kusma Online kusma komentáře u knih

Všechno, jen ne hrdina Všechno, jen ne hrdina Rudolf Lorenzen

Kniha je to čtivá, hrdina knihy je normální člověk, který miluje, pohrdá, váží si, lituje, nenávidí. Není nadšen Hitlerem, nemá tendenci se kamarádit, chce přežít, chce vydělávat, chce se mít dobře, chce být vážený. Nic ale není lehké a dlouho mu trvá, než se se svým osudem popere.

08.12.2011 3 z 5

Každé řešení má svůj problém Každé řešení má svůj problém Kerstin Gier

Tato kniha zaujme už jenom názvem, který svým "optimismem" celý září. A v tomto duchu je veden celý děj. Musím říci, že zejména začátek knihy mě neskutečně bavil (až jsem se občas v metru i uchechtla). Je to taková vyspělejší Bridget Jonesová, je krásně ironická, pohled Gerri na svět je prostě úžasný a člověk se s ní občas i ztotožní.
Je to vtipný, čtivý román, který doporučuji zejména ženám kolem třiceti, jejichž okolí se hromadně žení, vdává a těhotní - ty se do Gerri určitě krásně vcítí. Ale myslím, že i ostatní to výborně pobaví.

08.12.2011 5 z 5

Rubín v kouři Rubín v kouři Philip Pullman

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, kdy první kapitola mě ani moc nebavila. Musela jsem si zvyknout na způsob psaní, který mi přišel moc jednoduchý a bohužel i málo popisný. Pak jsem se ale začetla a zejména přirovnání nepřítele k pavoukovi mě dostalo a dál už jsem si knihu hezky užívala.
Kniha je prvním dílem trilogie, což je dobře. Bude jistě zajímavé sledovat hrdinku dál. Jen je škoda, že se autor víc nevěnoval prostředí a charakteru postav, myslím, že by to atmosféře knihy pomohlo.

08.12.2011 3 z 5

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Uzká knížka - nutno ale říci pouze co se stran týče, obsahem je mnohem dál. Silný příběh v pár dopisech. Možná o to silnější, že ho autorka napsala v roce 1938.

06.12.2011 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Nejdřív musím říci, že obdivuji překladatele!
Co říci k příběhu? Neuvěřitelné, fascinující, nádherné...poučné a možná i varující. Každopádně hodné k zamyšlení.

05.12.2011 5 z 5

Pohádky pro děti, pro mámy a pro táty Pohádky pro děti, pro mámy a pro táty Hana Doskočilová

Jedna z mých nejmilovanějších dětských knížek - nejraději jsem měla Dva dědečky z Dlouhé Míle!

Zákon Západu Zákon Západu Zane Grey

Na základní škole to byl můj oblíbený spisovatel - a to zejména díky této knížce, která byla první, kterou jsem od něj četla. A rozhodně ne poslední!

Duch pohraničí Duch pohraničí Zane Grey

Jako malá (druhý stupeň základní školy) jsem tuto knížku milovala. Nedávno jsem jí znovu vyndala a bohužel jsem se nemohla donutit jí dočíst (přesto neubírám hvězdičku)... Každopádně na ní i přes to ráda vzpomínám.

Nevídaní akademikové Nevídaní akademikové Terry Pratchett

Hodně povídání, děj pomalejší a mnoho mágů kolem. Přesto jejich dialogy, názory a činy miluji. U některých poznámek jsem se i hlasitě zasmála, u mnohých pasáží jsem se přistihla, že se uculuji. Jen více sportu (v podání mágů) na Zeměploše!!!

28.11.2011 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

U knihy jsem byla napnutá, dojatá, bála jsem se, občas se i usmála. Ale hlavně hltala každé slovo a žila v atmosféře staré Barcelony se všemi smutnými, tragickými osudy jejích obyvatel poznamenaných oním místem i dobou (občanská válka, převraty), kteří by si zasloužili lepší, krásnější životy, ale bylo jim zabráněno, ať už jinými silnějšími či osudem.
Je to opravdu úžasná kniha, kterou člověk přečte velmi rychle, pak je mu ale líto, že ji už dočetl, že už jsou všechna tajemství rozluštěna. Pak (ale i v průběhu) o ní člověk přemýšlí a tráví nová a nová zjištění.

