Knihotyna Knihotyna komentáře u knih

Souboj krásek Souboj krásek Maryse Dubuc

Všechny holky jsou zase spolu, ale do školy se také vrací Melanie a Dan. A Karin chce bojovat za svou lásku a dokázat, že ona má pravdu! Všechny holky hledají nové lásky a všechny chtějí, aby Melanie trpěla.
Navíc se objeví nová postava - Albín!
A podaří se jim to?

18.07.2023 5 z 5

Eden Eden Mia Sheridan

(SPOILER) Pokud v prvním díle byla láska nevinná a čistá, tady je nadějná, potřebná, utěšující, úzkostná, bolestná a spalující.

---MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY---

Co se mi líbilo:

- zamilovala jsem si Xandera - musím přiznat, že v prvním díle mi k srdci moc nepřirostl, ale tady se projevil naprosto parádně ve všech směrech a situacích!
- Molly - to bylo zlatíčko :)
- Carolyn - tak s touhle postavou jsem měla velký problém, chápala jsem sice, proč se chová tak, jak se chovala, ale bylo mi to proti srsti a nemohla jsem si pomoct, měla jsem stejný názor jako Molly
- tajemné pátrání - očividně policie nezjistí tolik jako dva lidé, kteří chtějí znát pravdu a svůj život
- vyrovnání se se situací, posouváme se o tři roky, ale jde vidět, že Xander, Calder i Eden v sobě stále nesou mnohá traumata a strachy a neumí si s nimi poradit - na to bude nejlepší ozdravná postel :D!
- novináři - objeví se aspoň jeden slušný člověk! :)
- i lidé, kteří se do sekty "narodili" nebo byli donuceni v ní být mohou být vnímání jako zlo, peklo - jsou odsuzováni - za své chování, činy, vědění i nevědění a svůj předešlý život, který si nemohli a nesměli vybrat
- potřeba pravdy a vědění, aby se toto téma mohlo uzavřít
- pocit viny, ne jen jeden k druhému, ale i ke všem lidem, kteří zemřeli
- noční můry, alkohol, sebedestrukce, sebetrýznění, trápení, mučení - aneb člověk se chce i nechce vědomě potrestat, nechce zůstat bez toho druhého
- jizvy na těle i na duši, které nejlépe pochopí jen ti, kteří je mají také
- postavení Caldera v sektě i v jeho vlastní rodině, posléze i u Carolyn - bylo mi ho velmi líto
- strach z policie
- pocit uvěznění, i ve velké společnosti můžete mít stále pocit, že jste vězněm, protože když praskne, kdo vlastně jste, jste vlastně pouťová atrakce a tak je nejlepší se schovat

17.07.2023 5 z 5

Pouta přátelství Pouta přátelství Maryse Dubuc

3. díl. Situace se mění a Karin se ocitá uprostřed dění. Kamarádky jsou rozhádané a ona neví, které má dát přednost. Do toho by ráda byla s Danem, ale všichni se snaží jim neustále nabourat jejich čas. Pomohly by nové kamarádky? Ale co když to nebudou skutečné kamarádky?
Pořád skvělé, pořád vtipné, pořád pravdivé :).

15.07.2023 5 z 5

Nad ošklivkami zataženo Nad ošklivkami zataženo Maryse Dubuc

Pokračující dávka humoru ze střední školy a období puberty. Tři "kamarádky" z nichž dvě jsou královny krásy a královny intrik a jedna přehlížená holka, která má ale srdce na pravém místě :).
V tomto díle oceňuji vhled do života Vicky a Jenny, neb není vše vždy tak, jak na první pohled vypadá! :)
Líbí se mi, že komiks není vulgární, skvěle vykresluje pocity hlavních postav a stává se celistvým příběhem! :)

15.07.2023 5 z 5

Nejseš nějaká namyšlená? Nejseš nějaká namyšlená? Maryse Dubuc

Pamatujete si časopis Popcorn? :D Já ano! Určitou dobu před pár lety to bylo jedno z mých nutných čtení! A přesně tam se nacházely také úryvky z tohoto komiksu! A teď jsem na něj narazila, tak jsem si říkala, proč si nepřečíst více než úryvky? :)
Tři kamarádky, jedna škola, jedno dospívání a velká porce humoru! Už nejsem v pubertě a přeci se bavím! Vracím se na střední školu a do svého vlastního dospívání! A těším se na další díly (ještě že mám pár dalších doma :D)!
Počátek se zdá jako pouhé útržky příběhu, ale ve výsledku do sebe vše skvěle zapadá a tvoří jeden příběh :).

