Langosh Langosh komentáře u knih

Čistič - Pozor, píská Milan Minář Čistič - Pozor, píská Milan Minář Ondřej Zamazal

Perfektni kniha. Pribeh jednoho naseho nej hokejoveho rozhodciho. Plno fotek, statistiky nechybi. Plno zajimavosti, spoustu veci ani clovek poradne nevi.

22.10.2018 5 z 5

Vyhnanství Vyhnanství Lion Feuchtwanger

Pěkná čtivá kniha o době kolem roku 1935, německých emigrantech v Paříži a členů nacistické strany, přičemž vidíme pohled obou stran.

09.10.2018 5 z 5

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Zajimava a ctiva kniha. Proste typicky autoruv styl - hodne dialogu, casto o nicem, ale nekdy i o necem.

11.09.2018 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Námět neobvyklý, někdo může být až zhnusen. Mě se to četlo dobře, přečetl jsem toto dílo nyní podruhé. Při některých scénkách je potřeba se odpoutat od toho, že Lolita je vlastně ještě dítě a nepřipouštět si to. Mě se kniha četla dobře, viděl jsem i dva filmy. Velkým plusem je, že neobsahuje vulgarismy, o sexu se píše spíš v náznacích, nepopisují se žádné sexuální scény, což je dobře. Představa sexu mezi dvanácti-třinácti letou dívkou a 40 letým chlapem, je mi nepředstavitelná.

Kniha obsahuje i humorné scénky, zvlášť závěrečná scénka. Plno popisů, přirovnání, francouzských frází. Ani si nemyslím, že by kniha byla nudná nebo něco takového, jak už jsem psal, četla se mi dobře a vždy jsem si jí rád před spaním četl.

18.07.2018

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Kniha krátká a dala se číst. Nicméně většinu doby nuda. To až ke konci to bylo napínavé. Osobně moc nevím, co lidi tak uchvátilo na tomto díle. Nebýt závěru, tak ani 4 hvězdičky nedám. Po většinu času skoro o ničem, popis rybaření.

Někdo tam vidí možná nějakou myšlenku, něco speciálního, já v tom moc nevidím. Já vidím akorát popis rybaření a boj se žraloky.

19.06.2018 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Parádní dílo. Co dodávat. Snad jen škoda, že kniha nebyla delší.

23.04.2018 5 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Výborně napsaná čtivá kniha plná napětí. Popis hrozné doby ve 30. letech v Evropě. Je hrozné, jak vyhoštěnci z Německa byli prakticky mrtvé duše. Nikde je nechtějí, z každé další země je vyhošťují do jiné, kde je opět vyhostí a tak dokola, pořád jen v ilegalitě. Zároveň příběh o tom, jak emigranti drželi při sobě. Přátelství mezi Steinerem a Kernem, vzájemná pomoc, pocit, že aspoň na někoho se lze spolehnout.

06.04.2018 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Pěkná kniha o životě a smrti. Tenhle námět mám velmi rád, je to takové tajemné a mystické téma. Čtivé dílo.

Hodně lidí tu píše o předvídatelnosti. No mnoho věcí jsem třeba já nepředvídal. Nenapadlo by mě, že...no nechci spoilovat.

24.02.2018 4 z 5

Moderní komedie Moderní komedie John Galsworthy

Parádní kniha, četla se skoro sama. Co víc k tomu dodat? Pokračování Ságy. Soames, Fleur, Michael, Jon, a další na scéně a pokračování jejich života po Sáze. Čtivá, mnoho děje, událostí. Kvalitní vykreslení postav, charakterů, doby.
Moc nerozumím, jak tu někdo píše, že zpočátku je pomalá a nezajímavá. Mě tedy kniha od začátku pohltila. Maximálně prvních 20-30 stránek, než se člověk začetl, ale pak už dobré.

02.02.2018 5 z 5

Arnhem 1944 Arnhem 1944 Jaroslav Hrbek

Ctivy a podrobny popis operace Market-Garden.

25.12.2017 4 z 5

Německá válka Německá válka Nicholas Stargardt

Zajímavá kniha o tom, jak brala druhou světovou válku německá veřejnost, němečtí vojáci, aj.

09.12.2017 4 z 5

Bitva o Rýn 1944 Bitva o Rýn 1944 Robin Neillands

Kniha o bojích na západní frontě za 2. světové války po dobytí Normandie a osvobození Francie přes bitvy v Arnhemu, o Antverpy, až k Ardenám. Jen Ardeny nejsou popsány tak detailně, což si myslím, že je škoda. A autor opomenul fakt, že kvůli ruské ofenzívě museli Němci přeložit některé jednotky na východní frontu a tím pádem bitva v Ardenách skončila.

Autor poměrně dost kritizuje americké vedení. Američtí velitelé se dopustili mnohých chyb, chybná strategie, podcenění protivníka a některé taktické chyby. Autor vše analyzuje a popisuje.

Člověk méně znalý o dané problematice najednou čte, že ti velcí američtí generálové měli své chyby, že vztahy mezi Američany a Brity nebyly tak bezproblémové a láskyplné a že přecijen Němci nebyli ještě demoralizovaní a poraženi, ale že ještě mohli odporovat.

Problém se zásobováním je pro mě nová věc. Člověk by si myslel, jakou měli západní spojenci převahu, že mají plno zásob a tak, ale kvůli problémům s logistikou to zas tak žhavé nebylo. Autor i toto důležité téma rozvádí.

