Dítě na nástupišti

Praha 1939. Mladá matka Eva má tajemství ze své minulosti. Když do země vpadnou nacisté, Eva ví, že jediný způsob, jak udržet její dceru Miriam v bezpečí, je poslat ji pryč - i když to znamená, že ji už nikdy nemusí spatřit. Ale když je Eva odvezena do koncentračního tábora, hrozí, že její tajemství bude odhaleno. V Londýně pomáhá Pamela umístit židovské děti z Evropy. Spřátelí se s jednou nevyzvednutou dívenkou a vezme si ji domů. Teprve když její mladý syn nastoupí do RAF, Pamela si uvědomí, jak snadno by se její vlastní svět mohl zhroutit. Inspirováno skutečným útěkem tisíců židovských dětí z nacisty okupované Evropy ve vlacích Kindertransport do Londýna....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439232/big_dite-na-nastupisti-sqi-439232.jpg 4.1111
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Child On Platform One: Inspired by the children who escaped the Holocaust, 2019

Kniha Dítě na nástupišti

malýčtenář

Kniha, která zaujala hned od začátku. Úžasně napsaný příběh z 2. Světové války nám opět ukazuje těžký život hlavně Židů. S napětím jsem sledovala osudy hrdinů a doufala,že aspoň autorka jim dopřeje trochu lepší život,než by byl ve skutečnosti. Vřele doporučuji.

Plaknel

Četla jsem od autorky druhou knihu. Její styl psaní mi vyhovuje, i když občas jsem přeskakovala stránky, abych četla o jedné postavě a pak se vracela zpátky, abych si dočetla to o další postavě. Příběh má dvě linie odehrávající se v Československu a Anglii.
Příběh mě zaujal.
Vadily mi některé nepřesnosti (jak už tu bylo napsáno). Ale zase jsem se dozvěděla věci, které jsem nevěděla ( o "únosu letadel" piloty RAF).

ještěrka38

Moc hezký příběh z doby, kdy nic nebylo lehké..

Danago
29.11.2021

Příběh je trošku učesaný, není nijak drastický , ale mě se četl dobře a bavil mě. Je to opravdu román ne skutečné svědectví, autorka sama na konci knížky píše, že pospojovala jednotlivé historické události a do nich zasadila román.

HanulkaK.
26.11.2021

Příjemně a citlivě napsaná kniha, zajímavé bylo číst popisy Čech a Čechů očima britské autorky.

L.Helena
19.11.2021

Příběh jednoho z Wintonových dětí, hodně zajímavý, kniha se moc dobře čte. Celou dobu jsem se však nemohla zbavit dojmu, že autorka o této době moc neví. Někde si přečetla několik dobových zajímavostí, které pak poskládala do příběhu. Na knize je znát, že nevyrůstala v prostředí, jehož bezprostřední historie je v knize vykreslena. Já dějepisu moc neholduji, ale přece jen jsem něco ve škole pochytila, či jsem viděla filmy, jak hrané, tak dokumenty, pojednávající o této době.
SPOILER: Možná se mýlím, ale opravdu v roce 1930 platil v Československu po setmění zákaz vycházení? Když byli v polovině roku 1942 Židé deportováni do Terezína, tak všichni měli ve vlaku místo k sezení? Navíc to bylo v době pár týdnů po atentátu na Heydricha a následnému vypálení Lidic, ve společnosti určitě byla tato atmosféra patrná, v knize o tom ani zmínka. A podobných situací je v knize víc.

Lucciella_L
19.10.2021

Zajímavá kniha, která je příjemnou změnou v oblasti literatury z druhé světové války.
Inspirováno činy sira Nicholase George Wintona.
Děj pěkně zpracovaný, jen ten konec je na můj vkus zrychlený a až moc přitažený za vlasy.
Přesto knihu hodnotím jako pěknou a doporučuji.

MilaJ
28.09.2021

Mám podobný dojem jako Denisa7430. Kniha je dost rozvláčná, některé pasáže nicneříkající, jen jako nějaká výplň.