Knizectvi Knizectvi komentáře u knih

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Co napsat abych neopakoval slova všech co už tuhle skvělou knihu recenzovali a popisovali přede mnou. V Nikdynoci je skvělé vše. Skvěle vymyšlený svět, propracované charaktery a historie postav, styl psaní odvíjení děje, prostě vše. Taky se vyjádřím k té davové hysterii ohledně toho, že to není young adult kniha, kvůli explicitním sexuálním scénám a sprostým slovům. Já vám nevím ale sprostá slova ? I moje osmiletá sestra zná horší slova něž Jay Kristoff používá v tomto příběhu. A popis sexu stylem ,, Pohladila ho po jeho délce´´ mi nepříjde jako že by měl zdevastovat psychiku či mravnost mladého dospělého jemuž má být kniha určena podle oficiální kategorie. Takže asi tak :)
Nicméně zpět ke knize. Na to, že je to docela cihla, se čte velmi dobře a rychle ubíhá. Děj je vystavěný skvěle, akci střídá odpočinek a děj pěkně graduje. Navíc se celou knihou nese tušení mnohem většího příběhu, který jak doufám budeme objevovat v dalších dílech. Dokonce i na poznámky pod čarou, které normálně nesnáším, jsem si zvykl a líbily se mi. O tom jak moc se mi kniha líbila vypovídá i to, že prostě nemůžu čekat do podzimu než u nás vyjde druhý díl a hned jsem si ho musel objednat v angličtině. Opravdu jedna z nejlepších fantasy knih co jsem kdy četl. Dal bych klidně šest hvězd ale mám jen pět tak dávám pět a modlím se aby i další díly byly takhle skvělé.

28.07.2019 5 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Od téhle knihy jsem dostal trochu něco jiného než jsem očekával.
Příběh mě chytil hned od začátku, ale jednou větou, která se objevila po několika prvních stránkách mě autorka, chytila a přikovala k vyprávění. Od té chvíle jsem se začal ztotožňovat se spoustou věcí a do příběhu se opravdu ponořil. Ta věta zní : ,, Někdy jsem si připadala, že se pořádně nedokážu zajímat o vlastní život, a deprimovalo mě to. ´´ Možná je to rozpoložením, ve kterém jsem knihu četl, ale opravdu silně na mě zapůsobila. Donutila mě přemýšlet nad životem, na lidmi i nad sebou samým. Autorka nám na pozadí několika různých podob lásek, z nichž ani jedna není tak úplně romantická, ale právě možná díky tomu jsou všechny o to silnější, předhazuje spoustu problémů. Ať už společenských nebo osobních. Ač se může zdát, že jsou na příběh trochu našroubované, všechny tam naprosto sedí a tváří se naprosto přirozeně. Nejlepší na tom všem však je, a to je asi to co na mě zapůsobilo nejvíc, že nám autorka neříká co je špatně a co dobře. Nechává prostor pro nás, na to utvoření vlastního názoru, a pokud čtete pozorně, brzo zjistíte, že na vašem názoru vlastně nezáleží. Ty věci prostě jsou, ať už si o nich myslíte cokoli. Autorka nám nic nevysvětluje, nechce přijetí a pochopení pro své hrdiny, prostě vám vypráví jací jsou a co zažívají. A je to geniální.

27.03.2021 5 z 5

Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí Lucie Seifertová

Nejkrásnější kniha mého dětství. Strávil jsem hodně, hodně času rozkládáním a skládáním, učil se a u toho se smál, prostě pecka :)

