Langosh

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

Parádní dílo. Co dodávat. Snad jen škoda, že kniha nebyla delší.

23.04.2018

Sága rodu ForsytůSága rodu ForsytůJohn Galsworthy

Nejprve musím přiznat, že bylo pro mě docela těžké si představit tak staré hrdiny, že něco konají, vždyť staří Forsytové jsou ve věku nad 70 a někteří nad 80 let! Jsem zvyklí na mladší hrdiny a nemohu si prostě představit takhle staré postavy. Div že byli tak zdraví, v dnešní době by už byli v důchoďáku.

Soamse jsem vůbec nebral jako zápornou postavu. Proč by měl být záporný? Nechápu. Miloval Irenu, byl proto špatnej? Špatná byla ona, že si ho vzala, i když ho nemilovala a i když k němu měla odpor. Po svatbě už bylo pozdě, musela s ním zůstat a kvůli tomu byla několik let nešťastná a chladná (hlavně k Soamsovi). Pak když se opravdově zamilovala, děj knihy začal.

První díl se rozjížděl pomaleji, člověk neví, co má čekat a seznamuje se s postavami, kterých je opravdu hodně, ale těch opravdu hlavních není tolik. Po tom, co byl dům postaven, děj nabírá spád. V prvním díle jsou vlastně jen dvě hlavní linie. Druhý díl je rozmanitější, děje se tam toho daleko více a je zde více linií. Starší generace vymírá, střední stárne a mladší dozrává, zamilovává se a rodí se pomalu 4. generace Forsytů, která v díle vystupuje, samozřejmě těch generací bylo více..

Třetí díl mi trochu připomíná Romeo a Julii, rodinný svár, nikdo jim nepřeje a nakonec to neskončí dobře, sice ne smrtí, ale prostě minulost nelze zapomenout.

Na závěr: úžasné dílo, když se děj rozjel, tak jsem nemohl knihu pustit a četl dál a dál. Vedle osudů rozmanité rodiny Forsytů zde také vidíme proměnu společnosti, nástup aut, Bůrská válka a 1. světová.

02.06.2015

Jiskra životaJiskra životaErich Maria Remarque

Nádherná kniha! Jedna z nejlepších, jaké jsem četl. Remarqův styl se mi velmi líbí. Příběh je napínavý, poutavý, nelze se odtrhnout od čtení a protože jsem nečetl další komentáře, nevěděl jsem, jaký bude konec, kdo přežije a kdo ne. Člověk je vtažen do děje, do atmosféry děje, prožívá emoce spolu s hrdiny.

19.05.2016

Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a StalinemKrvavé země: Evropa mezi Hitlerem a StalinemTimothy Snyder

Popis ukrutností ve východní Evropě spáchaných SSSR a Německem. Neuvěřitelné, co všechno se mohlo dít. Až mě po přečtení napadlo, že je škoda, že válka po kapitulaci Německa nepokračovala zničením také SSSR. Sovětský režim byl stejně zvrácený, nemorální, vražedný, krutý a nelítostný jako nacismus, ale tehdy se o tom nevědělo. Pak ještě ta fraška při Norimberských procesech. Poprava nacistů, kteří vraždili po tisících? V pořádku.

Ale potrestal někdy někdo ty horlivé bolševiky, kteří podobně vraždili rolníky, Poláky, aj? Potrestal někdo Stalina za vyvolaný hladomor, který způsobil smrt milionů lidí? Potrestal někdo velitele gulagů stejně jako velitele německých vyhlazovacích táborů?

07.05.2019

Stařec a mořeStařec a mořeErnest Hemingway

Kniha krátká a dala se číst. Nicméně většinu doby nuda. To až ke konci to bylo napínavé. Osobně moc nevím, co lidi tak uchvátilo na tomto díle. Nebýt závěru, tak ani 4 hvězdičky nedám. Po většinu času skoro o ničem, popis rybaření.

Někdo tam vidí možná nějakou myšlenku, něco speciálního, já v tom moc nevidím. Já vidím akorát popis rybaření a boj se žraloky.

