Bossing na jehlách: O kobrách, kudlankách a jiné havěti v práci přehled

Bossing na jehlách: O kobrách, kudlankách a jiné havěti v práci
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485730/bmid_bossing-na-jehlach-o-kobrach-kudlan-1yc-485730.jpg 5 7 7

Přestože ústředním tématem knihy je sugestivní popis tíživých gradujících projevů patologického jednání v pracovním prostředí, dokázala autorka prostřednictvím své hrdinky, tiché bojovnice Bizárky, nahlédnout stísňující dějové pasáže s notnou dávkou ironie a humoru. Tragično, kterému nechybí existenciální rozměr s prvky jisté nostalgie ztraceného času, vyčerpání, hořkosti, se střídá s polohami komickými, přičemž dané situace jsou podtrženy specifickým literárním jazykem, který kombinuje výstižná metaforická pojmenování s neologismy, slangem, korporátní mluvou. Analýza nezdravého jednaní a toxického milieu je tak zabarvena osvobozujícím rozměrem ironického nadhledu, jenž hlavní hrdinku zachraňuje od pádu do bezútěšné propasti zoufalství, bezmoci, letargie. Při setkání s psychopatickou osobou, která má jistou moc nad ostatními (přičemž se tato moc v mnoha případech zvrhává v čistokrevnou zvůli), je z hlediska individua nadmíru důležité zachránit si svoji důstojnost anebo alespoň to co z ní zůstalo a tyto kousky opět nějak poskládat. A o to hlavní hrdince jde především. V morálním marasmu dané firmy XY zůstat sama sebou, s etickými hodnotami, které vždy zastávala, přežít s čistým štítem, neškodit, být prospěšná a hlavně se nevzdát. Portfolio psychických mučících nástrojů a strategií psychopatických bosserů, které si pro své oběti vybírají a jež mají za cíl tyto vybrané jedince paralyzovat, manipulovat jimi či jinak proměnit k obrazu svému, je poměrně pestré. Je obecně známo, že psychopatickým osobnostem nelze v tomto směru upřít jistou míru sofistikované vynalézavosti. Autorka nám ve svém debutu předestírá barvitou anatomii postupného morálního a profesního rozkladu firemní kultury v celé své kráse. Diagnózou patologického jednání na pracovišti s přesahem do hlubších rovin filosofického rozjímání o smyslu povolání a způsobech etického přežití v nezdravé pracovní divočině jakoby vyzývá k širší společenské reflexi. Z tohoto pohledu je nutné autorku ocenit, že se zaměřila ve svém nadmíru čtivém románu na téma, bossing a šikana v zaměstnání, jež je tabuizované a společensky pouze minimálně reflektované. Podobně jako pro hlavní hrdinku Bizárku je nutné rovněž konstatovat, že se objevují jistá světla na koncích tunelů i v našem reálném světě.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Bossing na jehlách: O kobrách, kudlankách a jiné havěti v práci. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (4)

ma_Run_ka
13.06.2024 5 z 5

Skvělá kniha, která zrcadlí “dnešní dobu". Bossing/Mobbing - Stuffing - Straining - Bullying - Harassment - Šikanování - Diskriminace - Stalking. Nebo-li vztahová patologie.
Tato kniha pomůže, pomůže pochopit a otevřít oči všem, kteří se buď přímo či nepřímo s psychickým násilím v zaměstnání setkali.

Langosh
09.04.2022 5 z 5

Velmi dobře a čtivě napsané. Zajímavé pro mě o to víc, že přesně v tomto konkrétním Bizáru, o kterém mluví Bizárka, pracuji, byť na velmi nízké pozici v mimopražské pobočce. Představa, že tahle Kobra sedí v představenstvu naší společnosti....


Baru9
06.03.2022 5 z 5

Velmi realistické, taky jsem zažila. Mně ale zatím chybí nadhled, ještě bych k popisu své bývalé nadřízené nedokázala být tak milosrdná.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Bossing na jehlách: O kobrách, kudlankách a jiné havěti v práci v seznamech

v Přečtených9x
ve Čtenářské výzvě3x
v Doporučených2x
v Knihotéce3x
v Chystám se číst8x
v Chci si koupit2x

Autorovy knížky

Julie Růžičková
česká, 1974
2021  97%Bossing na jehlách: O kobrách, kudlankách a jiné havěti v práci