Knihotyna Knihotyna komentáře u knih

Táta a já Táta a já Soosh

Hledala jsem na internetu další knihy z kategorie "rodiče a děti" a vyjela na mě tato kniha - Táta a já - neváhala jsem a koukla do knihovny, jestli ji tam mají :) - samozřejmě měli :).
O knize jsem si předem nic víc nezjišťovala.
A tak na mě po otevření vyskočily milé obrázky obrovského tatínka a jeho malé holčičky doplněné o pár slov, které vystihují jejich vztah :).
Kresba, která znázorňuje jak malá holčička vnímá svého tatínka jako obrovského super hrdinu. A tatínek? Ten by pro svou malou princeznu udělal cokoliv :).
Knížka pro všechny rodiče a děti :). Knížka a rodičovské lásce. O lásce našich dětí a co pro ně znamená to, že jsme vedle nich a jsme tu vždy pro ně :).

02.06.2023 4 z 5

Tajemství rodiny M. Tajemství rodiny M. Pavlína Jurková

Musím říct, že jsem čekala "větší tajemství" :D, ale kniha se věnovala jiným tématům, které jsem nečekala a za které jsem byla ráda :).
Knížka je pro děti od 10 let :).
Vypráví příběh jedné rodiny - mamky, taťky a třech dětí - puberťačky Matyldy a jejich dvou bratrů Maxe a Kryštofa.
Matylda je puberťačka a musí sdílet pokoj se svými bratry, ti si na ní leccos přichystají a problémy a rvačky jsou na světě. Rodiče jim hubují. A Matylda má problémy i ve škole. A navíc se rodiče v noci hádají. Chtějí se snad rozvést? Nebo co před nimi tají?

Co se mi líbilo
- kniha se zaměřuje na děti - mnohdy mi přišli rodiče až "zlí", mrzutí, nepříjemní - ale samozřejmě, nutno si uvědomit, že je to bráno z pohledu dětí - a kdo z nás neměl v pubertě stejný pocit :D?
- sourozenecké rvačky, vtipy, nenávist x sourozenecká láska :) - u té mi tekly slzy
- vytrvalost třídní učitelky - věděla, kam musí Matylda přesměrovat svou energii :)

Knížka o jedné běžné rodině se třemi dětmi. O sourozencích. O lásce. O pochopení. O tajemstvích - i když ne tak patrných na první pohled :).

01.06.2023 3 z 5

Nespadni, neutop se, neumírej Nespadni, neutop se, neumírej Lise Villadsen

Příběh ne dvou sester, ale celé jedné rodiny.
Dvě sestry, Cecílie a Astrid.
Cecílie má 19 let, je v maturitním ročníku, jenže trpí úzkostí. Doma, ve škole, prostě všude. Tu ji pomáhá zvládat její mladší sestra Astrid. Ale má Astrid i nějaký vlastní život nebo se stává stínem své sestry, které musí být neustále nablízku?

Hlavní body:
- přišlo mi, že Cecílie se za úzkosti spíše schovává - že ji vlastně vyhovuje, že všechny "dusí" a sama se nesnaží, nechce přijmout pomocnou ruku
- táta, který má v hlavě jen práci a problémy své dcery nebere jako skutečné problémy
- máma, která sice problémy dcery bere vážně, ale kdykoliv udělá cokoliv "správně" a chce problém řešit u psychologa/psychiatra, nechá se Cecílií zatlačit do kouta a z pomoci sejde - Cecílie opětně jen leží v posteli
- Cecílie prakticky nechodí do školy a když je Astrid v neustále pohotovosti, aby ji mohla pomoct
- oba rodiče berou jako samozřejmost, že Astrid zazdí vlastní život a bude tu veškerý svůj volný čas pro Cecílii
- rodiče neustále narušují Astrid plány - výlet s kamarády, schůzka, rande - vše se podřídí tomu, že Cecílie ji chce doma u sebe
- Astrid vybuchne až po neskutečně dlouhé době - a je zvláštní, že to, co dojde jí, nedojde nikomu dospělému
- citové vydírání ze všech stran

Knížka je krásným dokladem života, kde nic nefunguje. Kde nefunguje rodina. Láska. Povinnost. Pomoc.

Chyběly mi informace, jak se Cecílii úzkosti spustily. Protože spouštěč je bohužel vždy.

