LadyCotton LadyCotton komentáře u knih

Jak nepřijít o peníze aneb průvodce v dobách bouřlivých Jak nepřijít o peníze aneb průvodce v dobách bouřlivých Vladimír Pikora

Pokud knihy tohoto dua znáte, víte co očekávat. Možná, že je to co píšou přehnaně pesimistické ale vždy to co píší se odráží od reálného základu či hrozeb.
Souhlasím, že název je matoucí - nečekejte návod krok za krokem jak být za vodou nebo kam přesně máte své peníze investovat. Autoři se vám pokusí vysvětlit to co se dnes děje a proč se to děje (a co může nastat) a na základě toho vy pak samostatně můžete vyhodnotit jakým způsobem se do budoucna postaráte sami o sebe (jakými způsoby nejlépe ochráníte své peníze). Bohužel v dnešní době těch možností moc není...

02.07.2021 4 z 5

Knížka o uklízení Knížka o uklízení Beth Penn

Taková nemastná neslaná :-( Pokud jste už nějakou tu knihu o bydlení & úklidu četli pravděpodobně vás tato moc nezaujme...

02.07.2021 2 z 5

Domov jako talíř Domov jako talíř Olga Bušková

Je pravda, že pokud máte nějaké knihy o bydlení a feng-šuej načtené tak se v této nic moc nového nedozvíte...
Ale... kniha je pěkně a originálně zpracovaná - jako lahodný recept (doslova) pro báječný domov.
Koho kniha potěší? určitě ty, kteří si zařizují nové bydlení a tak nějak netuší jak ho uchopit nebo ty, kteří sice už domov zabydlený už nějaký ten pátek mají ale pořád to "není ono" a chtěli by mít svůj domov funkční, útulný a pěkný.
Určitě bych knihu nezatracovala, pokud na ní narazíte třeba v knihovně bez obav si jí půjčte

02.07.2021 3 z 5

Zrazená koruna Zrazená koruna Andrew Morton

Tato kniha hodně překvapila - hlavně tedy její autor, který v minulosti psal knihy spíše bulvárního rázu.
Ačkoliv se může zdát, že kniha bude jen o období 2. světové války, tak nikoliv - autor se bývalým králem zabývá od jeho ranného mládí. A zcela upřímně: vůbec se s ním nemaže.
Kniha je hodně podrobná. Nicméně škoda, že části "po válce" bylo věnováno relativně málo prostoru.

28.06.2021 4 z 5

Princ Philip, jak ho neznáte Princ Philip, jak ho neznáte Ingrid Seward

Autorka mne opět nezklamala.
Opět pečlivě badatelsky připravená kniha, která je napsána čtivým stylem, který bohužel sem tam naruší nepřesný překlad.
V knize autorka uvádí treba na pravou míru mnohé fámy a předsudky které o princi Philipovi kolují (např. to, že ho vychovával lord Mountbatten) či co je v seriálu Koruna ohledně prince špatně.
Kniha mapuje život prince od jeho narození az do roku 2020. Bez příkras, se všemi jeho plusy ale i mínusy.

22.06.2021 4 z 5

Japonsko plnými doušky Japonsko plnými doušky kolektiv autorů

Velice krásná publikace, s nádhernou grafikou a fotografiemi. Nejedná se o těžkého a nudného průvodce, ale o příjemnou knihu o Japonsku se vším všudy...

16.06.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Příběh, který se v naší zemi naštěstí nemohl stát. Během četby mi často běhal mráz po zádech, protože jsem si plně uvědomovala, že kdyby listopad 89 dopadl jinak, tak by příběh Magdy/Lenky mohl být klidně i můj...
Kniha se čte příjemně svižně.

16.06.2021 4 z 5

Přežila jsem Osvětim Přežila jsem Osvětim Krystyna Żywulska (p)

Četla jsem nejnovější vydání z roku 2021, které vyšlo s novým překladem a bez původních cenzurních zásahů.
Kniha je vyprávěním vzpomínek hlavní hrdinky (Polky), která se do Osvětimi dostala jako "politická" a pracovala v Effektenkomandu, takže nezažívala vsechny ty hrůzy jako Židé (mohla např. dostávat balíčky z domova), ale byla jejich každodenním svědkem.
Kniha byla napsána relativně chvilku po válce. Někomu se může zdát, že je napsána nezáživným stylem ale zcela upřímně: jak chcete o takových zvěrstvech psát poutavě?