21.11.2011 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Kniha byla jako na vlnách - hezké pasáže s příjemným dějem a vykreslením postav střídali pasáže slabé - chápu, že náhoda existuje, ale nebylo jí v této knize až moc? Sex patří k životu, ale přišlo mi, že je mu zde věnováno až moc místa, možná na úkor větší propracovanosti děje a postav. Na druhou stranu, hlavní výhodnou knihy je, že se dobře četla a každého určitě naláká (dříve či později) k návštěvě Brna.

31.10.2011 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Kniha se čte výborně, příběh má spád a má dobře vymyšlenou zápletkou.

12.10.2011 4 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Krásná, citlivá, kouzelná knížka - tento pocit jsem z ní měla při čtení i po dočtení. Příběh čtyř sester, čtyř osudů, čtyř povah (Meg, Jo, Beth, Amy). Každá je jiná, i stejná, všechny se ale hlavně navzájem milují a jsou pro sebe ochotny udělat vše. Každou si svým způsobem oblíbíte, já měla nejraději divokou, bláznivou Jo. Kniha je provádí od dětství, či lépe řečeno mládí, kdy nejmladší Amy je tuším 12 a nejstarší Meg 16. Prostě od věku, kdy se pomalu z dívek stávají mladé dámy - každá svou cestou a svým způsobem. Sestry tedy postupují od dětských her, názorů k dospělosti. Je to příjemně napsané, člověk se s nimi baví, s nimi brečí, někdy jim fandí, jindy se na ně zlobí, ale všechny je má rád. Snad jen mravokárné vstupy ať už jejich maminky, či samotné autorky jsou malá černá tečka na lehkosti a kouzelnosti celé knížky. Ale budiž jim to odpuštěno. Knihu doporučuji.

31.08.2011 5 z 5

Poslední templář Poslední templář Raymond Khoury

Mě kniha neoslovila. Už jen fakt, že hrdinka našla na Googlu mnohem víc než celé specializované oddělení FBI bylo pro mě dost nepříjemné zjištění :)

31.08.2011 2 z 5

Opravdová láska Opravdová láska Robert Fulghum

Některé povídky vyšumí z hlavy. Jiné si pamatuji do dnes a občas je vyprávím (četla jsem to asi před 10 lety, a to že jsem si jí opět položila k posteli vypovídá mnohé).

31.08.2011 4 z 5

Oslnění Oslnění Thomas Brussig

Kniha, u které mám rozporuplné pocity z jejího přečtení. Každopádně Vás donutí přemýšlet o minulé době, ale také a zejména o dnešní. Změna to byla veliká a každý se s tím vypořádal po svém. Autor ukazuje různé osudy různých lidí, které změna značně ovlivnila.
V hlavě mi utkvěla zejména pasáž, kdy se lidé z východu přišli podívat do západního Berlína. Jejich postřehy, zážitky. Zejména, když jedna slečna koukala do obchodů a všude viděla slevy a akce dva za cenu jedné. A přitom prožívala úžas: oni se to nesnaží prodat, oni se toho snaží zbavit.

31.08.2011 3 z 5

Bouřlivé vody Bouřlivé vody Colleen McCullough

Autorka umí psát velmi čtivě. Přesto tato kniha pro mě byla zklamáním, zejména, co se děje týče...

31.08.2011 2 z 5

Dám ti tu zem Dám ti tu zem Chufo Lloréns

Kniha se dobře četla, děl ubíhal rychle bez zbytečných okolků kolem. Je to jedna z těch knih, která zpříjemní dlouhé večery, ale nic víc si z ní člověk nevezme a neodnese. Možná jen doporučím nečíst seznam osob na začátku, jen třeba v průběhu do něj nahlížet. Nejen že popis občas prozradí moc z děje, je to taky odrazující od čtení - je tam vyjmenováno moc postav. Ale věřte, že se v nich vyznáte (mnohé ze seznamu postav jsou tam jenom velmi krátce).

31.08.2011 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Ze začátku jsem si musela zvykat na styl vyprávění. Pak jsem si ho zamilovala. Kniha je úžasně napsaná... je prostě krásná. Poprvé se mi u knihy stalo, že jsem jí úmyslně přestávala číst, abych si ji užívala v malých dávkách a dlouho mi vydržela.

07.07.2011 5 z 5

Léčivá síla minerálů Léčivá síla minerálů Cassandra Eason

Přehledná, barevná, poradí. Často jí otvírám a čtu si v ní. Díky ní mám už doma hezkých pár kamínku :)

03.05.2011 5 z 5