Kory98 Kory98 komentáře u knih

Divá Bára / Karla Divá Bára / Karla Božena Němcová

Tak jsem se zase musela vrátit k Báře. Před pár dny běžel v televizi film, ten si pokud mohu také nenechám ujít, a tak jsem si musela znovu přečíst i knihu. Nevím, čím mě tak fascinuje, vždyť v jiných knihách jsou daleko větší "hrdinové" ve všech směrech, ale prostě jsem si ji zamilovala. Ráda porovnávám knihu s filmem, což u ostatních knih moc nedělám. Ale zde mě to baví, v každém je spousta rozdílů, ale obojí je podařené. Bára je bezelstný, přímý člověk, užívá si obyčejného vesnického života a pod pojmem štěstí si ani neumí moc představit, třeba oproti Elišce. V příběhu je názorně ukázáno, jak moc může někdy drobná lež, někdy i třeba nevinná, obrátit někomu život vzhůru nohama. Když lidé věřili na pověry, které někdo šikovně "podpořil", bylo vystaráno. Po všech ústrcích, které si vytrpěla, jsem jí moc přála to závěrečné štěstí, které bylo vlastně v tom, že potkala člověka, který stejně jako ona pověrám a babským povídačkám nevěřil.

20.05.2021 5 z 5

Kočičí stopa Kočičí stopa Dominik Dán

Jeden z "klidnějších" dílů, ale zato s rozuzlením naprosto nečekaným. A to se případ nebo vlastně podezření táhlo tolik let. A kočičky mi bylo líto, vadí mi jakékoli týrání zvířat, ale chápu, že to k případu patří, je to přece kočičí stopa.

29.02.2024 4 z 5

Chybíš mi Chybíš mi Kate Eberlen

Velice pěkná knížka, která mě oslovila. Doporučila mi ji kolegyně z práce a četla jsem ji nahlas svojí mámě, občas si u některé knihy děláme vlastní audioverzi :-) Aniž jsem to tušila, je to v krátké době už druhá kniha, která zmiňuje autismus. Je to kniha radostná i smutná zároveň a vyhovuje mi i otevřený konec, který otvírá prostor fantazii, představit si hned několik variant, jak příběh mohl dopadnout.

03.10.2023 5 z 5

Útočník Útočník Evan Hunter (p)

Hezká detektivní oddechovka, ale moc napětí tentokrát nečekejte. Podle mě jeden ze slabších dílů sedmaosmdesátky, tak jednu hvězdu ubírám. Přesto však je autor jedním z mých srdečních detektivkářů :-)

20.09.2023 4 z 5

Ocelová princezna Ocelová princezna Rina Kent

Tentokrát to pro mě nebylo už tak šokující, protože jsem byla naladěná z prvního dílu. Ale jak se to pěkně zamotává. Spisovatelka nás utáhne na vařené nudli a napětí je drženo vysoko a s tím budeme vstupovat do třetího dílu, který si určitě nenechám ujít.

03.09.2023 4 z 5

Zvrhlý král Zvrhlý král Rina Kent

Nemám ráda násilí žádného druhu, včetně psychického. Ale tato kniha prostě není jemná, je i plná skrytého zla. Já se takovým knihám vyhýbám. Tak proč mě tato tak uhranula? Přečetla jsem ji za dva večery a hned jsem se pustila do pokračování. Já fakt nemůžu říct, že by se mi líbila, přesto mě pořád překvapovala a nutila číst dál. V tom autorku obdivuji. Plný počet nedám, ale zasáhlo mě to.

31.08.2023 4 z 5

Kulti Kulti Mariana Zapata

Přečteno rychlostí blesku o dovolené. Příběh o splnění jednoho skoro nesplnitelného snu... V reálu by se to asi nestalo, ale o to víc je to hezké. Líbí se mi, že hlavní hrdinky Mariany Zapaty jsou fajn holky, žádné ufňukané slečinky, i když umí i brečet. A hlavně pod někdy drsnější slupkou mají ryzí charakter. Pak jim člověk to štěstí ze srdce přeje i když pouze na stránkách knihy.

14.08.2023 5 z 5

Neděle jako stvořená pro vraždu Neděle jako stvořená pro vraždu Zdena Frýbová

Tedy, to byly charaktery. Jeden pokřivenější než druhý a to v různých smyslech slova. Tohle opravdu není detektivka jako taková. Knihu mi půjčila kolegyně, která paní Frýbovou zbožňuje. Já dosud znám pouze Robina, ale když to vezmu oklikou, styl paní Frýbové se nezapře, ani v jedné z těchto knih. A co musím vyzdvihnout je opravdu bohatý český jazyk. A kdyby ještě někdo hledal do jedné ze starších čtenářských výzev, knihu o které se mluví v jiné knize, tak zde by si mohl vybrat.

