Kočičáci Kočičáci komentáře u knih

Znamení jednorožce Znamení jednorožce Roger Zelazny

Znamení jednorožce je v pořadí třetím dílem série Amberu. Děj nás nikam dalece neposune, spíše se retrospektivně zaměřuje na jednotlivé členy klanu a dovysvětluje nám hluchá místa z předchozích dvou dílů. Úplně mě to nechytlo, ale o to víc se budu těšit na další vývoj kupředu v následujícím díle.

29.06.2020 3 z 5

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

Tento díl se mi po Mouše a Bestii, na které volně navazuje, zdál mírně slabší. Moc mi tam neseděly ty StB konspirace a vadilo mi, že vyšetřování "ponožkového vraha", které se prolínalo celou knihou, nebylo nakonec nijak uzavřeno. Hlavní "vraždící" linie v byla skvělá, i přesto, že se stará vražda Cley Petereskuové z Mouchy, nakonec nedala vrahovi připsat k trestu a zůstala tím pádem neobjasněná.
Dánovi jsem propadla, čeká mě Krev není voda :-)

08.06.2020 4 z 5

Za každou cenu Za každou cenu Jan Flaška

Knihu nebudu hodnotit hvězdičkami, protože jsem ji nedočetla - ač jsem se vážně pokoušela. Přijde mi, že autor chce být vtipný "za každou cenu" a to vážně nemám ráda, takové vtipy "na sílu." Někomu možná sedne, musíte to zkusit sami. Já půjdu o knihu dál...

04.06.2020

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Podle PR sloganů "Já tě ovládám, já tě vidím hořet, vítej v mé show", jsem od Loutkového divadla čekala spíš nějaký průměrný drasťák šmrncnutý hororem. Naštěstí se mi dostalo celkem kvalitního thrilleru s dokonalou detektivní zápletkou a zajímavými hlavními vyšetřovateli, kterými detektiv Poe a analytička Tilly zaručeně jsou. Jsou v patách vrahovi, který svoje oběti rituálně upaluje uprostřed prastarých kamenných kruhů. "Upalovač" je ovšem stále o krok dopředu...
Líbilo se mi to moc, Washington Poe mi byl sympatický a ráda se s ním pustím do dalšího vyšetřování. Velmi oceňuji i zajímavé prostředí hrabství Cumbria v Severozápadní Anglii. Nádherné kopce, jezera, vřesoviště, pastviny s ovečkami a samozřejmě ty tajemné kamenné kruhy. Jednoduše mě baví, když poznávám nové krajiny, i když jen prostřednictvím Googlu.
Ráda doporučuji!

31.05.2020 5 z 5

Zůstaň Zůstaň Elle Kennedy

Ve druhém dílu série WAGs se tentokrát posuneme za "vyzrálejším" hokejistou Erikssonem, který se vzpamatovává z rozvodu. Do života mu vstoupí taktéž manželstvím zklamaná Hailey, která Mattovi poskytuje služby své "aportovací" agentury.
Zamilovaný pár Hottie a Sniper nám připraví skvělou hokejovou jízdu plnou vztahů, sexu a vtipu. Naštěstí nezůstaneme ochuzeni ani o zbytek úžasného torontského týmu, především Blakea a jeho Jess.
Pro mě další výborná odpočinková jednohubka, slupnutá během deštivé soboty. Autorkám se psaní daří, přeji jim další úžasné knihy, hodně podobné sérii HIM, protože Wessmie u mě zatím vedou na plné čáře.

31.05.2020 4 z 5

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Tentokrát se autorka trefila do žánru který napsala, myslím tím, že román je opravdu určený především mladým dívkám a studentkám, které se v knize určitě najdou. První velké lásky a zlomená srdce, hledání sebe sama a své životní cesty, nepochopení rodičů - to vše napsáno krásným stylem, kterým Musilová vládne.
Mně to tentokrát nesedlo (nejsem ovšem cílovka), nemělo to pro mě ten správný drive, pořád jsem čekala, kdy mě to chytí... Velmi mi chyběl pohled z Tamařiny perspektivy - chápu, že vynechat ho bylo záměrem, ale příběh o to byl ochuzen. Černooká u mě stále vede.

