Kris@ Kris@ komentáře u knih

Jsem zlomená Jsem zlomená Tahereh Mafi

Pokud bych měla počítat pouze dialogy a hlavní dějové linie, tak by bylo hodnocení vyšší. Ale půl knihy tvoří rozplývání nad krásou Adama a Wernera + její trapné pokusy o hluboké filozofování, které se do takové knihy opravdu nehodí. Odstavce kdy se začala zabývat svými myšlenkami jsem měla chuť přeskočit, únavné a zdlouhavé.

01.08.2014 2 z 5

Skrytá Skrytá Marianne Curley

Kniha je klasická fantasy romanťárna se spoustou klišé a typických postav. Hlavní hrdinka má charakter, který najdete ve všech podobných knihách. Všichni jsou do ní na první pohled zamilovaní a hrají si na obrovské rivaly. Jordan je ubožák, co uzavře dohodu s kýmkoli a kdykoli. Nejhorší na knize je nelogičnost chování postav. Ebony rostou ze zad hrboly s peřím, ale co to asi tam může být? Jordan hledá dívku se zvláštníma očima a silou, na Ebony narazí hned ze začátku, ale trvá mu věčnost, než mu dojde, že se jedná o ni. A podobných situací je tam spousta. Rozhovory jsou strojené a nepůsobí realisticky. K dočtení jsem se nutila, nikdy víc.

22.02.2014 1 z 5

Krásná katastrofa Krásná katastrofa Jamie McGuire

Nejdřív jsem narazila na nějaký špatný překlad (asi) - a podle komentářů nejsem jediná. Říkala jsem si, jak mohla někomu projít taková ohavnost? V tištěné verzi už to vypadá o dost lépe. Znovu jsem tomu dala šanci a začetla se. Ale je mi líto, tohle nedám. Kniha povýšila pouze na odpad. Nedokázala jsem ji dočíst. Odporné slovní obraty, stupidní děj i postavy zcela odporující realitě. Bylo to pouze utrpení - už nikdy víc. Absolutně nechápu tak vysoké hodnocení.

14.02.2018 odpad!

Neobyčejné materiály Neobyčejné materiály Mark Miodownik

Skvělá kniha, autor umí moc hezky vysvětlovat a i když nejsem úplný laik, bavilo mě číst dál a dál. Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí a možná se k ní někdy znovu vrátím. Doufám, že pan Miodownik bude pokračovat v psaní podobných knih, rozhodně si je všechny přečtu.

06.10.2017 5 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Skvělý ilustrátor a úžasný spisovatel, jak jinak to mohlo dopadnout?

30.06.2017 5 z 5

Viditelná temnota: Memoáry šílenství Viditelná temnota: Memoáry šílenství William Styron

Takové knihy jsou potřeba. Je sice pravda, že ani tato nedokáže zdravému člověku přiblížit hrůzy deprese, ale aspoň lidem nastíní její pravou povahu. Navíc se mi líbí, že Styron nic zbytečně nenatahuje. Takové téma se musí dávkovat po částech.

Ještě dodám, že naprosto zbytečný mi přišel doslov. Moc nechápu proč byl vůbec do knihy zařazen. Vyřadila bych ho, vadil mi.

27.02.2017

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Druhý díl je opět naprosto úžasný, leč pro mě o fous slabší než první díl. To velké spiknutí už na mě bylo moc velké. Nicméně i tento díl je dokonalý a jako jednu z mála knih si ho jistě přečtu znovu. Autorovi se klaním až k zemi, je to jediný člověk na zemi, kterému bych uvěřila, že upíři skutečně existují. Kéž by Kulhánek nechal udělat dotisk :-(

20.11.2016 5 z 5

Jméno větru I. Jméno větru I. Patrick Rothfuss

Po dlouhé době jsem zjistila, že jsem nenapsala hodnocení k této knize. Bohužel už je to nějakou dobu, takže už na ni nejsem tolik naladěná, abych tu psala ódy, které si Jméno větru skutečně zaslouží. Nicméně, je to možná nejlepší fantasy série, která se mi zatím dostala do ruky (Pána prstenů nepočítám, to je prostě nezdolný cíl). Kvoteho prostě musíte milovat, autor je vtipný (+rozhodně umí psát) a celou knihu provází geniální atmosféra. Patří mezi mé nejoblíbenější knihy vůbec. Přečtěte si to, je to výborné dílo!

