Přítel Stesk

Vzácná a přístupná připomínka temného období nedávných dějin Zkušená autorka Zuzana Nováková (roz. Renčová) se v příběhu o rodině politického vězně vyrovnává částečně i s vlastní zkušeností. Klade si v něm otázku po možnostech „svobody na svobodě“ ve státem diktovaném životě. Umně využívá mnohost perspektiv, a to i za přispění spoluautorství svého manžela Jaroslava Nováka. Právě jeho kapitoly, inspirované farářem Ladislavem Simajchlem, který se „černých ovcí“ společnosti ujal, oslavují hrdinství v době, kdy scházelo. Hlavní hrdinkou je malá Viktorie, již stesk po otci – básníkovi a „vlastizrádci“ – inspiruje k vlastní básnické tvorbě. Psát na slovácké dědině, kde je spousta práce, však není jednoduché. Básně sice pro Viktorii představují útočiště, ale zároveň staví další hradby mezi ni a chladnou matku Helenu, která navzdory svému vychování a vzdělání dře od rána do večera a pro poetickou duši nemá pochopení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383455/big_pritel-stesk-7tz-383455.jpg 4.187

Kniha Přítel Stesk

Petra21

Jak se do pár vět může vejít tolik zbytečně zmařených lidských životů? Tolik kapitol, které by uspokojivě zaplnily několikasetstránkovou záležitost... a my známe viníka a tušíme další pachtění po prachobyčejném lidském bytí vlastně jenom proto, že se to tak má, za cenu znetvořeného mateřského citu, zničení dětství, ztrát všech iluzí. A přesto dojemně hezky vyjádřeno. Ubrala jsem na hodnocení vlastně jenom proto, že by si tato novela zasloužila buď širší prostor, nebo ještě o píď květnatější jazyk.

Lena78

Nádherná kniha, překrásný jazyk, verše. Trochu smutné vyprávění, ale hezky se to čte. Mám ráda všechny knihy Zuzany Novákové. Pro mě je to pohlazení po duši.

Zuzanak4

Drsný text, který si člověk neužije, pokud trpí depresemi. Ale podle mě to byla nádherná kniha. Tedy je.

ItalkazTerstu

Drsná výpověď o nelehké době. Místy jsem při čtení plakala, silný text, ale je pravda, že mu chybí spád a čtivost. Není to klasická literatura je to spíš o empatii a noření se do příběhu.

sgjoli
22.02.2021

Bohužel tuto knihu momentálně nedovedu ohodnotit tak, jak by si jistě zasloužila, protože to je jistě velmi hodnotná kniha. Svým krásným, poetickým a bolavým jazykem, ale také tím bolestným sdělením, které chce autorka předat čtenářům.
Bolest je silným a nosným tématem knihy. Bolest vyvěrající ze samoty, nepochopení, nefunkčních vztahů, loučení, stesku. Tato kniha není vůbec veselým čtením, to vám Přítel Stesk skutečně nedá.
Příběh je nicméně zajímavým ponorem do duše dívky, která strádá. Dívky, která je na svůj věk překvapivě dost vyspělá a které nikdo nerozumí. Zároveň se tu na pozadí vyjevuje těžká doba 50. let v Československu a to, jakého osudu se dočkali někteří lidé nesouhlasící s tehdejším uspořádáním.
Mrzí mne, že jsem při čtení nebyla zrovna v tom správném rozpoložení, aby na mne tato kniha zapůsobila tak, jak patrně měla. Nedokázala jsem naplno vnímat to, co se mi snaží říct. A z toho důvodu já nedokážu subjektivně hodnotit vysoko. Ale vím, že je to můj problém, protože objektivně řečeno tato kniha je neuvěřitelně silná, smutná a přitom jazykově tak strašně moc krásná. Autorka je rozhodně zkušená spisovatelka, resp. básnířka. V dopisech psané Viktorkou si tak krásně hraje s jazykem, že je to radost to číst, byť obsahem je to bolestivé a na hraně deprese.
Přítel Stesk je však každopádně kniha, ke které se určitě ještě někdy vrátím, až budu mít tu "správnou" náladu. A věřím, že napodruhé knihu ocením už víc. A určitě mohu doporučit.

Marta13
16.08.2020

Zvláštní, zajímavá kniha psaná částečně formou dopisů. Celou knihu pokrývá neskutečný smutek a beznaděj ...

Placinecka
06.07.2020

O co je chudší děj knihy, i toho bohatší jsou emoce. Na pár stránkách tolik smutku, nepochopení, nespravedlnosti a krutosti. Velmi netradičně pojaté téma komunismu, které ale není hlavní osou příběhu. Smutné čtení, napsaní však velmi citlivě, téměř poeticky a zároveň velmi stručně a jasně. Hodně prostoru k zamyšlení a pro prožití všech emocí.

Kočičáci
18.05.2020

Smutná, velmi smutná novela. Ale psaná nádherným lyrickým slohem, který je autorce vlastní a vytváří tak úžasnou realistickou prózu, která nachází inspiraci v autorčině prožitém dětství. A o to je pro mě Viktorčin příběh silnější, když si do něj můžu promítnout něčí prožitý život. Přítel Stesk nás provede všemi dopisy, směřovanými nikdy nenarozené sestře Andělce, jediné opravdu blízké duši, které se Viktorka může svěřit se svými největšími trápeními - se steskem po otci a s nepochopením matky.
Bylo to krásné, i když nelehké a smutné čtení, ráda doporučím.