Přítel Stesk

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Vzácná a přístupná připomínka temného období nedávných dějin Zkušená autorka Zuzana Nováková (roz. Renčová) se v příběhu o rodině politického vězně vyrovnává částečně i s vlastní zkušeností. Klade si v něm otázku po možnostech „svobody na svobodě“ ve státem diktovaném životě. Umně využívá mnohost perspektiv, a to i za přispění spoluautorství svého manžela Jaroslava Nováka. Právě jeho kapitoly, inspirované farářem Ladislavem Simajchlem, který se „černých ovcí“ společnosti ujal, oslavují hrdinství v době, kdy scházelo. Hlavní hrdinkou je malá Viktorie, již stesk po otci – básníkovi a „vlastizrádci“ – inspiruje k vlastní básnické tvorbě. Psát na slovácké dědině, kde je spousta práce, však není jednoduché. Básně sice pro Viktorii představují útočiště, ale zároveň staví další hradby mezi ni a chladnou matku Helenu, která navzdory svému vychování a vzdělání dře od rána do večera a pro poetickou duši nemá pochopení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383455/pritel-stesk-7tz-383455.jpg 463
Novely, Literatura česká
Vydáno, Vyšehrad

Kniha Přítel Stesk

sgjoli

Bohužel tuto knihu momentálně nedovedu ohodnotit tak, jak by si jistě zasloužila, protože to je jistě velmi hodnotná kniha. Svým krásným, poetickým a bolavým jazykem, ale také tím bolestným sdělením, které chce autorka předat čtenářům.
Bolest je silným a nosným tématem knihy. Bolest vyvěrající ze samoty, nepochopení, nefunkčních vztahů, loučení, stesku. Tato kniha není vůbec veselým čtením, to vám Přítel Stesk skutečně nedá.
Příběh je nicméně zajímavým ponorem do duše dívky, která strádá. Dívky, která je na svůj věk překvapivě dost vyspělá a které nikdo nerozumí. Zároveň se tu na pozadí vyjevuje těžká doba 50. let v Československu a to, jakého osudu se dočkali někteří lidé nesouhlasící s tehdejším uspořádáním.
Mrzí mne, že jsem při čtení nebyla zrovna v tom správném rozpoložení, aby na mne tato kniha zapůsobila tak, jak patrně měla. Nedokázala jsem naplno vnímat to, co se mi snaží říct. A z toho důvodu já nedokážu subjektivně hodnotit vysoko. Ale vím, že je to můj problém, protože objektivně řečeno tato kniha je neuvěřitelně silná, smutná a přitom jazykově tak strašně moc krásná. Autorka je rozhodně zkušená spisovatelka, resp. básnířka. V dopisech psané Viktorkou si tak krásně hraje s jazykem, že je to radost to číst, byť obsahem je to bolestivé a na hraně deprese.
Přítel Stesk je však každopádně kniha, ke které se určitě ještě někdy vrátím, až budu mít tu "správnou" náladu. A věřím, že napodruhé knihu ocením už víc. A určitě mohu doporučit.

Marta13
16.08.2020

Zvláštní, zajímavá kniha psaná částečně formou dopisů. Celou knihu pokrývá neskutečný smutek a beznaděj ...

Placinecka
06.07.2020

O co je chudší děj knihy, i toho bohatší jsou emoce. Na pár stránkách tolik smutku, nepochopení, nespravedlnosti a krutosti. Velmi netradičně pojaté téma komunismu, které ale není hlavní osou příběhu. Smutné čtení, napsaní však velmi citlivě, téměř poeticky a zároveň velmi stručně a jasně. Hodně prostoru k zamyšlení a pro prožití všech emocí.

Kočičáci
18.05.2020

Smutná, velmi smutná novela. Ale psaná nádherným lyrickým slohem, který je autorce vlastní a vytváří tak úžasnou realistickou prózu, která nachází inspiraci v autorčině prožitém dětství. A o to je pro mě Viktorčin příběh silnější, když si do něj můžu promítnout něčí prožitý život. Přítel Stesk nás provede všemi dopisy, směřovanými nikdy nenarozené sestře Andělce, jediné opravdu blízké duši, které se Viktorka může svěřit se svými největšími trápeními - se steskem po otci a s nepochopením matky.
Bylo to krásné, i když nelehké a smutné čtení, ráda doporučím.

gargamelka
05.04.2020

Perfektně napsaná kniha, kterou je požitek číst. Nelehký osud Viktorky a jejích nejbližších. Její dopisy jsou napsány velmi jemně, barvitě a zároveň plné volání o pomoc.

popeluška
18.02.2020

Kniha se četla moc krásně od začátku až do konce. Je sice velice smutná ale dopisy psané Viktorkou byly tak hezké a křehké.Přítel Stesk knihou proplouval od samého začátku až do konce.

Pitbullka
13.01.2020

Bohužel mi moc nesedl jazyk. Ale je to zajímavý příběh a sonda do dětské duše. Viktorka vyrůstá bez otce, s matkou si nerozumí a ve volných chvílích píše dopisy svojí nenarozené sestře. Celkově je příběh poměrně depresivní.

Nočnípták
15.12.2019

Malá poetická knížečka. Příběh, který vypráví dospívající Viktorka, je psán krásnou češtinou. Stesk a smutek cítí křehká holčička. Přesto v knížce cítím i naději, že bude jednou lépe. Viktorka má blíže ke svému tatínkovi, kterého si však trochu idealizuje, protože vyrůstá bez něho. K mamince moc blízko nemá, má pocit, že jí překáží. Její matka Helena je na ni přísná a tvrdá, ale jak by mohla být jiná? Tu tvrdost a zaťatost si musela určitě dost těžce vypěstovat, aby dokázala všechny uživit a nezradit svého muže. Viktorku má ráda, vždyť dokázala najít cestičku, jak zařídit, aby mohla studovat ona i její bratr.
Příběh z naší nedávné minulosti je čtivý a mohu jej každému doporučit.
Jako bonus vidím krásnou obálku.

novely

Autoři knihy