19.06.2018

19841984G. Orwell (pseudonym)

Skvělá kniha. Po delší době jsem přečetl knihu se špatným koncem, konec opravdu depresivní, jak vlastně nemůžete nikomu věřit, že nepřítel je všude kolem vás, je maskovaný a vy jste v životě vlastně sami. A někdy nezbývá nic jiného, než se vzdát a s pokorou přijmout to, co vám ti nahoře nakecají. Zobrazená hrozná budoucnost, kde vlastně jsou lidi pouhé loutky, bez nějakých větších citů, jen pracovat a sloužit Straně, která udržuje moc prostřednictvím nekončící války, neustálým měněním minulosti, mázaním kompromitujících informací z tisku, mučením, a v nejhorším případě až likvidací. Žádná věda, žádný rozvoj, jen hlad a nedostatek věcí. Nedejbože aby se někdo začal víc zabývat minulostí nebo tím, proti komu vlastně válčíme? Eurasie, Eastazie? Vždyť jsme válčili proti tomu druhému! Dvě a dvě není čtyři, nemusí být pět, ale třeba tři, podle toho, co vám zrovna nakecají.

25.05.2012

Nebe nezná vyvolenýchNebe nezná vyvolenýchErich Maria Remarque

Pěkná kniha o životě a smrti. Tenhle námět mám velmi rád, je to takové tajemné a mystické téma. Čtivé dílo.

Hodně lidí tu píše o předvídatelnosti. No mnoho věcí jsem třeba já nepředvídal. Nenapadlo by mě, že...no nechci spoilovat.

24.02.2018

DekameronDekameronGiovanni Boccaccio

Skvělé klasické dílo. Plno příběhů, čtivé, vtipné, zajímavé. Sice jsem nepřečetl na jeden zátah, vždy jsem tuto knihu vzal, přečetl nějaký příběh a četl jinou knihu, ale vždy jsem se k Dekameronu rád vracel. Je ze 14. století a jak moc se lidé změnili? Přiiš ne.

31.07.2019

Tři kamarádiTři kamarádiErich Maria Remarque

Skvělá kniha, četla se jedním dechem. Konec sice tragický a smutný, ale tak to holt v životě občas chodí. Krásná knížka.

27.12.2014

Sophiina volbaSophiina volbaWilliam Styron

To jsem jediný, komu v té knize vadí pořád omílání sexu? Není tam těch řečí kolem sexu až moc?

Kdyby byla kniha jen o Sophii, jejím osudu a životě před Osvětimí, v Osvětimi a po ní (vztah s Nathanem), tak bych dal 5 hvězdiček. Kniha se četla velmi dobře, četl jsem jí elektronicky v počítači, a hlavně pasáže z Osvětimi byly velmi zajímavé a poutavé a člověk si tak mohl představit, jaké to tehdy za války v okupovaných zemí vypadalo.

Co mě ale štvalo, bylo neustálé omílání toho, jak je Stingo nadrženej panic a že by o to chtěl konečně přijít. Podle mě to do takovéhle knihy prostě nepatří, o sexu se v ní mluvilo až moc, nemyslíte? V jednu chvíli autor vypráví o tom, co prodělávala Sophie v koncentračním táboře a chvilku na to přijde Stingo a jeho neúspěšné dobývání Leslie. Vrchol pak přišel ke konci, jak Sophie vyprávěla o své volbě a hned na to se se Stingem divoce pomilovali. Prostě mi to tam nesedělo, sex a nacisti s koncentračními tábory, to mi k sobě nesedělo. I když to byly dobré pasáže, jak chudák Stingo nedobyl Leslii ani tu druhou, ale knihu jsem četl hlavně kvůli Sophii a Osvětimi.

Ale bavil jsem se a knihu jsem dočetl, i když začátek byl velmi pomalý. Ale 4 hvězdičky si kniha zaslouží. Méně sexu a sexuálních narážek, tak jich mohlo být 5. Nejsem puritán, proti sexu nic nemám, ale k tomu námětu (nacismus a koncentrační tábory) mi prostě tolik sexu přijde až přehnané a netaktní.

Styron měl napsat dvě knihy, jednu o Stingovi a druhou o Sophii, to zplácal všechno dohromady a vypadá to hodně blbě, až netaktně vůči všem těm obětem. Nejdřív plky o tom, jak by Stingo souložil a pak o Sophii a táboře. Nejde, nejde mi to k sobě.

20.02.2015

Zločin a trestZločin a trestFjodor Michajlovič Dostojevskij

Nádherná kniha. Měla spád, měla myšlenku, dramatická, moc mě bavila. Ani se mi nezdála nějak moc složitá, jak tu mnozí píšou, ale asi už jsem vytrénovanej z dalších Dostojevského děl, že už mi to tolik nepřišlo, už jsem přečetl 2x Idiota i Běsi, 1x Karamazovi, Zápisky a další povídky. Zločin a trest jsem si nechal až na teď.

