Rubín v kouři

Rubín v kouři https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1545/bmid_rubin-v-kouri-65b65c4cbacfb.jpg 4 136 22

Sally Lockhartová série

1. díl >

Napínavý román z temných uliček a opiových doupat starého Londýna… Pokud jste se ještě nesetkali se Sally Lockhartovou, hrdinkou z pera uznávaného britského autora Philipa Pullmana, připravte se na nervy drásající dobrodružství. Sally je šestnáctiletá nevšedně hezká dívka. Její znalosti literatury, francouzštiny, dějepisu, výtvarného umění a hudby jsou sice nulové, zato však dokonale ovládá vojenskou taktiku, dovede řídit menší podnik a střílí jako přebornice. Když její otec za podezřelých okolností utone v Jihočínském moři, zůstane Sally v nemilosrdném prostředí velkoměsta sama a musí se o sebe postarat. Navíc jí hrozí strašné nebezpečí, o kterém zpočátku nemá ani tušení. Brzy však zjistí, že kořeny veškerého zla musí hledat v tajemství vlastní minulosti a vzácného rubínu.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Egmont (ČR)
Originální název:

The Ruby in the Smoke , 1985


více info...

Komentáře (22)

Komentáře 22 Recenze 1

padajicidvere
padajicidvere
11.03.2023 4 z 5

Čtivá detektivka, která nenudí. Prostředí je moc sympatické díky odpudivé části města. Stejně tak díky různorodosti obyvatelstva, nejsou tu jen "happy jak dva grepy" místní, ale také na kost vyzáblé děti, které si můžou nechat zdát o kousku jídla.

Nicméně závěr je neuchopitelný. Čtenář nemá moc indicií, aby k němu jako Sall došel, je s ním jen obeznámen. Což je pro mě velká škoda.

alekis
alekis
04.03.2023 5 z 5

Miluji příběhy z viktoriánského období, a toto je jeden z nich, napínavý, spletitý, dobrodružný, dramatický... Přesně podle mého gusta.
Nechybí v něm nic, co do něj patří: pochmurný Londýn zalitý deštěm, dnes dávno zbořená skladiště a slavné londýnské doky, úzké uličky, kde to páchne vším možným a kde se míhají krysy sem a tam... Všudypřítomný zločin. Ubozí, hladoví, malí vykořisťovaní sirotci, jichž je mi při čtení líto, ale bohužel jim nemohu pomoci... A tajemství, záhady a především boj dobra se zlem, kdy na miskách vah občas vítězí jedno a poté zas druhé...
U mě dobrý! A ještě tři díly série mám před sebou. Už se těším :-)
P. S. Více o knize napoví komentář od trudoš a antuka.


Bublina999
Bublina999
24.04.2021 4 z 5

Takové oddychové čtení, nic moc. Zachraňují to dobré postavy, nejlepší je šílená baba s zuby po manželovi. Četla jsem Jeho temné esence a toto je docela zklamání, holt jsem od toho čekala asi víc... Ale pokračování si přečtu, snad to bude lepší.

chodícírohožka
chodícírohožka
20.07.2020 4 z 5

Moc pěkný napínavý příběh pro mládež, který ovšem potěší i některé dospělé. Dobře se čte, postavy jsou příjemné a děj odsýpá. Určitě se ke knize zase ještě vrátím.

enymey
enymey
15.09.2019 4 z 5

Detektivky normálně nečtu, ale zajímalo mě, jak autor mé oblíbené fantasy trilogie píše pro dospělé. Byla jsem potěšena. Žádná akční detektivka to nebyla, spíš takové pohodové, ale příjemně napínavé čtení. Autor skvěle dávkoval napětí a rozuzlovával záhadu, takže jsem se začetla hned v první kapitole. Konečné vyvrcholení příběhu bylo dramatické a nečekané. Jak říkám - spíš takové oddechové čtení, ale líbilo se mi.

zd0981
zd0981
29.07.2019 3 z 5

Nic pro mne, naivní, tématem, zápletkou, motivy... spadá tak někde do konce 19. nebo počátku 20. století. Pokud chtěl autor napsat jakýsi literární revival na dobrodružné příběhy z té doby, tak se mu to povedlo. No nic...

Dida86
Dida86
17.01.2019 5 z 5

Skvělý román, Sally je vskutku dívka spíš pro dnešní dobu, těším se až si přečtu další díly...

Karča.K
Karča.K
23.10.2018 4 z 5

Příjemná odpočinková četba, přečetla jsem na jeden zátah, i když mě při tom rušil manžel. Pak si však na mém nočním stolku všimnul výtisku Strakonického dudáka, začetl se a dal pokoj, loudil můj jeden.

aardvarka
aardvarka
14.06.2018 4 z 5

Dobrodružství z viktoriánského Londýna, pro mládež jednoznačně vhodné, napínavé, oplývající sympatickými postavami a padoušskými lotry v čele s babiznou, která nosí zuby po nebožtíku manželovi, co umřel na choleru.