26.11.2020 5 z 5

Dcera ztracených bohů Dcera ztracených bohů Alžběta Komrsková

Humbook start 2020
Podle informací, které jsem měl to měl být retelling na řeckou báji o Mínotaurovi. A ano motiv býka a labyrintu tady najdete, ale to je tak vše v čem by se dala najít inspirace mýtem. Knížka je až překvapivě originální, nebo pro mě alespoň byla, nic moc podobného jsem zatím nečetl.
Je to young adult, autorka je hodně mladá a hlavní postava také, ale kromě trošku zkratkovitějšího stylu psaní to na knize nepoznáte. Zkratkovitější v tomhle případě znamená hodně děje, nahuštěného do krátkého časového úseku a taky tak trochu ,, vše se prostě nějak stane a stane se to rychle,, . Naopak prostředí a povahy postav jsou vykreslené skvěle. To čeho jsem se hodně bál byla milostná linka, a ještě více snad milostného trojúhelníku, který byl naznačován, autorka však milostnou linku zvládla naprosto úžasně, vůbec mi nevadila, spíše naopak byla nádherným, propracovaným doplňkem k celému příběhu. Svět i bozi byli inspirováni starověkým Řeckem a přesto originální a opravdu dobře vymyšlení. Dobře propracovaná minulost, která vás překvapí, krásně zapadne do současnosti a vše se uspokojivě propojí, opět je k tomu sice použita zkratka ale tahle se tam určitě hodila ???? Musím říct, že celkově mě kniha hodně překvapila a hodně se mi líbila. Kdyby se natáhla o pár stránek a na trošku delší časový úsek, byla by na 5 hvězd. I takhle ale rozhodně stojí za přečtení. Bude se líbit snad každému.

22.09.2020 4 z 5

Dvacet jedna pravd o lásce Dvacet jedna pravd o lásce Matthew Dicks

Tahle knížka je napsána jako seznamy, které si zapisuje hlavní protagonista. Trochu sem se téhle formy bál ale... může mi nekdo vysvětlit jak soupis seznamů může být zároveň, promiňte mi to slovo, ku*evsky vtipný a šíleně dojemný ? Jak může být Dan tak šíleně sympatický, super vzdělaný a chytrý, a zároveň takový blb ? ????
Většinu knihy jsem se smál, někdy dokonce nahlas, a co myslíte? Ke konci jsem i brečel a to jsem teda fakt nečekal. Nečekal jsem to ani před tím než jsem začal číst, protože jsem neměl žádná očekávání, ani v průběhu čtení, protože jsem myslel že to má být prostě vtipný. Takže pokud bych měl hodnoceni knížky Matthewa Dickse poskládané z Danových seznamů shrnout do jednoho slova, bylo by to slovo ,, překvapení" . Naprosto skvělé překvapení, ke kterému se určitě budu vracet.
A o čem si tedy Dan píše seznamy ?
O každodenních situacích, o svém podnikání, nákupní seznamy, seznamy výdajů, seznamy doporučovaných knih, seznamy jmen, seznamy o lasce, seznamy o přátelství, o sobě, o životě, o popkultuře prostě o všem. Seznamy, které dohromady dají překvapivě skvělou knížku, kterou jsem si zamiloval, prosmál i probrečel. A kterou vám teď určitě budu ještě dlouho nutit k přečtení ????

31.08.2020 5 z 5

Nimona Nimona Noelle Stevenson

O tomhle komiksu jsem nevěděl, vůbec nic. Nikde jsem o něm neslyšel a netušil jsem o čem je, jakmile jsem ho však držel v ruce, zaujal mě na první pohled. Krásná obálka. Na zadní straně spoustu ocenění. A hlavně moc pěkná kresba. Jakmile jsem si přečetl krátký popis, hned jsem si ho vzal. A určitě jsem neudělal chybu. Původně mě zaujalo, že se jedná o fantasy příběh, který je zasazený do světa kde jsou vedle sebe rytíři s meči, magie a moderní technologie. Musím říct, že mě dostala hloubka příběhu a jedna věc, která není vyloženě nikde napsaná ale je naznačovaná a to se mi moc líbilo ( pokud si Nimonu přečtete, dejte mi vědět jestli víte co myslím). Samotná Nimona je skvělá postava ale ja prostě miluju Temnotaje :) Celkově jsem dostal mnohem víc než sem čekal. Obálka slibovala skvělý zážitek a ten jsem opravdu dostal. Nimona je super volbou, jak pro milovníky komiksu tak pro ty co s komiksem nemají moc zkušeností. A navíc je trochu obsáhlejší, takže vám vydrží na déle než deset minut jako normální komiks :)