Jak už jsem psal, kniha měla spád, pořád se něco dělo. Nechápu, jak někdo může napsat, že se místy nudil, vždyť se tam pořád něco děje a člověk se kolikrát nemohl odtrhnout od děje. Kolikrát se mi také stalo, že jsem se vžíval do role hlavního hrdiny.

Povinnou literaturu jsem začal číst až po maturitě, ale zase nebýt hodin literatury, tak o spoustě dílech nevím, což by byla škoda.

Jedna z nejlepších knih, které jsem přečetl.

22.02.2016

Miluj bližního svéhoMiluj bližního svéhoErich Maria Remarque

Výborně napsaná čtivá kniha plná napětí. Popis hrozné doby ve 30. letech v Evropě. Je hrozné, jak vyhoštěnci z Německa byli prakticky mrtvé duše. Nikde je nechtějí, z každé další země je vyhošťují do jiné, kde je opět vyhostí a tak dokola, pořád jen v ilegalitě. Zároveň příběh o tom, jak emigranti drželi při sobě. Přátelství mezi Steinerem a Kernem, vzájemná pomoc, pocit, že aspoň na někoho se lze spolehnout.

06.04.2018

Zápas s nebem (1. - 3. díl)Zápas s nebem (1. - 3. díl)J. M. Troska (pseudonym)

Pěkná knížka. Máto spád, pěkně se to čte. Poprvé jsem to přečetl někdy v 10 letech, kdy jsem si to půjčil z knihovny. Pak až v 20 jsem se k tomu vrátil a v antikvariátu si to koupil a nelituji toho. Pěkná knížka, byť scifi jinak nečtu.

BěsiBěsiFjodor Michajlovič Dostojevskij

Dlouhá kniha, což mám velice rád! Spousta postav, každá je vyjímečná a charakterizuje tehdejší společnost, zajímavé názory například na smrt. Dostojevskij tak navazuje na Idiota, kde popisoval pocity zločince odsouzeného na smrt. Závěr měl pěkný spád.

Sedm katů z MnichovaSedm katů z MnichovaMario Puzo

Dobrá kniha, čtivá, přečetl jsme jí dva dny po tom, co jsem si jí koupil :D Pěkný příběh Rogana a Rosalie (chudinka). Což je škoda, krátké knihy nemám rád. Co mi tam chybělo? Nějaký dějový zvrat, každá akce vyšla, chyběl mi tam nějaký dílčí neúspěch, třeba aby jedna akce musela být provedena dvakrát třikrát, aby víc bojoval s policií, na Sicílií s mafií, aby ho nejdřív chytli a pak třeba uteklo, aby to prostě bylo složitější. Takhle prostě přišel, zabil a šel dál, slabota. Proto dávám jen tři hvězdičky.

11.03.2012

Ostře sledované vlakyOstře sledované vlakyBohumil Hrabal

Jsem trochu zklamán. Je to napsáno složitěji, ale to by ani tak nevadilo. Celé se to točí kolem toho, že Miloš by rád osouložil tu svojí Mášu a kolem Hubičky a toho, jak orazítkoval jedný holce zadek. O tom je 3/4 knihy. Pak aby se neřeklo, přišla akce. Bez žádných příprav, bez nějaké úvahy, co bude, až napadnou ten vlak, nic, jen prostě Miloši jdeme do toho? No jasně, jdeme.

Jasně, Miloš si to potřeboval zkusit se zkušenější ženskou, aby byl připraven na Mášu, budiž, přimhouřím oko, ale pak ta ženská, co jela za svým přítelem a osouloží kluka na vlakový stanici, protože je chudák nešťastný, protože mu to napoprvé nevyšlo? Nic proti sexu, ale když se kolem sexuálních věcí točí většina knihy, která není nikterak rozsáhlá, pak je tu něco špatně. Závěr byl pěkný, to ano, ale taková měla být celá kniha.

Je to první věc od Hrabala, co jsem četl, a spíše mě zklamala.

29.09.2015

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IVOsudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IVJaroslav Hašek

Nádherný román. Že tam není děj? Jaký děj byste ještě, proboha, chtěli? Nejdřív Švejka zavřou, pak se dostane k tomu polnímu kurátovi, pak k Lukášovi, po průšvihu se psem vlakem směrem na frontu, průšvihy ve vlaku, cestou se zdržel kolem Budějovic, zas ho zavřeli a pak pustili, pak putovali vlakem dál a dál, pak ho znova zavřeli jako ruskýho zajatce a pak znova na frontu a konec. Nevím, jak ještě byste chtěli, aby byl děj propracovaný. Myslím že se toho tam dělo až až.

