L.Helena

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Hodně krušné osudy, velice poutavé čtení. Na životních peripetiích obyčejných lidí z neobyčejně drsného kraje dokázala autorka velmi působivě vykreslit historické události, o kterých běžně nemáme vůbec ponětí, nebo jsou v učebnicích dějepisu zmíněny jen poněkud stroze.
V informacích o knize je uvedeno, že jde o první díl série, takže se už nemůžu dočkat dalšího pokračování.

18.08.2020

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Obávám se, že cokoliv napíšu, tak to nedokáže vystihnout mé pocity. Až neskutečně znamenitá knížka, mistrně napsaná, z každé její stránky na vás přímo křičí ta nespravedlnost a beznaděj. A nejhorší je představa, že toto by opravdu mohl být pravdivý příběh.

30.05.2021

Myšlenky za volantemMyšlenky za volantemMarek Eben

Úžasné, vtipné, moudré, výstižné postřehy. Marek Eben prostě dokáže i z obyčejných všedních záležitostí učinit vtipné historky s neobyčejnou dávkou laskavosti jemu vlastní.
Děkuji.

04.03.2021

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Knížku jsem četla již na jaře, hned poté, co vyšla, nyní jsem se k ní ráda vrátila ve formě audioknihy na ČRo2. Přestože jsem věděla, co přijde i jak to dopadne, opět jsem z knihy cítila ten smutek a beznaděj jako při prvním čtení. Znovu dávám plný počet *

21.11.2021

MalinkaMalinkaDita Táborská

Nedá mi to nereagovat na příspěvek čtenářky adriane9:
Celá kniha není o genech, ale o zásadnějších otázkách souvisejících s problematikou náhradní rodinné péče a tou jsou zejména 1) porucha attachmentu, 2) hledání vlastní identity.
add 1) porucha attechmentu, nebo také raná citová deprivace, v zásadě se jedná o nemožnost vytvořit si citovou vazbu na mateřskou osobu v raném dětství. V knize se jedná o důsledek toho, že Malka strávila první měsíce života v ústavním zařízení a neměla konkrétní osobu, na kterou by si mohla vytvořit citovou vazbu. Toto vede k citové deprivaci, čili k nemožnosti uspokojování citových potřeb dítěte. Obecně - pokud dítě v prvních měsících života nemá možnost vytvořit si citovou vazbu na konkrétní dospělou osobu (v běžném životě je to matka), pak to ovlivňuje celý jeho další život, hlavně má později problémy s navazováním a udržením vztahů a spoustu dalších problémů (kdo má zájem, může si vygooglit)
add 2) hledání vlastní identity - dítě v biologické rodině ví, jak vypadají jeho rodiče, jakou mají povahu, má možnost sledovat jejich chování a jednání ( a v ideálním případě jejich jednání také rozumí) a víceméně to neřeší. Dítě v náhradní rodině dříve nebo později toto řešit začne, klade si otázky Kdo jsem?, Kdo jsou mí biologičtí rodiče? spolu se základní otázkou Proč mě moje biologická matka nechtěla? nebo si to vezme ještě osobněji Co je na mně špatného, že mě moje biologická matka opustila?
Veškeré tyto skutečnosti vedou k tomu, že dítě v náhradní rodině se chová a jedná odlišně než dítě biologické a genetika v tom hraje podružnou roli.
Je mi jasné, že člověk, který s problematikou náhradní rodinné péče nepřišel do bližšího kontaktu, toto všechno neví (a proč taky, každý máme svých starostí dost) a proto má tendence veškeré problémy s osvojenými dětmi svádět pouze na geny.
Omlouvám se za tento svůj příspěvek, který by asi měl patřit do jiné diskuze, ale měla jsem potřebu vysvětlit, že (dle mého názoru) záměr autorky byl poukázat na celou šíři problematiky náhradní rodinné péče.
Ostatně, moc by mne potěšilo, pokud paní Dita Táborská sleduje tyto stránky, zda by k tomu mohla připojit také pár svých vlastních slov.

06.01.2018

Hadrový panákHadrový panákDaniel Cole

Jediné, co se mi na knížce líbilo, byl námět. Do čtení jsem se musela vyloženě nutit, necítila jsem žádné napětí či vzrušení, a to ani v těch scénách, kdy docházelo k úmrtí obětí tak říkajíc "v přímém přenosu". Postup vyšetřování mi navíc přišel dost nelogický a jednání postav naprosto neadekvátní.

