Přítel stesk

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vzácná a přístupná připomínka temného období nedávných dějin Zkušená autorka Zuzana Nováková (roz. Renčová) se v příběhu o rodině politického vězně vyrovnává částečně i s vlastní zkušeností. Klade si v něm otázku po možnostech „svobody na svobodě“ ve státem diktovaném životě. Umně využívá mnohost perspektiv, a to i za přispění spoluautorství svého manžela Jaroslava Nováka. Právě jeho kapitoly, inspirované farářem Ladislavem Simajchlem, který se „černých ovcí“ společnosti ujal, oslavují hrdinství v době, kdy scházelo. Hlavní hrdinkou je malá Viktorie, již stesk po otci – básníkovi a „vlastizrádci“ – inspiruje k vlastní básnické tvorbě. Psát na slovácké dědině, kde je spousta práce, však není jednoduché. Básně sice pro Viktorii představují útočiště, ale zároveň staví další hradby mezi ni a chladnou matku Helenu, která navzdory svému vychování a vzdělání dře od rána do večera a pro poetickou duši nemá pochopení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/383455/pritel-stesk-7tz-383455.jpg 4.423
Žánr:
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Vyšehrad
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Přítel stesk

Přidat komentář
Veru.Viti
19. června

Přítel stesk určitě nebude kniha pro každého. Téma mě zaujalo, ale styl psaní bohužel moc ne. Nedokázala jsem se do příběhu vcítit a užít si jej. Musím říci, že první kniha z edice Tvář mě zaujala určitě mnohem více.

boticelli
05. března

Kdyby podobné knížečky četlo více lidí, určitě by se paměť národa trošku osvěžila.

lencin
22. února

Niterná kniha. Příběh malé Viktorky, dcery uvězněného katolického básníka, je inspirován autorčinými zážitky v 50. letech 20.století. Velmi křehké a dojemné.

saruse
18. února

Po "Sběrateli sněhu" další kniha z Edice Tvář z nakl. Vyšehrad. Další příjemný formát knihy, zajímavá jemná obálka a - uvnitř silný příběh. Uvěznění katolického básníka očima jeho rodiny a zejména dcery Viktorie. Střídání běžného vyprávění, popisujícího těžký život samotné matky se třemi dětmi, s dopisy, které Viktorie píše své neexistující sestře a v nichž odhaluje svoje nejniternější pocity. Nezanedbatelná úloha pana faráře, který se zavržené rodiny ujme a čelí lidským řečem i stranickým výhrůžkám. Vše napsáno velmi čtivě a krásnou češtinou. Od dcery skutečně vězněného katolického básníka a dramatika Václava Renče ani jinou knihu nelze očekávat. Vyznění je o to smutnější právě proto, že Zuzana Renčová Nováková čerpala z vlastních životních peripetií.

Adriana.82
05. ledna

Taková malá jednohubka .....a tak hezky smutná .....