08.04.2016 5 z 5

Na půl cesty do hrobu Na půl cesty do hrobu Jeaniene Frost

Vždy jsem velmi na pochybách, když se chystám dát vysoké hodnocení knize tohoto žánru. Takže rovnou musím říct, že těchto pět hvězd nemá s pěti hvězdami u knih jako Pán Prstenů, A hory odpověděly, Pýcha a předsudek, apod. nic společného. Rozhodně to není tak, že by se v mých očích takovým skvostům mohla braková literatura vyrovnat. Nicméně v daném žánru je tato konkrétní kniha jedna z těch kvalitnějších a proto ji uděluji tak vysoké hodnocení (kéž by existovaly dva druhy hvězdiček!!).
A teď už k věci. Děj byl svižný, čtivý a napínavý (nejsilnější stránka knihy). Cat jsem si oblíbila a Bonese taky - celkově všechny postavy byly povedené. Čas od času jsem nad nějakou frází protočila oči (podle mne asi největší mínus knihy) a chování postav bylo místy nelogické a působilo na mě nuceně. Naštěstí se autorka nepustila do žádného filozofování a nehrabala se moc v myšlenkách a citech hlavní hrdinky (což je bohužel v žánru výjimečné). Kniha sama jako by si nehrála na nic, čím není - "Jsem brak, ale budu sakra dobrý brak!" - a to mi opravdu sedlo. Podtrženo a sečteno, je to jedna z nejlepších knih z fantasy-romanťáren, ale žádný světový zázrak to není. Rozhodně ji doporučuji - dámy se jistě pobaví a čtení si užijí. Určitě si přečtu i další díl.

Ps.: Autora obálky bych prohodila oknem. Nebýt dobrého hodnocení knihy, najít ji v obchodě, ani prstem bych se jí nedotkla. Zvlášť ten nápis je ohavnost.

23.02.2016 5 z 5

Pohřbeni v oblacích Pohřbeni v oblacích Amanda Padoan

Tohle je první horolezecká kniha, kterou jsem kdy četla a už předem odvážně říkám, že lepší knihu se stejnou tématikou už nenajdu. Bylo v ní vše, co jsem v ní chtěla mít i spousta dalšího navíc. Moc se mi líbilo, že téma vzali autoři hodně zeširoka, nesoustředili se pouze na danou výpravu. Trochu jsem si pletla postavy, ale to je moje chyba, že si nepamatuji jména. Bylo to dech-beroucí a rozhodně tuto knihu doporučuji všem, bez ohledu na to, zda je horolezectví zajímá či ne. Kéž by takových knih (klidně i o něčem jiném) bylo víc.

30.11.2015 5 z 5

Nabíječ Nabíječ Alice Clayton

Než začnu s názorem na obsah knihy, ráda bych pochválila lidi, co měli na starost obálku a celkově design knihy. Bohužel odvedli lepší práci než autorka. Jako jediné plus bych uvedla humor (i když při lechtivých scénách dost zabíjel atmosféru). Jinak děj byl předvídatelný, zdlouhavý a často i nudný. Pro ty, co nečetli - "kuchyňské řádění" slibované na obálce bylo doslova jen vaření po většinu knihy. Hlavní postava (a vlastně i všechny ostatní) byla přímo otravná a tak zvláštně sešroubovaná, aby se autorce hodila do karet. Kocour alá Deus Ex Machina a přezdívka Óčko (kterou jestli ještě někdy uslyším, budu vraždit) a spousta zbytečných myšlenek Caroline - toť celá kniha.

01.06.2015 2 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Skvělé! Taky jsem z těch, kterým se do toho moc nechtělo, ale moc jsem si to užila. Doporučuji všem. Je to hbité, vtipné a trefné.

25.01.2015 4 z 5

Jsem roztříštěná Jsem roztříštěná Tahereh Mafi

Kniha se čte rychle, námět je rozhodně zajímavý. Jen opět poměrně nešťastně zpracované. Je to škoda.
- chyby v textu
- představa hlavní hrdinky, která je zavřená od 14 let a po třech letech bez kontaktu s okolím působí vzdělaně víc než mnozí její vrstevníci, na mě působila dost nepřesvědčivě.
- hlavní hrdinka je opět naivní nanynka kterou jediný pohled na svého prince na bílém koni "tříští na kusy"
- zhruba půl knihy tvoří zasněné ódy na Adama
- chování hlavní hrdinky je naprosto předvídatelné, ačkoli je zcela nelogické (přeci jen, podobných dívčích hrdinek už jsme viděly tolik!)
+ závěr se mi ale kupodivu docela líbil (Očekávala jsem, že autorka vsadí na styl "roztržení dvojice" která se v 2. knize bude snažit dostat přes mnoho překážek zpět k sobě.)

17.07.2014 2 z 5

Ledová krev Ledová krev Elly Blake

Průměrná kniha tohoto žánru. Nic převratného. Hrdinka se většinu knihy chovala jako malý fracek a její myšlenkové pochody byly nelogické. Hlavní scény působili odbytě. Nicméně na zabití nudy v letadle to stačilo. 2,5 hvězdy

10.04.2022 3 z 5

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Bohužel tentokrát od S.J. Bolton přišlo zklamání. Pokud jste již četli jiné její knihy, nebudete vůbec překvapeni. Vše je zcela předvídatelné, motivy se opakují. Velmi nepravděpodobný děj, nelogické chování i uvažování postav. Chuť pustit se do jiných knih od autorky značně poklesla.

