Langosh

KmotrKmotrMario Puzo

Pěkná, i když čekal jsem víc bojů, více krve :D Válka mafiánských rodin byla na můj vkus až moc zjednodušena, zkrácená, pár vět a bylo po válce. Když jsem to četl podruhé, tak se mi tato kniha líbila ještě více. Jen si myslím, že ta vedlejší dějová linie kolem Johnnyho, Lucy a Nina dostala až moc prostoru, vůbec nechápu, k čemu tam byli a co to mělo co společného s Corleonovými. Místo jejich příběhu mohlo být více prostoru věnováno válce mafiánských rodin. Proto ubírám jednu hvězdičku. Naopak Luca Brasi dostal docela málo prostoru, čekal jsem, jak tam bude likvidovat nepřátele, podle toho popisu, jak je nelítostný. Jinak začátek a konec famózní, mělo to tempo, zajímavé myšlenky. Ale že by to bylo dílo zas tak úžasné, to si také nemyslím. Děj zpomaloval hlavně Johny a Lucy, čekal jsem od nich něco mafiánského, že Johny dostane úkol od dona, ale nic. Film (jedničku) jsem viděl a podle mě moc rychlý, kdybych neznal knihu, asi bych některé scénky nepochopil.

Obrat v ponorkové válce - Příčiny a následky 1939-1943Obrat v ponorkové válce - Příčiny a následky 1939-1943Jochen Brennecke

Podrobná a zajímavá analýza příčin prohry německých ponorek za 2. světové války. Plná čísel a informací o technice, radarech, atd.

Bossing na jehlách: O kobrách, kudlankách a jiné havěti v práciBossing na jehlách: O kobrách, kudlankách a jiné havěti v práciJulie Růžičková

Velmi dobře a čtivě napsané. Zajímavé pro mě o to víc, že přesně v tomto konkrétním Bizáru, o kterém mluví Bizárka, pracuji, byť na velmi nízké pozici v mimopražské pobočce. Představa, že tahle Kobra sedí v představenstvu naší společnosti....

Válka a nadějeVálka a nadějePeter Englund

Zajímavě pojatá kniha o 1. světové válce. Čtivá, zajímavá. Osudy několika účastníků války na obou stranách. Co beru jako hlavní pozitivum, že zde byla zaznamenaná válka vlastně téměř na všech frontách, i osud námořníka.

Zaujal mě osud R. Nogalese, který do války ani nemusel, ale přijel jako dobrovolník z Jižní Ameriky a hledal, kde by ho chtěli, nakonec ho chtěli jen v Osmanské říši.

Dále minitažení v Africe v podání osudu A. Buchanana. O této oblasti se příliš neví, nešlo o žádné velké bitvy, ale spíš taková partyzánská válka, nahánění nepřítele, lov. Krom vojáků jsou zde zastoupeni také civilisté na obou stranách, letec.

11.12.2019

Plešatá zpěvačka / ŽidlePlešatá zpěvačka / ŽidleEugène Ionesco

Plešatá zpěvačka je teda pěkná pitomost, ale pobavila :D

18.09.2019

Jurský parkJurský parkMichael Crichton

Kniha čtivá, zajímavá, napínavá (nikdy nevíte, odkud se vynoří Raptor a koho zabije), úplně jiná než film. Jen mě štvala Lex s tím jejím věčným "mám hlad", zatímco kolem zuří boj s dinosaury :D

14.08.2019

DekameronDekameronGiovanni Boccaccio

Skvělé klasické dílo. Plno příběhů, čtivé, vtipné, zajímavé. Sice jsem nepřečetl na jeden zátah, vždy jsem tuto knihu vzal, přečetl nějaký příběh a četl jinou knihu, ale vždy jsem se k Dekameronu rád vracel. Je ze 14. století a jak moc se lidé změnili? Přiiš ne.

31.07.2019

KmotrKmotrMario Puzo

Jen si myslím, že ta vedlejší dějová linie kolem Johnnyho, Lucy a Nina dostala až moc prostoru, vůbec nechápu, k čemu tam byli a co to mělo co společného s Corleonovi. Proto ubírám jednu hvězdičku.