Evžen82
Evžen82
10.04.2018 4 z 5

Nenáročná odpočinková kniha nejen pro milovníky detektivek.

Elea
Elea
03.12.2017 3 z 5

Příjemná, čtivá viktoriánská detektivka s přiměřeně sympatickými hrdiny. Ale už nic víc.

Dani3
Dani3
24.06.2016 3 z 5

Temné uličky starého Londýna, opiová doupata, několik vražd a jeden rubín. S tím vším si musí Sally Lockartová poradit, aby zjistila, kdo zabil jejího otce a co se ukrývá v její minulosti.

Odpočinkový a nenáročný detektivní příběh, který nic nezastírá a přitom není krvavý ani brutální. Navíc Sallyin praktický pohled na svět dodával příběhu jistou dávku lehkosti a nadhledu.

antuka
antuka
30.05.2016 5 z 5

Po Pullmanově metafyzickém eposu Jeho šerá hmota / Jeho temná esence, jsem si dala pár let (deset? patnáct?) voraz, hlavně proto, že jsem tušila, že poměrně hubené viktoriánské detektivky budou něco docela jiného a nebyla jsem si jistá, jestli něco jiného od Pullmana chci. Je to nesrovnatelné! Ale je to dobré! Pullman se nezastavuje, ba ani nezpomaluje líčením nějakých podružných popisů, charakterů, emocionálních pohnutí, místo toho nás v šestákové inspiraci žene z Indického oceánu, do londýnských doků, z honosných vil do opiových doupat. Příběhu to svědčí a myslím, že i malým čtenářům. Rozkošemi jazyka se ostatně mohou opájet, až se naučí číst a právě k tomu, je takhle knížka velmi vhodná.

trudoš
trudoš
03.01.2016 5 z 5

Sally Lockhartová není úplně běžný prototyp šestnáctileté dívky - nejen že za svůj krátký život stihla přijít o oba rodiče, ale navíc jí kdosi neznámý usiluje o krk. Není tedy překvapením, že ve svém věku umí už střílet z pistole, orientovat se na burze a nepropadat hysterii při kontaktu s násilím. A protože viktoriánská doba není k sirotkům zrovna dvakrát fér, musí se Sally hodně otáčet, aby neskončila s rozpáraným břichem v neoznačeném hrobě...
Dobrodružná detektivka „pro správné anglické hochy a děvčata“, které nelze upřít nápaditost, čtivost a ždibec šestákové romantiky. Byť je primárně určená mládeži, na své si přijde i vousatější čtenář. Rubín v kouři by totiž prověrkou Ligy uvědomělých matek asi neprošel. Philip Pullman Londýn 19. století nijak neidealizuje, pročež navštívíme jak nějaké to opiové doupátko, tak si užijeme i jednu dvě morbidní vraždičky. Třešničkou na dortu je uzavřená zápletka, takže i když jde o první svazek tetralogie, vše co se nakousne, je naštěstí dokousnuto.

Carolka409
Carolka409
12.03.2015 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, jen škoda, že Fred musel zemřít. Zajímalo by mě jak by asi pokřačovali, kdyby žil.

Alma-Nacida
Alma-Nacida
17.12.2013 4 z 5

Příjemná kniha pro větší děti, čtivá a napínavá.

steppen-wolf
steppen-wolf
23.03.2013 3 z 5

Po vynikající trilogii Jeho temné esence jsem natěšeně sáhl, ale byl jsem celkem zklamán. "Jen" průměrný "mládežnický" dobrodružný román, ovšem bez kouzla starých verneovek atd. Asi jsem na podobné knihy už moc starý... :(

Eseter
Eseter
16.03.2013 4 z 5

Taky jsem nečekala, že mě Rubín tak chytne, hodně mě překvapil jeho svěží styl vyprávění. Sally je dost neobyčejná; nenapadlo by mě, že i účetní může být zajímavou hrdinkou. Všechny postavy jsou pěkně rozkresleny, ale neškodilo by, kdyby byly víc plastické. Někdy jsou to jen takové náčrty charakterů. Velmi se mi líbila dvojice Sally a Fred a taky zákeřná paní Holland. Škoda jen těch překladů jmen, to se někdy nedá...

Eneo
Eneo
08.06.2012 5 z 5

Musím říct, že jsem od knížky čekala daleko méně, ale styl, s jakým je knížka psaná, mě naprosto nadchnul.

Barbastelle
Barbastelle
17.04.2012 5 z 5

Ǔžasná a okouzlující knížka. Sally Lockhartová navíc přímo vybízí, aby se s ní čtenářky identifikovaly. Je to asná postava - emancipovaná, samostatná, přiměřeně tvrdohlavá.=)