Knížka beru jako vhled do duše nejmladší z rodiny, která je však stavěna do role všech - matky, sestry, kamarádky, přítelkyně. A sama neví, které roli má dát přednost, protože ztrácí sama sebe.

31.05.2023 3 z 5

Nevyhnutelná opotřebovanost citů Nevyhnutelná opotřebovanost citů Zidrou (p)

Musím se přiznat, že mě zaujala obálka a vůbec jsem si nečetla anotaci. A dobře jsem udělala! Takové překvapení!
Komiks s hlubším poselstvím, s tématy, které dříve či později začnou trápit každého - osamělost, stáří, stárnutí, láska, samota, stereotyp.
Kniha rozhodně není pro děti a mladší čtenáře! Ale nám dospělým možná otevře dveře do myšlenek, které už ve své hlavě máme, popřípadě máme v okolí někoho, kdo možná prožívá něco podobného jako naši dva hlavní hrdinové.
Velké doporučení! Jsem moc ráda, že jsem si knihu půjčila a budu doporučovat! :)
Plné velkých i malých životních peripetií, rozhodnutí, která se nedají změnit - nebo snad ano a ještě na ně není pozdě? :)

28.05.2023 5 z 5

Když se introvertka vdá Když se introvertka vdá Debbie Tung (p)

Stále skvělé, ale pro mě nejslabší díl.

Introvertka se vdá, co čeká jí a manžela během svatby, po svatbě, během prvního společného bydlení a jak to skončí? Koukněte se a zjistěte sami :).

Můžu říct, že první roky vztahu jsme to doma měli dosti podobné :D, takže je pro mě knížka milým připomenutím našich společných začátků - střední škola, vysoká škola, svatba, první společné bydlení, státnice, narození syna, nové bydlení, vlastní bydlení! :)
A v mnoha věcech stále nejsme dospělí, stejně jako Debie a Jason :)!

27.05.2023 4 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Za sebe musím říct, že tento díl - Introvertka v hlučném světě - za mě zatím vítězí na plné čáře!
Nejsem jediná, kdo při zvonění mobilu utíká nebo ho dává pod polštář aby ho nemusel brát? Bojí se jít do práce, školy, protože je všude moc lidí? Je nadšený, když někdo zruší oslavu? Chce poznat všechny ty fajn lidi, ale to by se nejdříve musel měsíce připravovat, aby takovou nálož lidí vůbec zvládl?

Paráda. Poznávala jsem se snad ve všem. Doporučuji všem. Nám introvertům i extrovertům - protože aspoň pochopíte, proč se chováme tak, jak se chováme! :) A že to mnohdy opravdu není lehké.

27.05.2023 5 z 5

Pravda o zázracích Pravda o zázracích Atticus (p)

Pokud jste fanoušky poezie, pokud hledáte něco, co se dotkne něčeho hluboko ve vás nebo hledáte slova, ale nenacházíte - zkuste se podívat po těchto sbírkách.
Jedná se o moderní poezii - mnohdy jen popisky, myšlenky, poznámky k tomu, co se zrovna děje. A přece je to mnohdy to, co se děje i Vám! A pasuje to přesně tak, jak to chcete vyjádřit!

Oceňuji, že knížka neobsahuje ilustrace, ale fotografie - navíc graficky krásně upravené a vyobrazené v černobílé klasice.

Současné, rychlé, citové, hluboké, mladistvé, bolestné, zamilované, zázračné - NAŠE.

26.05.2023 5 z 5

Já to měl první! Komiksový manuál jak přežít rodičovskou dovolenou Já to měl první! Komiksový manuál jak přežít rodičovskou dovolenou Barbora Brůnová

Nově jsem narazila na další knižní zpracování rodičovství. Spíše tedy mateřské dovolené.
Jak se cítí maminka se dvěma malými dětmi a jaké problémy a úkoly na ni každý den čekají? Koukněte se po knížce a můžete zjistit, zda se něco podobného děje i u Vás :).