07.05.2019

Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a StalinemKrvavé země: Evropa mezi Hitlerem a StalinemTimothy Snyder

Popis ukrutností ve východní Evropě spáchaných SSSR a Německem. Neuvěřitelné, co všechno se mohlo dít. Až mě po přečtení napadlo, že je škoda, že válka po kapitulaci Německa nepokračovala zničením také SSSR. Sovětský režim byl stejně zvrácený, nemorální, vražedný, krutý a nelítostný jako nacismus, ale tehdy se o tom nevědělo. Pak ještě ta fraška při Norimberských procesech. Poprava nacistů, kteří vraždili po tisících? V pořádku.

Ale potrestal někdy někdo ty horlivé bolševiky, kteří podobně vraždili rolníky, Poláky, aj? Potrestal někdo Stalina za vyvolaný hladomor, který způsobil smrt milionů lidí? Potrestal někdo velitele gulagů stejně jako velitele německých vyhlazovacích táborů?

07.05.2019

Americká tragédieAmerická tragédieTheodore Dreiser

Skvele dilo. Ctive, zajimave, napinave. Rozdily ve spolecnosti, vztahy muzi zeny, kriminalni a pravni veci, vira. Lze toho zde najit mnoho, mnoho temat.

Nejvetsi nestesti bylo v tom, ze Clyde chtel tak moc patrit do bohate spolecnosti, az provedl ten hrozny cin, a spolecnost? Odvratili se od neho, nechali ho v tom, prece si nezkazi povest ve spolecnosti. Takze k cemu to nakonec vse bylo? Zmarene zivoty k nicemu.

21.04.2019

KrakatitKrakatitKarel Čapek

Co jsme se učili na gymplu, tak jsem čekal něco jinýho. Máte pravdu, bylo to hodně o Prokopových milostných pletkách. Ale mě osobně to nějak ani nevadilo. Kniha byla čtivá, zajímavá, sem tam i komické situace (hlavně zběsilý Prokop mlátící vše kolem).

07.02.2019

Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)Edgar Allan Poe

Zajímavý soubor povídek. Některé povídky hororové, jiné thriller, jiné zábavné, jiné takové obyčejné, jiné zajímavé svým tématem. Ale všechno čtivé.

06.01.2019

Válka s MlokyVálka s MlokyKarel Čapek

Zajímavá kniha. Po tom, co jsme se před lety učili ve škole, tak jsem čekal trochu něco jiného, ale kniha čtivá, zajímavý nápadů. Zajímavá a řekl bych pravdivá vize, jak by to mohlo být, kdyby se někdy podařilo najít nějaký takový nový druh.

16.12.2018

Čistič - Pozor, píská Milan MinářČistič - Pozor, píská Milan MinářOndřej Zamazal

Perfektni kniha. Pribeh jednoho naseho nej hokejoveho rozhodciho. Plno fotek, statistiky nechybi. Plno zajimavosti, spoustu veci ani clovek poradne nevi.

22.10.2018

VyhnanstvíVyhnanstvíLion Feuchtwanger

Pěkná čtivá kniha o době kolem roku 1935, německých emigrantech v Paříži a členů nacistické strany, přičemž vidíme pohled obou stran.

09.10.2018

Sbohem, armádoSbohem, armádoErnest Hemingway

Zajimava a ctiva kniha. Proste typicky autoruv styl - hodne dialogu, casto o nicem, ale nekdy i o necem.

11.09.2018

LolitaLolitaVladimir Nabokov

Námět neobvyklý, někdo může být až zhnusen. Mě se to četlo dobře, přečetl jsem toto dílo nyní podruhé. Při některých scénkách je potřeba se odpoutat od toho, že Lolita je vlastně ještě dítě a nepřipouštět si to. Mě se kniha četla dobře, viděl jsem i dva filmy. Velkým plusem je, že neobsahuje vulgarismy, o sexu se píše spíš v náznacích, nepopisují se žádné sexuální scény, což je dobře. Představa sexu mezi dvanácti-třinácti letou dívkou a 40 letým chlapem, je mi nepředstavitelná.

