lanaquila lanaquila komentáře u knih

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Knížka mi zaujala názvem a obálkou a při přečtení popisku jsem si řekla, že to zní fakt dobře. A taky že jo! Přečteno neskutečnou rychlostí, až mi to bylo líto. Knížka je skvěle čtivě napsaná, první vtipů, zvratů, hezkých i smutných momentů. Řekla bych, že každý si v některé z postav najde trochu sebe a svých blízkých.

Velmi mi bavil způsob, jakým je kniha napsaná. Těším se, až se k ní v budoucnu zase vrátím :)

11.04.2021 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Musím říct, že mi kniha velmi mile překvapila. Nemohla jsem se od ní odtrhnout.
Wyndham nám krásně ukázal, jak krize (jak vnější, tak ta vnitřní, která ji provází) odhalí pravou podstatu člověka. Šokovalo mi, kolik postav již ze začátku skončilo se svým životem, aniž by chtěli vědět, co se děje. Nutilo mě to klást si ty samé otázky, které si museli klást i oni. Přežila bych? Byla bych schopna vydržet a snažit se zachránit si život, nebo bych prostě vše ukončila? A pokud bych patřila mezi ty vidomé, nakolik bych byla schopna obětovat sama sebe a co bych uznala za správné? Odpovědi nejsou tak jednoduché, jak by se mohly zdát. I když si myslíme, že se dobře známe, nepřestáváme sami sebe překvapovat.
Stejně jako v Cestě od Cormaca McCarthyho nedostáváme přesnou odpověď, co se stalo, pouze mnoho možností. Kde se přesně trifidi vzali? Je to skutečně forma řekněme vyšší inteligence, nebo jen pouhé kytky vedené jejich geny. A z jakého důvodu lidé oslepli? Byla to opravdu kometa, nebo si za to mohli sami?
I přestože byla kniha napsaná před dlouuuhou dobou, dotýká se vlastně i současnosti. Vzhledem k dnešnímu technickému pokroku, který nejsme schopni směrovat ve prospěch všech, a lhostejnosti k životu, ať už lidí nebo přírody, tomu nejvzácnějšímu daru, se ženeme do zániku, který dříve či později nevyhnutelně přijde. A jak se pak zachováme? Toť otázka.

03.11.2015 5 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Inspirativní a motivační. Moc dobře se knížka čte a velmi oceňuji, že si v ní Michelle zachovává emoce a lidskost.
A lehký sneakpeak do prezidentského života mi bavil. Začátek se mi nečetl úplně snadno, část před střední mi moc nebavila. Ale byla velmi důležitá pro poznání Michelle do hloubky, ne jen v kontextu první dámy.

09.03.2021 5 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Nesmírně krásná kniha.

Mít ji na nočním stolku a jen tak si zalistovat, když se zrovna člověk nechce začítat do jiné knihy… Každý den ta slova působí trochu jinak a vidí v nich pokaždé jinou hloubku.

Nesmírně krásné zpracování!
Obdarovala bych touto knihou celý svět a přála bych lidem poznat a pochopit hloubku těch slov.

13.12.2021 5 z 5

Když se introvertka vdá Když se introvertka vdá Debbie Tung (p)

Upřímně si myslím, že mnoho věcí se děje u plno párů. A to nemusí být úplný introverti :) A nebo jsem právě zjistila, že jsem introvert, i když si celý život myslím, že ne :D
Bylo to fajn odpočinkové čtení, ale z referencí jsem čekala trochu víc. Každopádně introvertku v hlučném světě si pořídím už jen ze zvědavosti, protože má ještě lepší reference.

30.03.2021 3 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Zajímavý příběh díky prostředí. Jinak si nemyslím, že by to bylo nijak unikátní. K žádné postavě jsem si ale nevytvořila vztah, tak jsem vlastně byla ráda, že je kniha krátká.