17.03.2019

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Knížka je humorná, bláznivá, ztřeštěná…, ale občas vám až zatrne z toho, jak je lidská, moudrá, hlubokomyslná…

14.07.2020

MlýnMlýnMichal Vaněček

Knížka se velice dobře čte. Mám na mysli formu nebo způsob, jakým je příběh vyprávěný. Obsah knihy je naopak hodně nelehký. Dvacáté století a především pak hrůzy komunismu zachycené v příběhu dvou bratrů, kteří nechtěli nic víc a nic míň, než dodržet daný slib. Navzdory tomu, že jde o velmi bolestný příběh, jsem se místy opravdu srdečně zasmála. Jenže byl to smích trpký a především dnešní, kdy se rozum spíše pozastavoval nad absurditou tehdejší doby. Ovšem situací, kdy mi při čtení bylo do pláče, těch je v knize daleko víc.

29.06.2020

PočátekPočátekDan Brown

Ano, opět příběh podle stejné šablony. Ale jsem tomu ráda, protože kdyby to bylo jinak, už by to nebyl ten pravý Brown a ten samý Langdon. Okolnosti Robertu Langdonovi opět přivedou do cesty krásnou společnici, se kterou během několika hodin po něčem pátrá, před někým prchá, postavy zpočátku vystupující jako přátelé se mění v padouchy a naopak.
Napínavé tak, že chci číst pořád dál a dál, ale současně taky musím knihu odložit, abych si mohla vygooglit všechna ta místa, významné stavby, umělecká díla, vědecké poznatky... Protože i když jsem o nich již něco četla, slyšela nebo jako turista viděla na vlastní oči, vždy se dozvím ještě něco navíc a mám možnost je vidět v jiných souvislostech. Žádné jiné knížky v sobě nespojují tolik zajímavostí a informací pospojovaných logicky do napínavého příběhu, jako právě Brownovo dílo. A v tom je pro mě ta největší hodnota jeho knih.

20.03.2018

Nutné lžiNutné lžiDiane Chamberlain

Tady opravdu nelze jinak, než dát plný počet *. Úžasný příběh na pozadí skutečných událostí, dokonalé zpracování...

Je to v krátké době několikátá kniha, kterou jsem četla, na téma sociální práce s dětmi. Přestože jsou naprosto rozdílné v žánru, místě i čase, přesto mají mnoho společného. Sociální pracovníci k výkonu své funkce dostanou určité pravomoce v rozhodování a návody, jak postupovat, ale tím jako by se u nich vytratila jejich lidskost, zdravý úsudek, logika, jsou přesvědčeni o své neomylnosti... Když pak náhodou do takového "zajetého" úřednického systému přijde někdo nový s jiným názorem, nezatíženým pohledem a snaží se upozornit, že něco lze dělat i jinak a lépe, tak jen bojuje s větrnými mlýny.

08.10.2019

Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

Už je to nějaký čas, co jsem četla první díl, takže zpočátku jsem dost tápala v tom, kdo je kdo. V knize by mohla být také nějaká mapa příbuzenských vztahů. Raději jsem si teď během čtení vytvořila vlastní, abych v dalším díle byla hned v obraze.
Jinak po literární stránce dílo moc vydařené, po té obsahové však hodně těžké čtení. Stejně jako první díl popisuje i tento převážně ty hodně zlé chvíle v životě hornických rodin. Jedná se však o vyobrazení historických událostí ze snad nejhoršího období minulého století, tak to ani jinak nelze. Obdivuji autorku, jak poutavě dokáže příběh vyprávět a již se moc těším na třetí díl.

06.03.2021

Spřízněné dušeSpřízněné dušeJohn Marrs

Výborná knížka. Pět příběhů, které se navzájem nijak neprolínají ani neovlivňují, vlastně je spojuje pouze jeden vědecký objev. Chválím jak nápad, tak i provedení. Autor úžasně dávkuje po kouskách děj a napětí každého z příběhů. Po dočtení kapitoly jsem měla tendenci přeskočit ty následující, abych se rychle dozvěděla pokračování právě té dočtené, ale vydržela jsem to. Takže vlastně pětinásobné napětí ...
Určitě doporučuji!

15.07.2018

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Právě jsem dočetla a mám chuť si to dát celé znovu ještě jednou od začátku.
Paní Mornštajnová prostě umí.

20.05.2019

VrányVrányPetra Dvořáková

Moc pěkná knížečka, škoda, že nebyla delší a víc propracovaná. I tak se ale autorce podařila docela věrohodná sonda do pocitů dvanáctileté dívky, kterou rodiče vnímají jako problematickou, aniž si ve své omezenosti uvědomují, že těmi problémovými jsou vlastně oni sami.

18.02.2020

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Nevím, jestli dítě dokáže pochopit celou hloubku tohoto příběhu, to podle mě ocení až dospělý s určitými životními zkušenostmi.
Vydání s ilustracemi Markéty Vydrové je prostě úžasné a ta spousta nádherných obrázků dokonale podtrhuje půvab a poetičnost celého příběhu.