Kniha obsahuje i humorné scénky, zvlášť závěrečná scénka. Plno popisů, přirovnání, francouzských frází. Ani si nemyslím, že by kniha byla nudná nebo něco takového, jak už jsem psal, četla se mi dobře a vždy jsem si jí rád před spaním četl.

18.07.2018

Stařec a mořeStařec a mořeErnest Hemingway

Kniha krátká a dala se číst. Nicméně většinu doby nuda. To až ke konci to bylo napínavé. Osobně moc nevím, co lidi tak uchvátilo na tomto díle. Nebýt závěru, tak ani 4 hvězdičky nedám. Po většinu času skoro o ničem, popis rybaření.

Někdo tam vidí možná nějakou myšlenku, něco speciálního, já v tom moc nevidím. Já vidím akorát popis rybaření a boj se žraloky.

19.06.2018

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

Parádní dílo. Co dodávat. Snad jen škoda, že kniha nebyla delší.

23.04.2018

Miluj bližního svéhoMiluj bližního svéhoErich Maria Remarque

Výborně napsaná čtivá kniha plná napětí. Popis hrozné doby ve 30. letech v Evropě. Je hrozné, jak vyhoštěnci z Německa byli prakticky mrtvé duše. Nikde je nechtějí, z každé další země je vyhošťují do jiné, kde je opět vyhostí a tak dokola, pořád jen v ilegalitě. Zároveň příběh o tom, jak emigranti drželi při sobě. Přátelství mezi Steinerem a Kernem, vzájemná pomoc, pocit, že aspoň na někoho se lze spolehnout.

06.04.2018

Nebe nezná vyvolenýchNebe nezná vyvolenýchErich Maria Remarque

Pěkná kniha o životě a smrti. Tenhle námět mám velmi rád, je to takové tajemné a mystické téma. Čtivé dílo.

Hodně lidí tu píše o předvídatelnosti. No mnoho věcí jsem třeba já nepředvídal. Nenapadlo by mě, že...no nechci spoilovat.

24.02.2018

Moderní komedieModerní komedieJohn Galsworthy

Parádní kniha, četla se skoro sama. Co víc k tomu dodat? Pokračování Ságy. Soames, Fleur, Michael, Jon, a další na scéně a pokračování jejich života po Sáze. Čtivá, mnoho děje, událostí. Kvalitní vykreslení postav, charakterů, doby.
Moc nerozumím, jak tu někdo píše, že zpočátku je pomalá a nezajímavá. Mě tedy kniha od začátku pohltila. Maximálně prvních 20-30 stránek, než se člověk začetl, ale pak už dobré.

02.02.2018

Arnhem 1944Arnhem 1944Jaroslav Hrbek

Ctivy a podrobny popis operace Market-Garden.

25.12.2017

Německá válkaNěmecká válkaNicholas Stargardt

Zajímavá kniha o tom, jak brala druhou světovou válku německá veřejnost, němečtí vojáci, aj.

09.12.2017

Bitva o Rýn 1944Bitva o Rýn 1944Robin Neillands

Kniha o bojích na západní frontě za 2. světové války po dobytí Normandie a osvobození Francie přes bitvy v Arnhemu, o Antverpy, až k Ardenám. Jen Ardeny nejsou popsány tak detailně, což si myslím, že je škoda. A autor opomenul fakt, že kvůli ruské ofenzívě museli Němci přeložit některé jednotky na východní frontu a tím pádem bitva v Ardenách skončila.

Autor poměrně dost kritizuje americké vedení. Američtí velitelé se dopustili mnohých chyb, chybná strategie, podcenění protivníka a některé taktické chyby. Autor vše analyzuje a popisuje.

Člověk méně znalý o dané problematice najednou čte, že ti velcí američtí generálové měli své chyby, že vztahy mezi Američany a Brity nebyly tak bezproblémové a láskyplné a že přecijen Němci nebyli ještě demoralizovaní a poraženi, ale že ještě mohli odporovat.