26.05.2023 4 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Panda a dráček.
Příběh o putování pandy a dráčka. Oba přátelé putují celý rok - přes čtyři roční období. A v nich si vzájemně kladou otázky a hledají společně odpovědi.
Knížka Panda a dráček je stylem velmi podobná knížce Chlapec, krtek, liška a kůň. Četla jsem na začátku roku. U mě vede Panda a dráček :).
Líbí se mi, že autor se snaží člověka a jeho životní situace začlenit do koloběhu přírody a jejích vlastních strastí a následného řešení.
Koloběh života. Koloběh roku. Jedinečnost každé živé bytosti. Originalita každého z nás. Síla, která v nás je. Čerpání síly. Potřeba odpočinku. Naslouchání. Přátelství. Láska. Život.
Kniha je samozřejmě krásná i po grafické stránce, ilustrace jsou jemné a krásně zapadají do kontextu knihy!

Třešeň se nikdy neporovnává s jinými stromy ... prostě kvete.

26.05.2023 5 z 5

Tulení Tulení Catana Chetwynd

Krátké stripy ze života dvou zamilovaných lidí :). Stylem je komiks podobný stylu Sarah Andersen.
Přesně to milé čtení, které máte za pár minut přečtené a prolistované a usmíváte se od ucha k uchu z toho, jak je to sladké :).

P.S. Taky to doma máte tak, že vám je věčně zima, ale partnerovi věčně teplo? :D A dokážete bránit svou peřinu celou svou silou? Já rozhodně! :D

26.05.2023 4 z 5

Sibiřské haiku Sibiřské haiku Jurga Vilė

Co se mi líbilo:
- kniha je vyprávěna právě Algiskem, tím pádem je v knize mnohdy zmíněná dětská fantazie, naivita, představivost - která dává knize jiný rozměr
- popsání života na Sibiři - práce, jídlo, roční období, "ubytování", nemoci, smrti, lásky, bolesti, odchody
- vnímání smrti - zapojování mrtvých do života živých - jsou stále s námi
- skutečný příběh
- každá z postav byla osobností, která se nechala zlomit, ale snažila se vidět naději, každý jinak a svým způsobem, aby se nezbláznil

Co se mi nelíbilo:
- bohužel, já jsem si nemohla zvyknout na grafické zpracování příběhu (ale každý jsme jiný :))

24.05.2023 4 z 5

Znovu od začátku Znovu od začátku Kylie Scott

Co se mi líbilo:
- knížka je velmi čtivá, vtipná - Clem (hlavně tedy "nová Clem" je jedna z těch hrdinek, které nemáte chuť přetáhnout něčím po hlavě skoro na každé straně - ba naopak, kvůli amnézii nemá žádnou stopku a tak její upřímné otázky mnohdy udiví ne jen Eda :)
- komunikace - to hlavní, co ve vztahu potřebujeme a tady to jde krásně vidět :)
- Ed je prostě boží :D, co více dodat a jeho brácha není daleko za ním :)
- vedlejší postavy - každopádně Iris a Frances jsou přesně ten druh lidí, které ve svém okolí potřebujete :)

Co se mi (trošinečku) nelíbilo:
- toho, kdo může za přepadení jsem odhadla v momentu, kdy se v příběhu objevil
- závěr je trošku jak z rychlíku, ale nevadí :)

Já jsem spokojená. Vtipná, nenáročná romantika s klukem, kterého by chtěla každá a s hlavní hrdinkou, která se nově nebojí projevit a jde rovnou k věci, i když se to ostatním zdá trapné.

24.05.2023 5 z 5

Milada Horáková Milada Horáková Zdeněk Ležák

Komiks je krásně zpracován jak graficky tak informacemi. Čtenáře nezahltí "nepotřebnými daty a fakty", ale během čtení se mu v hlavě vytváří obraz a příběh jedné doby naprosto přirozeně.

Mám vystudovanou humanitní část gymnázia, na VŠ vystudovaný obor, který s historií úzce souvisí a za manžela vystudovaného historika a musím říct, že za celou dobu studia mi informace tak dobře nezacvakly na to správné místo jako po přečtení tohoto komiksu.
Pokud píšete ve škole test na toto období, máte mít referát, máte před maturitou či dokonce před zkouškou na VŠ v oblasti dějin 20. století (a já ji měla :D), doporučuji podívat se po tomto komiksu. Informace, které se zde dozvíte totiž budete chtít sdílet s ostatními. Říct jim, kolik toho vlastně po přečtení přirozeně víte, co jste zjistili, co jste si uvědomili :).