21.08.2020 5 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

O téhle knížečce se jeden čas mluvilo opravdu hodně a jenom v superlativech. To je důvod proč jsem asi očekával něco úplně jiného. Hlubšího, užitečnějšího obsáhlejšího ? Ani vlastně nevím. Můžu říct, že knížka je zajímavá ale nic moc mi nedala. Je maličká, krátká a obsahuje hodně ilustrací a málo textu. Autor píše hodně familiérně a zkratkovitě. Velkou část toho mála textu zabírají citáty a výroky známých osobností. Myšlenky jsou celkem zajímavé, jsou o tom jak využít inspiraci jinými lidmi a díly, která už byla vytvořena, ale zároveň jak nekopírovat. Jenže je to opravdu jenom házení myšlenek, občas proložených nějakou neurčitou autorovo zkušeností.
Celkově určitě není špatné si knihu přečíst ( zabere vám to tak půl hodiny) aby jste věděli o čem je a třeba i nějaká ta inspirace příjde. Mě ale celkově nic moc nedala.

10.08.2020 3 z 5

Kdysi dávno v budoucnu (35 povídek) Kdysi dávno v budoucnu (35 povídek) Jaroslav Konvička

Tak jo. Jako první musím asi poděkovat jsoucnu, že mi prostřednictvím autora, přineslo do cesty tuhle knihu. Malou, útlou a roztomilou knížečku, naplněnou nejenom slovy, myšlenkami a zamyšleními ale i krásnými ilustracemi od terezaart.cz . Jedná se o knížečku, krátkých textů, které bych asi nenazýval povídkami, spíš prozaickou poezií a zamyšleními. Velmi rozličné útržky ve vás skoro vždy něco zanechají, i když jsou někdy napsány velmi zjednodušeně až s dětskou nadsázkou. Někdy naopak text jde opravdu hluboko, nebo bych možná měl napsat spíš vysoko, a potom zanechá opravdu silnou stopu uvnitř vás, nebo alespoň uvnitř mě určitě. Kdybych mohl vymyslet této knize podtitul, určitě by to byla ,, Meditace o Bytí,, a já osobně se k tomuto malému, velkému dílu budu určitě vracet. Pro vás mám jen jedno doporučení. Pořiďte si tuto knihu, zastavte se, přečtěte a přemýšlejte. No dobře těch doporučení je nějak víc :)

14.07.2020 5 z 5

A jestli neumřela, vyšiluje dodnes A jestli neumřela, vyšiluje dodnes Skottie Young

Komiks, který může při zběžném shlédnutí působit dětsky a roztomile, ale při druhém pohledu zjistíte, že rozhodně není ani jedno z toho. :D Krásně barevný kousek o ženě, polapené nejenom v přeslazeném pohádkovém světě ale i v těle šestileté holčičky. Na popsání tohoto dílka se hodí snad jedině tahle věta : Je to tak blbý až je to vtipný :) Krásná, barevná a pohádková kresba, doplněná o krev, vnitřnosti a ohavnosti. To je Gerda v pohádkově. Navíc dostanete nálož vtipně zaobalených sprostých slov jako ,,vymrkaná´´ ,,zastlaný´´ nebo ,,do míče´´. U těchhle pasáží jsem se fakt smál. A celkově mě komiks dost pobavil, takže každý kdo má rád trochu zvrácenou legraci, si musí přečíst Pohádkov protože je to sakra KRDEL :D