23.05.2020 3 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Autorka se díl od dílu zlepšuje a troufnu si říct, že její Případy Kim Stoneové jsou aktuálně nejlepší detektivní sérií, která vychází (Jo a Harry mi prominou!).
Ani v tomto díle si šílená psycholožka Alex nedá říct a protože Kim je pro ni velmi lákavé sousto, tak z vězení chystá odvetu. Zároveň se rozbíhá vyšetřování vražd, které zdánlivě nemají žádnou souvislost, kromě způsobu provedení. Nakonec se z toho vyklube další sériový šílenec, kterému inspektorčin tým jde nelítostně po stopě.
Výborné, propletené, napínavé... zkrátka další detektivní lahůdka!

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

"Oči máš otevřené dokořán, ale nevidíš nic."

Jsem si plně vědoma, že jsem sáhla po fantasy knize pro děti a mládež a že tedy nespadám do cílovky. Proto se vůbec nebudu ohlížet na profláknuté motivy jako je nutná romantická linka nebo vládnoucí mrcha Kiersten. Námět byl skvělý a bylo to čtivé a to tak, že jsem knihu nedala z ruky a v průběhu dne a noci ji přelouskala.
Tierney se svému "prokletému roku" postaví čelem a s očima otevřenýma. Prožijeme s ní chvíle napětí i romantiky a projdeme s ní její proměnou v silnou ženu. Oceňuji její sílu a odvahu bojovat za změnu postavení žen v jejich komunitě.
Moc se mi líbila i originální myšlenka řeči květin.
A nejvíc je ta poslední "otevřená" strana, která nechává na čtenáři aby si konec uzavřel podle svého. Alespoň já to tak vnímám...

18.05.2020 5 z 5

Přítel Stesk Přítel Stesk Zuzana Nováková (p)

Smutná, velmi smutná novela. Ale psaná nádherným lyrickým slohem, který je autorce vlastní a vytváří tak úžasnou realistickou prózu, která nachází inspiraci v autorčině prožitém dětství. A o to je pro mě Viktorčin příběh silnější, když si do něj můžu promítnout něčí prožitý život. Přítel Stesk nás provede všemi dopisy, směřovanými nikdy nenarozené sestře Andělce, jediné opravdu blízké duši, které se Viktorka může svěřit se svými největšími trápeními - se steskem po otci a s nepochopením matky.
Bylo to krásné, i když nelehké a smutné čtení, ráda doporučím.

Svatá hlava Svatá hlava Hana Lehečková

Nerada knihy příliš kritizuji, protože každý, kdo se rozhodne knihu napsat, má můj velký obdiv. Ale tentokrát jsem se do dočtení musela vyloženě nutit, na čtení jsem se pranic netěšila a kdyby kniha nepatřila do série Tvář, kterou chci mít z principu přečtenou, tak bych s ní stoprocentně praštila do kouta.
Hlavní hrdina, dospělý "kluk" s mentálním postižením, žijící se svou matkou a babičkou, nám promítá svůj život, svoje myšlenky, svoje vztahy v jednolitém textu - což není vůbec lehké čtení. Navíc mi to přijde vzhledem k jeho postižení poměrně nekonzistentní, něco jsou celkem hloubavé pochody, něco je právě to jednoduché vidění světa - jako celek to potom nepůsobí reálně.
Pokus dobrý, ale já ho bohužel neocením.

Co musím pochválit, byly krásné koláže od Ondřeje Dolejšího, které nás provázejí celou knihou a jejichž základem je "vždy jeden a ten samý obraz - fiktivní portrét hlavního hrdiny, který je dekonstruován na malé úlomky a posléze znovu složen do nového celku. Představuje tak rozpadající se a znovu se obnovující vnitřní svět hlavního hrdiny."

