kytikyti kytikyti komentáře u knih

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Tento komentář nečtěte, pokud si knihu chcete přečíst. Upozorňuji že pokud se v knize dostanete na přibližně třicet procent a nebude vás to bavit a nejste tak umínění jako já, tak knihu odložte, nic lepšího vás nečeká.
První a trvalé dojmy z knihy byla nuda. Příšerná, téměř lineární nuda jen s malými výchylkami. Přijde mi, že přesto, že se mě Irving snažil šokovat, byly to velmi, velmi chabé pokusy. Autor vypráví bez talentu vytvořit napínavou situaci (až na znásilnění, kdy jsem byla zvědavá, zda ženu najdou), nechává veškeré příležitosti pro napínavý příběh běžet (příkladem Garpův útěk z Jennina pohřbu). Celou dobu jsem cítila nad knihou frustraci, stále jsem nechápala, proč na ní všichni pějí takovou chválu. Tak se vytas Irvingu, dostaň mě, ale jeho trapné pokusy byly dost mimo a ve finále, kdy Duncan přichází i o ruku, jsem byla vyloženě vzteklá. To je vše co máš? Také popisy sexuálních vztahů jsou prapodivné (čtyřka s Alicí). Zase mě napadá: co to má být? Že by Irving sentimentálně popisoval co se mu přihodilo, nebo snad nějaká jeho fantazie? Nezájem, nuda.
Některé knihy vás přimějí cítit pocity s postavami, prožívat zármutek i radost, napětí. U mě tohle Irving nedokázal. Epilog přeskakuji se čtením dvou vět ze stránky. Mě nezajímá jak si kdo žil a jak zemřel, proč? Není to zajímavé. NUDA.
Musím zdůraznit, že neumím odhalit v knihách skrytá poselství, které možná tato kniha má (o tom se po mé recenzi plánuji informovat). Několik věcí se mi na této knize relativně líbilo: pomsta Tropovi (to už sem myslela, že se Irving rozjíždí, ale běda), Ellen Jamesová a vše kolem ní, pokusy Irvinga o humor v podobě Roberty (dobrá postava, někdy i vtipné) a také rčení že je těžké tolerovat netolerantní (zde jsem byla ohromena, výborně).
Bohužel své umíněnosti pravděpodobně ještě podlehnu a musím si přečíst ještě alespoň jednu Irvingovu knihu pro srovnání.

24.02.2014 1 z 5

Vidění Vidění Vilma Kadlečková

První můj komentář k celé sérii (už jsem se neudržela:-). První díl dobrý, druhý díl lepší a tak bych mohla pokračovat. Asi je to taky tím, že jsem sériový maniak. Líbí se mi když svět fantazie poznávám více a více, to samé s postavami. Doufám že budete schovívaví, ale ráda bych srovnala s Harrym Poterem, kde je svět obrovský, komplexní a je vidět, že na něm autorka pracovala mnoho let a ne, že balí jedno vymyšlené na něco dalšího.
Několikrát jsem si ověřovala, zda opravdu čtu českou autorku. Dílo je opravdu světové! Geniální přímo. Jak tu někdo psal, postavy nejsou černobílé. Nemáme tu po americkém stylu záporáky a čisté duše. Navíc autorka píše i z "jejich pohledu", píše jak se cítí a vy se můžete do postavy vcítit a pochopit, jaké pohnutky je k chování vedou.
Knihy jsou skvělé a ležela jsem v nich strašně času, občas je těžké číst různé dlouhé halucinace Luse. Ale jinak doporučuji přes nudnější pasáže projít, stojí to za to.

30.09.2018 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

První kniha od autora. Musím říct, že jsem se opravdu nejen bála, ale kniha ve mě nechávala takový ten děsivý pocit děsu a zároven nepohodlí, jako když se člověk dívá na horory. Moc tomu nepomohlo, že jsem měla audioknihu. Bylo to ještě strašidelnější.

26.10.2018 5 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

(SPOILER) Strašně dlouhý rozjezd s parádním finále. Mě fascinovala i americká 70.léta. Levin píše tak dobře, že už ani nevíte, zda si také nevymýšlíte. Co se týče konce.... pozor spoiler.... nečekala jsem, že se dostaneme v ději takto daleko, pořád jsem čekala, že Rose zkončí v psychiatrické péči. Konec je pro mě zvláštně absurdní a ve finále ke knížce vlastně patří.

15.02.2022 5 z 5

Opravdu uzasna kniha. Nejlepe precist podruhe se zvyraznovacem v ruce.

29.10.2020 5 z 5

Nejtemnější hodina Nejtemnější hodina Barbara Erskine

Nejlepsi knihy se poznaji podle toho, ze se od nich clovek nemuze vubec odtrhnout. Jako v tomto pripade. Silny a zajimavy pribeh u ktereho jsem samozrejme uronila par slz. Erskinova me vzdycky dostane.