Problém se zásobováním je pro mě nová věc. Člověk by si myslel, jakou měli západní spojenci převahu, že mají plno zásob a tak, ale kvůli problémům s logistikou to zas tak žhavé nebylo. Autor i toto důležité téma rozvádí.

22.11.2017

Vojna a mír - kniha třetí a čtvrtáVojna a mír - kniha třetí a čtvrtáLev Nikolajevič Tolstoj

Nádherné dílo. Historické postavy a k nim příběhy "obyčejných" lidí - vojáků a jejich rodin. Četla se skoro sama.

09.11.2017

Druhá světová válkaDruhá světová válkaMartin Gilbert

Výborná kronika druhé světové války. Sice žádný pobrobný popis bojů, ale z hlediska kroniky, z hlediska chronologického výčtu událostí je výborná. Občas proložený komentářem účastníků světového konfliktu. Hodně je věnováno také vyvražďování civilistů, hlavně údaje o počtu mrtvých. Hodnotím kladně také to, že kapitoly jsou řazeny chronologicky a ne dle front. Tak se můžeme dočíst, k čemu zrovna docházelo třeba v Pacifiku nebo západní Evropě v průběhu bojích o Moskvu nebo u Kurska. Neškodilo by však některé důležité pasáže války ještě více rozepsat a přidat nějaký úvod, o Anšlusu Rakouska, obsazení Československa a pod. Je mi jasné, že pak by kniha měla přes 1000 stránek. Ono 6 let světové války nacpat do jedné knihy je nadlidský úkol. Ale mohly být klidně dva svazky.

11.07.2017

Americký senAmerický senNorman Mailer

Zajímavá kniha. Osobně se mi nečetla špatně, měl jsem ji přečtenou během. Sice takový zvláštní začátek a hned na začátku takový popis sexu, ale pak už se taková scéna neopakovala. Kniha měla spád.

09.07.2017

Blázni umírajíBlázni umírajíMario Puzo

Kniha zajímavá, čtivá. Nejdřív jsem myslel, že bude hlavním hrdinou Jordan, nakonec to byl Merlyn a za ním Cully. Merlyn mi byl dlouho sympatický, ale zkazil si to u mě tím, jak přišla Janelle. Kniha možná trochu víc o sexu, každý spí s každým, věrnost se moc nenosí (nevím jestli to byla přehnanost díla nebo to tehdy takové v té Americe bylo, ale nelíbí se mi to).
Nicméně zajímavě vykreslené prostředí jak heren, tak Hollywoodu. Meziobdobí Merlynova podvodů taky zajímavé a napínavé.

28.06.2017

Zelená míleZelená míleStephen King

Pěkná kniha, čtivá. Film jsem viděl několikrát, je také pěkný, ale kniha je kniha, kniha je vždy nejlepší. Hodně věcí je ve filmu stejných, jen konec je jiný. Mám jen malé výhrady k některým vulgarismům, které by tam být nemusely, ať ta literatura vypadá na úrovni a ne, že to psal nějaký buran, výrazy kolem "ptáků", "koulí" a podobně, trochu to rušilo (nevím, jak moc za to může překlad). Autor se hned na začátku přiznává, že vlastně o celách smrti nic neví a nic nezjišťoval, což je podle mě škoda a trochu to kvalitu sráží, ale jen malinko.

Moje první kniha od Kinga. Nezklamal. Nemohl jsem se kolikrát odtrhnout od čtení, i když jsem byl unavenej. Včera mi zbývalo dočíst 100 stránek. Povedlo se, tak moc je to čtivá kniha. Rozjezd možná trochu pomalejší (popis ohledně myšáka, musel tam vůbec ten myšák být? trochu zdržoval děj), ale pak to stálo za to.

Škoda jen, že jsem nečetl jako první knihu. Koupil jsem si knihu, když jsem byl v Praze na školení a měl jsem čas, tak jsem se mrknul do jednoho knihkupectví, kde jsem Zelenou míli koupil.

Možná už znám dobře film nebo jsem necita, ale nebrečel jsem, jako se tu mnozí přiznávají.

05.06.2017