kristeen kristeen komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Zvolené téma patří v naší literatuře mezi jedno z nejsilnějších. Proto i příběhy lidí, zasazené do období druhé světové války, bývají svým smutným způsobem pro mnohé z nás přitažlivé. Jako bychom se stále potřebovali přesvědčovat, že se tohle opravdu dělo, a že to nezůstane zapomenuto. Když k tomu přidáte autorčin cit pro jazyk a stupňování napětí (jakkoliv víte od začátku, jak to všechno skončí)...pak je to knížka, která Vás zkrátka pohltí.

13.01.2019 4 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

I já jsem očekávala mnohem víc. Buď celkový vkus čtenářů obecně poklesl, nebo jsem mimo současné trendy, ale dočíst tuhle knížku mě ani zvědavost na dílo aktuálně populárního českého autora nedokázala přimět. Nenadchla mě ani dějová linie, ani zjednodušené charaktery postav a už vůbec ne úroveň jazyka, kterým je knížka napsána. Celkově to působí jako vystřižené z nějakého českého seriálu o mnoha dílech a zápletkách...a obavám se, že i v tomto případě je to ztráta času.

12.01.2019 2 z 5

Sobí hora Sobí hora Karin Tidbeck

Knížka v lecčems příjemně poetická a zachovávající pravidla nedovyřčeného, které Vás nutí dál přemýšlet. Na druhou stranu závěrečné povídky mi přišly už trochu z jiného světa (ony tedy jsou) a moc jsem jim na chuť nepřišla. Je příjemné vnímat švédskou literaturu zase trochu jinak než pohledem dětí z Bullerbynu. I když - nevím proč - jsem si právě na tuhle klasiku při čtení často vzpomněla. Možná z toho vyznívá, že poetické dětství ve Švédsku může nastartovat i poněkud podivný životní styl. Ale ta poetika nemizí:)

25.09.2018 3 z 5

Vražda v Národním. Záhada ztraceného Maura Vražda v Národním. Záhada ztraceného Maura Eva Štolbová

Knížka, která v sobě nese atmosféru doby, touhu po vyřešení dávných záhad a vlastně i uspokojivý příběh.

28.08.2018 4 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Přiznám se, nebyla jsem schopná to dočíst. Zápletka mě zaujala, ale zklamal mě naprosto plytký jazyk a přihlouplé popisy (luxusních šatů, večeří atp., které působí hlavně směšně). Připomnělo mi to časopisová vydání laciných hororů...to bylo napsané velice podobně. Nevím, nakolik to může být překladem, to nemohu posoudit, ale výsledná kniha ve mně nevzbudila při čtení žádnou radost.

22.08.2018 1 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Tahle kniha byla po získaném ocenění tak opěvovaná, že jsem se rozhodla si ji koupit, anižbych si přesně přečetla, o čem je. Takže na začátek poměrně velké překvapení, když jsem si pod názvem představila nějaký poetický příběh s jezerem na pozadí, a chtěla si v její společnosti zpříjemnit letní čas. Ani tak ale nelze říct, že bych byla zklamaná, i když syrovost a surovost občas značně předčila mé (zcela mylné) očekávání. A k tomu už jen asi jediné - je to žíznivá kniha. Díky vodě v jezeře, které pořád ubývá, díky očekávání, které se nikdy nenaplní a nakonec i díky slzám, kterým se člověk neubrání v momentě, kdy je po jejím přečtení donucen si uvědomit, že podobný příběh se někde někomu děje zase a znovu -

05.08.2018 5 z 5

Krkavčí matka? Krkavčí matka? Veronika Hájek Hurdová

Přistupovala jsem ke knížce s tím, že nemusím se vším souhlasit, ale můžu si to přečíst. A asi i v tom smyslu to pro mě celé vyznělo. Je spousta rad, kterými se můžete nechat inspirovat...a se spoustou z nich by se dalo polemizovat. A tak to má být. Výchova dětí nikdy nemůže být jen černobílá - správná, anebo špatná. A skrze ni se dozvídáme nejvíc hlavně sami o sobě.

08.02.2018 3 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Během knížky mě pořád napadalo jedno slovo - upřímnost. Usnadnili bychom si život, kdybychom byli k lidem okolo sebe i sami k sobě skutečně upřímní? Nevím, ale mám chuť to zkusit:) Každopádně, skvěle vystižené ženské uvažování, trochu jsem se (bohužel) našla skoro ve všech ženských hrdinkách. A asi je to tak správně. Teď jen to nějak vybalancovat:) Skvělá a přesná kniha, jen mě trochu mrzelo, že čím víc jsem se blížila ke konci, tím víc mi bylo jasné, jak to celé skončí.

02.01.2018 5 z 5

Povídky jazzového věku Povídky jazzového věku Francis Scott Fitzgerald

Název ve mně vzbuzoval optimistické představy, které se v prvních povídkách potvrdily. Velbloudí zadek byl jednou z nejvtipnějších povídek, které jsem četla a tak jsem byla nakonec trochu zaskočená tím, že jazzový věk sebou nenese jen vtip a šprým, ale i témata vážná, ba smutná. I tak ale brilantně zpracovaná.

12.01.2017 4 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Vzhledem k tomu, že je to už několikátá Hájíčkova kniha, kterou jsem měla možnost číst, prostředí, které představuje a vytváří, mi už bylo tak nějak důvěrně známé. Cítila jsem se v něm příjemně a bezpečně, a to navzdory tomu, že se hlavní hrdina stále nebezpečněji ubíral ze svého zavedeného života zcela na opačnou stranu. Příběh reflektuje témata, která jsou v současnosti aktuální a diskutovaná, čímž je čtenáři ještě bližší. Dešťová hůl drží standart knih předchozích (možná mi přijde vyzrálejší a méně průhledná než Rybí krev), napětí je vystupňované pozvolna, ale promyšleně, a po pár stránkách se už dá těžko odložit...

