Ladinek Ladinek komentáře u knih

Suterén a jiné povídky Suterén a jiné povídky Graham Greene

Normálně Greena miluji, ale ty povídky nějak nebyly ono. Tedy, ne že by to bylo špatné. Naopak. Ale ta tématická rozmanitost mě rušila. Ideální by asi bylo číst jednu povídku za den.

08.12.2018 3 z 5

Pohřešuje se prezident Pohřešuje se prezident James Patterson

Docela legrační kniha. Celkově to dělá dojem béčkového filmu. Prezident je patrně příbuzný Chucka Norrise. Ta hackerská zápletka, na které je to postaveno je pitomá až to bolí. Ovšem jinak akční, zábavné a nenáročné.
A drobná perlička : V anglické verzi český žoldák Lojzík , když na jeho dodávku zaútočí vrtulník, zvolá ve své rodné řeči : "Odkud pochází helikoptéra?". Tak si říkám, že měl Clinton raději využít znalostí své bývalé ministryně zahraničí a nespoléhat na google translator :)

07.11.2018 2 z 5

Amerika Amerika Stephen Coonts

Asi jsem to nějak špatně uchopil, ale mám pocit že jsem právě dočetl hroznou pitomost. Když pominu, že vyšetřováním celkem závažné události je pověřen v zásadě amatér, že mocný miliardář krade jadernou ponorku na něco nač může zakoupit některou z dnešních miniponorek (nehledě na to, že Heydrich by měl z titulu své profese něčím takovým disponovat), že úsilí vynaložené na "objevení" seznamu vloženého hackerem je komplikované a další podivnosti, tak ten konec kdy se komando "taťků a mamek" prostřednictvím cestovky vypráví celou věc skoncovat na výletní loď mě nutí dát místo původně tří zamýšlených hvězd jen jednu.

21.10.2018 1 z 5

Úkol pro šaška Úkol pro šaška Pavel Hrdlička

Tentokrát ne až tak detektivka, ale spíš dobrodružný (možná špionážní) román. Když jsem psal hodnocení k první knize série srovnával jsem s panem Bauerem. U této knihy mě napadá srovnání s knihami pana Vondrušky. Pan Hrdlička mnohem elegantněji zvládá vztah hlavních postav k ženám. Vondruškovy knihy přímo přetékají vilnými sklepnicemi, či děvečkami nemyslícími celý den na nic jiného, než jak padnout hrdinům (nebo komukoli) do náruče. Naopak u pana Hrdličky se vztahy postav k ženám odvíjejí více reálně a Vohnout to rozhodně nemá lehké.

14.10.2018 4 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Nabízí se srovnání s knihami o rychtáři Protivovi od Jana Bauera. Víceméně stejné místo, stejná doba, ovšem pan Hrdlička zvolil mnohem lepší jazyk, který dotváří atmosféru mnohem lépe než moderní jazyk Bauerův.

06.10.2018 4 z 5

Říše Říše Orson Scott Card

Trochu jsem z toho měl pocit, že čtu nějakou sci-fi z meziválečného období. Zničehožnic se vyloupnuvší armáda robotů - to je jako něco od J.M.Trosky.

01.10.2018 3 z 5

Spojený stát Spojený stát Colin Forbes

V jistém ohledu zajímavá kniha. Pochází z 90. let, odehrává se v 90. letech a přesto jsem měl celou dobu pocit, že čtu něco od Edgara Wallace, nebo Johna Creasyho. Všichni ti noblesní lidé (samozřejmě kromě Američanů) na sebe zcela nepochopitelně narážejí ve všech možných evropských luxusních hotelích, sem tam nějaká přestřelka ze které hrdinové vyváznou bez škrábnutí. Padouch v pozadí chce včlenit Británii jako další stát do U.S.A. aby se mohl stát jejich prezidentem jsa rodilým Angličanem. Pitomé, ale celkem roztomilé.

05.06.2018 3 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Po víceméně nechtěném přečtení Asfaltu jsem si jat zvědavostí, zda pan Kopřiva opravdu tak dobře píše, sehnal Rychlopalbu. A musím říct že píše. Tohle je mnohem lepší než Asfalt - zřejmě proto, že je to reálné. Démant mezi českými krimiromány. Je to takový Ken Bruen šmrncnutý Bohuslavem Vaňkem-Úvalským. Doufám, že se pan Kopřiva v tomto žánru stabilně zavede.

Jen mi tedy vrtá hlavou (pozor spoiler!) jak to děvče, pouze v pyžámku a ukradené pláštěnce, dokázalo použít několikrát telefonní automat.

16.05.2018 4 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Knihu jsem si vzal, abych si udělal trochu výplach mozku a čekal jsem nějakou blbost à la F. Kotleta. Nicméně mě to příjemně překvapilo. Kopřiva, zdá se, umí vytvořit takový ten pubertálně akční děj aniž by překročil hranici za kterou už by to bylo trapné. Slovní ekvilibristika mu jde a obejde se bez samoúčelných vulgarit - je to všechno tak akorát. Pravděpodobně je také velikým filmovým fandou, neb kniha přetéká odkazy na filmová díla včetně Landisova vtípku s fiktivním filmem. V této souvislosti mně napadá přirovnání této knihy ke Grindhouse. Možná by to mohlo být kratší, protože konec už trochu nudil, ale rozhodně Kopřiva psát umí.

