Ladinek Ladinek komentáře u knih

Bretaňský odkaz Bretaňský odkaz Jean-Luc Bannalec (p)

Tak tohle autor, v porovnání s předchozími knihami, poněkud odflák. Přitom ten námět má potenciál Monte Christa.

29.11.2022 2 z 5

Čestný dluh Čestný dluh Tom Clancy

Velice rozsáhlé. Taková reinkarnace Rudé Bouře v menším měřítku. Celkem dost zábavné čtení. A Usámovi se to určitě také líbilo.

29.04.2022 4 z 5

Poslední dny Kondora Poslední dny Kondora James Grady

Fakt dost špatné. Už tady bylo vyřčeno, jak moc pitomý a nevěrohodný příběh to byl. Jen dodám, že Grady je patrně sám velmi zmatený a již nerozeznává, co bylo v knize (šest dní Kondora) a co ve filmu a odkazuje se na tu závěrečnou filmovou pasáž s tiskem, která v knize vůbec nebyla (a ani nemohla být).

20.01.2022

Stín Kondora Stín Kondora James Grady

Na jednu stranu příjemné klasické špionážní čtení ze 70. let (bez hackerů, mobilů, sociálních sítí) à la Robert Ludlum. Na druhou stranu nepochopitelné, proč se toho všeho musel účastnit takový neschopný moula jako Kondor. Tedy snad jedině, že by autor po úspěchu filmu zkoušel postavu Kondora monetizovat - neúspěšně.

14.01.2022 4 z 5

Šest dnů Kondora Šest dnů Kondora James Grady

Pro mě lepší než film. Hlavně stran hlavní zápletky. Celkově pochopitelnější a uvěřitelnější než (jinak absolutně špičkový) film.

08.01.2022 4 z 5

Spiknutí oběšenců Spiknutí oběšenců Vlastimil Vondruška

(SPOILER) Nechci moc prozrazovat, ale celou dobu jsem byl opravdu zvědavý na rozuzlení takto komplikovaného pletence zločinů a nakonec to bylo jen takové #MeToo - trochu zklamání

03.01.2022 4 z 5

Evangelium podle Satana Evangelium podle Satana Patrick Graham

Tato kniha se mi dostala do ruky shodou okolností v jakési sérii knih na podobné téma a musím podotknout, že byla z nich nejlepší. Samozřejmě se nevyhnula některým klišé (jako například jméno zlovolného papeže Petr II), ale celkově se trochu vymyká. Takže stojí rozhodně za přečtení.

21.06.2021 4 z 5

Apokalypsa Apokalypsa Mario Giordano

Mix všech již dříve využívaných apokalyptických klišé poskládaný zajímavým způsobem s překvapivým závěrem. Je to celkem netradičně vymyšlené, ale závěr navzdory (nebo kvůli) konečnému překvapení je trochu neuspokojivý.

23.05.2021 4 z 5

Maltézská výměna Maltézská výměna Steve Berry

Příběh povedený. Jen si kladu otázku kam se poděl ten Malone, který za svou dosavadní kariérou udělal tlustou čáru, odstěhoval se do Kodaně, stal se majitelem antikvariátu a začal vést poklidný život milovníka starých tisků. Najednou je z něj na starý kolena dobrodruh, který touží po vzrušení a přivydělává si jako špión. Dřív to byly službičky přátelům, nebo se zapojil coby oběť vydírání a najednou je do všeho hrr.

15.05.2021 4 z 5

Okamžik pravdy Okamžik pravdy Steve Berry

Kniha, která se vymyká celé sérii. Autor zvolil tentokrát vyprávění v 1. osobě a děj se odehrává v počátcích Maloneho kariéry. A stejně jako v předchozí knize mírně iracionální přerod některých aktérů z bigotních rasistů v liberály.