18.05.2020 3 z 5

Pušky Avalonu Pušky Avalonu Roger Zelazny

Corwin pokračuje ve svém tažení na Amber a je rozhodnut porazit Erika a získat královskou korunu stůj co stůj. Aby si pojistil vítězství, zvolí taktiku palných zbraní, pro jejichž získání musí projet Stíny a pobít se s příšerami, stvořenými z jeho vlastní kletby. Cestou narazí na nejednu sličnou děvu, což pro něj bude mít neblahé následky. Jaké? Jdu na další díl.

PS: na to, že je tomuto fantasy skvostu téměř padesát let, je sakra dobrý!

12.05.2020 4 z 5

Dívka s labutí Dívka s labutí Sabina Zelená

Na Dívku s labutí jsem se velmi těšila a autorka opět nezklamala! Anotace nám prozrazuje, že na nás čeká zakázaná milostná zápletka mezi nevlastními sourozenci, ale už nám neříká, jak silná citová smršť s námi zamává...
Alice s Jonášem se potkávají po dlouhých dvanácti letech a jejich vzájemné napojení se obnovuje a postupně přerůstá v silné pouto, které je ovšem v běžné společnosti naprosto nepřijatelné. Celou dobu čtení se i ve mně bily pocity, jestli dát přednost morálním hodnotám nebo lásce.
Příběh je perfektně vystavěný a děj skvěle propracovaný, nebudou vás rušit žádná hluchá místa ani zbytečnosti. Knihu jsem slupla jako malinu a ráda doporučím všem romantickým duším :-) Moc se těším na další autorčinu knihu, snad se brzy dočkáme.

07.05.2020 5 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Jsem tak nadšená, že se mi nedostává slov... Kde začít?
Tři samostatné příběhy, tři časové roviny, které na první pohled mají společné jen místo - město České Budějovice. Po začtení se vám začne odkrývat více spojovacích prvků, které se ovšem protnou až na samotný závěr vyprávění. Hltala jsem hlavně osudy Františka a Jenůfky Pumprlových z třicátých let, ale neméně zážitky tří kamarádů Ády, Karlose a Josefa z let padesátých. Dominikova linie ze současnosti mě tak trošku nadzvedávala, ale to asi jen proto, že je ta dnešní doba taková jiná - čučet do mobilu nebo na bednu, chlastat, žít ze dne na den a nesměřovat nikam...
V Budějovicích jsem byla nejdál na vlakovém nádraží, ale autor popisuje prostředí a ulice tak věrohodně, že jsem s kluky lítala po Šmídovně i po poštovním skladu - úplně jsem se tam viděla! No a postavy, nejen ty hlavní, jsou vykresleny tak autenticky, že je prostě vnímáte jako skutečné (třeba Buzeranti se svým gramofonem - prostě geniální).
Za mě jednoznačně úžasný počin! Těším se na autorovy ostatní knihy.

04.05.2020 5 z 5

Druhý život Marýny G. Druhý život Marýny G. Vladimíra Klimecká

"Všechno člověk unese, co mu osud naloží. Smutek, strádání, bolest, hlad. Všechno člověk vydrží, jen srdce mu okorá a duše se zatvrdí."

Tvrdý život je v horách, o to víc v době války, když je hlad a nedostatek všeho. Ženy jsou silná stvoření, obzvlášť když jsou uvyklé těžkému životu a všechno leží na jejich bedrech. Ne jinak tomu je u Marýny a celého jejího valašského rodu. Neměli za války, neměli po válce, neměli po znárodnění a přece žili, milovali se, drželi pospolu, ctili hodnoty, měli víru.
Svoje příběhy nám vypráví Marýna, Růža, Josefka a Fany. Každý je jiný, ale všechny jsou krásné. Mám ráda silné ženy, které se nebojí práce a drží rodinu pohromadě.
Ráda doporučuji.