22.11.2017 4 z 5

Vojna a mír - kniha třetí a čtvrtá Vojna a mír - kniha třetí a čtvrtá Lev Nikolajevič Tolstoj

Nádherné dílo. Historické postavy a k nim příběhy "obyčejných" lidí - vojáků a jejich rodin. Četla se skoro sama.

09.11.2017 5 z 5

Druhá světová válka Druhá světová válka Martin Gilbert

Výborná kronika druhé světové války. Sice žádný pobrobný popis bojů, ale z hlediska kroniky, z hlediska chronologického výčtu událostí je výborná. Občas proložený komentářem účastníků světového konfliktu. Hodně je věnováno také vyvražďování civilistů, hlavně údaje o počtu mrtvých. Hodnotím kladně také to, že kapitoly jsou řazeny chronologicky a ne dle front. Tak se můžeme dočíst, k čemu zrovna docházelo třeba v Pacifiku nebo západní Evropě v průběhu bojích o Moskvu nebo u Kurska. Neškodilo by však některé důležité pasáže války ještě více rozepsat a přidat nějaký úvod, o Anšlusu Rakouska, obsazení Československa a pod. Je mi jasné, že pak by kniha měla přes 1000 stránek. Ono 6 let světové války nacpat do jedné knihy je nadlidský úkol. Ale mohly být klidně dva svazky.

11.07.2017 4 z 5

Americký sen Americký sen Norman Mailer

Zajímavá kniha. Osobně se mi nečetla špatně, měl jsem ji přečtenou během. Sice takový zvláštní začátek a hned na začátku takový popis sexu, ale pak už se taková scéna neopakovala. Kniha měla spád.

09.07.2017 4 z 5

Blázni umírají Blázni umírají Mario Puzo

Kniha zajímavá, čtivá. Nejdřív jsem myslel, že bude hlavním hrdinou Jordan, nakonec to byl Merlyn a za ním Cully. Merlyn mi byl dlouho sympatický, ale zkazil si to u mě tím, jak přišla Janelle. Kniha možná trochu víc o sexu, každý spí s každým, věrnost se moc nenosí (nevím jestli to byla přehnanost díla nebo to tehdy takové v té Americe bylo, ale nelíbí se mi to).
Nicméně zajímavě vykreslené prostředí jak heren, tak Hollywoodu. Meziobdobí Merlynova podvodů taky zajímavé a napínavé.

28.06.2017 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Pěkná kniha, čtivá. Film jsem viděl několikrát, je také pěkný, ale kniha je kniha, kniha je vždy nejlepší. Hodně věcí je ve filmu stejných, jen konec je jiný. Mám jen malé výhrady k některým vulgarismům, které by tam být nemusely, ať ta literatura vypadá na úrovni a ne, že to psal nějaký buran, výrazy kolem "ptáků", "koulí" a podobně, trochu to rušilo (nevím, jak moc za to může překlad). Autor se hned na začátku přiznává, že vlastně o celách smrti nic neví a nic nezjišťoval, což je podle mě škoda a trochu to kvalitu sráží, ale jen malinko.

Moje první kniha od Kinga. Nezklamal. Nemohl jsem se kolikrát odtrhnout od čtení, i když jsem byl unavenej. Včera mi zbývalo dočíst 100 stránek. Povedlo se, tak moc je to čtivá kniha. Rozjezd možná trochu pomalejší (popis ohledně myšáka, musel tam vůbec ten myšák být? trochu zdržoval děj), ale pak to stálo za to.

Škoda jen, že jsem nečetl jako první knihu. Koupil jsem si knihu, když jsem byl v Praze na školení a měl jsem čas, tak jsem se mrknul do jednoho knihkupectví, kde jsem Zelenou míli koupil.

Možná už znám dobře film nebo jsem necita, ale nebrečel jsem, jako se tu mnozí přiznávají.

05.06.2017 4 z 5

Fantomas kontra Juve Fantomas kontra Juve Pierre Souvestre

Napínavá kniha, velmi čtivá. Kdybych jí nerozečetl až v neděli odpoledne a v týdnu nemusel do práce, měl bych jí přečtenou možná za den. Nějaká ta chybka by se tam našla. Ale čte se dobře. Škoda že asi nejsou v češtině všechny díly. Mám jen tohle a pak tu knihu 3x Fantomas. Jak jsem to rozečetl, nemohl jsem se zastavit a odtrhnout se.

24.05.2017 4 z 5

Mýty druhé světové války Mýty druhé světové války Olivier Wieviorka

Zajímavě pojatá kniha. Je zde spoustu zajímavých informací a pohledů. Některé náměty mohly být lépe zpracovány (hlavně kapitola Pacifik podružné válčiště), ale spousta zajímavých věcí a události, které jsou pomíjeny nebo se o nich tolik nemluví (Francouzi a jejich účast ve válce, ženy ve válce a právě události v Pacifiku, střízlivý popis užitku z japonského napadení Pearl Harboru a že to nebyla pouze atomovka, ale celková situace, která přiměla Japonsko ke kapitulaci).

21.05.2017 4 z 5

Vzkříšení Vzkříšení Lev Nikolajevič Tolstoj

Velmi zajímavá a čtivá kniha. Spoustu zajímavých myšlenek o spravedlnosti soudů, o víře, o rozdílech ve společnosti (bohatá šlechta x chudí venkované a sedláci) a podobně.

17.05.2017 4 z 5