03.05.2021 3 z 5

Ztracený řád Ztracený řád Steve Berry

Jako vždy slušná zábava. Nicméně trochu zkalená zřejmou snahou trochu se vlichotit liberálním americkým čtenářům. Jinak si těžko dokážu vysvětlit, že všichni Rytíři navzdory faktu, že řád byl založen jižanskými vzbouřenci neustále při každé příležitosti deklarují, jak bylo správné zrušit otroctví.

28.04.2021 3 z 5

Tajemství posledního nacisty Tajemství posledního nacisty Iain King

První půlka slušná variace na Dana Browna, druhá půlka naprosto zabitá. Hlavně ta představa té dámy manipulující současně s dvacetikilovým kulometem a lahví se sarinem je směšná.

22.01.2021 2 z 5

Jak nezničit lidstvo Jak nezničit lidstvo Donald E. Westlake

Čekal jsem něco jako "Dobrá znamení", takže tato humor zcela postrádající kniha mně velice zklamala. A ten závěr - trochu klišé.

15.01.2021 1 z 5

Limes inferior Limes inferior Janusz Andrzej Zajdel

Asi je jiné tohle číst v roce 1989 a v roce 2021. Když se píše o Klíči:
"Je jeho peněženkou, pasem i průkazem totožnosti, nahrazuje všechna dávná potvrzení, doklady, šeky a další dokumenty. Je to prostředník včleňující každého člověka do centrálního počítačového systému, regulujícího život společnosti".
Tak si říkám, že tomu s těmi mobily jdeme pěkně naproti.

06.01.2021 3 z 5

Krev na lopuchu Krev na lopuchu Vlastimil Vondruška

Na této povídkové sbírce je vidět co dělá Vondrušku mistrem. Ty příběhy jsou stran zápletky dost ubohé, ale vypravěčský styl je mistrovský. On prostě umí psát, takže i ze slabého příběhu vyrobí zábavné čtení.

04.01.2021 3 z 5

Manželské zrcadlo Manželské zrcadlo Vlastimil Vondruška

Ne zrovna nejbrilantnější Mistrova kniha, nicméně zrovna se mi asi trefil do nálady a tak mě pobavila velmi uspokojivě. Sice zřejmě Mistr v jisté fázi zjistil, že dosáhl vydavatelem požadovaného počtu stran a celé to vzalo velmi náhlý konec, ale na to už si začínám zvykat.
A zajímalo by mě, kde se vzal ten popis knihy podle kterého má Petr Korec vyrazit za autorem knihy. To buď psal někdo kdo to nečetl, nebo tak byla kniha původně plánována a Mistr si to nakonec rozmyslel.

01.01.2021 4 z 5

Rabín v pátek zaspal Rabín v pátek zaspal Harry Kemelman

Skvělá detektivní klasika z 60. let. Rozumný rozsah, inteligentní postavy, zajímavé prostředí. Čirou shodou okolností se mi tahle kniha dostala do ruky bezprostředně po přečtení "Zlověstného podzimu" což je do jisté míry podobná kniha ovšem z roku 2015. Ten rozdíl ze zážitku je propastný.

19.12.2020 5 z 5

Prometheova lest Prometheova lest Robert Ludlum

Ludlum je spisovatel, který mě většinou dobře pobaví. Bohužel koncem kariéry vypotil pár pěkných blbostí. Tohle je jedna z nich. Zřejmě má čtenáře připravit na ty posmrtné hrůzy jako Covert One a nastavovaní Bourneovské kaše.

11.10.2020 1 z 5

Nomád Nomád James Swallow

Já tedy nevím, koho napadlo srovnávat tuhle prostou akční šestákovou zábavu s "Já Poutník". Patrně za to může jistá významová podobnost názvu. Ale kvalitativně jsou si tyhle knihy na hony vzdáleny

09.10.2020 3 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Ariana Franklin (p)

Pro mě trochu zvláštní čtení. Atmosféra se střídavě pohybovala mezi depresí a humorem. Autorčin způsob vyprávění se skoky do myšlenkových pochodů postav vyprávěných v první osobě byl z počátku trochu nepříjemný.

28.08.2020 3 z 5