14.07.2023 5 z 5

Bowie: Ilustrovaný životopis Bowie: Ilustrovaný životopis Fran Ruiz

Další z řad ilustrovaných životopisů a pro mě první z této řady, kdy jsem o tématu nevěděla skoro nic.
Komiks je psán v ich-formě, ale nejedná se o autobiografii, spíše o záznamy. Záznamy, kde se prolíná skutečnost a halucinace. Text a vlastní citace Bowieho.
Kniha je obohacena o pestré ilustrace a komiksové prvky. Ve zkratce je zde popsán život (a ne jen ten) Davida Bowieho.
Klíčová slova: smutek, úzkosti, schizofrenie, psychika, experiment, drogy, vesmír, láska, rodina, hity, hvězda, klid.
Za sebe mohu říci, že mi Bowie přirostl k srdci až po své druhé svatbě :). Přišlo mi, že našel to, co hledal a nastalo v jeho duši zklidnění, které potřeboval.
Opět jsem ráda za to, že žijeme v době, kdy existuje google a člověk si může fotografie, koncerty a vše zmíněné v knize vyhledat :).

13.07.2023 5 z 5

Freddie Mercury: Ilustrovaný životopis Freddie Mercury: Ilustrovaný životopis Alfonso Casas

Publikace je velmi povedená, ty barvy a styl jsou prostě krása! Dozvíme se něco málo ze života, o kapele i o největších hitech!
Krátké, svižné, krásně doplněné ilustracemi - na poznání hudební legendy jako dělané :).

11.07.2023 5 z 5

Michael Jackson: Ilustrovaný životopis Michael Jackson: Ilustrovaný životopis Guillermo Alonso

Michael Jackson: Ilustrovaný životopis.
Projděte si život Michaela Jacksona poutavým vyprávěním. Zjistěte více o jeho životě, kariéře, stylu a problémech.
Knihu krásně doplňují ilustrace, které jsou velmi povedené. Celá kniha je graficky zpracovaná opravdu skvěle!
Text čtenáře nezahltí, ale zároveň zmiňuje to hlavní, nejsou zde hluchá místa a vy se do čtení ponoříte s chutí. Získáte obrázek jednoho z nejslavnějších hudebníků!
Líbí se mi, že kniha je psána fakticky - autoři se nesnaží nám vnutit svou verzi pravdy v žádné z osobních záležitostí. Snaží se oddělit životní dílo Michaela Jacksona a jeho osobnost. Ale dá se to vůbec?
Za sebe můžu ještě říct, že Youtube je opravdu skvělý vynález - najdete-li v knize zmínku o koncertě, kde se poprvé objeví moonwalk v podání MJ, můžete mít ihned v ruce mobil a tento koncert najít! :D Skvělé dokreslení!

10.07.2023 5 z 5

Melissa Melissa Alex Gino

(SPOILER) Příběh George, který chodí do čtvrté třídy, ale už teď s jistotou ví, že je něco špatně, ví totiž, že uvnitř sebe je dívka - dívka s nádherným jménem - Melissa.

Co se mi líbilo:
- kniha je velmi srozumitelně napsaná, vystavěná na jednoduchém příběhu, který neobsahuje hluchá místa a promítne zde pocity samotné Melissy, její rodiny, přátel, spolužáků, ale i těch, kdo ji zkrátka nemají rádi
- vážné téma - trans dítěte - bude pro naše děti daleko "běžnější", než bylo za nás, kdybych chtěla svému synovi vysvětlit, co se může i někomu z jeho okolí dít, sáhnu po této knize - krom toho kniha je krásně psaná z pohledu toho, že respektovat by se měli všichni (jakákoliv odlišnost :))
- líbilo se mi chování paní ředitelky - není nad to, když děti mají oporu ne jen v rodině, ale i ve školách
- maminka Melissy se se situací nevyrovnává lehce, i toho je dle mého názoru důležité zmínit - každý člověk potřebuje jinou "porci" času, aby se se situací vyrovnal
- Kelly je prostě báječná kamarádka :)
- a mou nejoblíbenější postavou byl Scott :) - takového úžasného puberťáka bych chtěla mít doma :D - respekt k tomu s jakou otevřeností a upřímností mluvil se svým mladším sourozencem! :)

Kraťounký příběh, který předá mnohé :).