Já už to dnes řešila právě s manželem historikem. A i on mi u některých faktů řekl, že to nevěděl :).

21.05.2023 5 z 5

Počítám s tebou Počítám s tebou Michaela Červenková

(SPOILER) Co se mi líbilo:
- příběh je ne jen od české autorky, ale je zasazen do českého prostředí! Česká jména, prostředí střední školy (žádné kampusy!) a popis hodin angličtiny a matematiky tak, jak si to každý ze své vlastní střední školy vybaví :)
- když se maminka dozví o problémech své dcery Lady, neváhá a nabízí ji pomoc psycholožky
- máme tady i verzi "zlehčovače", kterým je tatínek - ten naopak věří tomu, že psychologové jsou pro lidi, co mají skutečné problémy a prášky přece vůbec nejsou potřeba
- Lada si připadá jako blázen - sama se potřebuje ujistit, že navštívit psychologa není ostuda!
- veškerý popis "stavů" Lady - ten, kdo se někdy setkal s někým, kdo trpí úzkostí nebo ji sám zažil bude přesně vědět, co Lada prožívá - úzkosti, strachy, deprese, třesy, panika, neschopnost vstát z postele - na druhé straně však logické uvažování, které ví, že není třeba se strachovat, tělo však reaguje po svém nezávisle na logických argumentech
- Lada je bývalá booktuberka :)
- krásně popsaná náladovost Lady a Marty - obě kamarádky si na sebe mnohdy vzájemně vylijí zlost či stres, který prožívají mimo školu - i přesto to jejich vztah neohrozí :)
- pochopení Marty
- reálný základ - počítání, které Lada dělá, aby zmírnila úzkosti či nemyslela na něco, co ji onu úzkost způsobuje je reálná "berlička", říká se, že mozek se zaměstná něčím jiným - doporučuje se také počítat těžké příklady z hlavy :)

Co se mi nelíbí
- chování psychiatra Fialy - za mě totální nezájem o pacienta, pár vět a léky - nesedí, dáme jiné - a tak stále dokola - ten mi tedy k srdci nepřirostl a doufám, že v reálném světě to takto nechodí

Senzačně napsaná kniha! Jsem nadšená! Oceňuji navíc, že na konci knihy jsou odkazy na pomoc pro lidi, kteří se sami trápí!

20.05.2023 5 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Zápisník jedné lásky je mou první knihou od Nicholase Sparkse. A mohu říci, že za mě skvělé! :) Obě díla - jak film, tak kniha - jsou skvělé zpracované, ale u mě vede kniha :).
Tolik lásky, laskavosti, podpory, ohledu se jen tak nevidí. V knize je dáno více prostoru staršímu Noahovi a Allie (nebo mi to tak aspoň přišlo) a mohu říct, že tyto pasáže jsou opravdu nádherně popsané. Takovou lásku by chtěl zažít každý :).

"Odloučení je tak bolestné proto, že naše duše jsou spojené. Možná vždycky byly a budou."

16.05.2023 5 z 5

Až půjdeš, vezmi mě s sebou Až půjdeš, vezmi mě s sebou Jennifer Niven

(SPOILER) Recenze může obsahovat spoilery :)

Klíčová slova tohoto díla by byla za mě byla - sourozenci, sourozenecké pouto, sourozenecká láska, domácí násilí, nevlastní rodič, nevlastní bratr, útěk, sebeúcta, sebeláska, budoucnost.

Na knize se mi líbil styl vyprávění - čteme e-maily, které si mezi sebou (až na pár výjimek vyměňují naši hlavní hrdinové :)

Bohužel, i když kniha řeší vážné problémy, mě více za srdce nechytla. Nevím, zda to bylo stylem psaní - knihu jsem měla přečtenou za tři dny - ale něco mi "vadilo" - možná to byl "styl", kterým sourozenci o svém životě mluví, časté opakování, vlastně nedořešení příběhu ze strany matky.

Mými oblíbenci se staly vedlejší postavy :) - především Franco a pak Terrence a jeho rodina (krásný popis toho, jak se Terrence zastane a přizná svůj vztah s Ezrou a reakce jeho rodičů :)).

14.05.2023 3 z 5

Stínka Stínka Daniela Schreiter

Kniha Stínka nám přiblíží život autorky Daniely, která žije s Aspergerovým syndromem. Sama na sobě a svých zažitých situacích již od dětství představuje lidem za pomoci komiksů svůj svět.