09.03.2021 3 z 5

Měsíc mého života Měsíc mého života Ondřej Neff

První setkáni s Ondřejem Neffem a určitě si přečtu pokračování. Příjemné sci-fi, které nevyžaduje naštěstí moc fantazie, aby si člověk představil prostředí, ve kterém se příběh odehrává. I když se mi knížka vlastně nečetla tak rychle, bavila mi forma - několik příběhů, které fungují samostatně, ale dávají jeden velký celek. Takové povídkové :) A ty závěry byly bomba. Měla jsem radost, že ten konec není nuda.

01.02.2021

Enneagram Enneagram Don Richard Riso

Myslet si, že někdy budeme dokonale znát sami sebe, je naivní představa. A Enneagram je svělým průvodcem na cestě k sebepoznání. Zároveň může pomoci při porozumnění mezilidských vztahů. Ale nesmíme se nechat zlákat na cestu hodnocení a kritice ostatních. Nikdy totiž nevíme, co za jejich chováním skutečně stojí.

11.01.2019 5 z 5

Tělo sčítá rány Tělo sčítá rány Bessel van der Kolk

Poslouchala jsem audioknihu, ktera je tedy skvele namluvena. Pro me velmi prehledne a srozumitelne psane. Clovek si uvedomi, ze kazdy mame sva traumata - vetsi ci mensi. A je jen na kazdem z nas, zda s nimi budeme pracovat nebo ne. Prala bych, aby kazdy dosel svemu klidu.

03.09.2022 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Kouzlo meditaci :) I kdyz zde ve velmi krute podobe.

11.12.2021

Škvár Škvár Charles Bukowski

Jsem ráda, že jsem dodržela pravidlo dočíst knížku alespoň do půlky.
Moje první seznámení s Bukowskim, takže jsem chvilku byla u vytržení z toho slovníku, ale pak mi to chytlo a těšila jsem se na každou návštěvu baru :)

09.01.2019 4 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Věřím, že někomu příběh Veroniky a Jáchyma může přijít až moc přehnaný a absurdní. Ale občas život takový prostě je.
Jsem ráda, že jsem si jako první vybrala příběh Veroniky. O Jáchymove životě tam bylo totiž málo detailu a tak část o něm byla napínavá. Naproti tomu většina zásadních situací ze života Veroniky byla v Jáchymově příběhu řečena. Když tedy začnete s ním, už předem víte, kam Veroniky život bude směřovat. V její části se pak dozvíte detaily a emoce, ale už vás tam nemá moc co překvapit.
Jinak nápad s dvojrománem je prefektní! Je plno příběhů, u kterých bych ráda znala pohled dalších postav.
Víte někdo o nějakém díle, kde je to pojaté podobně? Zajímalo by mi, jak by to mohli uchopit jiní autoři. Neváhejte sdílet :)

01.02.2017 4 z 5

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Kazdy mame v sobe Velkeho racka :)

03.09.2022 4 z 5

Znamení neznámého: Rozhovory o spiritualitě Znamení neznámého: Rozhovory o spiritualitě Jan Němec

Vhledů do osobních názorů lidí si cením. Je zajímavé vidět, jak rozdílné a někdy velmi podobná spiritualita je. Oceňuji různorodost osob, které se v knize objevili.

31.03.2022 5 z 5

Pád do temnot Pád do temnot Vilma Kadlečková

(SPOILER) Doporučuji milovníkům sci-fi, kteří preferují spíše biologii, kvantovou fyziku a esoteriku, než stroje, umělé inteligence a roboty. Chvílemi má kniha dle mého názoru blíže k fantasy než ke sci-fi :)

Na rozdíl od dvojky, kdy jsem se po delší pauze mezi 1 a 2 snažila zorientovat v postavách a ději, byla pro mě trojka skvěle poslouchatelná. Stále mi nepřestává bavit, jak je audiokniha namluvená. Neskutečně dobře poslouchatelné. Na tomto díle nejvíce oceňuji nahlédnutí do duše Lukase H. a do myšlenkového pochodu umírajícího člověka. Poslední 3 hodiny knihy mají neskutečný spád a hltala jsem každé slovo s tím, co přijde dál.
Autorku obdivuji, jak přehledně nás dokáže provést v tak psychologickém a i politickém spletenci. Doporučuji nedělat při poslouchání nic náročnějšího, protože přeskakovaní mezi postavami a rychlý spád děje může mít za následek, že pak chvilku hledáte, kde se právě v ději nacházíte :D I přes to, že je děj dlouhý - 20 hodin poslouchání není dle mého pro začátečníky - stojí to určitě za to!

