kris.docekalova kris.docekalova komentáře u knih

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Knihu jsem četla kvůli povinné četbě, ale velmi mile mě překvapila. Právě protože povinná četba mě moc nebaví, řekla bych, že tohle je v ní takový schovaný poklad. Milostný vztah není růžově vykreslený, ukazuje reálné problémy, které se ve vztazích objevují. Také se zabývá i přátelskými vztahy, které se v literatuře pro dospělé úplně běžně nevyskytují. Kniha byla velmi poutavá a četla se velmi snadno.

Prokurátor Prokurátor Paulina Świst

Kniha neskutečně napínavá a vcelku nepředvídatelná. O sexu to až tak nebylo, ale postavy byly výborně popsané a kniha celkově zajímavá a hodně čtivá. Knížku jsem přečetla asi za 2 dny a moc se mi líbila. Zápletka byla dobře promyšlená a docela netypická. Mix romantiky, detektivky, chvílemi i thrilleru (opravdu jemně).
Knížku jsem četla já (19) i mamka (45) a oběma se nám hodně líbila.

21.03.2021 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Tahle knížka se mi upřímně hodně líbila. Četla jsem ji ve chvíli, kdy jsem docela potřebovala nový pohled na věc / život, a to mi tahle knížka rozhodně dala. Byla strašně čtivá a poutavá, četla jsem ji teda v angličtině v originále. Je to (minimálně ze začátku) trochu depresivní a chvílema takový smutný a člověk se težko pouštěl určitých pasáží. Ale rozhodně bych ji doporučila, člověk se pak zamyslí nad věcma, nad kterýma třeba nepřemýšlel, nebo mu to připomene, že život je cenný a máme se snažit si ho užívat.

04.01.2022 5 z 5

S láskou tě nenávidím S láskou tě nenávidím Jo Watson

Zaujal mě obal a popis na zadní stránce, tak jsem si knihu koupila. Nejdřív jsem se k ní nemohla dokopat, protože jsem byla v období čtení deep romantiky:D, ale nakonec jsem se do ní pustila. Objevuje se v ní rozhodně hodně klišé a předvídatelných situací, ale na druhou stranu příběh pobaví. Po dlouhé době jsem zase zažila pocit, "že to musím co nejdřív dočíst", díky téhle knize. Byla překvapivě poutavá a přečetla jsem ji za 3 večery. Je to lehčí čtení a na oddechovku rozhodně doporučuju.

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Tahle kniha je naprosto úžasná. To, jakym způsobem je napsaná je extrémně originální, ještě jsem se s tím nesetkala. Příběh je výjimečný ani ne až tak zápletkou, protože tu jako takovou úplně nemá, spíš to vypráví životní (nebo část života) příběh kapely a jejich členů právě skrz formu rozhovorů. Linie příběhu je v podstatě celou dobu konstantní, což je docela příjemná změna. Člověk se nemusí bát, že to bude jak na horský dráze. I když na konci přijde celkem překvapivý moment, který je jako třešnička na dortu a celý to hezky zakončí.
Když knihu čtete, během dne si na to vzpomenete a přijde vám to jako nějaká vzpomínka a až po chvilce si uvědomíte, že je to jenom kniha, že to není skutečný. To vyžaduje neuvěřitelnej talet ze strany autorky.
Doporučuju všema deseti! A určitě si přečtu další autorčina díla.

13.02.2023 5 z 5

Ztroskotání Ztroskotání Emily Bleeker

Toto je skvěle napínavá kniha. Líbilo se mi, že skrz celou knihu autorka narážela na postavu, která byla odhalena téměř až ke konci. Děj celou dobu nutil čtenáře přemýšlet a chtít víc. Popisuje jakousi realitu, která není běžná, ale může se v životě občas objevit a není vůbec lehké se k ní postavit. Příběh byl strašně zajímavý a netypický.

12.08.2021 5 z 5

Vlak v 6:41 Vlak v 6:41 Jean-Philippe Blondel

Poměrně krátká kniha psaná z pohledu dvou lidí. Dva cestující, v minulosti 4 měsíce milenci, nastoupí do stejného vlaku. Neviděli se 27 let.
V příběhu není klasická zápletka, ale vyprávění se střídá mezi ženou a mužem, kteří se vrací vnitřními monology do minulosti.
Musím říct, že takovýhle typ knížek úplně běžně nečtu, ale překvapivě mě to moc bavilo. Přestože příběh vlastně nemá tu zápletku, tak autor napíná čtenáře tím, jestli na sebe cestující nakonec promluví nebo ne. Čekala jsem několik různých scénářů konce, ale i přesto mě autorův překvapil.
Knížka se dá přečíst za 2-3 dny, takže jako taková oddechovka super.