Po první třetině nuda? Ale kde že, po celou knihu se tu nacházejí skvělé historky, skvělé vtipy, srandovní situace. Ty Švejkovy (a nejen jeho) historky krásně ukazují tehdejší život a jsou to dobré vsuvky do toho válečného děje. Škoda že ne všechny scénky se dostaly do filmu, ale to by těch filmových dílů muselo být 5 a ne jen 2. Nudné části s jednoročním dobrovolníkem? Taky to tam patří a byly to skvělé pasáže.

Bavil jsem se po celou dobu čtení. Žádná pasáž se mi nezdála nudná, bavil jsem se pořád.
Švejk nebyl blbcem, nebyl hlupákem, jen se mu daří každým průšvihem tak nějak proplout takovým tím svým charismatem, cynismem a citem, jak si udělat legraci z vyšších pozic.

01.01.2016

LolitaLolitaVladimir Nabokov

Námět neobvyklý, někdo může být až zhnusen. Mě se to četlo dobře, přečetl jsem toto dílo nyní podruhé. Při některých scénkách je potřeba se odpoutat od toho, že Lolita je vlastně ještě dítě a nepřipouštět si to. Mě se kniha četla dobře, viděl jsem i dva filmy. Velkým plusem je, že neobsahuje vulgarismy, o sexu se píše spíš v náznacích, nepopisují se žádné sexuální scény, což je dobře. Představa sexu mezi dvanácti-třinácti letou dívkou a 40 letým chlapem, je mi nepředstavitelná.

Kniha obsahuje i humorné scénky, zvlášť závěrečná scénka. Plno popisů, přirovnání, francouzských frází. Ani si nemyslím, že by kniha byla nudná nebo něco takového, jak už jsem psal, četla se mi dobře a vždy jsem si jí rád před spaním četl.

18.07.2018

KmotrKmotrMario Puzo

Pěkná, i když čekal jsem víc bojů, více krve :D Válka mafiánských rodin byla na můj vkus až moc zjednodušena, zkrácená, pár vět a bylo po válce. Když jsem to četl podruhé, tak se mi tato kniha líbila ještě více.

Jen si myslím, že ta vedlejší dějová linie kolem Johnnyho, Lucy a Nina dostala až moc prostoru, vůbec nechápu, k čemu tam byli a co to mělo co společného s Corleonovi. Proto ubírám jednu hvězdičku.
Naopak Luca Brasi dostal docela málo prostoru, čekal jsem, jak tam bude likvidovat nepřátele, podle toho popisu, jak je nelítostný.

Jinak začátek a konec famózní, mělo to tempo, zajímavé myšlenky. Ale že by to bylo dílo zas tak úžasné, to si také nemyslím. Děj zpomaloval hlavně Johny a Lucy, čekal jsem od nich něco mafiánského, že Johny dostane úkol od dona, ale nic.

Film (jedničku) jsem viděl a podle mě moc rychlý, kdybych neznal knihu, asi bych některé scénky nepochopil.

07.05.2019

Hrabě De Monte Christo. Díl I.–II. (třísvazkové vydání)Hrabě De Monte Christo. Díl I.–II. (třísvazkové vydání)Alexandre Dumas, st.

Nádherná kniha, perfektní příběh! Mohu doporuit každému! Myslím, že by se každému mohl líbit, sice dluhý,ale to mám rád! Nemám rád krátké knihy, které skončí po 200 stranách a napětí z knihy trvá chviličku.

Doba jedováDoba jedováAnna Strunecká

Dosud nedočteno, nevím, kdy to dočtu, tolik mě to nepřipoutalo. Jsou tam zajímavé věci, ale je to všechno o statistikách, o spekulacích. Já vím, je to těžký, člověk je ovlivněn vším, ne jen tím, co jí, ale také geny, kde vyrůstá, v jakém podnebí, ovzduší a podobně. Vystudoval jsem chemii, tudíž jsem neměl problém s odbornými pasážemi.

