Ladiva Ladiva komentáře u knih

Posledný potomok Posledný potomok Erika Jarkovská

Kniha je pre mňa veľkým sklamaním. Očakávala som zaujímavý rodinný príbeh a dostala som príbeh lásky ako z červenej knižnice 19.storočia umelo "prilepený" do osudu posledného predstaviteľa malého indiánskeho kmeňa. Nebyť toho, že kniha nemala veľa strán, tak ju ani nedočítam.

10.01.2019 2 z 5

Prázdne srdcia Prázdne srdcia Juli Zeh

Pomerne desivá kniha. Desivý nie je samotný príbeh, ani jeho zápletka, ale desivá je spoločnosť a zmýšľanie ľudí, ktoré autorka vykresľuje. Ľudí, ktorí obchodujú so samovrahmi a dokážu to racionálne odôvodniť ako prospešnú činnosť, spoločnosť, ktorá to potichu toleruje a v ktorej sa každý stará iba o svoj osobný svet, a svoje právo voliť je ochotný predať hoci za pračku. Román vnímam ako varovanie pred niečím, čo by sme nemali dopustiť.

07.01.2019 4 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Autor sa poctivo snažil zobraziť historické reálie obliehania Nových Zámkov tureckým vojskom a podarilo sa mu to veľmi sugestívne. Detailný popis bojov bol veľmi krvavý (to som nezvládala a musela trochu preskakovať), ale kniha ma vtiahla do deja až tak, že ešte pred jej dočítaním som si šla vyhľadať, ako to tam vtedy dopadlo.

05.01.2019 4 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Táto kniha mi poskytla dosiaľ najucelenejší a veľmi vierohodný obraz Jany Seymourovej. Hoci bola (pravdepodobne) úplným opakom vášnivej a zrejme aj veľmi charizmatickej Anny Boleynovej, autorka dokázala jej osobu, život a dobu priblížiť veľmi pútavým a čitateľsky príjemným štýlom.

27.12.2018 4 z 5

Loď mrtvých Loď mrtvých Rick Riordan

Zábavné sprostredkovanie severskej mytológie a jej hrdinov určené mládeži, ale pobaviť a poučiť sa môžu aj staršie ročníky.

17.12.2018 4 z 5

Pandořina hvězda – Bariéra Pandořina hvězda – Bariéra Peter F. Hamilton

Priveľa rôznych dejových línií, celý čas som čakala ako spolu súvisia a kedy sa pretnú. Trošku svižnejšie tempo deja by nebolo na škodu.

05.12.2018 3 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Opäť výborné! Ak sledujete túto sériu, 5.diel vás nesklame. Osudy hlavných hrdinov sa ďalej rozvíjajú na pozadí udalostí v Českom kráľovstve za vlády Jána Luxemburského a sú rovnako rušné ako doba, v ktorej sa odohrávajú.

22.11.2018 5 z 5

Dedičný hriech Dedičný hriech Andrea Coddington

Romány Andrei Coddington čítam rada, ale táto kniha ma neoslovila. Priveľmi senzitívna hrdinka a prekombinovaná zápletka, ktorá je už takmer notoricky známa z filmov, seriálov či iných románov. K dielu som si priradila 3 hviezdičky iba preto, že autorku mám rada a príbeh sa čítal ľahko.

18.11.2018 3 z 5

Ako som vozil Nórov Ako som vozil Nórov Ondrej Sokol

Kniha rozhodne pobavila, miestami som sa pri čítaní nahlas smiala. Je presne o tom, čo je v nadpise. Autor desať rokov pracoval ako vodič autobusu v Nórsku. Jeho rozprávanie je vtipné, zábavné a trefné, pritom nikoho nezosmiešňuje. Niektoré prirovnania asi ľuďom, ktorí nepoznajú slovenské "postavičky" veľa nepovedia, ale zrozumiteľnosti textu to nevadí. Po prečítaní knihy sa inak pozerám na prácu vodičov autobusov - nemajú to s nami, cestujúcimi, ľahké.

19.10.2018 5 z 5

Normanské královny Anglie (1066-1167) Normanské královny Anglie (1066-1167) Alison Weir

Výborná kniha pre milovníkov histórie. Autorka čerpala z dostupných historických prameňov a priblížila postavenie i skutky stredovekých kráľovien. Osudy žien nie sú spracované beletrizovaným štýlom, ale prísne dokumentárne čo autorka dokladá i množstvom odvolávok a citácií z historických prameňov. Mne boli osudy týchto kráľovien menej známe a dozvedela som sa takto veľa zaujímavých faktov, musela som sa ale pri čítaní veľmi sústreďovať, aby som sa v množstve informácií "nestratila".

