Langosh Langosh komentáře u knih

Sicilián Sicilián Mario Puzo

Pěkná čtivá kniha. Jen jsem čekal, že to bude víc o Michaelovi, ale budiž. Příběh o hrdinství, ale také o krutosti, intrikách (kdo vlastně byl s kým? na čí straně byla Mafie? přišlo mi to, že Mafie si hlavně hlídala svůj píseček) a nakonec zrada, kterou jsem vůbec nečekal! Nečekaný závěr, zajímavé vyvrcholení.

09.11.2015 4 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Parádní kniha, komediální z prostředí války, ale nejenom komedie, taky ta tragédie ohledně válčení a smrti. Nejlepší kapitoly: poručík Scheiskopf, major Major Major, Voják který viděl všechno dvakrát, Generál Dreedle, pak ta kapitola, kde Yossarian posune frontovou linii, jeho trable s mrtvým vojákem v jeho stanu a zajímavá postava Mila, v tom jeho obchodu jsem se už ztrácel.

Jediná výtka - přeskakování z jednoho příběhu do jiného. Kdyby byla kniha napsána chronologicky dle času, bylo by to lepší. Ale i tak skvělá kniha a dobře jsem se bavil.

29.09.2015 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Jsem trochu zklamán. Je to napsáno složitěji, ale to by ani tak nevadilo. Celé se to točí kolem toho, že Miloš by rád osouložil tu svojí Mášu a kolem Hubičky a toho, jak orazítkoval jedný holce zadek. O tom je 3/4 knihy. Pak aby se neřeklo, přišla akce. Bez žádných příprav, bez nějaké úvahy, co bude, až napadnou ten vlak, nic, jen prostě Miloši jdeme do toho? No jasně, jdeme.

Jasně, Miloš si to potřeboval zkusit se zkušenější ženskou, aby byl připraven na Mášu, budiž, přimhouřím oko, ale pak ta ženská, co jela za svým přítelem a osouloží kluka na vlakový stanici, protože je chudák nešťastný, protože mu to napoprvé nevyšlo? Nic proti sexu, ale když se kolem sexuálních věcí točí většina knihy, která není nikterak rozsáhlá, pak je tu něco špatně. Závěr byl pěkný, to ano, ale taková měla být celá kniha.

Je to první věc od Hrabala, co jsem četl, a spíše mě zklamala.

29.09.2015 3 z 5

Kapitánská dcerka Kapitánská dcerka Alexandr Sergejevič Puškin

Kniha se četla velmi dobře, zajímavý příběh odehrávající se v době skutečného Pugačovova povstání, který zde sám také vystupuje. Líbilo se mi to. Nevím, jak moc je ten příběh skutečný, ale na tom ani tak moc nezáleží.

25.09.2015 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Na to, že to není příliš dlouhá kniha, je začátek takový zdlouhavý. Ano zajímavé myšlenky o smrti, to se mi líbilo, ale vedle toho občas plky o ničem. Kolikrát náš hlavní hrdina opakoval myšlenky někoho jiného, není divu, že se nechal zmanipulovat i když ten přerod byl nějaký rychlý a konec taky, čekal bych ten konec trochu propracovanější. Takhle dlouho nic a najednou rychlý konec.

Nicméně tato kniha se čte dobře a rychle (za tři dny jsem jí měl přečtenou), zajímavé myšlenky, náhled do tehdejší situace v naší zemi a varování před takovými lidmi, kteří se dají takto snadno zmanipulovat a kteří pod falešnou vidinou dobra konají zlo a ani si to neuvědomují. Konec rychlý, ale o to mrazivější, nejdřív něžné řeči a pak...

16.09.2015 4 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Podle toho, co jsme i o této knize říkali ve škole, tak jsem čekal něco trochu jiného. Přesto jsem nebyl zklamán. Místy to nebylo lehké čtení, muselo se přemýšlet a některé odstavce jsem musel číst znovu, abych vstřebal, co bylo napsáno, ale to je vpořádku, to je důkaz toho, že je to velké dílo a ne nějaké primitivní čtení.

Mělo to myšlenku a defakto otevřený konec. Proč K. vůbec soudili? Co se dělo potom, co děj skončil? Proč to takhle dopadlo? Škoda že některé kapitoly nebyly dokončeny, třeba s tím státním zástupcem, nemohl K pomoci?

10.07.2015 4 z 5

Sága rodu Forsytů Sága rodu Forsytů John Galsworthy

Nejprve musím přiznat, že bylo pro mě docela těžké si představit tak staré hrdiny, že něco konají, vždyť staří Forsytové jsou ve věku nad 70 a někteří nad 80 let! Jsem zvyklí na mladší hrdiny a nemohu si prostě představit takhle staré postavy. Div že byli tak zdraví, v dnešní době by už byli v důchoďáku.