09.07.2023 4 z 5

Calder Calder Mia Sheridan

(SPOILER) Tak tohle bylo něco! Má první kniha od autorky a rozhodně ne poslední!

Klíčová slova: sekta, láska, přátelství, život, smrt, boj, civilizace, vědění, monstrum, oběť, dospívání, zaslepenost, bolest, pravda

Proč si knihu přečíst:
- prostředí "sekty" - její prostředí, fungování, principy - krásně popsané prostředí - rozdíly mezi elitou a dělníky, popisy budov, přírody, věcí, které mohou a nemohou používat, popřípadě k do má právo je používat
- nevzdělanost v rámci sekty - cílené vzdělávání, aby se lidé, když se jim podaří dostat ven stali vlastně nepoužitelnými
- zaslepenost, víra, oddanost (v mnoha bodech vám to vžene slzy do očí)
- moc jednoho člověka a jeho vliv (domluvené svatby, hladovění, nevzdělání, tresty, smrt, otročení, již zmíněná oddanost a totální zaslepenost, strach)
- využívání bolesti, strachu - člověk jako otrok
- vztah Caldera a Mayi
- nevinnost a čistota lásky mezi Calderem a Eden (dospívání, objevování)
- přátelství Caldera a Xandera
- celková osobnost Caldera
- obdiv za to, jak Calder, Xander i Eden dokázali uvažovat a ubrat se směrem, který zvolili
- příběh Caldera a Eden jako celek - od dětství, loajálnost, obdiv, učení, tajné schůzky, odhodlání, obětování pro toho druhého, touha po společném životě

A tahle knížka mě dostala jako už dlouho žádná! A potřebuji okamžitě pokračování - varování, knížka končí velmi otevřeně, pokud nemáte po ruce druhý díl, tak ji nečtěte :D. Já jsem si druhý díl ještě dnes objednala na Databázi knih :). Tak už aby tady byl :D.

08.07.2023 5 z 5

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Dočkala jsem se a tahle kráska se objevila i u nás v knihovně!
Patřím k lidem, kteří měli v této oblasti štěstí a češtinu měli vždy rádi především díky skvělým učitelkám/profesorkám :) a tahle knížka mi skvěle sedla!

Charaktery našich českých spisovatelů jsou vykresleny dokonale. Jan Neruda a K. H. Borovský jsou partneři ve zločinu i přes věkový rozdíl. Neruda a Žofie Podlipská jsou poprvé zamilovaní. B. Němcová je silnou ženou, která stále věří na lásku. J. K. Tyl je klasická stará škola.

Skutečné osobnosti, reálná Praha 19. století a fiktivní detektivní zápletka, do které se zapletou ne jen výše zmíněné osobnosti!

Parádní! Zamilovala jsem si K. H. Borovského, takový rebel! Ale se srdcem na správném místě :). Jana Nerudu a sestry Rottovy jsem vyhlížela na každé straně a čekala, jak se jejich úvahy vyvinou :). Rozuzlení mě překvapilo (ale o to přece jde! :)).

Skvělé ne jen pro studenty. Úžasné doplnění ne jen českého jazyka, ale celé jedné doby a české kultury. Přiblížení se nám. A snadné zapamatování si ne jen jmen, ale i dat či článků, časopisů a osudů českých spisovatelů!

03.07.2023 5 z 5

Kateřina v říši kimči Kateřina v říši kimči Kateřina Kang

Já jsem se na knížku tak těšila! :)
A vlastně jsem pořádně nechtěla vědět, o čem je. A hle, super překvapení!
Hned jsem se musela kouknout na IG autorky - @jina_tvori a byla jsem nadšená, že jsou tam další kousíčky z jejího života! :)
Jižní Korea - komiksovou tvorbou jsou nám přiblíženy zvyky, město, jídlo, rodinné tradice, styl, kultura a život :).
Velmi se mi zpracování líbilo, je jednoduché (v dobrém slova smyslu :)), nikde není nic rušivého, informace jsou stručné - některé velmi zajímavé! - snadno zapamatovatelné a vy můžete perlit, co vše jste se o této zemi dozvěděli! A kde? Přece v knížce - Kateřina v říši kimči!
Rozhodně doporučuji k přečtení a obohacení se informacemi - my už ji doma máme přečtenou všichni - a líbila se moc :).