06.07.2020 4 z 5

Elementum Elementum Jiří Dittrich

Tuhle knížku už mám doma nějaký ten pátek a teď zpětně nechápu jakto, že jsem se k ní nedostal dřív. Je to skvělý, řekl bych klasický fantasy příběh od českého autora, kterého bych se po dočtení nebál přirovnat k Paolinimu. Mladý autor, skvělý fantasy svět a super schopnosti. Autor sám tento první díl napsal když mu bylo 16 let a ano z počátku je to cítit na stylu psaní, ale už v průběhu knihy je znát citelný posun a velké zlepšení. Z počátku je děj hodně zrychlený a dosti povrchový ale postupně se dostáváme hlouběji a tady mě to opravdu chytlo. Co bych možná vytknul je ta šílená insta love :D Ta je opravdu málo uvěřitelná a příjde mi, že možná zapracovaly hormony právě šestnáctiletého kluka :D Omlouvám se autorovi. Co se mi naopak neskutečně líbilo, bylo propracování schopností, systém a vysvětlení toho jak co funguje a trénink. Tomu bylo věnována většina knihy a určitě to neskutečně pomohlo. Vzhledem k tomu, že je to první díl pentalogie tak si to autor mohl dovolit a za mě je to naprosto skvělé. Zamiloval jsem si ten svět, pochopil zhruba jak funguje a vytvořil si vztah k postavám. To je hodně solidní základ pro to abych si zamiloval celou sérii a rád se vracel do tohohle světa. Závěrem určitě doporučuju každému milovníkovi fantasy a ja se brzo pustím do dalších dílů. Jen ( a to je malinká výtka nakladateli) si další díly určitě pořídím elektronicky, protože tenhle formát knihy se mi četl dost špatně. Určitě by byl lepší větší formát a delšími stránkami, nebo minimálně větší odrážky od středu knihy. Abych skončil pozitivně kniha je opravdu super a autor je hodně sympatický, je to jeden z těch lidí, o kterých jsem mluvil ve videu. Lidí jejichž osobnost dělá hodně pro jejich dílo.

02.06.2020 4 z 5

Naprosto skvělý, krátký životopis se spoustou zajímavostí z natáčení Gilmorek. Název je velmi výstižný a vy budete číst stejně rychle jako autorka mluví, přeskakovat od tématu k tématu, sledovat Laureninu trochu bláznivou mysl a prostě si to užívat.
Kniha na jeden večer, která Vás opravdu pobaví, rozesměje ale i poučí, nebo teda předá některá autorčina, životní zjištění. Za mě absolutně super a pro toho kdo má rád seriál Gilmorova děvčata naprostá nezbytnost.

5⭐ z 5⭐ Doporučuji jako skvělou oddechovku.

Bunny Bunny Lydia Strong

Původně jsem si myslel, že budu psát ,, je tu další MM romance´´ ale ne tohle je spíš young adult příběh s trochou sexu. Milý až roztomilý příběh o náhodě a o lásce, která může být bezpodmínečná a může se vyvinout v něco co nás samotné pozvedne a udělá lespšími. Pokud bych měl brát pouze samostatný milostný příběh, byla kniha naprosto úžasná (i když jsem nikdy nikde neviděl tolik gramatických ale i ostatních chyb), naprosto krásný příběh lásky. A navíc jsem se asi zabouchnul do Rushe :) Ale další rozehrané linky, jako vztah s rodiči, nebo samotný ten příběh rodičů či příběh Jimmyho, zůstaly nedokončené a to je na jednu stranu hodně frustrující pokud by mělo zůstat jenom u jednoho dílu, na druhou stranu to dává naději na pokračování o které bych velice stál. Další drobnost, která mi vadila bylo americké prostředí, které by tentokrát bylo i důvěryhodné, nebýt jeho naprosté anonymity, žádné nazvy, jmena měst atp. Ale všechno odpuštěno, příběh je úžasnej a to je to hlavní…. ví někdo jestli se dočkám pokračování ?

22.03.2020 4 z 5

Aristoteles nikdy nebyl jako ostatní kluci, a ani je nikdy nedokázal pochopit, dokud nepotkal Danteho ani vlastně neměl přátele. Sledujeme dětství a dospívání dvou neobyčejných kluků, kteří si navzájem pomáhají a oběvují spolu svět. Vytvoří si mezi sebou přátelské pouto tak silné, že by za sebe položili i život. Ale je to pouto jenom přátelské ? Opět velmi silný příběh o hledání sama sebe, o řešení minulosti, nejen vlastní ale i rodinné. O hledání si vlastního smyslu v tomto světě ale i hledání cesty k vlastním nejbližším. Silný příběh se silnými momenty, psaný krásně a poeticky. Poetický styl psaní Vás donutí se po většinu knihy usmívat, silné zvraty které přijdou Vás zasáhnou o to silněji. Kniha obsahuje vše od kamarádství, přes problémy dospívání, životní otázky a ztráty až k lásce a její síle.
Opět nemůžu jinak než dát pět hvězd a doporučit snad každému. Kniha totiž není prvoplánově gay a na této tématice až tolik nezáleží.

