsat jakoukoliv odezvu na tento srdcebolný příběh, který nám dal v mnoha ohledech pocítit, co se opravdu skrývá za zrůdnou ideologií totalitních autokratických systémů, které jsou bohužel i nyní všudypřítomné a rozumnému člověku dělají oprávněné starosti. Kniha je přesycena momenty, kdy je vám špatně, chcete do mdlob, říkáte si, že vlastně číst dál je bolestné, ale chcete znát víc. Orwell předběhl dobu a jej mohu docenit až teď, když si trochu všímám politiky a chápu souvislosti mezi řádky a na co kupříkladu směřuje satira Farmy zvířát. 1984 je cennou příručkou pro každého voliče. Dystopický svět, kde jsou všechny ctnosti a morální hodnoty znehodnoceny a pošlapany, lidé obracejí zbraně proti sobě, není vám dán kousek prostoru, špetku kreativního svého myšlení, popření čehokoliv lusknutím prstu, nebo snad překroucení historických událostí a zákonitých norem je demogogie nejvyšší úrovni, která je okrajově znát i v našem skutečném světě. Člověk nemusí být zrovna bystrý, aby dokázal vyjmenovat ty státy, kterých se to týká, jako zajímavost bych podotknul, že v tom jednou z hlavních bylo dílo až do roku 1990 zakázáno. Nejčistší formu aplikace 1984 do nynějšího světa bych zařadil kupříkladu Čečensko. Místo, kde každýmu někdo zmizel, kde zemřela pětina obyvatel, kde byl dosazen 28 letý prezident, kde jsou mučírny na homosexuály, kde je hladomor, nedostatek práce, ale za to propagandistické plakáty a neochvějnou moc armády zde člověk neunikne. A ano hádáte správně. Jeden z nejlepších prostředků jak si trochu přilepšit, když kolem vám je jen bída a bolest je prásknout svého souseda, vítej v novém tisíciletí Orwelle. Za zdmi režimů, za obrazovkami našich displejů je zkrátka neviditelná síla, která skutečně vidí a sbírá naše informace a ku "vyššímu prospěchu" (nám mnohdy neznámému) s němi pracuje. ............. Každopdáně, ani ta nejkrásnější lež se nemůže rovnat nejprostší pravdě. ....... Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl .......... a nejkrásnější varování, co se vám může dostat do rukou, zvláště dnes v období koronakrize. ..... Zápřemýšlejme všichni, co na nás čeká ve sto jedničce a teď si jdu pro žiletku, protože tento myšlenkový experiment, který kulminoval v komentář je jasným projevem ideozločinu a tudíž tou nejohavnější urážkou.


Jak je důležité míti Filipa
únor 2021 (09.-10.)
Jak je důležité míti Filipa 2005, Oscar Wilde


Praktická fonetika ruského jazyka pro budoucí učitele
únor 2021 (03.-04.)
Praktická fonetika ruského jazyka pro budoucí učitele 2015, Jakub Konečný

Super příručka jak pro začínající učitele tak samouky, kde je příkladně vysvětleno to, co je na "lehkém" ruském jazyce tak zrádné, a to výslovnosti. Slovíčka se chovají velice zvláštně a bez vysvětlení by byl člověk v koncích, zároveň tuším, že na trhu moc obdobných knih není. Od prvních stránek jde vidět, že je práce zpracována odborníkem. Mezi zápory patří cena a dostupnost.


Dobrodružství medvídka Pů
leden 2021 (30.-31.)
Dobrodružství medvídka Pů 1931, A. A. Milne


Příběhy králíčka Petra
? - leden 2021
Příběhy králíčka Petra 2018, Beatrix Potter


Učebnice současné ruštiny, 1. díl
30. leden 2021
Učebnice současné ruštiny, 1. díl 2009, Adam Janek

Můžu s čistým svědomím říci, že se jedná o zatím nejlepší učebnici ruštiny, co se mi dostala do rukou a podle níž se mimo jiné učíme. Pravdou je, že je od počátku docela náročná, ale je zde obsáhle vše vysvětleno, skvělé otázky na dálku, zakomponování reálií a celkově to člověku hrozitánsky pomůže. Skvělý zdroj, který doufám k ruštině přivede nové generace studentů.


Harry Potter a Fénixův řád
listopad 2020 - leden 2021
Harry Potter a Fénixův řád 2004, J. K. Rowling (pseudonym)

S každým dílem člověk žasne víc a víc a s každou stránkou mu je víc a víc jasné proč se právě z tohoto stal fenomén. Tohle nikdy neomrzí. Myslel jsem, že člověk musí být knihomol, aby přelouskal 800 stránkovou knížku, ale nemusí, zde to jde takřka snadno. Na křídlech testrálů, tajemná stvoření začarovaného lesa, tajemná komnata nejvyšší potřeby, nové postavy - tento díl je zkrátka takovou páteří celé série, kde je teprve ta pravá transformace z dětských příběhů. Krásné tajemno.