Devět princů Amberu Devět princů Amberu Roger Zelazny

Tímto úvodním dílem vstupujeme do dokonalého a tajemného světa Amberu. Vypadá to na pěkný propletenec - spousta princů, bratrů, sester, kouzel, příšer a stínových světů - a já se nemůžu dočkat, až je všechny poznám blíže. Corwin je už teď mým oblíbencem, no a Erika samosebou nesnáším :-D

Vířivka Vířivka Lucie Konečná

Vířívka od Lucie Konečné je krátká, čtivá jednohubka, avšak se silným obsahem.
Helena nás provede svým životem, který se jí zhroutil, když se dostala do vězení a zůstala na světě úplně sama. Po dlouhých letech má opět naskočit zpět do běžného světa a daří se jí to jen díky pomoci psycholožky a kurátorky. Ovšem temnota z původního manželského soužití ji opět pomaličku pohlcuje.
Jaké to je být obětí domácího násilí? Je těžké poznat psychopata, manipulátora a násilníka?
Ještě že existují Boží mlýny...

Stopem na konec světa Stopem na konec světa Petr Bobek

Deset krátkých povídek od mladého českého autora, vás donutí se zamyslet nad vaší vlastní životní cestou, jestli je taková, jak má být a jestli vede tím správným směrem. Mně se nejvíce líbila Dáma na c1 a také Stopem na konec světa, v nichž bylo hlubší poselství. Ostatní tak klouzaly po povrchu, škoda nevyužitého potenciálu. Ale jak píše autor: "Být spisovatelem, je nádherná věc, protože můžete cokoliv..."
Jestli to čtenář ocení, je už věc druhá.

Jedna krásná myšlenka závěrem.
"Nikdy se nehádejte. Každou hádkou ztrácí člověk křídla. Až je ztratí úplně, bude pozdě a nedoletí zpátky do nebe." ❤️❤️❤️

02.05.2020 3 z 5

Síť Síť Håkan Nesser

Na tuto sérii detektivek s inspektorem Van Veeterenem jsem dostala doporučení zde na DK a určitě jsem ráda, že jsem se do ní pustila. První díly většinou bývají tak nějak rozjezdově slabší, obzvlášť, když byly napsány skoro před třiceti lety, takže nebudu škarohlíd a vzdám se kritiky. Nechám se překvapit co se z přísného a trošku nerudného inspektora vyklube.
Samotná detektivka byla napínavá, měla hlavu a patu a četla se sama... co víc si přát?!
Dalším dílům dám určitě šanci.

30.04.2020 4 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Opět další skvělé dílo Aleše Palána, který nás tentokrát bere za samotáři nejen ze Šumavy, ale z celé naší krásné země. Pro mě osobně byl nejsilnější příběh z Člověčí, kde žije Kateřina Provázková, úžasná, silná žena. Je obdivuhodné, kolik toho sama dokáže zvládnout a jak je soběstačná i přes pokročilejší věk. Krajina, ve které žije je kouzelná, proto věřím, že jí dokáže dodat energii a sílu. Je po mě velmi nabíjející představit si sama sebe v její kůži. Asi bych to v jiném věku a čase chtěla alespoň na chvíli zkusit. Také vyprávění Brouka a Michaela Stoniše se mi moc líbilo.
Samotné zpracování knihy a doprovodné fotografie Johany Pošové jsou perfektní. Doporučuji k přečtení, určitě vás obohatí a otevře vám nové rozměry žití.

29.04.2020 5 z 5

Poslední dítě Poslední dítě John Hart

WOW!!!
Jedním slovem PARÁDA!
Neměla jsem žádná očekávání, spíše jsem si v duchu říkala, co to zase bude za další unesené dítě, jestli to nebude další příběh jak přes kopírák. Překvapená jsem byla a nadšení se přidalo.
Poslední dítě je skvělý thriller, který vám nedá vydechnout. Nestává se mi často, že bych obracela stránky dopředu, jen abych už věděla, co se stane. Bylo to napínavé, propracované, čtivé, drsné i smutné. Jonny byl malý velký bojovník, tak chytrý a statečný! Detektiv Hunt si mě zase získal svou ochotou a srdečností. Překvapivý konec byl jen třešinkou na dortu.
Vřele doporučuji a chystám se na autorovy další knihy!

28.04.2020 5 z 5