Ladiva Ladiva komentáře u knih

Klapky na očích Klapky na očích Jan Guillou

Rozprávanie sa vracia k najstaršiemu z bratov Lauritzovi a cez jeho príbeh sledujeme osudy ďalších členov rodiny. Pre mňa osobne bol v tomto dieli zaujímavý aj uhol pohľadu na reálie druhej svetovej vojny.

02.07.2017 4 z 5

Vykoupení krví Vykoupení krví Peter Tremayne (p)

Veľmi príjemná historická detektívka. Trochu ma rušilo priveľa vysvetliviek pôvodných írskych výrazov a slov,aj napriek tomu sa však čítala dobre a nevadilo, že som nečítala všetky predchádzajúce diely tejto knižnej série.

02.07.2017 4 z 5

Norský dandy Norský dandy Jan Guillou

Druhý diel je venovaný najmladšiemu z bratov. Jeho osud sa vyvíja diametrálne odlišným smerom a preto je v knihe oveľa viac filozofických úvah ako v predošlom dieli.

14.06.2017 3 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Kniha pomerne vychválená, čakala som preto viac. Až tak ma neohúrila a záver bol dosť predvídateľný.

18.05.2017 3 z 5

Smrť prekliatych Smrť prekliatych Katarína Holetzová

Knihu som brala do rúk s veľkým očakávaním, pretože bola hodne vychvaľovaná. Mňa však príliš nenadchla. Samotný príbeh celkom ujde, hoci sa mi niektoré prvky (pohanský spolok, rodinné prekliatie) zdali príliš prekombinované. Autorke sa podarila aj ústredná dvojica vyšetrovateľov: drsný frajer + zakríknutý introvert, veľmi mi však prekážal jazyk knihy, tým nemyslím vulgarizmy, ale celkový štýl, akým je kniha napísaná - chvíľami naivný a chvíľami ťažkopádny.

01.05.2017 2 z 5

Bílá růže Alžběta z Yorku Bílá růže Alžběta z Yorku Philippa Gregory

Príbeh Alžbety z Yorku je veľmi zaujímavým námetom, mňa však toto spracovanie príliš neoslovilo. Autorka v závere románu uvádza, že ide o fiktívny príbeh o jednej záhade, mne sa však zdalo, že tam tej fikcie bolo až priveľa a to aj vo vystupovaní a konaní hlavných postáv.

21.04.2017 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Fenomén žitkovských bohyň je veľmi zaujímavý a príbeh samotný, ma mimoriadne upútal. Autorka postupne rozplieta rodinné tajomstvo, ktoré malo zostať skryté, pretože niektoré odhalenia z minulosti, nám môžu ovplyvniť budúcnosť viac, než by sme si priali... Mierne ma zaskočil záver knihy, nečakala som práve takéto uzatvorenie príbehu, ale aj napriek tomu bola kniha veľmi pekná.

21.04.2017 5 z 5

Prevtelenie Prevtelenie Emma Donoghue

Kniha sa výborne číta. Príbeh je zaujímavý opisom reality írskeho vidieka v 19.storočí, hlavne však kontrastom medzi hlbokou a ľudskou vierou v boha a bezduchou bigotnosťou, ktorá neváha ani usmrtiť človeka.

13.04.2017 5 z 5

Splnené želanie Splnené želanie Jeffrey Archer

Aj štvrté pokračovanie Cliftonovskej ságy sa číta príjemne, len to už stratilo svižnosť prvých častí. Dej sa posúva len zapletaním a rozplietaním rôznych dejových liniek. Trochu sa mi to mení na "knihonovelu".

01.04.2017 3 z 5

Není cesty zpět Není cesty zpět Tim Weaver

Pre mňa je táto detektívka miernym sklamaním. Výborne rozohraná zápletka sa na konci uzavrela dosť prekombinovane. David Raker mi miestami pripomínal Terminátora - ledva vyliečený po ťažkom úraze, dostáva viackrát nakladačku, otrasie sa a "funguje" ďalej. Ťažko uveriteľné.