Neználkovy příhody
listopad 2020 - leden 2021
Neználkovy příhody 2009, Nikolaj Nikolajevič Nosov

Pro někoho, kdo chce začít číst ruské knihy mohu jen a jen doporučit. Člověk musí zkousnout, že je to čtení pro děti, ale občas se v právě takových knížkách skrývá více než by se na první pohled mohlo zdát. Líbí se mi autorův podpis na konci knihy, je to velmi osobní, jako by si pro každého z nás nějaký kouzelný dědeček připravil příběh z jiného světa, o trochu jiných lidech.


151 dní Pacifickou hřebenovkou – Dobrodružství Holky s bucket listem
prosinec 2020 (28.-31.)
151 dní Pacifickou hřebenovkou – Dobrodružství Holky s bucket listem 2019, Lucie Kutrová

Kniha je rozhodně čtivá a záživná, každopádně na stejné vlně jako Lucka bych se asi nenesl. Myslím, že na treku bych s Goldielocks vydrž jen pár dní, každopádně člověk zde musí žasnou jak se z české princezničky postupně stala divoženka, která by přežila na vlastní pěst skoro všude. Aktivity se zde samozřejmě dost opakovali, což mě trochu iritovalo a navíc je i knihy vlastní takovým přepisem blogu. Lucka je bystré děvče, ale píše a tiskne do puntíku, co má v ten daný moment na srdci, což je fajn, ale pro dobrodruha, který si chce přečíst více o popisu přírody a ne ustavičnému pláči, či svádění to úplně není. Tak jako tak má můj obdiv ... a sám knihu využiji, jestli si někdy sám zkusím projít kupříkladu tu část v Oregonu.


Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny
prosinec 2020 (20.-22.)
Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny 2020, Dominik Stroukal

Na technologických prostředcích mě nejvíce zaráží, že je několik hodin používáme den co den, avšak málokdo z nás vidí za oponu této mašinérie a má trochu ponětí o tom, co si na internetu dovolit může a co ne. Poučen o informace, připraven o iluze ....díky Dominiku, že už vím jak si přečíst svobodné noviny až se někdy dostanu do Číny.


Na cestě
říjen - prosinec 2020
Na cestě 1994, Jack Kerouac

U On The Road je myslím mnohem silnější poselství, životní styl a jakýsi apel na čtenář, aby se chopil sebereflexe a zhodnotil zda-li jím vybraný život je skutečně to, co chce žít, nebo se jen snaží držet řad, který mu jsou vytyčeny. Mě se kniha upřímně četla velmi těžce a konec jsem úplně vynechal, každopádně myslím, že je potřeba nahlížet na tuto knihu trochu jinak, pokud jej chce člověk plně docenit. Je důležité poukázat na to, že Beats žili v době, kdy na jejich hlavu mohla kdykoliv spadnout atomová bomba, tudíž nějaký budování statusu a kariéry nehrálo roli, na to byli příliš chytří - hlavní poselství je dle mého "catching feelings". Žij jako by na tebe měla druhý den spadnout bomba, novelty seeking, zkus nepoznané, stopuj, zakus sex s neznámým chlapem i když na tebe doma možná čeká manželka, zdroguj se do němoty a pak o tom tripu napiš, lidi to bude zajímat. Beats je zkrátka tak rozporuplný movement, že se mně hlava ještě stále točí - a řekl bych, že je zde potřeba pořádně rozfiltrovat zásadní cennosti beatníků, rozhodně se nesnažit vidět vzor, avšak inspirace v určitých kruzích a jejich dopad na kulturu a umělce je unikátní a revoluční. -- takže díky Bohu za ně.


Dějiny Ruska
září - prosinec 2020
Dějiny Ruska 2004, Václav Veber

Brilantní a podrobná publikace, která si zároveň uchovává velmi záživnou formu. Člověka by nikdy nenapadlo, že ruské dějiny mohou obsahovat takové kvantum informací. Člověk, co zná dějiny Ruska si myslím je schopen udělat velmi dobrý obrázek o tom, proč je soudobé Rusko státem jakým je - stejně tak vládou.


Moderní pedagogika
23. listopad 2020
Moderní pedagogika 2009, Jan Průcha

Mám za sebou asi půlku knížky a je to porot. Složitá nezáživná teorie o teorii, která mě jako začínajícího pedagoga od pedagogiky odrazuje. Výzkum byl rozhodně proveden a Průcha má, co předat, ale aby tohle byla ''bible pro prváky'', která nám má pomoct u zkoušky? .... Tohle je spíše pro hobbynadšence. Každopádně to věrně demonstruje onu zmíněnou pravdu, že v naší zemi již dlouhou řadu let chybí kvalitní pedagogické příručky, které by se daly číst a zpříjemnily trochu atmosféru ped.fakulty.