10.05.2018 3 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Nějak cítím sestupnou tendenci celé série. První díl byl výborný. Druhý byl takový mírně slabší odvar prvního, ale pořád to bylo zábavné čtení. Třetí se nějak zcela vymkl, beru to jako takové intermezzo. Mám pocit, že v Noci to chtěl autor čtenářům asi vynahradit a vytvořil nepravděpodobně komplikovanou zápletku s koncem, který jakoby říkal : Pokračování příště.

03.05.2018 3 z 5

Tma Tma Bernard Minier

První dvě knihy se Servazem nebyly vůbec zlé, takže jsem se natěšen vrhl na třetí pokračování abych mohl být celkem dost zklamán. Tři hvězdy dávám jen proto, že mám rád takové ty příběhy á la Hrabě Monte Christo, kde je hrdina seslán zcela na dno aby se nakonec tvrdě pomstil. Ovšem ten Servaz tady byl jaksi navíc. Jen se tak motal kolem a zásadě do děje zasahoval jen okrajově.

27.04.2018 3 z 5

Neschopnost Neschopnost Rob Grant

Zajímavé jak budoucí EU v této knize připomíná socialistické Československo let osmdesátých. Aby on ten Marx neměl s tou negací negace pravdu:)

31.10.2017 5 z 5

Sedmá pohroma Sedmá pohroma James Rollins (p)

Nějak mám pocit, že tahle série měla zaniknout spolu s Bratrstvem. Je to tak nějak stále dokola. Nebýt tam Kowalski, tak to už ani nečtu.

27.10.2017 2 z 5

Labyrint z kostí Labyrint z kostí James Rollins (p)

Typická Sigma podle osvědčené šablony. Na ukrácení volné chvíle fajn, ale jinak žádný zázrak.

16.10.2017 3 z 5

Odpočívej v pokoji Odpočívej v pokoji Lee Child

Trochu zklamání. Mám pocit, že autor prostě musel něco napsat, tak vytvořil jakýsi kompilát z předešlých knih na půdoryse oblíbeného klišé, že středozápadní městečka jsou útočištěm úchylů a vrahů. Což ostatně není v případě Reachera také poprvé. Být to kniha neznámého autora viděl bych to na tři, možná i na čtyři hvězdy, ale na Childa mám větší nárok.

26.08.2017 2 z 5

Alexandrie Alexandrie Lindsey Davis

Tohle bylo celkem zklamání, proto ty dvě hvězdy. Většinu knihy Falco pendluje do knihovny a zpět, přičemž dokola omílá, že otec je darebák, Helena úžasná a Aulus unáhlený. Závěrečná honička už to moc nevytrne. Rozuzlení není také nějak moc přesvědčivé. Myslím, že má Lindsey Davisová na víc.

15.08.2017 2 z 5

Vražda pro zlatého muže Vražda pro zlatého muže Václav Erben

Tak mně po přečtení téhle knihy napadlo že kapitán Exner je zhruba stejně nepravděpodobná postava jako agent FBI Pendergast od pánů Childa a Prestona. Vyšetřuje si co chce, kde chce, kdy chce. Dokonce si víceméně soukromě vyrazí do Francie, kde se stýká s emigranty a po návratu se ani nemusí zpovídat té druhé Bezpečnosti. Na druhou stranu jak jinak vytvořit zábavnou detektivku v reáliích ČSSR, aniž by autor nemusel zkreslit celé prostředí?

29.06.2017 5 z 5

Případ Kobra Případ Kobra Richard Preston

Velice mě pobavil překladatel (četl jsem to vydání z roku 2000) a to jak se rozhodl termín "defection" - zběhnutí (odvozeno od slova defect - kaz) přeložit jako defekace (vyprazdňování střevního obsahu). V knize se objevila taková roztomilá věta : Po Kamalově defekaci zavládla v Iráku panika. Já v první chvíli přemýšlel, jakou strašnou dietetickou chybu ten Kamal musel spáchat. :)

11.06.2017 4 z 5

Případ podivného gombíku Případ podivného gombíku Stanislav Češka

Ajajaj! Nejspíš si budu muset nechat zkontrolovat hladinu cukru. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy četl něco takhle přeslazeného. Ideální hrdinové v ideálním světě. Fyzycky i mentálně nepřemožitelný Slavomír s věrným Erikem a dalšími superhrdiny zatočí s proradnými cizáky a zrádci, přičemž věrným rozdávají velkorysé dary. Zápletka nekomplikovaná, nicméně zahuštěna profesními i osobními životopisy všech postav, detailními popisy každé chatrče, kolem které hrdinové projedou a připomínáním děje předchozí knihy. Stylem to celé připomíná Garenovy příběhy s dokonalým Markem Stonem a jeho věrným Rayem. Naštěstí, na rozdíl od minulé knihy, nedošlo na kung-fu. Oddechová literatura v pravém slova smyslu.

05.05.2017 3 z 5

Krvavá přísaha Krvavá přísaha Christopher Farnsworth

Začal jsem číst spiš z jakési setrvačnosti, potom co jsem dočetl Rollinsovu sangvinistickou trilogii. Načež jsem zjistil, že mi to připadá (srovnávám-li díla o "kladných" upírech) o dost lepší než to dílko Rollinse s Cantrellovou. Takže dost zazlívám BB Artu, že sérii o Cadem dále nerozvíjí. Popral jsem se s druhým dílem v angličtině a připadal mi o fousek lepší než první. Pokud by to takto mělo pokračovat, tak je to celkem dost škoda, že nás BB Art obšťastnil pouze prvním dílem.

29.04.2017 4 z 5