Soamse jsem vůbec nebral jako zápornou postavu. Proč by měl být záporný? Nechápu. Miloval Irenu, byl proto špatnej? Špatná byla ona, že si ho vzala, i když ho nemilovala a i když k němu měla odpor. Po svatbě už bylo pozdě, musela s ním zůstat a kvůli tomu byla několik let nešťastná a chladná (hlavně k Soamsovi). Pak když se opravdově zamilovala, děj knihy začal.

První díl se rozjížděl pomaleji, člověk neví, co má čekat a seznamuje se s postavami, kterých je opravdu hodně, ale těch opravdu hlavních není tolik. Po tom, co byl dům postaven, děj nabírá spád. V prvním díle jsou vlastně jen dvě hlavní linie. Druhý díl je rozmanitější, děje se tam toho daleko více a je zde více linií. Starší generace vymírá, střední stárne a mladší dozrává, zamilovává se a rodí se pomalu 4. generace Forsytů, která v díle vystupuje, samozřejmě těch generací bylo více..

Třetí díl mi trochu připomíná Romeo a Julii, rodinný svár, nikdo jim nepřeje a nakonec to neskončí dobře, sice ne smrtí, ale prostě minulost nelze zapomenout.

Na závěr: úžasné dílo, když se děj rozjel, tak jsem nemohl knihu pustit a četl dál a dál. Vedle osudů rozmanité rodiny Forsytů zde také vidíme proměnu společnosti, nástup aut, Bůrská válka a 1. světová.

02.06.2015 5 z 5

Nankingský masakr Nankingský masakr Iris Chang

Kniha o opomíjené epizodě druhé světové války. Vůbec lidi moc neví o válce Japonska proti Číně, že byli Japonci brutální a nelidští. Tahle kniha přesně ukazuje všechny ty hrůzy, kterých byli japonští vojáci schopní. Je to kniha o brutálních věcech, protože to byla strašlivá událost 20. století, až z toho člověka mrazí.

20.04.2015 4 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

To jsem jediný, komu v té knize vadí pořád omílání sexu? Není tam těch řečí kolem sexu až moc?

Kdyby byla kniha jen o Sophii, jejím osudu a životě před Osvětimí, v Osvětimi a po ní (vztah s Nathanem), tak bych dal 5 hvězdiček. Kniha se četla velmi dobře, četl jsem jí elektronicky v počítači, a hlavně pasáže z Osvětimi byly velmi zajímavé a poutavé a člověk si tak mohl představit, jaké to tehdy za války v okupovaných zemí vypadalo.

Co mě ale štvalo, bylo neustálé omílání toho, jak je Stingo nadrženej panic a že by o to chtěl konečně přijít. Podle mě to do takovéhle knihy prostě nepatří, o sexu se v ní mluvilo až moc, nemyslíte? V jednu chvíli autor vypráví o tom, co prodělávala Sophie v koncentračním táboře a chvilku na to přijde Stingo a jeho neúspěšné dobývání Leslie. Vrchol pak přišel ke konci, jak Sophie vyprávěla o své volbě a hned na to se se Stingem divoce pomilovali. Prostě mi to tam nesedělo, sex a nacisti s koncentračními tábory, to mi k sobě nesedělo. I když to byly dobré pasáže, jak chudák Stingo nedobyl Leslii ani tu druhou, ale knihu jsem četl hlavně kvůli Sophii a Osvětimi.

Ale bavil jsem se a knihu jsem dočetl, i když začátek byl velmi pomalý. Ale 4 hvězdičky si kniha zaslouží. Méně sexu a sexuálních narážek, tak jich mohlo být 5. Nejsem puritán, proti sexu nic nemám, ale k tomu námětu (nacismus a koncentrační tábory) mi prostě tolik sexu přijde až přehnané a netaktní.

Styron měl napsat dvě knihy, jednu o Stingovi a druhou o Sophii, to zplácal všechno dohromady a vypadá to hodně blbě, až netaktně vůči všem těm obětem. Nejdřív plky o tom, jak by Stingo souložil a pak o Sophii a táboře. Nejde, nejde mi to k sobě.

20.02.2015 4 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Skvělá kniha, četla se jedním dechem. Konec sice tragický a smutný, ale tak to holt v životě občas chodí. Krásná knížka.