14.06.2021 4 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Bylo příjemné se vrátit do období Stmívání. Ano příběh, všichni známe takže to může působit že se v knize nic nového nedozvíme... Jenomže tato kniha má přes 700 stran. Kromě klasické linky příběhu se samozřejmě dozvíte jak to prožíval Edward a jeho "rodina" + autorka rozvádí jednotlivé příběhy ostatnich členů rodiny.
Nicméně i přesto: je to strašně ale strašně dlouhé :-( a ke konci máte z Edwarda pocit, že to je fakt ufňukánek. Takže: nebojte si knihu přečíst ale zcela upřímně: jednou to bude stačit. Nemám ani potřebu mít tuto knihu ve své knihovně (a to nejen kvůli tomu, že se graficky k prvním vydání nehodí).

07.06.2021 3 z 5

Rychlé večeře: Těstoviny Rychlé večeře: Těstoviny Kate McMillan

Pěkná kuchařka, věřím že si z ní i pár receptů opíšete. Libilo se mi doporučení jaký typ těstovin k dané omáčce je vhodný.
Recepty na relativně snadná a rychlá jidla z dostupných surovin. Kniha má pěkné grafické zpracování. Přesto nevidím důvod proč jí mít doma - půjčena z knihovny mi stačila :-)

07.06.2021 3 z 5

Dítě na nástupišti Dítě na nástupišti Gill Thompson

Začátek knihy je trochu plytký... Pokud ale vydržíte, dostanete příběh, který jste doposud určitě nečetli. Autorka "namíchala" několik zajímavých témat jako např. Nicholas Winton (Angličan, který z Prahy dostal několik set dětí do Anglie), předválečná Praha, Ghetto v Terezíně, poválečná Praha, osud přeživších Židů v Československu a mnohé další.
Ano, je pravda, že v příběhu několik historických nepřesností. Ale myslím, že to autorce odpustíte.
Anotace ke knize je velice zkrácená - poutá pouze na 1/3 příběhu knihy.

02.06.2021 4 z 5

Marketing na Facebooku a Instagramu Marketing na Facebooku a Instagramu Tereza Semerádová

Není to úplně špatná knížka, ale doporučila bych jí hlavně živnostníkům, kteří si chtějí/potřebují založit účet na sociálních sítí kvůli své práci a nemají vubec tušení jak by to mělo fungovat. V knize tak najdete všechny praktické informace které budete potřebovat ke správnému založení profilu, jak ho ovládat, jak zadávat reklamu, jak plánovat kampaně apod.

28.05.2021 3 z 5

Domácí sirupy a limonády Domácí sirupy a limonády Monika Halmos

Sešítek s 15ti recepty na sirupy a limonády. Krásně graficky zpracované, snadné postupy alá internet. Jen mi nevyhovovalo info o ingrediencích v dkg.

28.05.2021 3 z 5

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

Tato kniha je pro mne jasným adeptem na zklamání roku a nemůže za to jen fakt, že jsem se na ní velmi těšila. Očekávala jsem, že příběh bude něco ve stylu "Hunger games na koních". HG mám ráda, koně taktéž.
První polovina knihy se strašně táhne, seznamujete se se třemi hlavními hrdiny a pořád dumáte nad tím komu vlastně (ne)máte fandit. Příběh Pippy je navíc vyprávěn ve 2. osobě j.č. což je zpočátku originální, ale postupem času to v četbě docela ruší.
Pořád jsem čekala kdy začne ono slibované Inferno... Nedočkala jsem se ho do poslední stránky. Děj je plytký (vsadím se, že autor na koni v životě neseděl) a snadno předvídatelný (ano, vyhraje to přesně ten kdo to už od začátku tvrdí) a místy až nelogický (na začátku jedné stránky je to 100 kroků do cíle, a o dvě stránky dál je to opět jen 100 kroků do cíle). Vadilo mi i to, že autor v jedné větě mluví "o koních" a v další o nich mluví jako "o fénixech" (nemůžu si pomoct, ale pro mě je fenix prostě pták), což je strašně matoucí - buď měl vymyslet něco originálního nebo si vybrat jak těm tvorům bude říkat :-(

28.05.2021 2 z 5

Dcery naděje Dcery naděje Marie Lamballe (p)

Podařená (kavárenská) sága, která se četla velice příjemně. Nicméně nemyslím si, že se k ní ještě někdy vrátím. První díl byl asi nejzajímavější, tento poslední byl takový... mno, musím říct, že některé postavy mi už tak sympatické nebyly. Nicméně co se nezměnilo je čtivý styl psaní autorky.