Úvod do studia jazyka
18. listopad 2020
Úvod do studia jazyka 2008, Jiří Černý

Maďarský jazyk má 17 pádů,rozvětvení indoevropských jazyků a trocha terminologie. Některé části jsou lepší a záživnější než druhé, i tak se ale nejedná o k uzoufání nudnou knihu, která by vás od studia jazyka odradila. Je zde i celkem dost terminologie, každopádně vemu-li v potaz rok výroby tak všechna čest. Zrovna jsem okouzlen novým blendem Ecocide - je fascinující jak se náš dorozumívací jazyk mění a přizpůsobuje.


Králíček Sameťáček
28. září 2020
Králíček Sameťáček 2007, Margery Williams


Racek
září 2020 (10.-14.)
Racek 2015, Anton Pavlovič Čechov


Ivanov
září 2020 (03.-10.)
Ivanov 2002, Anton Pavlovič Čechov

Po tom, co jsem přečetl celkem nezáživný Višňový sad, jsem se trochu bál, že mi Čechov spadne do kolonky spisovatelů, kteří byť mají slovní repertoár jako Goethe, tak mě jeho slova neuhranou, příběh se sune pomaličku, má pozornost upadá a na postavy, či hledání nějakého poučení už není síla ani chuť. Jenomže, drama Ivanov mě vzalo dech, Čechov v žádném případě nebyl onen žabař, píšící slátaniny jak jsem si chvíli myslel, ba naopak. Ivanov a jeho otázka morální odpovědnosti za svůj život a jeho skutky, zmatek uvnitř rozpolceného nitra s každodenními sebesžírajícími pocity viny, krásně ilustrovalo čeho je autor schopen a ukázal i mě, pologramotnému, neinteligentnému oslu, jak lze slovy vylíčit pocity. Panuje u mě mírná rozhnevanost, že v blízké budoucnosti nebudu mít moc času, abych si to zopakoval a ujasnil si pár věcí. Bravo.


Višňový sad
září 2020 (01.-03.)
Višňový sad 2005, Anton Pavlovič Čechov


Psí srdce
srpen - září 2020
Psí srdce 1997, Michail Afanasjevič Bulgakov


Revizor
22. srpen 2020
Revizor 2010, Nikolaj Vasiljevič Gogol

"... protože já jsem na koni, ale kdyby jsi na něm byl ty, zašlapal bys mě do nejhlubšího bláta a ještě bys navrch kládu přihodil" Snažím se nějakým způsobem představit takového revizora v naší vesnici a porovnat místní poměry ruského venkova s pokrokem naší "moderní epochy". Jak už je zde psáno je to nadčasové, stále aktuální tragikomedie, kde se to hemží všemožnými nešvary společnosti, její pokroucené morálky, hamižnosti a neukojitelné touhy po sebeprospěchu. Když se srazí blbec s blbcem, ten vychytralejší může sklízet. Zde je navíc hlavní protagonista taktéž brilantní manipulátor, který se nebojí vybrat své štěstí, když je náhoda blbá a výsledkem je supr spektákl, který by měl čtenáři napovědět, co jsou hlavní lidské ctnosti, a že není nad pevný charakter a lidskou integritu, bez které je společnost vrtkavá a nefunkční. Gogol musel čerpat z toho, co zažil potažmo viděl/slyšel, protože moc dobře věděl o čem píše.


Otrok
červenec - srpen 2020
Otrok 1996, Isaac Bashevis Singer


Chorvatsko
03. srpen 2020
Chorvatsko 2014, Vesna Maric


111 míst v Praze, která musíte vidět
červen 2020 (13.-30.)
111 míst v Praze, která musíte vidět 2020, Matěj Černý

Každý člověk co je trochu na městský turismus a zvládne se mentálně prokousat davami nenasytných turistů k těm nejzapovězenějším zákoutím velkých měst uzná, že Praha v tomto směru v žádném případě nepokulhává, ba naopak. Chytrý člověk může jet do Prahy po třicáté a stále má na seznamu plno míst kam jít, je to příjemná změna, neboť Praha je na celý život, a rozhodně ji nepoznáte pohledem na Vltavu z Karlova Mostu a stát na špičkách před Orlojem, abyste vůbec něco zahlédli. Takových 20 míst bych z knihy vyškrtl, přišli mě spíše autorovi srdcovky, ale jinak spousta dobrých tipů.


1