Všechno, jen ne hrdina

Všechno, jen ne hrdina https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61574/bmid_vsechno-jen-ne-hrdina-SoG-61574.jpg 4 13 6

Každá doba si žádá své hrdiny, kterým se za jejich odvážné a obětavé činy dostane věčné slávy. Robertu Mohwinkelovi, mladíkovi vyrůstajícímu v prostých poměrech, jehož příběh vypráví jeden z nejčtenějších německých autorů současnosti, je však hrdinství dokonale cizí. Všechny nástrahy osudu počínaje rodičovskými nároky přes nacifikaci Německa a válečný chaos až po období hospodářského zázraku Mohwinkel nepřežívá díky odvaze a charakterovým kvalitám, nýbrž díky schopnosti vcítit se do pravidel "vyšších instancí", představovaných nadřízenými v práci stejně jako režimem státní moci. Lorenzenovi se v jeho románu podařilo rafinovaným použitím jazyka každodennosti a poezie banality vystihnout předválečné napětí v Německu i poválečný hospodářský zázrak. Román poprvé vyšel roku 1959, tedy ve stejném roce jako Grassův Plechový bubínek a Böllův Biliár o půl desáté. Už tehdy zaznamenal skvělý ohlas u čtenářů i u odborné kritiky; také proto, že přináší jak panoramatický obraz sociálního napětí ve třicátých až padesátých letech 20. století v německé společnosti, tak i mikroskopické vhledy do všedních starostí. Hrdina? To tedy nejsem! je ironický, přitom nepatetický román bez přehnaných efektů, strhující příběh úporné sebevýchovy, jenž se právem stal bestsellerem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor
Originální název:

Alles andere als ein Held , 1959


více info...

Přidat komentář

marym
10.07.2022

Dobrý den pane Romane, jen v krátkosti - abyste neměl pocit, že jste sám - pro mne je to také osudová kniha.

roman9739
22.01.2021 5 z 5

Škoda, že jsem to, po třech letech, opět já sám, kdo k této knize píše další komentář....
Rozhodl jsem se pro tuto knihu zřídit vlastní sekci - Osudová kniha.
Jak vyplývá z minulého komentáře, čtu ji vcelku pravidelně, naposledy jsem po ní sáhl po silném citovém a životním otřesu, abych tím nastartoval, v dobrém slova smyslu, svou krizi středních let.
Díky této knize jsem objevil Hermanna Hesseho, jehož Souborné dílo od Arga jsem poté přečetl a posbíral. A pak se různá "díky tomu..." jen začala řetězit, až jsem se díky onomu dostal až k Heideggerovu Bytí a čas, dnes, zdá se, opět osudové knize. Ta, pro změnu, stála na konci řady třinácti teoretických, a veskrze vědeckých knih, které jsem v posledních měsících minulého roku hltal.
Po takové kládě jsem se musel vrátit na samý začátek a opětovně si přečíst příběh mladého Roberta Mohwinkela.
Opakované čtení odhaluje různá zákoutí vlastní duše i samotného díla - tentokrát mne zcela nadchla střední část , období, kdy se Robert zotavuje v Brémách z hrůz války a sovětského zajetí, a pomalu se noří do balastu vlastních pošetilých představ, ústících k jeho zasnoubení a následným nečekaným "vyhoštěním" do Francie.
Opět jsem v sobě objevil mnohé z "mladého pana Mohwinkela", opět, s neutuchající radostí, četl každou další kapitolu. V příběhu není žádné hluché ani slepé místo!
Osudovou se však kniha nestane jen tak, ze své podstaty, ale z kategorií, které z osudovosti vyplývají. Překladatelem knihy z němčiny je Tomáš Dimter, muž, který mne uvedl do tajů filosofie, byl prvním, kdo mi vyprávěl o Platónových dialozích, on zasel povědomí o nedosažitelnosti moderní filosofie; což, jak se s odstupem let ukázalo, byla pouze líná myšlenka pubertálního rozumu.
Děsivé je, že tato zvrácená představa, a je to i jedno z témat velebené knihy, u mne přetrvala takřka celá desetiletí!
Naštěstí existuje v životě Institut nápravy zakořeněných hloupostí, takže pokud člověk neustrne ve své pošetilosti, nezahořkne, může si s radostí poklepat na čelo a sám sobě se s plna hrdla vysmát. Je to nejen velmi ozdravné, ale i velmi poučné.
Dny prozářené sluncem četby této knihy opět skončili, pohladil jsem ji po hřbetě a zasunul do knihovny, hned vedle prvního svazku Hesseho Souborného díla, jenž, shodou okolností, obsahuje Hermannův první a průlomový román, mého milovaného Petra Camenzinda....


roman9739
19.01.2018 5 z 5

Knihu jsem si koupil v roce 2006. Od té doby jsem ji přečetl třikrát. Poslední čtení jsem dokončil dnes a protože jsem při předchozích čteních nepsal žádné komentáře, zapěji ódu dnes.
Pro mě je to nejlepší kniha, kterou jsem kdy četl a poslední čtení mě v tom utvrdilo. Fantastický jazyk vyprávění, strhující popisy vztahů mezi lidmi a nepřetržité tempo nedovolí knihu odložit.
Robert Mohwinkel je hrdinou, kterým není, se kterým se dokážu ztotožnit. Ačkoliv nejsem stejná povaha jako on, jeho úděl a většina jeho úvah rezonuje v mém srdci.
V polovině knihy jsem pocítil smutek, že za chvíli skončí.

mgeisselreiter
21.07.2015 4 z 5

Perfektní studie Německa let 1930-1959 je tak přesvědčivě napsaná, že působí jako skutečný autobiografický příběh (což asi i z velké části skutečně bude). Autor píše jakýmsi jednoduchým, prostým slohem, což trefně koresponduje s povahou a vzděláním hlavního hrdiny, který je spíš prostší povahy. Nejedná se ale jen o dějiny Německa, dobře je popsána i špatná situace v Sovětském Rusku a poměry v zajateckých táborech. Mimo to jsou velmi dobře popsány vztahy různých společenských vrstev, poměry v úřednických profesích kolem lodního makléřství a mnohé další. V neposlední řadě autor perfektně vykresluje hlavního hrdiny s jeho povahovými vlastnostmi.
Jedná se o výjimečné dílo, které přibližuje čtenáři Německo a její obyvatele, je čtivé a velmi zajímavé. 85%, 19.7.2015.

valentýna
17.09.2013

Výborně napsaný román, který vystihuje atmosféru tehdejší doby a lidské povahy.

kusma
08.12.2011 3 z 5

Kniha je to čtivá, hrdina knihy je normální člověk, který miluje, pohrdá, váží si, lituje, nenávidí. Není nadšen Hitlerem, nemá tendenci se kamarádit, chce přežít, chce vydělávat, chce se mít dobře, chce být vážený. Nic ale není lehké a dlouho mu trvá, než se se svým osudem popere.

Štítky knihy

německá literatura Německo

Autorovy knížky

Rudolf Lorenzen
německá, 1922 - 2013
2006  77%Všechno, jen ne hrdina

Kniha Všechno, jen ne hrdina je v

Přečtených18x
Doporučených2x
Knihotéce14x
Chystám se číst11x
Chci si koupit3x