24.10.2018 5 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

V rámci čtenářské výzvy. Musím říct, že se z toho vyklubala docela dobrá detektivka. Ze začátku mě štval typický popis "čecháčkovství", až bolestně přesný, a také hlavní hrdina kterému je přes třicet a obráží bary jako kdyby mu bylo dvacet. Nakonec to do té knihy ale dobře zapadlo. Zajímavá a myslím velmi originální detektivka, zaujímá tajemstvím uzavřených bytů i příběhy lidí z domu číslo 6, které mě bavily také.

27.08.2019 5 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Uzasna knizka, ktera patri mezi jednim dechem knizky. Kdyz uz jsem si myslela, ze vsechno vim, kniha me prekvapila. Super!

25.11.2018 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Nejak jsem si neuvedomila, ze je to od Viewegha a pustila se do toho. Humor extremne ironicky, docela me to bavilo, az stvalo. Pro autora typicky linearni pribeh beze spadu. Ani jednu z postav se moc neda oblibit, spis tahle knizka priblizuje komunistickou dobu. No jsem rada ze to uz mam za sebou. Pokud nejste takovi drzaci jako ja, tak jestli se to nelibi hned na zacatku, tak nectete dal, je to furt stejne.

27.04.2018 odpad!

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Zvláštně napsaná kniha, myslím že musím souhlasit s uživatelem Kiddlinka, že ich forma a přítomný čas je výborně použit. Občas mě nudily odstavce kde si hrdinka pokládá mnoho otázek najednou. Raději bych tyto otázky nechala na čtenáři, a jen ho k nim lehce postrčila. Opravdu jsem čekala že se z nějakého klaďase stane záporák, nějakou zradu, ale v knize jsou dobří a nebo zlí hrdinové. Na autorku ženského pohlaví píše Collinsová dost drsně, ke konci se mi dělalo skoro špatně. Kniha byla však napínavá, výborný nápad.

11.08.2012 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Takovou slataninu uz jsem dlouho necetla. Prijde mi to jako Fifty shades pro chlapy. Chapu ze tohle vznikne v americe odkojene nekonecnymi prednaskami o shakespearovi. Proste mel dobry napad a nalatal tam vsechny mozne bohy a jeste dalsi skopociny co ho napadlo. Vysledkem je tak priserny a nudny eintopf ve kterem si pravdepodobne amici hledaji skryta poselstvi. Za par let misto shakespira budou mozna rozebirat co Gaman minil tady v tomto odstavci. Pokud se vam to nelibi na zacatku nectete to protoze je to kravina.

09.08.2020 odpad!

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Zvláštní a jinak, než jsme zvykli, napsaná kniha. První polovina je spíše takové popisování metra. Človek si představuje autora, jak jezdi metrem a uspořádává si myšlenky a plánuje knihu. Myslela jsem, že se k žádné akci ani nedostanem, ale druhá polovina knihy začne být akčnější a děj dostává spád. O to více začne být kniha filozofická a pojednavatvo lidstvu, osudu a člověku znečišťujícím planetu. Také mě štve, ze pořádně nevime, co se stalo se světem. Dozvídáme se jen střípky a skoro to dělá dojem, ze autor sam neví. Když to ale sečtu a podtrhnu, od knihy jsem se nemohla odtrhnout a to je to, co se počítá.

13.10.2019 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Snazila jsem se nekoukat se na recenze ani na vedci vypracovane rozbory. Ze skoly si ani nevybavuji ze bychom Maj probirali. Ze zacatku jsem se musela hodne soustredit abych pochopila jestli je kniha jeden pribeh nebo vice. Kniha o zlocinci a vrahovi, ktery ceka na popravu, ktera je nakonec vykonana. Nakonec se mi kniha velmi libila. Opravdu velke dilo. Uzasne zvolena slova. Jen asi konec jsem nepochopila, co tim chtel basnik rici. Takze se vrham na ty vedecke rozbory:-)

28.08.2019 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tak tohle jsem číst nechtěla. Židovská otázka není můj cup of tea a tuhle knížku jsem si zvolila pod naivní představou že splním čtenářskou výzvu ,,kniha o jídle". Jídla se kniha dotýká jen okrajově. Kniha je smutná, ale celkem čtivá. Můj hlavní problém byl v tom, že už nechci číst nic o tom, co se dělo za hrůzy v koncentračním táboře. Už jsem slyšela dost ve škole, byla jsem se v Terezíně i Osvětimi kouknout a bylo to opravdu příšerné a odporné. Kniha se bohužel začala stáčet směrem, který se mi nelíbil. Koncentrační tábor a co se tam dělo je nevyčerpatelnou studnicí příběhů a lidského utrpení. Existují lidé, kteří si o tom dokola a dokola čtou, koukají na dokumenty a nimrají se v tom. Je to moje chyba, že jsem se nekoukla o čem kniha je, ale já mám knihu pro pobavení a ne abych nad ní smutnila.
Celý příběh je dobře vystavěný a finální příběh Hany má něco do sebe.