01.07.2023 5 z 5

Komiksová etiketa Komiksová etiketa Ladislav Špaček

Tápete někdy, kdo má vejít první do restaurace? Který příbor slouží k čemu? Kdo se představí jako první a komu? Kdo první podává ruku? Jak se chovat v restauraci, divadle či jachtě? A co oblečení?

S Ladislavem Špačkem a jeho etiketou jsem se poprvé seznámila v rámci gymnázia, kdy nám jedna paní profesorka pouštěla krátké ukázky na DVD :).
Pokud si chcete oprášit své znalosti či se třeba dozvědět něco nového (pro mě to zajisté bylo chování na jachtě!), mohu vřele doporučit :).

28.06.2023 4 z 5

Chaloupka na muřích nožkách Chaloupka na muřích nožkách Sophie Anderson

Anotace zní jako pohádka, že? Až na svět mrtvých.
Knihu jsem v půlce odložila. Chvíli jsem potřebovala, aby se ve mě příběh usadil, našel si své místo, pochopení a prostor.

Co se mi líbilo:
- kniha je geniálně zpracovaná - téma smrti - které je zde velmi hezky popsáno - to, jak se lidé odebírají na věčnost - a kam se dostanou - myslím, že každý si v tom může najít to svoje správné východisko, kterému chce věřit :)
- chaloupka na muřích nožkách - super! Všechny chaloupky byly bezvadné! Nejlepší kamarádi všech jag! To, že stavěly jagy na první místo z nich dělá opravu nejlepší přátele :)
- proces nočních oslav
- vztah baby jagy a Márinky
- touha Márinky po normálním životě, po přátelích
- Benjamin a jeho tatínek :)
- společenství jag - nikdo si nic nezávidí, přejí si jen to dobré, mají o sobe starost
- pochopení, že lidé mohou být zlí, zákeřní, ale také milí a člověk či jaga v nich může najít celoživotního parťáka :)
- Krák :)

"Kozel je nebezpečný zepředu, kůň zezadu a živí ze všech stran."

28.06.2023 4 z 5

V šedých tónech (grafický román) V šedých tónech (grafický román) Andrew Donkin

Půjčila jsem si grafický román i původní knihu.
Četla jsem stylem tím, že jsem přečetla kus v knize a následně si stejný kus přečetla v grafické verzi :).
Celý příběh tak byl celistvý, krásně propojený a následně obohacen i o obrazový materiál :).
Grafické zpracování díla je krásná záležitost. Barevná paleta volená dle míst, okolností, vzpomínek - krása! Emoce, víra, boj, nemoci.
Není potřeba číst knihu, aby měl člověk příběh ucelený (já jsem si nebyla jistá a tak jsem pro jistotu četla i knihu :)), ale samozřejmě se do něj nevleze vše a já jsem ráda, že jsem četla i knihu! Ta u mě vede! :)
Velké doporučení! Jedna kapitola naší evropské historie. Jedna rodina. Jeden národ. Jedno utrpení. Jeden boj o přežití.

26.06.2023 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Musím se přiznat, že před pár lety, kdy vycházely první knihy od Ruty Sepetys mě to nějak minulo. Zaznamenala jsem obálky v knihkupectví, ale nikdy jsem se více nezajímala.
Letos jsem konečně začala :).
Chtěla jsem si přečíst grafický román - V šedých tónech - jenže mě napadlo, že jsem nečetla knihu. Tak jsem si půjčila rovnou oboje :). A četla to zároveň :).