16.07.2023 4 z 5

Svět v bouři Svět v bouři Kristýna Sněgoňová

Vždycky si myslím, že mě Kristýna Sněgoňová už nemůže překvapit a opak je pravdou. Mě se tento díl moc líbil i když Keran mi taky až tak k srdci nepřirostl. Zato jsem kvitovala, že alespoň některé postavy nám nechala autorka přežít, hlavně Komorowského a Anneliese, ty jsem si zamilovala. Jen mě trochu mrzí, že poslední část tohoto dílu - Cesta nazpět, byla trochu strohá. Ale stejně, ten nápad - celá trilogie je prostě bezvadná. A hlavně pevně doufám, že toto není poslední díl, protože myslím, že si autorka ještě nechala dost prostoru pro pokračování.

10.07.2023 5 z 5

Lásce na stopě Lásce na stopě Alexandra Potter

Kniha se mi líbila hlavně kvůli té atmosféře v Indii. Prostě jiný kraj jiný mrav. Je to tam více duchovní a pro Evropany na jednu stranu asi děsivé a na tu druhou fascinující. Pěkný oddychový příběh. Akorát na prázdniny a dovolenou.

02.07.2023 4 z 5

Anna Kareninová I Anna Kareninová I Lev Nikolajevič Tolstoj

V izolaci s covidem jsem se pustila do Anny Kareniny, do které se mi nějak pořád nechtělo, ani vlastně nevím proč. Teď už vím, že Lev Nikolajevič Tolstoj je úžasný vypravěč a kniha se čte jako po másle. Nádherné vykreslení postav a charakterů a přírody mě uchvátilo. Líčení politické situace tehdejšího Ruska je z toho asi nejméně záživné, ale i to k celému dílu neodmyslitelně patří, aby si člověk udělal představu do jakého prostředí je děj zasazen. jdu do dalšího dílu.

11.04.2023 5 z 5

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

Je to hrozné dopadnout vraha, který se k vraždě nikdy nepřizná. To musí být pro policisty takový pomyslný kostlivec ve skříni. I když vražd bylo v tomto dílu hodně, objasněných a přiznaných také hodně, tak ta jedna jediná, kterou chtěli tak strašně objasnit se promlčela.

27.03.2023 5 z 5

Kniha o knížkách, o lidech a jejich životech. Musím říct, že mě kniha nadchla, asi proto, že jsem od ní tolik neočekávala. Četla ji i moje máma a té se líbila také, dokonce jsme se shodly, že si ji pořídíme i do naší knihovny v pevné podobě, tedy ne e-knihu.
Některé myšlenky, které mě zaujaly:
"To mám určitě po svém otci. Bez knížky si ho nepamatuji, měl jich vždycky rozečtených několik. Některé na ráno, některé na večer, některé do křesla na verandě a jiné do postele. Knihy nejsou žárlivé. Klidně ustoupí, aby přenechaly místo nové milence, a dovedou nehybně a trpělivě po staletí čekat, dokud je znovu nevrátí na výsluní ruce nějakého dítěte natažené ke knihovně."
"Když se na své cestě s určitou knihou potkáme, znamená to, že s ní máme schůzku. Že byl ten správný čas, aby se setkání uskutečnilo."
Kniha je hraniční přechod. První slova její první strany nabízejí klíče k novému světu, neznámému před jejím otevřením, který se odhaluje v imaginárním prostoru našich myslí."
Mnoho hezkých myšlenek z knihy mě zaujalo a taky tituly některých zmiňovaných knih, které bych si i já ráda přečetla. Zkrátka s touto knihou jsme se potkaly určitě ve vhodnou dobu :-)

02.03.2023 5 z 5

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Fantom Opery - příběh, který mě dosud míjel, ani jsem neznala jeho děj, pouze ústřední melodii jeho hudebního provedení. A do včerejšího zasněženého dne, kdy se člověku nechce vylézat ven, jsem si nemohla vybral lepší čtení. Příběh, který dýchá tajemnem, zlem, ale i láskou a něhou, obdivem k umění. Četla jsem se zatajeným dechem a nikdy bych neřekla, k jakému se doberu závěru. Byl nádherný i krutý zároveň. Už se nedivím, že z tohoto krásného díla vzniklo i mnoho muzikálů, vždyť který hudebník a zpěvák by nechtěl být součástí příběhu tak velkolepého. A mě se to povedlo alespoň jako čtenáři.

23.01.2023 5 z 5

Něco jako láska Něco jako láska Tracy Brogan

Ale jo, nakonec to vyšplhalo na čtyři hvězdičky, ale jenom díky nezapomenutelné tetičce Dody. Předčítala jsem mamince nahlas a její hlášky (tedy ty Dodiiny), vždycky vyvolaly výbuch smíchu.