Sama autorka hned na začátku popisuje, že nikdo není stejný a to platí i pro lidi, kteří žijí s autismem, proto nás upozorňuje, že tyto situace a problémy se týkají výhradně jí a někdo jiný to může mít jinak :).

Vyvrací časté mýty toho, jak laik vnímá člověka s autismem. Nabízí pohled na to, co laikům zůstává skryto.

Jelikož se Daniela narodila v roce 1982, nikdo se s ní moc "nemazlil" a na jejich prožitcích především z dětství je to velmi znát.

Doporučuji všem, kteří by se o tématu chtěli dozvědět něco více, navíc hned z první ruky od někoho, kdo dnes a denně bojuje, aby zapadl do tohoto světa (i když ten jeho je mnohdy hezčí a barvitější :)).

12.05.2023 5 z 5

Kde bydlí princezny? Kde bydlí princezny? Walt Disney

Není mi zrovna 15 a tak můžu s potěšením říct, že jsem jako malá měla doma video a kazety VHS! (pamatujete?) a to, co jsem milovala nejvíce byla Kráska a zvíře z roku 1991 od Disneyho! Bella je má nejoblíbenější princezna a právě při téhle pohádce jsem měla už jako malá pocit, že takovou knihovnu musím mít taky! :)

Kniha nás provede zámky slavných princezen: Ariel, Růženka, Bella, Popelka, Jasmína, Merida, Mulan, Locika, Sněhurka

Musím říct, že zobrazení pohádkových zámků, které znám z knížek či filmů svého dětství bylo úžasné! Jako člověku, co má vystudované umění se mi navíc líbí to, že žádný zámek není stejný! Je tady pohádková renesance či novogotika, ale i středověk či Asie!

Pro ty, co se chtějí vrátit do dětských let nebo prozkoumat jak takové jednotlivé zámky a jejich zákoutí vypadají jako celek :).

10.05.2023 5 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Jedná se o komiks, černobílý a s úžasným tématem - jaké to je být knihomolka - co děláme, co neděláme, co nesneseme a jak trávíme svůj život s knihami :).
Co velmi oceňuji je fakt, že v knize jsou zmíněná ne jen knihkupectví, ale také knihovny! A jaké to je být knihomolem v knihovně, kde je tolik knih, ale i půjčování knih má svůj limit :D.

09.05.2023 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

(SPOILER) Co se mi líbilo:

- kniha je čtivá, je to jedna z těch knih, kterou budete brát ve volných chvílích do ruky, protože "odsypá", zasmějete se nad humornými scénami a budete trpět s hlavními hrdiny při mnoha trapasech
- prostředí VŠ, postgraduální studium - navíc přírodovědného směru!
- zpracování tématu žen ve vědě a celkově chování k nim - v rámci katedry, kolegů, konferencí
- vysvětlení Adama, proč se jako mentor chová ke svým studentům tak, jak se chová (a že to má svůj význam)
- chování Adama k Olivii (takového Adama by chtěla každá :))

Ale bohužel byly i věci, které mi na knize vadily:

- vulgarity (a že jich tam je, mnohdy zbytečně)
- konstatování, že Adam je - Adam "sprosté slova" Carlsen - a hlavně na začátku je toto konstatování snad co druhou stranu - opravdu by to člověk pochopil hned napoprvé :), není nutné to stále opakovat
- kniha by ode mě získala 5*, kdyby postavám bylo o 10 let méně. Mnohdy mi přišlo, že jim je sotva 18. Bohužel, v jejich věku mi už zkrátka některé situace nepřišly příliš reálné
- Adam je samozřejmě dokonale sexy chlap :D (jak už to tak bývá) - ale to si toho všichni všimli až v době, kdy byl na univerzitním pikniku bez trika?
- neustálé pochybování Olivie

Zvláštní kategorií je sexuální scéna. Na druhou stranu si říkám, že s povahami a zkušenostmi Adama a Olivie (a s jejím sebevědomím) by to takhle nějak asi vypadalo :).

Kniha je milá, romantická, zasmějete se. Ale v tomto žánru se dají najít i větší poklady :). Přesto nelituji čtení :).

08.05.2023 3 z 5