29.10.2018 3 z 5

Pane Bože, konečně! skoro po roce dočteno. Stále jsem slyšela velmi příznivé recenze, ale pro mě to byla nuda. Kniha je napsaná v inteligentním humorném stylu, který mi i velmi sedel, ale znáte to, není to dobrá kniha, když se do čtení musíte vyloženě nutit.

16.11.2015 2 z 5

Je to hodně dlouhé a rozvláčné, zajímalo mě medicínské hledisko, a dalo se to číst, ale že by byl příběh strhující bych neřekla. Všichni mi jí doporučovali, ale bohužel jsem zde nenašla nic, proč bych to měla dále doporučovat:-/ Třeba si ji někdy přečtu znovu a pochopím.

25.06.2012 3 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Byla jsem velmi překvapená, Hostitel se mi moc líbil, super nápad, četla jsem asi tři dny téměř v kuse. Jen se mi vždy nelíbí hrdinky Stephanie, které jsou strašně pasivní a téměř se nenaštvou a přijímají osud tak jak je. Občas mě to docela frustrovalo, já už bych v mnoha případech vztekle ječela, ale Melanie jen pasivně čeká.

25.06.2012 5 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

To byly utrapy.... dlouhe umorne cteni. Dej byl porad dost stejny. Cela kniha velke plato s hrdiny kteri me krome Hera nedokazali k sobe pripoutat.

31.12.2021 2 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

(obsahuje spoilery) Kniha vlastně geniální a skvěle napsaná. Obdivovala jsem postavu hlavní hrdinky, která by v podání mnoha autorů (viz S. Meyer) byla nesnesitelně otravná, kdežto Moyes dokázala vybalancovat její osobnost. Zároven i uvěřitelně popisuje ostatní postavy i jejich myšlenkové pochody. Myslím, že autorka uchytila problém kvadruplegie a využila toto téma do největších detailů. Vykreslila různé postavy, které pak prezentovaly jednotlivé názory na toto téma. Kniha je plná morálních a etických problémů, které kvadruplegii a eutanazii spojují a postavy spolu diskutují, že se člověk cítí, jak v diskuzním kroužku. Myslím, že autorka probrouzdala spoustu diskuzí a dost názorů použila. Moyes píše tak dokonale, že se člověk nakonec skoro vcítí do Willa a do pocitu, jaké to musí být jít z plného prožívání života do mizérie. Mě tam jen chybělo to, že když už zazněl názor, že eutanázie není přirozená, je přirozené udržovat na životě člověka, který může hýbat jen hlavou? Moderní medicína, operace a v tomto případě hlavně antibiotika dokážou zázrak, ale nikdy dříve to "přirozené" nebylo.
Dále jsem také trochu nepochopila, proč si Will nechal dávat ATB, když chtěl zemřít (určite by ho to přišlo minimálně levněji zemřít na pneumonii...).
Co se týče mého vkusu, nejsem ráda, že jsem si tuto knihu v rámci čtenářské výzvy přečetla. Dala jsem jen na hodnocení, protože nerada čtu předem o čem kniha je. Jestli se někdo vyžívá v nekonečném rozpitvávání něčí agonie a hodně špatného života, tak prosím. Pro mě kniha byla o ničem. Také jsem se velice bála, že dojde na něco sexuálně divného, třeba, že Lou předvede Willovi striptýz, nebo před ním bude onanovat. Naštěstí došlo jen k polibku a podobně rozumná byla Moyes i na konci knihy, kdy se nepopisovalo Willovo umírání, ale hrdinka se s ním pouze rozloučila.

17.12.2019 2 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Tentokrát neuděluji plný počet hvězdiček. Autor se konečně rozhodl více zaměřit na Servazův osobní život, ale příběh, který se odehrával tentokrát mě tolik neoslovil. Některé pasáže působily až umělě. Například Hirtmannovy myšlenky (představoval si je mrtvé a studené...). Nejak mi nepřišlo, že vystihl myšlenky psychopata. V autorově knize je vždycky dost násilí. Většinou jsem to nějak přešla, protože to docela zapadalo do děje. Tentokrát mi přišlo vyloženě uměle zasazeno do děje. Jinak ale knihu doporučuji, Minier se čte prostě dobře.

24.11.2019 4 z 5