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Tuhle knížku jsem si vybral v rámci spolupráce s Megaknihami a ano byl to nadlidský úkon, vybrat si z té ohromné nabídky, kterou Megaknihy mají. Pokud někdo nějakou náhodou ještě neví co jsou @megaknihy , na mém youtube ve videu ,, Kde nakupovat knihy´´ se můžete dozvědět více.
Jak jsem už psal byl to nadlidský úkon vybrat jednu knihu. Nakonec jsem však po mnohých doporučeních a ujištěních, že je to super sranda, vybral Poslední aristokratku, a určitě toho nelituji.
Čtení této knihy byl opravdový relax, žádné velké přemýšlení jen klídek, pohoda a občas nějaké to srdečné zasmání se. Forma deníkových zápisků není nic co bych vyloženě vyhledával, ale tady se to určitě hodilo a bylo to fajn. Hůmor je hodně jednoduchý a prvoplánovitý což přispělo k onomu pocitu pohody a relaxu u čtení ale možná to ubralo na tom co jsem očekával. A to bylo více smíchu. Ano očekával jsem trochu propracovanější hůmor, čekal jsem že se budu smát víc a proto sem dal o hvězdičku méně. Nicméně kniha se čte naprosto skvěle. Příběh rodiny, které byl do majetku vrácen zámek, jenž je tak trochu Danajským darem, díky němuž se přesidlují do Čech z Ameriky, a u nějž musí vymyslet jak vlastně vydělat na jeho provoz a vlastní živobytí. To je naprosto super téma. A postavy mají jednoduchý charakter, díky němuž je buď milujete nebo vás s.rou :) Takže doporučuju všem, všem kteří si chtějí odpočinout a nemuset na nic myslet. A těším se na další díl.

Sága Sága Brian K. Vaughan

Skvělý komiks, po kterém pokukuji už delší dobu a za který musím poděkovat @bbart_nakladatelstvi .
Mix sci-fi a fantasy doplněný o trochu sexu a okořeněný trochou sprostých slov. Naprosto dokonalé ilustrace, díky kterým na každé stránce zůstavám mnohem déle než jen tu chviličku než proběhnu tu trochu textu. Ale i příběh, který se v tomto prvním díle teprve rozjíždí je skvělý.
Ocitáme se ve vesmíru, přímo uprostřed války ve které spolu bojují obyvatelé planety, zaměřené na vědu a jejího měsíce kde vládne spíše magie. Ve válce dvou ras, které ale nemůžou navzájem zničit domov svého protivníka, protože by to ovlivnilo i ten jejich. Rozšíří proto válku do celé galaxie. My nyní sledujeme Marka z měsíce a Alanu z planety, kteří zběhli z armády a zamilovali se do sebe. Začínáme sledovat jejich osud ve chvíli kdy Alana porodí holčičku, která je důkazem toho, že se obě rasy můžou nejenom milovat ale i plodit potomstvo. A to se samozřejmě nehodí ani jedné z mocností a tak začíná hon na milence a jejich dítě. Najdou v celé galaxii místo kde by mohli v klidu žít a uniknout nejen válce ale i svým pronásledovatelům ?
Je to super oddechovka a potěšení pro oči, rozhodně doporučuji každému kdo má alespoň trochu rád komiksy, fantasy a nebo sci-fi. Určitě si najdete to své :) Nakladatelství BBart

22.03.2020 5 z 5

Na kraj světa Na kraj světa Theo Addair (p)