24.11.2021 5 z 5

7 návyků skutečně efektivních lidí 7 návyků skutečně efektivních lidí Stephen R. Covey

Poslouchala jsem jako hodinovou audio přednášku a myslím, že bylo shrnuto dostatečně :) Pro člověka, který se seberozvojem teprve začíná, to bude určitě prozření. Mě osobně jen hezky připomněla některé věci a kdybych tu knížku četla, tak ji určitě nedočtu. Co mi z myšlenek utkví v hlavě, je asi technika 4 kvadrantů. To si myslím, že se moc hezky dá aplikovat i do dennodenního to-do listu.

17.01.2021 3 z 5

Frekvence: Moc osobních vibrací Frekvence: Moc osobních vibrací Penney Peirce

Osobně se mi kniha velmi dobře četla, protože nebyla napsaná odborným jazykem. Je velmi harmonicky proložená fakty, vysvětlením, reálnými příklady ze života a cvičeními, které skutečně člověk může trénovat při čekáni na MHD. Žádné náročné seance a techniky, na které si člověk musí vyhradit odpoledne :) Prostě dokonalý příklad toho, jak techniky člověk může aplikovat v jednoduchosti každý den. Měla jsem díky knize plno Aha momentů. A určitě doporučuji nečíst ji najednou, ale postupně a nechat ji na sebe působit.

03.04.2022 5 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Nemůžu si pomoc, ale knížka mi moc bavila. Přečetla jsem ji skoro celou za večer a ráno jsem ji musela dolousknout, než jsem šla do práce :) Po náročnějším čtení byl Ikabog příjemným odlehčením, které jsem potřebovala. Ano, knížka nepatří do pohádek ověnčených pohodou a jen radostí, ale když se podíváme na jiné, tak vlk taky všechny sežral, krtečkovy kamarádi mu ukradli všechny třešně a macechy své nevlastní děti téměř vždy nějak vypečou.
Takže za mě super a těším se, až si přečtu někdy znovu :)

22.06.2021 5 z 5

Led pod kůží Led pod kůží Vilma Kadlečková

AUDIOKNIHA
Po pauze několik let od Mycelium I. bylo těžké se na začátku zorientovat a rozpomenout se, kdo je kdo a o co vlastně jde. Kniha je ale namluvená tak dobře, že i kdyby měl člověk poslouchat jen kvůli tomu, že nebude litovat :) Díky více hlasům je děj ještě živější a osobnější. V knize vlastně nejsou moc oddychové části, takže když u ní děláte multitasking, za chvilku zjistíte, že buď nevíte, o čem byla zrovna řeč, a nebo máte spálenou večeři :D Jsem ráda, že jsem se k sérii vrátila a těším se na konec.
Co si pocitově vybavuju z poslechu jedničky, že jsem se od ní nemohla odtrhnout a závěr mi nějak úplně dostat. U dvojky jsem byla trochu vlažnější, protože jsem upřímně takovou zápletku trochu čekala :) Ale to nic nemění na tom, že je to skvělé čtení / poslech a že už mám koupený další díl :)

11.04.2021 4 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

(SPOILER) Celá série mi prostě a jednoduše bavila. Poslouchala jsem jako audio a klobouk dolů před Stránským a jeho hlasivkami :)
Nejzvláštnější byl pocit, když Galbatorix zemřel a najednou postavy hledají nový cíl. Myslím, že tohle zažil každý a v knize je to hezky zobrazeno.
Kvůli délce netuším, zda se někdy k příběhu vrátím, ale bavilo mi to neskutečně. Po možná 2 letech poslouchání se teď náhrada hledá trochu složitěji :D
Hledala jsem fantazy oddychovku a byla jsem nadmíru spokojená. Myslím, že není třeba vždy z postav vytěžit maximum. Někdy jediné, co pro nás květina může udělat, je zemřít :)

09.03.2021 4 z 5