14.10.2018 5 z 5

Muž z domu naproti, čo mi prešiel cez rozum Muž z domu naproti, čo mi prešiel cez rozum Marek Boško

Príbeh mi pripadal ako jedna z variácií na tému " Storočný starček, ktorý ..." zasadená do prostredia malej dediny na Slovensku.

14.07.2018 3 z 5

Spoveď opatrovateľky Spoveď opatrovateľky Angie Oravcová

Ak sa chcete dozvedieť, čo obnáša práca opatrovateľky v cudzine, rozhodne siahnite po tejto knihe. Kniha nemá ucelenú dejovú líniu, je to skôr súbor zážitkov a skúseností autorky z práce, ktoré sa prelínajú s popisom jej osobných pocitov a životných názorov. S tým som mala pri čítaní problém a chvíľami sa mi zdalo, že čítam blog. A vadili mi aj vulgarizmy, na mňa ich tam bolo priveľa.

11.07.2018 3 z 5

Excalibur Excalibur Bernard Cornwell

Veľmi pôsobivé ukončenie série, v ktorej autor spracoval artušovskú legendu tak úžasne, až sa mi ťažko hľadajú superlatívy. Je tam všetko, všetky postavy a všetky príbehy legendy o Artušovi, láska aj druidská mágia a pritom je to prerozprávané cez osudy ľudí, ktorí žili svoje životy na pozadí historických udalostí, keď končila jedna epocha a nastupovala druhá a niekde tam, v hĺbke času, sa začalo formovať Anglicko v tej podobe, ako ho poznáme dnes.

15.06.2018 5 z 5

Obchodník Obchodník John Grisham

Na Slovensku kniha vyšla pod názvom Ostrov Camino, čo bola nakoniec lokalita, v ktorej sa odohrala väčšina deja. Po svižnom začiatku sa dej začal vliecť a akosi sa domotal až do konca. Jediné, čo ma na knihe zaujalo, bolo nazretie do zákulisia trhu s knihami, ich vydávanie a predaj. A práve vďaka týmto zaujímavostiam, sa mi kniha nakoniec celkom dobre čítala.

15.06.2018 3 z 5

Antonius a Kleopatra Antonius a Kleopatra Colleen McCullough

Vynikajúca séria mapujúca prerod Ríma z republiky na cisárstvo. Pre mňa osobne boli čitateľsky príťažlivejšie tie časti série, ktoré sa zameriavali na osud Caesara od mladosti až po smrť, to však nič neuberá na kvalite posledných dvoch dielov. Zaujímavé, že postava Kleopatry v literatúre býva dosť heroizovaná, ale v tomto diele ju autorka vykresľuje pomerne negatívne. Všetky diely série môžem milovníkom histórie vrele odporúčať.

10.06.2018 4 z 5

Blázni a smrtelníci Blázni a smrtelníci Bernard Cornwell

Príbeh inšpirovaný Shakespearom a jeho hrou Sen noci svätojánskej vykresľuje ako sa realizovali divadelné predstavenia v alžbetínskej dobe v Londýne. Román sa výborne číta a na pozadí románového príbehu sa čitateľ dozvie aj množstvo zaujímavých faktov o tom, ako vyzeralo divadelné vystúpenie v časoch Shakespeara.

05.05.2018 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

V porovnaní s výbornou predchádzajúcou knihou autora, je pre mňa Artemis sklamaním. Hlavná postava Jazz mi pripadá ako ženská verzia MacGyvera, ktorá všetko vyrieši a samotný príbeh, ma aj napriek jeho akčnosti, veľmi nezaujal.

22.04.2018 3 z 5

Zatmění Zatmění Winston Graham

Opäť výborné pokračovanie série Poldark. Autor tentokrát venuje viac pozornosti aj vedľajším postavám - teta Agáta, Morwena. Na pútavosti knihy to však ani v najmenšom neuberá. Dúfam, že sa dočkáme aj ďalších častí, na ktoré sa veľmi teším.

10.04.2018 5 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Veľmi príjemná a zaujímavá kniha, v ktorej sa čitateľ dozvie veľa zaujímavého o každodennom živote v Japonsku z pohľadu Európanky. Bonusom je nielen pohľad a príbehy hlavnej hrdinky, ale aj popisy jej manžela, ktorý opísal svoje skúsenosti a dojmy z pobytu v Čechách a dopĺňa aj rozprávanie svojej manželky o živote vo svojej krajine.

01.04.2018 4 z 5

Ruzká klazika Ruzká klazika Daniel Majling

Kniha sa mi nepáčila. Poviedky sa dobre čítajú, je tam humor, irónia aj satira - registrovala som ich tam, ale nebavila som sa na nich.

30.03.2018 2 z 5