První díl série Ve stínu oskeruše s názvem Na kraj světa, je v podstatě stále novinkou našeho milovaného, českého autora Theo Addaira. Jedná se tentokrát o fantasy, které má alespoň pro mě, nádech nebo příslib steampunku, neboť se odehrává na prahu jakési technické revoluce. Ale ani fanoušci Theovo LGBT románů nebudou zklamáni, protože i toto téma se knihou velmi lehce a skrytě vine. Kniha je psaná krásně a nevtíravě poeticky, jak už je u autora asi zvykem, příběh se odvíjí plynule, bez nějaké přehnané akce a přesto poutavě. Sledujeme dvě časové linie v životě zvláštního chlapce jménem Kiro. Tyto dvě časové linie se k sobě přibližují až zbude jenom ta současná, do té doby poznáme Kirův život a co vše ho dovedlo tam kde je. Knihou se od začátku proplétá spoustu tajemství a záhad na něž povětšinou nedostaneme žádné odpovědi, což je trochu frustrující , ale přece jenom je to stále jenom první díl, tak se máme aspoň na co těšit. Příběh je milý, nic šokujícího nebo hrozného, přesto vás stále něco napíná až do samého konce. A je v něm jak už je dneska zvykem, dosti zapleteno ekologické poselství. Závěrem musím říct, že kniha je opravdu dobrá a moc se těším na další díly. Není to nejlepší fantasy co jsem kdy četl ale určitě se řadí mezi ty lepší a rozhodně doporučuji všem, obzvláště pak Theovo fanouškům, kteří budou knihu milovat stejně jako já, už pro styl kterým je psaná. Jednu hvězdičku ubírám jenom z trucu protože jsem naštvanej na konec knihy :D

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

Ano Ano Ano prosím. Návrat do milované Alagaesie se opravdu povedl. Něco co jsem moc chtěl, jenom jsem o tom nevěděl do té doby než to samo přišlo. To přesně byla tahle kniha. Ve třech krátkých ale skvělých příbězích se znova setkáme s Eragonem a Safirou ale i s dalšími postavami, dozvíme se co se dělo po posledním díle Odkazu dračích jezdců a také se podíváme do historie. Na dvou stech stránkách se ponoříme do nostalgie a v hlavě nám vyskakují staré známé postavy i příběhy, a z ničeho nic je konec ! Ale notaaaaak Chrisy my potřebujeme víc :) I přes svou útlost je knížka naprosto skvělá a to nejen svou nostalgií ale už klasicky stylem jakým je napsaná, svou poutavostí a napínavostí. Ano i tyto tři krátké povídky dokáží být napínavé. Co víc k tomuto říct další kousek legendárního příběhu od legendárního spisovatele. Tohle je naprostá povinnost pro každého kdo má rád Eragona.

Zlatý kříž Zlatý kříž Pavel Renčín

První díl z trilogie Městské Války.
Tak a je tu opět můj nejoblíbenější žánr urban fantasy, a opět český autor ale tentokrát musím říct, že tohle je úplně něco jiného než všechno z tohoto žánru, co jsem dodnes četl. Začněme třeba hlavním hrdinou, překvapivě to není dítě ani puberťák nebo tak něco, je to dospělý, né moc sympatický muž s dobrou kariérou a životem se vším co k němu patří. Vašek jak se hlavní hrdina jmenuje, je arogantní záletník pracující v bankovní sféře. Trochu překvapivé v tomto žánru, že ? A co teprve zjištění že ten magický svět, který je v každé knize, vždy nějak oddělen od toho našeho, zde oddělen není, bytosti z tohoto světa se prostě pohybují mezi námi a nám je to fuk. No nejde popsat v čem všem je tahle kniha odlišná to prostě musíte zjistit na vlastní pěst :) A teď už k nějakému hodnocení. Začátek knihy mě popravdě dost odrazoval. Přehnaně poetické popisy, skoro básnická přirovnání, která se mi zdála hrozně umělá, a velmi nesympatický hrdina, byly důvodem proč jsem knihu chtěl odložit. Neudělal jsem to a jsem tomu hrozně rád, po pár desítkách stránek většina těchto věcí vymizela a já se ponořil do příběhu. Kniha si mě připoutala a já musel číst a číst. Miluju tu myšlenku ztělesnění měst a vše okolo, miluju toho zdánlivě nesympatického ale nevyumělkovaného hrdinu a miluju toho mnohem více v celém příběhu. Opět tu máme lehce ekologickou propagandu, ze které už jsem většinou lehce otráven, protože se objevuje skoro všude a je většinou vešroubována dost uměle a násilně, tady mi ale nevadila ba naopak mi přišlo, že nemůže být přirozenější a k příběhu se skvěle hodila. Celou knihu se stále něco děje a my už od začátku jdeme z akce do akce. Musím také říct, že tohle určitě není žádné ya urban fantasy ale opravdové dospělácké fantasy, s peprnými výrazy i scénami. Moje hodnocení není pět hvězd jenom kvůli tomu uměle květnatému začátku, protože jinak je to pecka a pro mě příjemné překvapení, které musím doporučit každému kdo už je unavený z šedi ya příběhů :)