27.02.2020

Sestra ve stínuSestra ve stínuLucinda Riley

Tahle série je opravdový skvost. A to se dostávám teprve do její půlky. Baví mě na tom, že se vlastně jedná o romantické příběhy, ale obsahují spoustu zajímavých postav i událostí z historie, ke kterým bych se asi jinak ani nedostala, navíc mě baví u každé z knih si ještě sama dohledávat různé informace. Autorka si musela dát nesmírnou práci s propojením její literární fikce s historií.
Moc se těším na další díly.

28.06.2020

Foukneš do pěnyFoukneš do pěnyRadka Třeštíková

Do knihy se vůbec nedá začíst a upřímně závidím těm, kterým se to podařilo. Já jsem prostě četla jen příšerný zmatek situací vytržených z kontextu, navíc mnohdy nebylo ani jasné, kdy se jedná o realitu, vzpomínky, nebo o představy či dokonce bludy hlavní hrdinky. Kniha nemá začátek ani konec, jen několik nesourodých prostředků, je úplně jedno, kde začnete a kde skončíte, stejně z toho budete mít v hlavě akorát segedín, kterému se mimochodem nevyhnete snad na žádné stránce.
Spíš než čtivý příběh mi to přijde jako autorčina snaha šokovat čtenáře nekonvenčním provedením, výrazovými prostředky, naprosto ujetými situacemi. A nic na tom nezmění ani rady, že mám číst pomalu a pozorně, nebo že k tomu, abych knihu pochopila, musím dozrát. Myslím, že číst umím dostatečně dobře, zralá jsem až až, a taky jsem již natolik omlácená životem, abych poznala, jestli se mi knížka líbí, nebo ne.

27.06.2020

Hora mezi námiHora mezi námiCharles Martin

Audiokniha
Zpočátku se mi to moc poslouchat nechtělo. Úplně jsem cítila tu všudypřítomnou zimu, bolest, bezvýchodnost situace… Jenže stejně mě to brzy vtáhlo natolik, že jsem prostě musela poslouchat každou vhodnou chvilku. Pak se přidala dějová linka s Rachel, a tak to občas přestal být jen nervy drásající boj o přežití v drsných podmínkách. Ačkoliv…

07.10.2020

DilemaDilemaB. A. Paris (pseudonym)

Docela mě překvapuje, že je kniha v modrých číslech (78%), protože podle mě je prostě skvělá. Dokonale vykreslené postavy, resp. jejich pocity, váhání, rozhodování, přemýšlení o tom, co to způsobí, až budou fakta vyřčena. Vůbec jsem se nemohla od čtení odtrhnout. V tomto žánru rozhodně nejlepší kniha, kterou jsem letos četla.

19.12.2020

Sametové iluzeSametové iluzePetr Čepek

Kniha o tom, jak nečekané náhody, zdánlivě nevinná opomenutí, vzájemné nepochopení či nesprávné domněnky mohou vyústit až do naprosto fatálních počinů a nenapravitelně až tragicky tak zamíchat s osudem člověka. Místy docela drsná, ale rozhodně pravdivá výpověď o naší nedávné historii. Úplně mě uchvátil způsob vyprávění příběhu, to přeskakování v čase, provázanost postav a hlavně určité zdánlivě nedůležité zmínky o něčem zpočátku nepodstatném, co se během několika desítek až stovek stran stane osudově zásadním faktem. A věřím, že i při opakovaném čtení knihy zase narazím na další detaily, které mi nyní v zápalu nadšeného hltání textu mohly uniknout. Navzdory tomu, že je celý děj i způsob vyprávění hodně spletitý, je přehledný a současně překvapivý. Moc se mi kniha líbila, stejně tak jako nedávno přečtená Odložená spravedlnost a doufám, že pan autor už pracuje na další knize.

12.04.2021

KříďákKříďákC. J. Tudor

Dost povedené na to, že se jedná o prvotinu. Začetla jsem se prakticky ihned a to mě nepustilo až do konce. Líbí se mi ten styl, že napřed je něco jen naznačeno, pak se o tom píše trochu víc v jiné časové rovině, posléze se dozvíte naplno, co se doopravdy stalo, ale nakonec je to stejně všechno úplně jinak.
Těším se na autorčiny další knihy.

04.06.2019

RakvářRakvářSharon J. Bolton

Mám trochu rozporuplné pocity, nebo spíš mírné zklamání... Dále budu možná trochu spoilerovat:
Autorka hned v první kapitole odhalí, kdo je pachatel, kdo jsou oběti, za jakých okolností zemřely a kde se najdou jejich ostatky. Takže mi bylo hned jasné, že v závěru to nakonec bude všechno úplně jinak. Pak je teda skoro celá kniha o tom, co bylo řečeno již na začátku, akorát se dozvídáme spoustu dalších okolností a sledujeme vyšetřovací tým, jak se pomalu dobírá k tomu, co my už víme. Nepopírám, že to je celkem čtivé a zajímavé. Posléze tedy přijde samotný závěr, kde se očekává nějaký zvrat, jenže se z toho nakonec stane duchařská historka. Možná má někdo rád vysvětlení ve stylu nadpřirozena a čarodějnických příběhů, mě ale závěr zklamal.

