Kopretinka784 Kopretinka784 komentáře u knih

Na kopci Na kopci Jiří Březina

Jakmile vidím, že kniha získala nějakou cenu, tak jsem na ni o to víc zvědavá. Většinou zjištuji, že já bych ji tak neocenila. V tomto případě (a že už jsem od Březiny něco přečetla) bych ocenila, ale ne jako detektivku ale psychologický počin. Přestože jsem po několika stránkách tušila, co za zjevením bude, byla jsem zvědavá, jak to pan Březina odtajní. Způsob dávkování pravdy byl skvělý.
Zajímalo by mě i to první - neupravené vydání. Tak snad ho seženu. Každopádně knížku mohu jen doporučit.

27.04.2024 4 z 5

Šelma Šelma František Šmehlík

První kniha tohoto mladého autora. Tloušťka knihy mě neodradila. Trochu jsem se chvílemi ztrácela v množství lidí. A taky nemusím politiku. Tady se to všechno ale správně proplétalo a dohromady hezky sedělo. Navíc sympatická komisařka a místo - Olomouc - moje srdeční záležitost (vzpomínka na studia).
Takž už se těším na další Lauřiny případy.

22.04.2024 4 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Moje druhá kniha tohoto autora.
To byla jízda ! Aneb - kdo by to byl do nich řekl (myšleno hlavně na obyvatele osady, ale sedělo by to i na vyšetřovatele).
Předtím jsem četla jeho rozsáhlou knihu Šelma. Zaujala mě a tak jsem si sehnala i tuto knihu. Plusy mluvící v její hodnocení - menší počet stránek a méně postav. Nechybělo napětí a spád. Mám už načteno dost detektivek, takže člověk „trochu otupí" při popisu znetvořených mrtvol apod., ale tentokrát mi určité místo udělalo zle. Jsem ráda, že to bylo pouze jednou a nebylo více rozpitváváno. Proto asi na čas vhodně upravím jídelníček.
Celkové hodnocení – 5 hvězdiček je málo.
Fandím mladému autorovi a těším se na další jeho knihy.

22.04.2024 5 z 5

Tajnosti vdaných žen Tajnosti vdaných žen Carol Mason

Opět další doporučená kniha. Zpočátku se mi do ní moc nechtělo, ale hned jsem se začetla. Pěkné čtení - reálný příběh ze života. Svým způsobem i napínavý - jak se osudy tří kamarádek propletou, jak zjistí, že mají víc společného než si myslely a jak si se svými problémy poradí. A poradily.
Už ted´jsem zvědavá na další autorčinu knihu.

11.03.2024 4 z 5

Volný pád Volný pád Joseph Finder

Tlusté knihy beru jako výzvu a tak jsem se nebránila, když mi paní knihovnice "přihodila do košíku" tento výtisk. Navíc obálka napovídala: psycho, tak proč ne. Začetla jsem se, ale místy jsem to vzdávala. Moc mě nebavily " pracovní pasáže" s detailními popisy. Ale překonala jsem je. Přece jenom zvědavost - jak toto dopadne, byla silnější. Během čtení těch 500 stran, jsem už zvažovala o hodnocení. 5 hvězdiček? Vůbec. Ale poslední stovka rozhodla. Takový závěr jsem nečekala. Přiznávám i přes některé pasáže, skvěle namíchaný koktejl napětí, nečekaných situací, zápletek a zvratů. Za mě za pět.

06.03.2024 5 z 5

Dům na útesu Dům na útesu Jane Johnson (p)

Moje první knížka od této autorky a zapsala se dobře. Propletené příběhy hlavních hrdinek se hezky četly, nechybělo dokonce napětí (místy větší než v některé detektivce). Překvapivý konec bych ohodnotila slovy: " Ale ne, opravdu? To není možné!" Ale je, v příběhu je možné všechno.

01.03.2024 4 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Paní knihovnice mi knihu přiřadila, když čtu ty detektivky. Já byla ráda, že mám štěstí a začínám prvním dílem série. Krátké kapitoly, příběh měl spád, vhodné prokládání děje osudem Marty. Neříkám, že příběh byl špatný. Chyba byla, že jsem knihu začala číst hned po přečtení detektivky D. Urbana Deja´Vu. A tak mi Polednice přišla jako slabé kafe oproti Urbanovi, který mi ještě dozníval v hlavě. Budu muset detektivky prokládat nějakou ne příliš sladkou červenou knihovnou.

26.02.2024 3 z 5

Rozsudek smrti Rozsudek smrti David Urban

Nedávno jsme přečetla Hru o přežití a tak jsem nečekala nic veselého. Tak jako v předchozí knize reálný příběh, který díky krátkým kapitolám rychle ubíhal.
Nevím proč, ale zdroji nákazy hlavního hrdiny jsem nevěřila a tak mě poslední dvě věty příběhu nepřekvapily. Jen jsem čekala, že se objeví dřív. Ale to by pak snad dopadlo všechno jinak. Kdo ví. Jen autor. Jeho záměr ukázat, jak si osud zahraje s člověkem, se podle mého podařil.

12.02.2024 4 z 5

Hra o přežití Hra o přežití David Urban

První kniha od tohoto autora a za mě - doporučuji. Mám rády detektivky (s přiměřeným množstvím mrtvol a násilí). Když už se ale musí vraždit dospělí, dejme tomu, ale nevinné děti. Bohužel i to přináší život.
Díky krátkým kapitolám svižné čtení. Reálný aktuální námět. Tipovala jsem vraha, ale netušila jsem důvod. Moje domněnka byla špatná. Až při dalším vyšetřování se to vyjasnilo. Ovšem důvod zabíjení a závěr mě dostal.
Chtěla jsem kvůli tomu ubrat hvězdičku, ale neuberu. Jen doufám, že v životě je takových konců co nejméně. Správné by bylo napsat, že žádné nejsou. Ale nejsem taková idealistka.