26.03.2017 3 z 5

O mé rodině a jiných mimozemšťanech O mé rodině a jiných mimozemšťanech Kathy Lette

Mať dieťa s akýmkoľvek postihnutím nie je žiadna sranda a klobúk dole pred hlavnou hrdinkou, ktorá túto životnú situáciu zvláda úplne sama (raz úspešne, inokedy menej) a nestráca pri tom zmysel pre humor , ktorý výdatne dopĺňa veľmi trefným sarkazmom.

18.03.2017 4 z 5

Dokud se budeš smát Dokud se budeš smát Hana Marie Körnerová (p)

Príbehu dominujú ťažké témy, ako choroba, či nevydarené manželstvo, napriek tomu však nepôsobí depresívne. Postavy Kamily a Ilony ukazujú, že život nám môže zlomiť telo, či srdce, ale kým nezlomí dušu, ešte môžeme bojovať. Možno pomaly, potichučky - bez hlasných motivačných hesiel, iba tak po troche - krôčik za krôčikom, kým opäť nenájdeme svoje drobné radosti.

03.03.2017 5 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Veľmi príjemná trilógia pre milovníkov historických románov v kombinácii s dobrodružstvom a detektívnou zápletkou. Zaujala ma, a rada siahnem aj po ďalších knihách od tohto autora.

24.02.2017 4 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Výborne sa čítajúca historická detektívka, ktorej dej podfarbuje množstvo zaujímavostí z Prahy v 14.storočí.

20.02.2017 4 z 5

Merde po evropsku Merde po evropsku Stephen Clarke

Kniha mierne pobavila, celkovo však nenadchla ani neurazila a zobrala aj posledné zvyšky ilúzií o europoslancoch.

20.02.2017 3 z 5

Prázdná místa Prázdná místa J. M. Köhler

Výborná detektívka. Veľmi pútavá, napínavá a výborne vypointovaná. Predmetom pátrania sú veľmi ťažké zločiny a napriek tomu nie je dej vulgárny a nelejú sa z neho potoky krvi. Po severských detektívkach je české prostredie osviežujúcou zmenou. Rada by som si v budúcnosti od autora opäť niečo prečítala.

11.02.2017 5 z 5

Slavičí píseň Slavičí píseň Fiona McIntosh

Ľúbostný príbeh rámcovaný udalosťami 1.svetovej vojny, ma sklamal. Silnou stránkou románu je práve tá jeho časť, ktorá sa odohráva počas vojny a kde autorka na príbehoch mužov i žien poukazuje na jej krutosť a nezmyselnosť. Ľúbostný vzťah , ktorý tu vzniká medzi hlavnými postavami sa takmer okamžite mení na sladkobôľny príbeh, kde hlavné postavy iba vzdychajú a zdĺhavo filozofujú o láske a vzájomnom odlúčení a stretnutí. Pre seba túto knihu hodnotím ako sklamanie a tri hviezdičky dávam za to, že sa to aspoň dalo čítať.

07.02.2017 3 z 5

Město ze skla Město ze skla Cassandra Clare (p)

Tretí diel je vyvrcholením celej dejovej línie. Dobre napísané veľké finále, v ktorom je naznačené možné pokračovanie príbehu. Zatiaľ však všetko dopadlo dobre, tajomstvá boli odhalené a hrdinovia našli (na chvíľu) kľud. Kniha sa opäť veľmi dobre čítala, hoci dej bol miestami trochu predvídateľný, ale napriek tomu pútavý. Viem, že séria má pokračovanie, ale ja si v tejto chvíli dávam od nej pauzu.

21.01.2017 4 z 5

Město z popela Město z popela Cassandra Clare (p)

Tvrdili mi, že druhý diel je lepší ako jednotka a je to pravda. Autorke sa podarilo naďalej rozvíjať dejovú líniu a to tak pútavo, že nenudí a udržuje čitateľa stále v napätí. Pozitívne hodnotím aj fakt, že "neutopila" dej vedľajšími dejovými líniami a rôznymi odbočkami z deja. Fakt sa teším, že mám k dispozícii hneď aj tretí diel.

19.01.2017 4 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

No, čo už, dávno nie som YA, ale páčilo sa mi to. Malo to zaujímavo rozohranú dejovú líniu, napätie, trochu irónie i humoru a vcelku sa to príjemne čítalo. Som zvedavá na ďalšie osudy postáv, a tak siahám po ďalšom dieli...

17.01.2017 4 z 5