04.12.2019

Čtvrtá opiceČtvrtá opiceJonathan Dylan Barker

Opravdu výborná detektivka. Napínavá, dobře se čte, není nouze o dějové zvraty... Akorát některé scény na můj vkus docela brutální, ale zase to vše pořádně okoření a dovedou čtenáře ke stavu mírného šoku.
Těším se na Pátou oběť.

27.01.2020

Malý pražský erotikonMalý pražský erotikonPatrik Hartl

Poslední Hartlovka, která mi ještě chyběla přečíst, a musím říct, že mi opravdu sedla. Dokázala jsem se začíst tak, že jsem naprosto zapomněla na všechno to blbé, co se teď děje. Knížka popisuje životní peripetie hned několika osob, děj se pořád posouvá kupředu, místy je to vtipné, místy dramatické... prostě život.

08.05.2020

Šesté dítěŠesté dítěJonathan Dylan Barker

Stalo se přesně to, čeho jsem se obávala. První a druhý díl jsem četla hned po sobě, takže jsem byla dost nadšená. Jenže od té doby uplynula již nějaká doba a pamatovala jsem si akorát to, že se mi to líbilo. Čekala jsem, že autor nějak připomene alespoň hlavní momenty předchozích knih, ale ouha… Skočil rovnýma nohama přímo do rozjetého příběhu. Vůbec jsem se nechytala, nemohla jsem se začíst, tápala jsem kdo je kdo atd. Vždy, když se zdálo, že jsem se už konečně začetla, přišlo něco, co se vztahovalo k předchozímu ději a u čeho mi tudíž unikaly souvislosti nebo jsem si na to vzpomněla jen matně. Škoda. Jinak je celý příběh docela hodně promyšlený, spletitý a obdivuji autora, že se v něm sám neztratil. Ale určitě by se měly všechny tři díly číst takříkajíc „na jeden zápřah“.

30.05.2020

Jeden z násJeden z násShari Lapena

Hodně dobré čtení, tohle se autorce opravdu povedlo. Každou chvíli je podezřelý někdo jiný, příběh neustále graduje. Nakonec mi jen bylo líto, že už to mám přečtené.

01.08.2020

Sestra s perlouSestra s perlouLucinda Riley

Opět moc krásný příběh, jak ten současný, tak i historický. Když tak nad tím přemýšlím, říkám si, že je to vlastně červená knihovna – romantický příběh, nevšední prostředí, láska a vztahy, které musí překonávat různá úskalí atd. Jenže tady to prostě není vůbec naivní, postavy nejsou jen černobílé, ale mají svá lidská selhání, příběh není plytký… Prostě paní spisovatelce se povedlo opravdu skvostné dílo a já se už nemůžu dočkat dalších dílů.

07.10.2020

Drak spíDrak spíMichaela Klevisová

Prostředí mi hodně připomínalo minulý díl, ale jsem ráda, že se Josef Bergman po těch "severských úletech" zase vrátil s vyšetřováním do naší české kotliny. Dobře se čte, akorát je potřeba se víc soustředit na postavy a jejich rodinné vazby, aby se čtenář neztratil.
Dobrá česká detektivka, četla jsem všechny z této série a další si určitě zase nenechám ujít.

17.10.2020

ŘetězŘetězAdrian McKinty

Naprosto jedinečný nápad, na základě kterého se odvíjí celý děj a který z postav učiní oběť i pachatele současně. Není čas přemýšlet nad morálním aspektem činu, zkrátka je třeba konat…
Knížka, která prostě nedá vydechnout. Opravdu dokonalý thriller.

29.11.2020

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seFredrik Backman

Knížku jsem četla po chvilkách, často jsem ji odkládala, protože mě nebavil ten svět pohádek a fantazie. Tak jsem došla asi do půlky a myslela jsem, že už knížku ani nedočtu. Pak jsem se k ní po čase vrátila, když jsem měla dost času a druhou půlku jsem přečetla na jeden zátah a odkládala jsem ji jen proto, abych si mohla utírat slzy. Chytly mě osudy všech těch podivínských obyvatel nájemního domu, viděny perspektivou osmileté Elsy. Buď v druhé půlce bylo té fantazie míň, nebo to bylo tím, že jsem četla v kuse.
Takže doporučuji číst tuto knížku až budete mít dost času na to, abyste se mohli začíst a naladit se do "nanejvýš pochybného vkusu" (autorova slova z poděkování čtenářům).

04.03.2018