21.02.2021 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Naprosto skvělá knížka. Četla jsem ji poprvé na gymplu a líbila se mi. Teď jsem ji četla znovu a v originále a nezklamala. Jazyk, který autor používá je vtipný a trefný. Příběh má hloubku a dá se s ním ztotožnit.

17.05.2023 5 z 5

Mít pro co žít Mít pro co žít Richard Roper

Takhle knížka se mi hodně líbila. Moc se nesetkávám s literaturou zaměřenou na mužskou hlavní postavu, ještě psanou mužem-autorem. Pro mě (jakožto 20 letou holku) to byl vhled do mysli a života úplně jinak smýšlejícího člověka. Ukazuje to hodně reálný příběh a život člověka, který vede svůj život "jen tak aby se neřeklo", nemá nijak extra velké očekávání, cíle, ale přesto o věcech sní a rád by je zažil. Je to poměrně napínavý, ale v trochu jiným smyslu než u jiných knížek. Zajímá vás co se vůbec může stát / dít, ne jenom jak to celé dopadne. Příběh je hluboký a není až tak předvídatelný, což je vždycky super. Určitě doporučuju a myslím si, že je kniha vhodná pro jak různá pohlaví, tak různé věkové kategorie.

04.08.2022 5 z 5

Jak se spřátelit s temnotou Jak se spřátelit s temnotou Kathleen Glasgow

Tahle knížka byla tématický docela náročná. Jde o mladou holčinu, který z ničeho nic umře mamka a ona nemá téměř žádnou rodinu. Potýká se s problematikou pěstounství, truchlením, zároveň je v pubertě, kdy se snaží najít sama sebe, a proto se dostane i do problémů.
Příběh mi připomínal, jak vděčná jsem já za svoji rodinu a že bychom si jé měli vážit, protože ne každý jí má a může to být na světě ještě o hodně náročnější a nefér.

Knížku 100% doporučuju. Nakousává i téma přátelství a překážek, které v něm někdy můžou nastat, single rodičovství, nesnáze s pěnezma a spoustu dalšího.

04.01.2022 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Knížka mě úplně nebavila. Přijde mi spíš opravdu pro malé děti - četla jsem ji kvůli povinné četbě na střední škole. Jako pozitivum beru znovu uvědomění, jak vidí svět děti. Je to roztomilé, ale spíš nezábavné čtení.

21.03.2021 1 z 5

Devatenáct dopisů Devatenáct dopisů Jodi Perry

Krásný romantický příběh, který byl moc hezky promyšlený. Bylo to zase trochu něco jiného než běžná romantika a ač byly některé pasáže trošku nereálné nebo snílkovské, hezky se to četlo. Určitě doporučuji.

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

Naprosto skvělá knížka. Přečetla jsem si rychle a jednoduše. Má to nádech Daisy Jones & The Six, což je velký plus, protože to se mi taky líbilo. Příběh má hloubku. Struktura je neobvyklá a dává knížce ještě větší hodnotu. Stopro doporučuju!

29.09.2023 5 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Takhle kniha mi naprosto otevřela oči k něčemu, o čem jsem moc nepřemýšlela. To, jak dneska funguje zdravotnictví a léčení a tváří se být nejmodernější a nejrozvinutější vlastně úplně zastiňuje to, že by se lékaři měli soustředit i na psychiku člověka celé jeho životní pozadí.
Já (přestože je mi "teprve" 19) většinu věcí už praktikuju a snažím se dodržovat - nebo spíš nastavit jako normál pro svoje tělo a svojí duši. Pan Vojáček mě utvrdil v tom, že jak přemýšlím není nenormální, naopak by se opět normálem stát mělo a dodal mi motivaci brát život na jednu stranu s lehkostí, ale na druhou stranu snažit se žít co nejzdravěji a nejspokojeněji.
Knihu by si měl přečíst úplně každý, nehledě na to, jestli s názory a postoji souhlasí nebo ne. V dnešní době jsou témata probíraná v knize hodně důležitá a přehlížená.