08.02.2024 5 z 5

Otočení klíčem Otočení klíčem Ruth Ware (p)

První kniha této autorky a hned zaujala. Nedoporučuji číst osamoceně, na samotě nebo i v za tmy v prázdném bytě.
Moderní technologie současnosti jsou dobrá věc, ale chce to čas, naučit se s nimi pracovat. (Já osobně se rosím při představě být postavena před ovládací panel bez nápovědy.)
Pro mě napínavé čtení i s překvapivými momenty. 1 hvězdičku ubírám za závěr. Vysvětlení bylo, ale nějak jsem nepostřehla, jak to dopadlo s hlavní hrdinkou. Přesto určitě sáhnu po další knize autorky.

02.02.2024 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Knihy z lékařského prostředí si nevybírám, tato byla výjimka. Zajímalo mě s jakým problémem se hrdina bude potýkat a jak si s ním poradí. V optimistický závěr jsem po přečtení několika autorčiných knih moc nedoufala. Přiznávám se, že jsem doslova hltala stránky, abych se dozvěděla, jak dané situace pan doktor ustojí. Něco jsem čekala . Závěr jsem očekávala horší. I když jak v čem.

15.01.2024 4 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Díky půjčování knih z knihovny se ke mně dostal první díl série o Kate až po přečtení všech ostatních. Navíc kniha byla nová, tak jsem si říkala bezva, nový příběh. Ale už od začátku mi něco nesedělo. Tak jsem mrkla na informace a ono to bylo 2. vydání 1. dílu série, proto ta neosahaná kniha. Žádná novinka. Nicméně jsem se ráda vrátila na začátek příběhu Kate a opět musím hodnotit 5 hvězdičkami.

03.01.2024 5 z 5

Do hrobu si to nevemu Do hrobu si to nevemu Karel Šíp

Říkala jsem si, proč se s koncem roku nezasmát. Převážně čtu detektivky, tak udělám změnu. Vsadila jsem na baviče Karla Šípa, protože ráda sleduji jeho Všechnopárty. Zajímaly mě jeho příběhy, vzpomínky. Ukázalo se, že jsou jako některé díly pořadu – někdy plné humoru a jindy spíše k zamyšlení. Bránici jsem si sice smíchem nenamohla, ale za přečtení to stálo. Možná audiokniha čtená přímo autorem by zvýšila počet hvězdiček.

31.12.2023 3 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Moje třetí kniha autorky. Když jsem uviděla rok 2045, neměla jsem moc chuť číst nějaké sci-fi. Jenže člověk zapomíná, který je rok a 2045 není zas tak vzdálená budoucnost. Tak jsem se začetla a díky vánočnímu volnu za den a noc bylo přečteno. A stálo to za to. Už teď jsem zvědavá na Lososa a Pandu.

29.12.2023 5 z 5

Z deníku ajťáka Z deníku ajťáka Lukáš Pavlásek

Ale jo, na oddychové čtení, nenáročné na přemýšlení to jde. U některých dnů deníku jsem se zasmála při představě jejich činnosti. Ajťáci mají prostě svůj svět, kteří někteří holt nechápou.

27.12.2023 3 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Nemohla jsem se začíst do detektivky, tak jsem sáhla po této růžové knížce - s cílem unavit před spaním trochu oči. Začalo to nevinně , ale po chvíli už nešlo knížku odložit. A místo pohodového usínání - přemýšlení. Pokud to byl autorčin záměr,tak se povedl.

22.12.2023 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Moje první kniha se slovníkem, který jsem nejen v dětsví slyšela kolem sebe. I dnes potkávám, ale spíše vyjímečně, lidi, kteří tak mluvijó. Pro mě krásné připomenutí života na dědině z dob nedávno minulých.

15.12.2023 3 z 5

Knihkupectví na Riverside Drive Knihkupectví na Riverside Drive Frida Skybäck

Na knize mě upoutala obálka - plno knih a kocour. A podvědomně jsem cítila, že to bude pěkné čtení. A taky bylo. Sice se některé věci daly tušit, ale vůbec mně to nevadilo. Autorka se u mě dobře zapsala. Těším se na její další tvorbu.

08.12.2023 5 z 5

Diamantové oko Diamantové oko Kate Quinn

Příběhy o válce nemohou být veselé, pro někoho nejsou vůbec čtivé. Ovšem příběhy z 2. světové války od Kate Quinnn, to je něco jiného.
Četla jsem Alicinu síť, Kód růže i Lovkyni a tak jsem si nemohla nechat ujít ani Diamantové oko. A autorka opět nezklamala. Čtivý příběh prokládaný oficiálními i neoficiálními verzemi poznámek.
Kdo nečte doslovy, udělá v tomto případě chybu.
Tento doslov přidává příběhu ještě vyšší hodnotu.

25.11.2023 4 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Moje první setkání s touto autorkou. Osobní (Listování ) jsem zmeškala, tak jsem si řekla, že si od ní aspoň něco přečtu. Právě díky Listování - Losos v kaluži byly její knihy půjčené, ale náhoda tomu chtěla a Majonéza... byla první k dispozici.
Po přečtení upoutávky jsem od knihy moc neočekávala. Ale velice mě překvapila. Nejen příběhem Emy, ale postupně životními příběhy všech jejích nejbližších. Takže si hned zamlouvám v knihovně další knihu a určitě mrknu na autorčiny podcasty.

24.11.2023 5 z 5