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Musím říct, že zpočátku jsem měl trochu strach. Začátek knihy se mi zas až tak nelíbil a nemohl jsem se moc začíst. Ale pak.... no nepředbíhejme. Kniha se odehrává v budoucnosti, ve světě kde se zapomnělo na vědění a historii lidstva a všechna města ovládají náboženští fanatici proti kterým bojují povstalci ukrytí mimo civilizaci. Naši dva hlavní hrdinové samozřejmě pocházejí každý z jiné frakce a jsou tedy nepřátelé. Navíc Lee má pro Citadelu ulovit a přivést povstalkyni Seru. V lese je však zastihne smrtící bouře a oni se musí ukrýt na delší dobu v jeskyni. A tady začínáme sledovat jejich osudy, to jak se navzájem ovlivňují i když byl každý vychován naprosto odlišně. Měli by se nenávidět ale je tomu opravdu tak ? Jsou více lidmi nebo výplody ideologií, ze kterých pocházejí? Kniha krásně popisuje nitro člověka, stejně jako nitro a problémy společnosti. Ukazuje, že i dvě odlišné ideologie mají naprosto stejné problemy. No prostě je toho v příběhu mnohem ale mnohem více než by jste čekali od klasického scifi. Na stránkách knihy se otevírá spoustu větších problémů a otázek než jenom skvělý příběh dvou hlavnich hrdinů. Autorčin styl psaní je skvěle čistý a nijak nezamotaný, to dělá knihu naprosto skvěle čtivou. Nemůžu se dočkat až se pustím do druhého dílu, potřebuju se dozvědět mnohem více o tomhle světě. Doporučuju prostě všem, kteří mají aspoň trochu zájem o scifi. A k Fantomu bych se ještě chtěl vyjádřit. Spousta lidí mi řeklo či napsalo, že se jim nelíbí jejich obálky. Ja musím říct že mě se obalky většinou líbí, je to takové klasické fantasy a scifi jako z mého dětství, a navíc myslím že co se případně ušetřilo na některých obálkách se naprosto viditelně odráží na skvělé ceně knížek. No podívejte se sami a uznejte, že mám pravdu.

24.10.2019 4 z 5

Prastarý meč Prastarý meč Rick Riordan

Pro celou sérii :
Ricka Riordana určitě znáte jako autora Percyho Jacksona, což je také jedna z mých nejoblíbenějších sérií.
Autor má však serií zaměřených na různé mytologie více.
Jak už název napovídá Magnus Chase je série plná severské mytologie, Vikingů a severských bohů.
Tyhle knížky jsou klasickou middle grade fantasy. Ale určitě je může číst kdokoliv ( mě je třicet :D). Hlavním hrdinou je právě Magnus, jenž hned na začátku příběhu zjistí, že jeho otcem je nějaký severský bůh a hned na to umře.
Dostane se do Valhaly jež je neuvěřitelným hotelem, plným válečníků čekajících na Ragnarok, na svůj poslední boj, který může přijít dřív než by se komukoliv (až na Lokiho) líbilo, pokud s tím Magnus a jeho přátelé nic neudělají.
Víc vám asi prozrazovat nebudu, jenom že to rozhodně stojí za přečtení.
Autor má skvělý smysl pro humor a tak je akce namíchána se smíchem, ale i tématy jako je orientace, genderová identita nebo muslimská víra, která jsou do příběhu přimíchána naprosto přirozeně a zpracována naprosto skvěle.
Musím říct, že bych tomu nevěřil, ale tahle série se mi líbila ještě víc než Percy Jackson.

03.01.2022 4 z 5