12.09.2022 4 z 5

Štěstí má barvu levandule Štěstí má barvu levandule Pauline Mai

Pěkné čtení na dovolenou. Zápletka předvídatelná, ale líbilo se mi krásné prostředí, kde se příběh odehrává. Pro mě to bylo víc něž romantický příběh kniha o vztazích a o tom, jak jsou v životě člověka důležité a jak se mohou během jeho života měnit, když k tomu dozraje. Fandila jsem Penelopině babičce a Penelope jsem obdivovala za to, jak hezký k ní má vztah a co vše dokáže kvůli ní obětovat. Úcta a láska ke stáří nebývá často námětem romantických knih.

03.09.2022 4 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

"Vzhůru na palubu, dálky volají, vítr už příhodný vane nám. Tajemné příběhy nás teď čekají, Tvým domovem bude oceán...." Touto nádhernou písní, v podání "pana" zpěváka Karla Černocha, začínal jeden krásný seriál pro děti a mládež natočený v roce 1974 (jak mi prozradil Google). A v době mého dětství ho dávali i v naší televizi. Přiznám se, že od té doby jsem ho neviděla, ale vzpomínky a celá písnička, kterou jsme si jako děti zpívali mi utkvěla v hlavě. Knihu jsem četla, přiznám se až dnes, v dospělosti, ale i tak jsem si ji moc užila. Je to kniha o pravém přátelství a to pro mě v životě hodně znamená. Protože jsem se do Databáze přihlásila později než začala Čtenářská výzva, snažím se splnit si postupně i výzvy předcházející. Tako knížka se mi hodila k tématu kniha, podle níž byl natočen seriál. Měla jsem původně vybrané dvě jiné, ale jsem ráda, že moje volba převážila :-)

27.05.2022 5 z 5

Zabiják Zabiják Ed McBain

První zmínka o 87. revíru a detektivu Stevovi Carellovi, která rozjíždí kolotoč krásných klasických detektivních příběhů, jaké mám ráda. Mám jich v knihovně dobrou polovinu a vždycky se k nim ráda vracím.

24.03.2022 5 z 5

Neviditelní Neviditelní Vlastimil Vondruška

Jako fanoušek žánru sci-fi a fantasy jsem si nemohla nechat ujít novinku od Vlastimila Vondrušky, který je mi znám především jako autor historické literatury. Mě kniha oslovila a myslím, že se vydařila. Zase jinak uchopené Orwellovské téma, jehož odkazu autor v knize i hojně využívá. Člověk by řekl, že už je to tolikrát napsané a nemůže překvapit, ale zřejmě záleží na správném uchopení a zasazení do toho pravého příběhu, který by čtenáře zaujal, což se u mě stalo. Není to tak tvrdé jako samotný Orwell, takže pro mnohé čtenáře to bude možná daleko lépe "stravitelné". Nechci hodnotit žádná politická přesvědčení autora. Jasně, že se mi v souvislosti s čipováním lidí pomocí očkování také hned vybavily hoaxy spojené s covidem na internetu. Ale když člověk zapřemýšlí, tak stejná či podobná myšlenka je využita i v jiných sci-fi už dávno napsaných a tam nás ani tak neirituje. Za sebe dávám plný počet bodů i když věřím, že každému se líbit nebude, ale je to věc názoru a právo každého napsat svůj komentář, které tímto nechci zpochybňovat, protože všechny komentáře jsou pro mě inspirující.

25.01.2022 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Pro mě krásné zabloudění do Tolkienova světa. I když jsem neměla to štěstí, abych četla jeho díla chronologicky (což je samozřejmě ideální), v mých očích jim to neubralo na kvalitě, ba naopak. Teď po přečtení Silmarillionu začínají zapadat některé dějové linky, nakousnuté v jiných knihách, jako do skládanky. Pravdou je, že kromě Hobita a Pána prstenů nejsou ostatní spisovatelova díla tak výpravná a možná to bylo i tím, že si nemyslel, že někdy budou vydána a ani je rozvinout nestačil. Mě jako jeho skalního čtenáře nepřestává udivovat, jak precizně svět Středozemě vytvořil, jak do detailu propracoval rodokmeny elfů, lidí a vymyslel určitě stovky jmen. Možná se do něho utíkal ze světa všedního, zažil obě světové války a věřím, že si od našeho světa potřeboval odpočinout, navíc prý měl rád severskou mytologii a v mnohém se třeba inspiroval. Já jsem si čtení užívala, měla jsem vždycky otevřenou mapku 1. věku Středozemě, při každém novém jménu či názvu jsem otevřela rejstřík v zadní části a připomněla si o koho se jedná. Ale mě to nesmírně bavilo, i když věřím, že to mnohé odradí. Teď už mi zbývají jen Húrinovy děti, Nedokončené příběhy a Beren a Lúthien.

07.05.2021 5 z 5