25.02.2022 5 z 5

Život s panikou Život s panikou Alžběta Bublanová

S panikou se potýkám docela čerstvě (měla jsem je i dřív, ale nevěděla jsem o tom) a tahle kniha mi strašně pomohla. Ukázala mi, že v tom nejsem sama a že opravdu ty situace, ve kterých paniky mám, jsou paniky. Necítím už se tak "hloupě", protože čím častěji se mi to stává, tím si řikám, že přehánim, nebo že si ostatní budou myslet, že jsem hypochondr nebo něco. Paniky má víc lidí, než si myslíme a je škoda, že se o tom moc nemluví.

13.02.2022 5 z 5

Rudá galerie Rudá galerie Tiffany Reisz

Musím říct, že tohle jsem opravdu nečekala. Tuhle knížku už teda opravdu znova číst nepotřebuju. Nalákal mě přebal, kde se psalo "nadmíru čtivý román s fascinující a chytře vymyšlenou zápletkou". To musím tedy všemi směry popřít. Románem bych to teda úplně nenazvala, šlo tam pouze a jenom o sex - porno, jak to někteří v komentářích nazývají. Zápletka byla velmi netypická, ale zas tak neuvěřitelně fascinující podle mého názoru nebyla.

21.03.2021 2 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Knihu jsem četla na gymplu a pamatuju si, že se mi líbila, jakožto jedna z mála z kánonu. Teď jsem po pár letech knihu četla znovu a v originále a teda musela jsem se nutit jí přelouskat. S angličtinou nemám vůbec problém, ale tohle bylo teda náročný. Autorka, vzhledem k tomu v jakým roce to bylo napsané, používala starý jazyk, na který nejsem zvyklá. Bylo těžký pro mě se tím pádem orientovat v příběhu, postavách, atd. Dokonce jsem si musela na youtube najít shrnutí, jinak bych skoro vůbec nevěděla o co jde, protože jsem si to nepamatovala od minula.

17.05.2023

Co padá z nebe Co padá z nebe Selja Ahava

Tak tahle knížka ve mně zanechala asi nejzmatenější pocity, který jsem kdy po přečtení knížky měla. Ani jsem se nemohla rozhodnout jak ji ohodnotit. Předem jsem vůbec nevěděla do čeho jdu a po prvních pár stránkách jsem si myslela, že je to možná knížka pro děti. Po chvíli jsem ale zjistila, že to tak není.
Kniha se skládá z několika částí a příběhů, které jsou různě propletené. Většinu příběhu vypráví malá Saara, která se vypořádává se smrtí maminky a událostmi, které tomu následují.
Bylo zajímavé vidět svět zase očima dítěte, jak přemýšlí, jak se cítí, proč se chová, tak jak se chová. Co je pro mě ještě záhadou je co vlastně byla konkrétní pointa knihy. Přečetla jsem ji hodně rychle, je čtivá a umí hezky vtáhnout čtenáře do děje. Myslím si, že o ni ještě pár dnů budu přemýšlet a zjišťovat, co ve mně zanechala.

17.09.2022 4 z 5

Toto všechno ti dám Toto všechno ti dám Dolores Redondo

Příběh byl hodně zajímavý, napínavý až trochu detektivní. Měl hluboký smysl a hodně se mi líbilo, že do něj byly zahrnuty jakýsi tabu témata 21. století. Například hlavní pár byli dva gayové a homosexualita se tam promítala obecně víc. Jediný, co bylo na můj vkus trochu nudný, byli občasný scény / situace, které mi přišli trochu zbytečné. Román měl 550 stran právě díky těmto vcelku nevýznamným částem. Je to asi ale zaprvé subjektivní vnímání, někdo to má třeba rád a zadruhé možná i specifický styl autorky. Ale jinak knížku určitě doporučuju, přečetla jsem ji i tak docela rychle.

11.09.2022 4 z 5

Já a holka odvedle Já a holka odvedle Jared Reck

Knížka se ze začátku zdála být takovou klasickou romanťárnou pro young adult publikum, ale v průběhu mě hodně překvapila. Pojímá hezkým způsobem přátelství mezi holkou a klukem, zároveň prožívání pocitů zamilovanosti a taky vyrovnávání se se smrtí. Řekla bych, že kniha je spíš pro mladší publikum, ale rozhodně neurazí, není to ta typicky cheezy love story, u které se dá jednoduše předpovědět vývoj a konec příběhu.
Taky se mi líbil vhled do rodinnýho fungování, vztahů a vyrovnávání se s různými situacemi.
Knížka se četla hodně snadno a rychle.

25.06.2022 4 z 5