08.11.2016 5 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Skvělé...jako vždycky:)

05.11.2016 4 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Překvapivě dobré, překvapivě vtipné, překvapivě trefné. Nic z toho jsem od téhle knížky zpočátku nečekala, takže jsem byla opravdu příjemně...překvapená:)

21.03.2016 4 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Výborně popsané pražské "reálie" spolu s někdy až expresivními popisy jídel a sexuálních styků umocňují u této knížky (ve srovnání např. s historickými romány) dojem výjimečného zážitku. Škoda jen toho konce, který mi přišel trochu moc splácaný až přeplácaný (asi jako žaludek komisaře Durmana) a narušil trochu celkový soulad.

21.03.2016 4 z 5

Pálenka: Prózy z Banátu Pálenka: Prózy z Banátu Matěj Hořava (p)

Trochu mi přišlo, že autor pocit vlastní předurčenosti k určitému životnímu nezdaru ilustruje životem lidí v banátu, jejichž možnost vykročit z prostředí prodchnutého vůní pálenky je, zdá se, mizivá. Na rozdíl od autora se ale zdá, že jsou s tímto osudem smířeni...Každopádně vykreslení tamější krajiny a celkové atmosféry je, troufám si říct, zcela přesné, a tyhle popisy plné barev a vůní vyvažují jinak dost depresivní vyznění celé knížky.

04.03.2016 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Knížka by mohla nést podtitul Večírek superhrdinů. Hlavní hrdinku patrně málokdo v něčem překoná, vedle mentálních schopností vládne téměř nadpřirozenými schopnostmi fyzickými (a to navzdory stále proklamované malé výšce a vyzáblosti). Vedle ní ovšem nezaostávají ani ostatní hrdinové - ne nepodobní těm komiksovým, kteří některým z nich propůjčili krycí jména. Rychlost úsudku novináře Blomkvista či schopnost nonverbální komunikace tajemné Kamily, to vše ve výsledku přispívá k tomu, že celý příběh působí značně nerealisticky. Všichni zúčastnění jsou doslova machři ve svém oboru, a s takovými knížka snadno přichází o veškeré napětí, protože předem stejně víte, jak to dopadne...

26.01.2016 2 z 5

Praha v srdci Praha v srdci Renáta Fučíková

Tahle knížka pro mě byla naprostým zklamáním. Pod výtvarně lákavou slupkou se nachází plod zcela bez chuti a zápachu. Nedozvíte se v podstatě nic nového a nádavkem ještě získáte změť informací, které připomínají všechny ty publikace zahrávající si s tajemnem. Navíc některé z nich jsou zcela zavádějící. Příklad za všechny - Jan Žižka je tu (snad s nadsázkou?) označen bodyguardem Václava IV. S ohledem na to není tato knížka vhodná ani pro dětské čtenáře.

09.01.2016 1 z 5

Fotbalové deníky Fotbalové deníky Jiří Hájíček

Krátká sonda do života současného čtyřicátníka, která je sice v něčem nepravděpodobná, většinou ale dost přesná. Nejlépe vyznívá popis atmosféry levných hotelů a ubytoven, stejně jako podivné osudy lidí žijících na vesnici nebo v menších městech. Vzhledem k tomu, že autor všechny peripetie svých hrdinů popisuje s určitou laskavostí, nabude čtenář dojmu, že to přece jen všechno dobře dopadne. Ve výsledku tak v něm zůstane určitá hořká pachuť nelibosti, podobně, jako když zjistíte, že v hotelu, kde jste ubytovaní, jsou záchody a sprchy společné pro celé patro -

06.01.2016 4 z 5

Pošetilá družička Pošetilá družička Ida Simons

Opravdu milá kniha, u které se často zasmějete. I když prostředí i postavy už jsou dávno zasuté pod vrstvou prachu, v mnohém zůstává aktuální - ať už jsou to neutěšené rodinné vztahy nebo určitá naivita dětského věku. Trochu nečekané pro mě proto po tom všem bylo její poněkud hořké vyústění, které mě utvrdilo v tom, že i já sama jsem asi taky trochu pošetilá družička -

04.01.2016 4 z 5

Medojedky Medojedky Robert Ruark

Navzdory tomu, že jednání hlavních protagonistů se zdá někdy pošetilé, a už předem (s přibývajícími stránkami pak už s jistotou) víte, jaké bude mít následky, jedná se o skvěle napsanou knihu. Má výbornou atmosféru; příběh, který líčí, se sice ve víru všech událostí může zdát poněkud smutný, ale vlastně popisuje šťastný osud úspěšného muže - Proto i konec působí po všech přestálých "útrapách" nakonec konejšivě a po dalších stránkách této knihy se člověku začne rychle stýskat...

04.01.2016 5 z 5

O rodičích a dětech O rodičích a dětech Emil Hakl (p)

Knížka o tom, jak je pro dospělé děti obtížné komunikovat se svými rodiči, snažit se nacházet témata k diskuzi a přitom přitom mezi zuby drtit všechna obvinění, která se za život nashromáždila. O zoufalé a marné snaze nebýt pro své rodiče stále dítětem. Prostě uklidňující knížka pro všechny, co řeší (a budou řešit) podobné problémy.

06.06.2015 5 z 5