12.10.2020 2 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Cizinka je příjemné čtení, které vás chytne a do poslední strany nepustí. Romantické knihy moc nemusím, ale tahle mi sedla (konečně další autorka, co umí psát! ). Trochu mi vadilo, že čím vším nechala autorka Jamieho projít, myslím, že mohla trochu ubrat. Postavy jsou propracované a sympatické, líbí se mi styl psaní i doba, ve které se kniha odehrává. Dost mi vadily chyby v textu, za což ale Diana G. nemůže.

Nebudu už psát nic víc, ostatní se tu rozepsali dostatečně. Těším se na další díl, dobrá práce, Diano!

14.06.2017 5 z 5

Temná Raven Temná Raven Sylvain Reynard

Tato kniha se mi těžko hodnotí. Rozpoznala jsem v ní totiž povědomý styl psaní, a to ten můj z doby, kdy mi bylo 14 let. Ze začátku se mi ten styl líbil, nicméně po pár kapitolách jsem si uvědomila, jak moc špatný a amatérský vlastně je. (Což mi okamžitě rozbilo iluzi o mém mladickém tvůrčím talentu - takhle psát knihu opravdu nejde). Čili toto hodnocení nepatří pouze k této knize, nicméně i k mé starší tvorbě... Stylu by se dalo vytknout mnoho, ale je mi poněkud trapné tu rozmazávat chyby, které jsem dělala taky. Nechám to na jiných.

A teď zpět ke knize. Velkým překvapením je, že tuhle zrůdnost napsal muž. Postavy se absolutně neřídily logikou, jejich chování bylo směšné, nemotivované a podivně sešroubované. Velmi mi vadily změny vzhledu hrdinky - nejdřív ji popisuje jako šeredu, potom je z ní top modelka a nakonec (kdy už má být zase v normálu) je z ní přeci jen sexy žena. Ačkoliv se autor snažil, rozhodně mi Raven nepřipadala chytrá. Její dobrosrdečnost byla zcela násilná a rozčilující.

Špatně provedené postavy, zbytečný děj, začátečnický styl psaní, chyby v textu (ačkoli tohle nepadá na hlavu autora). Nelogické, trapné, naivní. ---- Odpad.
Další knihy si už od Reynarda nepřečtu.

04.02.2017 odpad!

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Asi mám něco s mozkem, protože nechápu, proč jsou z této série všichni tak nadšení. Druhý díl je dějově slabší, ale oceňuji, že autorka přidala více násilí. Scarlet i Vlk jsou nelogicky konající postavy, které přepínají svoji osobnost podle situace. Opět se tu objevuje láska na téměř první pohled a několik dalších nešťastně použitých pohádkových prvků (v tomto ohledu na tom byla kniha Cinder lépe). Iko mě vytáčela ještě víc, než v prvním díle, ale aspoň si u mě polepšila Cinder s Kaiem. Kapitán/kadet je sice sympatický, ale jeho chování rozhodně nesedí k jeho mladému věku.
Děj byl neskutečně pomalý, předvídatelný a při zpětném ohlédnutí se tam v podstatě nic nestalo - schopnější autor by to poutavě napsal na 50 stran.
V textu se několikrát náhodně vyskytlo líčení - působilo to nuceně ...až pateticky. Jako by se snažila dokázat, že jakožto Paní Autorka umí napsat skvělé líčení. Napsat možná, použít rozhodně ne.

Když jsem si v hlavě dala dohromady všechny dojmy z knihy, zápory zcela převyšovaly nad klady. Rozhodla jsem se pro dvě hvězdy, ale opět dávám paní Meyerové šanci okouzlit mě dalším dílem.

22.11.2016 2 z 5

Jeden hrob za druhým Jeden hrob za druhým Jeaniene Frost

Se sérií Noční lovci to jde rapidně z kopce. Zatímco první tři díly jsem si velmi užila, tenhle už byl utrpením. Vtipné hlášky, dialogy i situace jsou zde bolestně nucené. Cat i Bones začínají spývat s nekonečným zástupem fantasy-románových hrdinů. To, co se mi na předchozích dílech líbilo úspěšně zmizelo a prázdné místo zaplnil odpad. Dala bych i nižší hodnocení, ale stále trochu doufám, že poslední díl sérii zachrání. Předem ale vím, že do dalšího dílu se mi chtít nebude.

21.08.2016 1 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Cinder je rozhodně velmi čtivá kniha. Oceňuji nápad autorky (ztracená noha v patřičnou chvíli? Super!) i spoustu vtipných dialogů. Ale přesto jsem už asi došla do fáze, kdy nelogické části příběhu někomu jen tak neodpustím. Navíc chování i uvažování Cinder je většinou příliš předvídatelné a tolik podobné všem ostatním brakovým hrdinkám. Od mechaničky (která mimochodem svými znalostmi nijak neoslnila) jsem čekala víc. Princ Kai se hodí spíše do pohádky pro malé děti a jediná zajímavá postava je ten doktor.
Mé hodnocení mě mrzí, protože vím, že jsem i horším knihám dala stejný počet hvězd, ale Cinder mě nepřesvědčila, že si další hvězdu zaslouží. Určitě si ale přečtu další díl, který doufám budu moci hodnotit už lépe.

21.08.2016 3 z 5