Třeba já jsem se v té kapitole věnované energy drinkům nedozvěděl, jestli jsou teda škodlivé nebo ne a v jaké míře, že do sebe člověk dostane trochu hliníku, to ano, to píšou, ale kolik toho člověk vypije a jak moc je škodlivý, to ne. Jenom čísla, kolik lidí to a to ovlivnilo, ale byl sledovaný člověk opravdu ovlivněn tou konkrétní látkou? Těžko zjistit, to by člověk musel pít třeba jenom ty energy drinky, jíst jen máslo a ne margarín, brát si dávky hliníku a ničeho, co by mohlo hliník neutralizovat a podobně, ale nic takového provedeno nebylo. Aspartam a glutamát asi budou škodlivé, ale je to určitě prokázáno?

Hlavně člověk by už pomalu nemohl nic jíst, nic pít, nic používat.

01.01.2016

Norimberské procesyNorimberské procesyPaul Roland

Válka je moje oblíbené téma a Norimberský proces mě dost zajímal, hlavně koho za co odsoudili. Spousta fotek, zajímavé informace, různé citace. Jen si myslím, že kniha mohla být obsáhlejší a o každém obviněném mohlo být stručně řečeno, co všechno za svého života udělal, prostě takový životopis, to mi v té knize docela chybělo. Možná i další svědectví, víc o průběhu samotného procesu (je mi jasné, že je více knih o Norimberském procesu, ale přecijen mi kolikrát přišlo, že kniha něco nakouslo a nedotáhla to do konce, jako by si to měl čtenář sám vyhledat, což asi není úplně dobré).

Ale i tak spokojennost s touto knihou, dost věcí bylo pro mě nových a četlo se to dobře. Hlavně oceňuji fotky a citáty.

11.01.2016

ZámekZámekFranz Kafka

Zajímavá kniha. Sice dlouhé proslovy a vysvětlování, přesto čtivá a nenudila. Ukázka toho, jaké jsou úřady a jaký je boj s úřady. Škoda jen, že není dokončená, byla utnuta někde v půlce a hodně zůstalo nedokončené, nevyřešené a nevyřčené. Jak to vlastně mělo dopadnout? Nikdy se nedovíme, jak to autor zamýšlel.

31.07.2016

Pes baskervillskýPes baskervillskýArthur Conan Doyle

Moje první kniha o Sherlockovi, kterou jsem přečetl. Perfektní kniha, měla spad, napětí a až do konce jsem netušil, jak to dopadne a kdo je viníkem.

09.04.2017

Sbohem, armádoSbohem, armádoErnest Hemingway

Zajimava a ctiva kniha. Proste typicky autoruv styl - hodne dialogu, casto o nicem, ale nekdy i o necem.

11.09.2018

KrakatitKrakatitKarel Čapek

Co jsme se učili na gymplu, tak jsem čekal něco jinýho. Máte pravdu, bylo to hodně o Prokopových milostných pletkách. Ale mě osobně to nějak ani nevadilo. Kniha byla čtivá, zajímavá, sem tam i komické situace (hlavně zběsilý Prokop mlátící vše kolem).

07.02.2019

Americká tragédieAmerická tragédieTheodore Dreiser

Skvele dilo. Ctive, zajimave, napinave. Rozdily ve spolecnosti, vztahy muzi zeny, kriminalni a pravni veci, vira. Lze toho zde najit mnoho, mnoho temat.

Nejvetsi nestesti bylo v tom, ze Clyde chtel tak moc patrit do bohate spolecnosti, az provedl ten hrozny cin, a spolecnost? Odvratili se od neho, nechali ho v tom, prece si nezkazi povest ve spolecnosti. Takze k cemu to nakonec vse bylo? Zmarene zivoty k nicemu.

21.04.2019

IdiotIdiotFjodor Michajlovič Dostojevskij

Zajímavá knížka, s ne moc šťastným závěrem. První kniha Dostojevského, kterou jsem četl, od té doby jsem začal jeho díla číst,nadchla mě jeho tvorba. Zajímavá zápletka, krásná kritika společnosti - společné jmenovatele všech Dostojevského knížek. Jeho knihy bych doporučil všem! Občas se člověk i zasmál, hlavně první díl - prolhaný generál, bláznivá Nasťa, Rogožin s balíčkem peněz,... Parádní myšlenky, popis popravy a tak.

RodinaRodinaMario Puzo

Pěkně napsaný příběh rodiny papeže Alexandra podle skutečných událostí.

Vítězství v PacifikuVítězství v PacifikuMiloš Hubáček

Pěkně popsaná bitva o Guadalcanal, jedna z nejdůležitějších bitev 2. světové války, mohu doporučit.