27.12.2014 5 z 5

Osamělý poutník Osamělý poutník Jack Kerouac

Místy se to dalo, ale místy se to nedalo číst. Nevím, jak moc za to mohl překlad, ale dlouhá souvětí bez čárek, příšerný. Mexiko se ještě dalo, ale pak ta další kapitola Železniční země, to se nedalo, jedna stránka pomalu jedno souvětí bez čárek, plácal páté přes deváté, to bylo utrpení. Jsem normálně ty stránky přeskakoval a hledal pasáže, které by se daly číst. Půlku jsem ještě nečetl a ani se mi do toho nechce. Mám tuto knihu doma a pomalu lituji, že jsem si jí koupil. Snad se k ní ještě časem dostanu a dočtu jí.

18.10.2014 2 z 5

3x Fantomas 3x Fantomas Pierre Souvestre

Jsem zvyklý na filmové verze Fantomase, tahle knižní je úplně jiná. Asi toho autoři napsali více, protože jako by mezi jednotlivými díly chybělo další dílo. Ve třetím díle Červená vosa najednou vystupují Dick a Sarah Gordonová, no kde se vzali? Žádný popis o těchto postavých. Mám pak ještě knihu Fantomas kontra Juve, tam o nich nic není, ani o Heleně a ta se najednou v tom druhém díle objevila a že prý se s Fandorem milují. Ale tak to tolik nevadí. Bavil jsem se a četlo se to dobře, první díl Fantomas jsem přečetl během pár dní, jak se to výborně četlo. Výborná vedlejší postava Bouzille, ten byl snad všude :D

18.10.2014 4 z 5

Duel v Pacifiku Duel v Pacifiku Hrowe H. Saunders

Kniha zachycuje celou válku v Pacifiku a místy se věnuje taky okrajovým bojištím v Číně nebo Barmě. Je stručná, ale výstižná a na ten základní pohled na boje mezi Japonci a Spojenci stačí bohatě. Kdo chce trochu bližší vyprávění o takových bitvách jako na Guadalcanalu nebo u Midway nebo u Leyte, přečtěte si Hubáčkovu pacifickou sérii.

18.10.2014 4 z 5

Válka na východě - Historie jednoho německého pluku Válka na východě - Historie jednoho německého pluku August von Kageneck

Pěkné vyprávění o osudu vojáků na největším válčišti při největším světovém konfliktu v dějinách. Člověk si tak vlastně uvědomí, že sice nacisti byli hyeny, byli to vrahové, ale němečtí vojáci, co bojovali na frontě, tak to byli obyčejní lidé s normálními city a vesměs vůbec netušili, co se děje doma, že tam jsou vyhlazovací tábory. Vyrazili do boje proti nebezpečnému bolševismu a chtěli mu zabránit proniknutí do Evropy, bojovali za svou vlast. Byli udatní, odvážní, vytrvalí, často bojovali proti přesile. Je to krátká kniha, ale čtivá a zajímavá.

16.07.2014 4 z 5

Dvojník Dvojník Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Kniha skvělá, jen ten konec, mnoho otázek nezodpovězených. Co ty dopisy, co ten dopis od Kláry? Byl to jen výplod choré mysli nebo jak? Kde se vzal ten dvojník? A kam nakonec hrdinu odvezli, do nemocnice? Jinak parádní kniha a myšlenka, ale prostě konec chtěl asi dodělat.

13.03.2014 4 z 5

Bídníci I. Bídníci I. Victor Hugo

Výborné dílo. Dlouhé, čtivé, plné zvratů a napětí. Jen některé kapitoly jsou tam myslím zbytečně. Rád si přečtu o bitvě o Waterloo, o tom řádu jeptišek, ale kapitolu o stokách jsem vynechal, ta je tam myslím úplně zbytečná, stejně jako kapitola o té mluvě.

30.06.2013 4 z 5

Bílé noci Bílé noci Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dobrá, krátká kniha. Snílek se zamiluje, ale dívka si myslí, že se do ní nezamiloval, má ho za kamaráda a přemýšlí o muži, kterého před elty poznala a zamilovala se do něj, snílek je chvilku v naději, že dívku získá, ale ta nakonec odejde se svým vyvoleným. Taky v tom vidíte přítomnost a realitu? Kdo by takovýto příběh neznal z vlastní zkušenosti, viďte.

28.12.2012 4 z 5

Ves Štěpančikovo a její obyvatelé Ves Štěpančikovo a její obyvatelé Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Docela srandovní dílo, často jsem se smál. Pohodové, dobře se to četlo, dramatické.

28.12.2012 4 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Skvělé dílo, nejdřív na frontě, pak doma a pak znova na frontě. Zajímavé myšlenky. Mělo to celkem spád a pěkně se to četlo.

28.12.2012 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Místy zajímavé, dramatické, místy nudné.

28.12.2012