25.05.2021 4 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Opět skvělé čtení, které příjemně snoubí hyggie, cestování a romantiku :-)
Pohodlně se usaďte, objednejte si sushi a vydejte se spolu s Fionou, kterou si budete pamatovat z knihy Kavárna v Kodani, do dalekého Japonska...
Po dočtení nezbývá nic jiného než se těšit na další díl: Chata ve Švýcarsku...

19.05.2021 5 z 5

Dítě třetí říše Dítě třetí říše Mandy Robotham

Velice pěkně napsaný příběh, byť fikce.
Obrázek Osvětimi na obálce je matoucí, jelikož děj se odehrává převážně na Oberhofu potažmo v Ravensbrucku...
Je to autorčina prvotina, ale pokud ještě něco napíše, velice ráda si to přečtu- bavila mě její hra s detaily, její styl vyprávění...
Knihu bych doporučila čtenářům Eoin Dempsey.

17.05.2021 4 z 5

Zahrádka v květináči Zahrádka v květináči Anita Blahušová

Velmi příjemná knížka pro začátečníky, díky které budete snadno v obraze. Kniha obsahuje krásné fotografie, spousty rad a tipů co a jak na balkoně pěstovat + i nějaké ty tipy co s následnou sklizní... Velice užitečná je i závěrečná kapitola Profily rostlin...

16.05.2021 3 z 5

Byla jsem doktorkou v Osvětimi Byla jsem doktorkou v Osvětimi Gisella Perl

Už po přečtení úvodu knihy jsem měla špatný pocit - již v úvodu je jasně cítit nenávist a zahořklost autorky. A čím déle čtete, tím je ta nenávist a pomstychtivost k Němcům a všemu německému stále větší... Což by se dalo na jednu stranu i relativně pochopit - kniha v prvním vydání vyšla již v roce 1948, ale:
Ve vyprávění mi spousta věci nesedělo. Např. Doktor Capesius nebyl velitelem tábora jak uvádí, ale pouze hlavním lékárníkem. Stejně tak Mengele nebyl velitelem krematoria ale nejvyšším lékařem v Březince (tzn. že nebyl ani nejvyšším lékařem v Osvětimi, jeho nadřízeným byl E.Withs).
Velice často také v textu opakuje, že vězni byli upalování a páleni v krematoriích zaživa, nebo že se mýdla se kterými se myli byla z "těl našich dětí a rodičů" - v Osvětimi neměli pořádně ani vodu, natož aby dostávali mýdlo...
Nejvíce nepravděpodobná mi přišla část kdy popisovala období na počátku roku 1945, kdy jí Mengele "poslal pryč" protože toho věděla příliš. Ono poslání pryč spočívalo v tom, že dostala vlastní eskortu dvou vojáků se kterými šla pěšky na nádraží do Katowic (cca 35 km) a odtud jela s nimi vlakem-v jednom vagonu s ostatními německými vojáky a důstojníky (ona, zavšivená vězenkyně?) do Berlína...
To a mnohé další nesrovnalosti bych asi překousla, ale vadil mi ten nenávistný tón celé knihy, který nerozlišoval mezi Němci a nacisty. Prostě pro autorku je každý Němec odpovědný za její utrpení.
Čímž samozřejmě nechci její utrpení a příběh nikterak opomíjet a příslušníky SS omlouvat či mít s nimi slitování.
Nicméně toto dílo nepovažuji za "povedenou" knihu od přeživší holocaustu - a to jsem jich přečetla desítky.

13.05.2021 3 z 5

Kniha SLOU: Průvodce pomalým životním stylem Kniha SLOU: Průvodce pomalým životním stylem Kamila Boudová

Vůbec to není špatná kniha, i když je jasné že spousty věcí vám bude připadat divných popř. "to je snad jasné ne?". Líbilo se mi i grafické zpracování knížky.
Pokud velice často používáte věty typu "nemám čas/nestíhám" mohu vřele doporučit. Pokud to máte v hlavě a životě tak nějak už srovnané, kniha vás možná až zcela neosloví, ale i tak bych jí doporučovala si jí (alespoň) přečíst :-) protože každý tak nějak spěcháme a honíme se za něčím.

11.05.2021 4 z 5