Kraken84 Kraken84 komentáře u knih

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Hlavní hrdina prožívá dobrodružství, která by popsala tisíce stran historických románu, nehne se však zpoza stěn věznice. Zajímavý nápad velice příjemně překvapil.

Tohle jednoduše psané zasněné filosofování odsouzence mi sedlo.

12.05.2015 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Depresivní počtení.

21.04.2015 3 z 5

Nebezpečná skratka Nebezpečná skratka Madeleine L'Engle

Moje první slovensky psaná kniha na kterou jsem si troufnul. Na jazyk jsem si zvykl celkem rychle, ale z podivného obsahu jsem na rozpacích. Nedokážu pochopit co chtěl autor vyjádřit podivným příběhem, který řeší (nic nového) odvaha a láska. Velkou roli tu hrají tři sudičky/andělé/hvězdy/ježibaby, poznáváme nové planety, přátelské mimozemšťany i holý, pulzující zlovolný mozek. Mám knihu za bizardní pohádku né nepodobnou čaroději ze země oz a Alence v říši divů= nepostrádá to ten " o kolečko míň" faktor.

17.04.2018 2 z 5

Zjevení Cthulhu Zjevení Cthulhu Howard Phillips Lovecraft

Málokrát dávám 2 hvězdy, začnu tedy pozitivy. Líbí se mi že autor vytvořil svůj svět (jako Pratchet) Město X, universita X vlastnící grimoár napsaný šíleným arabem XY obsahující zmínky o původcích zla v jednotlivých povídkách. Většina zápletek je promyšlených a ohromně zajímavých (pokud máte rádi Poea) a poslední povídka " Stín z hlubin času" je ta nejlepší ze sbírky a obsahuje minimum negativ viz. níže.

To, co se nedá přehlédnout, je jasný předěl v povídkách. První část je zápletka - hezky odvyprávěná, která se čte dobře. Následují popisy událostí ve kterých se potácí hlavní postava. Popisy jsou matoucí a každé další přídavné jméno je jen nahozeno na hromadu těch předchozích, popisované je spíše zamlženo, přídavná jména se až komicky opakují. Autor rád nazývá věci ohromné, ďábelské, ohavné, nevysvětlitelné, nepopsatelné a časem začnete nenávidět slovo kyklopské. Někteří autoři mají nadání pro tento popis (Dan Simmons např.) kdy je čtenář zaházen popisnými výrazy, ale Lovecraft se v nich ztrácí sám.

Povídka Stín z Hlubin má perfektní Poeovský nápad výměny vědomí do něhož promítne svůj svět Dávných legend. Hrdina stůně, sní/bdí, chvíli se chová jako Jackyl/Hyde a poslední část se chová jako smyslů zbavený podobně jako postavy Zwejgova Amoku.

Sice je poslední povídka tak dobrá - i tak se četla jako ostatní. Musel jsem se do čtení pomalu nutit a šlo to vždy po pár stranách. Prý Lovecrafta nenávidíte nebo milujete. My uprostřed trpíme.

02.03.2018 2 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Můj odhad je, že autor chtěl abychom zažili naprosté odcizení. Znecitlivění a odcizení od postav a jejich osudů a zabředly do pochodů mysli hlavní postavy, která zažila něco záhadného.

Odcizíme se postavám se kterými nemůžeme soucítit. V knize nesoucítíme s postavou označenou pohlavím a povoláním.

Ženy v expedici se oslovují specializací, už od začátku si nevěří a podezírají se. Pochmurné okolí podivně nestabilní skupinu rozkládá až zůstává naživu pouze vypravěčka , která se setkává s nepopsatelným. Nepopsatelné se autor pokouší popsat jako Dan Simmons Štíra a trnový strom v Kantosu Hyperionu, ale není podobně úspěšný.

Po přečtení jsem kouknul na 4 minutový trailer a je jasné, že film si jen vypůjčil nápad o tajemném lese. Odklon od knihy začíná počtem postav, jejich výzbrojí, důvodem pro vstup(zápletka) a pak začíná Jurský park, Alien...

Kniha není nějakým ohromným čtenářským zážitkem, ale vyloženě špatná není, dokonce mě zajímá jak vše dopadne, ale z recenzí vím, že lepší bude načnout třetí knihu Heechee série F. Pohla.

11.01.2018 3 z 5

Pronásledování bitevní lodi Bismarck Pronásledování bitevní lodi Bismarck Ludovic Kennedy

Drsně a dojemně psaný dokument honu na německý bitevní Titanik. Střídají se pohledy německé, spojenecké, vojínské a grandadmirálské, letecké s námořními. Mám dojem, že si přišli na svoje technici, romantici, bojovníci i pacifisté. Děj svojí ohromností llidskou bytost zastiňuje a podle mého vyznívá protiválečně.

19.11.2017 4 z 5

Poutavě psaný cestopis.

