Vyhnanství

Třetí díl románové trilogie "Čekárna",vypráví o osudech německých emigrantů v Paříži,žijících v těžké atmosféře evropské krize v předvečer druhé světové války.

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/23114/vyhnanstvi-23114.jpg 4.725

Čekárna 3.

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, NPL - Nakladatelství politické literatury

Exil, 1951

Kniha Vyhnanství

martunka
01.02.2019

Výborná kniha. Příběh mě zaujal. Líbí se mi autorův styl vyprávění, hned mě vtáhl do děje.

Langosh
09.10.2018

Pěkná čtivá kniha o době kolem roku 1935, německých emigrantech v Paříži a členů nacistické strany, přičemž vidíme pohled obou stran.

adaaugusta
01.09.2014

Pro nás, kteří víme, jak to dopadlo, je děsivé pomyšlení na další osudy mladého Němce, který se rozhodl žit v Sovětskému svazu. Gulag, potom, když Stalin v rámci přátelských vztahů vydal německé emigranty Hitlerovi, nacistický koncentrák… A Němci ve Francii jako nepřátelští cizinci byli ve Francii internováni a pokud měli smůlu, padli také do rukou Němcům.

Honsa
02.07.2014

Nechce se mi hodnotit jednotlivé díly trilogie zvlášť, dovolím si tedy shrnutí u posledního. Přestože jsou jednotlivé knihy samostatná díla bez společné dějové linky, jako celek výjimečným způsobem vykreslují ducha doby. Feuchtwanger je fantastický vypravěč, jeho schopnost zprostředkovat svou osobní historickou zkušenost románovou formou je pro mě zcela mimořádná. Třetí díl považuji za nejsilnější z celé trilogie, ale je dost dobře možné že kdybych je četl v jiném pořadí, budu to samé tvrdit o posledním přečteném. Jeden z důvodů proč na mě třetí díl zapůsobil nejsilněji je také obzvlášť v závěru kniha patrná koketerie s myšlenkami marxismu. Závěrečný rozhovor otce se synem, odjíždějícího do sovětského svazu budovat světlé zítřky vnímám jako autorův vnitřní monolog. Nejedná se o nijak násilnou obhajobu, ale přesto tato pasáž poutá pozornost. Kontrast mezi komplexním způsobem, jakým jsou líčeny okolnosti nástupu a fungování fašistické ideologie a obhajobou ideologie jiné byl pro mě Feuchtwangera lehce lehce překvapivý. Až na základě této knihy (a jejího českého doslovu z roku 73, který neopomene tyto pasáže řádně zdůraznit), jsem se dozvěděl také o Feuchtwangerově díle Moskva 1937, jeho nekritické náklonnosti k sovětskému režimu a důležitosti, kterou sám autor svému setkání se stalinismem připisoval.