Stín na severu

Stín na severu https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15906/bmid_stin-na-severu-0Ge-15906.jpg 4 90 90

Sally Lockhartová série

< 2. díl >

Tajuplný příběh odhalující syrový a nelítostný svět viktoriánského podsvětí… Nad Sally Lockhartovou se vznáší přízrak strašlivé hrozby. Uhlazená moc protéká jako voda skrz stavidla a roztáčí průmyslové dynamo tak rychle, až se zdá, že se stroj nehýbá. Všemocný světlovlasý muž s uhrančivě šedomodrýma očima se zdá být pánem nad životem a smrtí. V příjemně nekonvenčních kancelářích Lockhartové a Garlandových vládne neustále shon. Na lásku zbývá jen málo času. Jim Taylor, kterého uchvátí divadlo, pomáhá zmizet slavnému kouzelníkovy, Fred Garland plánuje použít nejnovějších fotografických technik k zachycení spiritistické seance a Sally Lockhartová se odhodlaně pouští do vyšetřování finančních operací, které jsou odjakživa doménou mužů. Sally se však každým krokem nevědomky zaplétá do smrtelného nebezpečí a brzy na sobě pocítí mrazivý stín severu…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Egmont (ČR)
Originální název:

The Shadow in the North , 1986


více info...

Přidat komentář

Puddle
01.10.2023 5 z 5

Za mě nejlepší díl z celé série. V podstatě strhující od začátku do konce a posledních pár desítek stran mě rozesmutnilo a emočně vyždímalo, ale v dobrém smyslu; Pullman zkrátka ví, jak podat podmanivý příběh plný napětí. Jinak je mi 29, takže nemyslím, že by kniha byla spíš jen pro mladší čtenáře.

chodícírohožka
21.07.2020 4 z 5

Další moc pěkná Pullmanova kniha. Jasně, je to spíš pro mladší čtenáře, takže některé věci jsou celkem zjednodušené a přehnané, ale i po všech těch letech, kdy jsem ji měla poprvé v rukou, je úžasně čtivá a skvělá. A taky mi už podruhé skoro zlomila srdce...


Elka252
25.02.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Dojemná a nádherná. Kniha byla výmečná a dobře propracovaná. Neoblíbenou postavou byl Jim.

Dida86
31.01.2019 5 z 5

Opět skvělá kniha o Sally a jejich přátelích.Jen škoda toho neštěstí co ji potkalo.

Karča.K
05.11.2018 4 z 5

Po prvním díle "Rubín v kouři" epos Sally Lockhartové pokračuje a čtenář se dozví, že mezi ní a Frederickem nešlo jen o kouř.

antuka
13.04.2018 5 z 5

Po Rubínu v kouři další pecka a podobně jako se to Pulmannovi stalo už v Jeho šeré hmotě, i tady je druhý díl radikálně dospělejší a hlubší, než ten první, takže začínám přehodnocovat svoje tvrzení o malých čtenářích. Na to, jak malý si vytyčil prostor, je vikroriánská společnost vykreslená poměrně komplexně a přitom má děj takový spád a kulisy jsou tak atraktivní, že se divim, že to ještě nikdo nenatočil (no dobře, tak natočil...). Prostěš mě zase dostal. A taky mi zlomil srdce.

trudoš
19.02.2016 5 z 5

Jedním slovem skvělé. Měl bych sice výhrady k závěru, kdy Philip Pullman zcela otevřeně využívá zaběhnutá klišé a nestydí se za to, ovšem pravdou je, že k celkové stavbě románu to sedne jako ulité. Fantastiky jinak opět minimum, zato o děsivá tajemství, nápaditou akci, šibeniční humor a sympatické postavy není nouze ani náhodou. Stín na severu obsahuje vše, co od detektivky z viktoriánské Anglie lze očekávat a autor se navíc nebojí zatnout tipec některým z hrdinů, takže dojde i na nějaké ty slzy dojetí. Připočteme-li k tomu jeho cit pro navození strhující dobové atmosféry se všemi jejími nešvary, není se čemu divit, že mě měl na lopatě v průběhu dvaceti stran. Až bych se skoro zdráhal řadit knihu mezi „literaturu pro mládež“, protože se v mnoha scénách poměrně ostře tlačí na pilu. Přitom nejde o explicitní násilí, ale spíše naznačené hrůzy, které by přijít mohly. Na druhou stranu, jen ať si výrostci zvykají, že puberta není jen o rozervaných upírech a rozháraných vlkodlacích.

MarekG
03.03.2015 3 z 5

Velmi dobrá kniha, ale u mne vítězí Rubín v kouři.

Eseter
16.03.2013 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla knihu, která by mě takhle pohltila. Líbil se mi už Rubín, ale tenhle díl je eště lepší. Oproti první knize mají postavy trochu více prostoru, jejich charaktery mají větší hloubku, což románu nesmírně prospělo. Zápletka opět velmi zajímavá, sem tam předvídatelná a sem tam ne. Stín na severu je velmi čtivý a napínavý a i když je napsán docela jednoduše, přeci jen na tomto stylu vyprávění něco je, něco co napovídá o autorově hloubavosti a znalosti lidských duší. A hlavně závěr mě přinutil zamyslet se nad významem dobra a zla.

Eneo
08.06.2012 5 z 5

Tuhle už jsem četla dávno, takže si ani moc nepamatuji děj, ale pamatuju si, jak moc se mi líbila :)

Marika Vanova
03.06.2012 4 z 5

Tato kniha je druhý díl trilogie o Sally Lockhartové. První díl se mi četl lépe, ale i tato detektivka mě strhla a nemohla jsem jinak, než ji dočíst. Konec byl pro mě nečekaný.

Barbastelle
17.04.2012 5 z 5

Kniha je tajemná, poutavá... Autor vám dokáže viktoriánskou Anglii nejen skvěle popsat, on vás do ní svým příběhem přímo přenese.

Kaka.cs
22.11.2011 4 z 5

Nějakou dobu mi trvalo, než jsem si zvykla, že se příběh odehrává v 19.století. Pak se mi knížka zalíbila. Opravdu skvělá detektivka. Můžu jen doporučit.