Co se mi líbilo:
- každý příběh, který nese poselství skutečných událostí je pro mě důležitý - Ruta Sepetys má ne jen dar psaní, ale i stylistiky - krátké kapitoly vám budou rychle ubíhat a bude chtít číst dál
- pohledy na celou situaci z očí dětí - v příběhu se jich vyskytne hned několik - nemusí být nutně hlavní postavou, abychom si dokázali představit, co cítí
- povaha a síla člověka - láska, trpělivost, víra, empatie
- lidská společnost, společenství
- lidské nápady - člověk by nevěřil, co vše dokáží lidé v potřebě nouze vymyslet, aby přežili - jak spojí síly, dokáží i nemožné
- Kreckij - ne vše je na první pohled takové, jak se zdá :)
- situace po roce 1954, utrpení lidí, které muselo po dlouhá léta zůstat tajemstvím

26.06.2023 5 z 5

Přitažlivost Přitažlivost Lucas Harari

Vše podstatné je napsáno v anotaci knihy.
Pierre, bývalý student architektury přijíždí do lázní Vals. Je jimi přitahován. Komplex se nachází vysoko v horách. Hora má však svá tajemství. Pierre prochází komplexem lázní se skicákem v ruce a snaží se zachytit vše, co mu přijde důležité. Není zde však sám.

Tak toto byl úplně nový styl! Takový jsem ještě nečetla. Barevná paleta se drží tmavých odstínů, obohacených o červenou. Celá atmosféra je ponurá, tajemná, záhadná. Stejně jako příběh sám. Nečekané.

Celý komplex je krásně zachycen, koukala jsem se na fotky a je to do detailů přesné.

Pokud chcete něco, kde číhá jedna velká záhada, zároveň se budete kochat krásným grafickým zpracováním a v průběhu knihy vás čeká pár tajemství, tak směle do toho!

24.06.2023 5 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

Na tuto knihu jsem se velmi těšila. Vztah matky a dcery. Stárnutí a dospělost. Mateřství a důchod. Nový život a odcházení.

Kdysi jsem někde četla, že to, jaký má žena vztah s maminkou ovlivňuje celý její život a budoucí vztahy - s partnerem i dětmi. A tady to teda v chování obou hlavních hrdinek byla jízda.

- aktuální téma
- vhled do stárnutí ženy - jak se vnímá, jak vnímá svět, jak vnímá život či smrt
- hlídání dětí
- péče o seniory

Celkově mě kniha vzala za srdce. Musím říci, že jsem soucítila a vžila se spíše do maminky Marie. Róza mi snad byla sympatická jen chvíli na konci knihy - především uvědomění si křehkosti života - vnímala jsem kdysi stejně.
Nelíbilo se mi, že Róza brala Marii jako samozřejmost, že požadovala aby se nějak chovala a reagovala a přitom její chování jako dcery mi k mamince nepřišlo vlídné.
Marie se snažila najít radost. Sebe samu. Život, který by mohla žít. Nebojí se však přiznat, že ne vždy jsou věci tak, jak je vidí okolí.

Velké doporučení!

24.06.2023 4 z 5

Totální nasazení Totální nasazení Petra Soukupová

3 ženy. 3 příběhy. 3 spisovatelé. 3 umělci.

Prožijme život třech žen. Třech skutečných žen, které se dostali do pracovního tábora během 2. světové války.

Co se mi líbilo:
- Paměť národa je úžasný projekt a mám vždy radost, když se mi do rukou dostane něco, co s ním souvisí :)
- na konci každého příběhu máme fotografie a stručně vylíčen osud každé z žen
- příběhy se liší ne jen vyprávěním, místem, osobou, ale i grafickým zpracováním a autorem "scénáře" - a každé zpracování je krásné
- doporučuji i starším dětem, které zrovna období 2. světové války (potažmo celé 20. století) probírají ve škole - tyto vyprávění lidí, kteří naší historii skutečně prožili jim mnohdy pomůže lépe pochopit kontext doby (a nejspíše si i více zapamatují! :))

23.06.2023 5 z 5

Dědečku, ještě vyprávěj Dědečku, ještě vyprávěj Ladislav Špaček

Pokračování knížky o etice a etiketě pro malé děti od Ladislava Špačka!
Z Viktorky už je předškolačka! Dědeček s ní proto už probírá důležitější témata - co je nemoc, bacily, kde se bere vzduch, co musíme udělat s nalezenou peněženkou?
Celé vyprávění je už také o kousíček delší a výpravnější (přeci jen předškoláček více vydrží :)).
Musím znovu ocenit přístup dědečka ke své vnučce - jeho nadšení, že s ní může trávit čas, učit ji novým věcem a být jedním z těch, kdo ji provází na cestě životem.

22.06.2023 4 z 5