07.11.2017 4 z 5

Dobronínské morytáty Dobronínské morytáty Vlastimil Vondruška

Zrovna jsem dočetl Nesba a tak se neubráním srovnání, ale Nesbo nemá šanci. Tato kniha se také odehrává v zimě, ale když se přiblížíte ke krbu, je to cítit. Zahřeje i krásně využitá čeština a díky ní jsem miloval knihu už od prvních řádků. Zápletka je také zamotaná( jména 16 století také nepomáhají-Jiří Adam z Dobrodína apod.) a závěr naprosto nečekaný, ani krev, mučení a pár mordů by Nesbovcům nechyběla.

18.09.2017 4 z 5

Fatu-Hiva Fatu-Hiva Thor Heyerdahl

Autor krásně popisuje místa která s manželkou navštívili, dobrodružství, vznik a vývoj jeho názoru na původ Polynésanů. Jeho manželka - ekonomka musela být buď zamilovaná nebo unavená civilizací a také prahla po útěku k přírodě. Ideální pobyt to ale nebyl - proto je to tak hezká kniha. Kniha ke konci je esejí o pokroku s morálním ponaučením, které jsem četl se vzpomínkami na hezké pláže,rybaření, poipoi, momo a pomerančové pivo.

24.08.2017 3 z 5

Terezínský deník 1941–45 Terezínský deník 1941–45 Eva Roubíčková

Stručné deníkové zápisky dvacetileté dívky, které se vyhýbá veškeré nebezpečí Terezína ve smyslu, že sice zavřená, nemocná, zapsaná do transportu na východ, členka odboje a šlojzujíc - přežívá a setkává se snoubencem.

Obsah mi někdy přišel až marnivý. Baví se, flirtuje se třemi chlapci, učí se anglicky, chodí na představení, přednášky. V době kdy se lidé hádají o půl kila mouky neví (díky mnoha známých a očividně zakoukanému Karlovi) kam schovat velké množství jídla - kupuje si spoustu věcí, dokonce střevíce na doma.

Až dospělý doslov/po válce měl větší dopad.

11.06.2017 2 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Knížka byla taková jednohubka. Trochu jsem se styděl, že to ve svých 30 letech čtu, když vidím ty tlusté stránky, velký font písma, spoustu krásných ilustrací a text "pro čtenáře od 9 let" na zadní straně. Pohádky byly hezké a nejzajímavější byl pro fandu komentář Brumbála za každou z nich.
Koupí knihy taky podporujete dobrou věc.

30.05.2017 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Kniha je horší verzí Malevilu s lehce výraznějšími sci-fi prvky. Čekal jsem něco víc - nemohl jsem se pořádně začíst a prožít si příběh. Takhle jsem knihu louskal po několika stránkách za den.

14.05.2017 3 z 5

Dům za zdí Dům za zdí David Mitchell

Tajemný příběh dvojčat mystiků a jejich ubohých hostů. Houstnoucí napětí, detektivní, hororové a prvky temné magie-ne nepodobné Barker/Kingovi.

Začátkem konce jsem na chvilku dokonce fandil záporákům a byl vývojem příjemně zaskočený. Konec je otevřený a připomněl mi "toho o kterém se nemluví".

30.04.2017 3 z 5

Tajný život knížete z Musaši Tajný život knížete z Musaši Džuničiró Tanizaki

Zajímavě napsaná kniha. Chvíli se bavíme s autorem o zdrojích(kronikách), pročítáme některé záznamy a pak se ponoříme do předpokládaného děje(mezi záznamy). Podobný formát jsem ještě nečetl - nic nevadilo a děj byla zajímavá historická romance s pár boji na konci období válčících klanů v Japonsku.

17.02.2017 3 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Nádherná kniha o životě a o lidské povaze.

11.01.2017 5 z 5

Bledý jezdec Bledý jezdec Bernard Cornwell

Příběh oběh zaujal - Bernardovo psaní polapí. Bohužel v jedné části jsme jen pozorovali taktiku krále, vladařů pozemků Wessexu a Dánů v míru. Koření příběhu dodalo očekávání a průběh "závěrečné" bitvy.

22.10.2016 4 z 5

Bratrstvo run Bratrstvo run Michael Peinkofer

Prvních 300 stránek jsem četl jako šnek - nechtěl jsem knížku odkládat, protože jsem doufal, že autor využije 573 stran a předloží něco, co mě pohltí. Konec děje byl zajímavý, ale z celé knihy bylo nejčtivější poděkování.

30.05.2016 3 z 5

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

Druhý díl mě bavil o něco méně. Je stejně příjemně psaný, ale hloubka všech morálních buddhistických sdělení se, podle mě, malinko zředila.

17.01.2016 3 z 5

Dámy a pánové Dámy a pánové Terry Pratchett

Další zábavný zářez s mými oblíbenými čarodějkami. Snad narazím ve vesmíru TP v jiné knize i na elfské vyjímky.

30.11.2015 4 z 5

Nepřítel boha Nepřítel boha Bernard Cornwell

Autor nás od začátku, v době rel. míru a blahobytu, pomalu připravuje na zvraty, dýky v zádech, křivé přísahy, náboženské fanatiky a únosy. Můžete se těšit na rytíře kulatého stolu, Tristana a Isoldu, 13 pokladů Bretoňska a Krále králů.

04.10.2015 4 z 5