Knihotyna Knihotyna komentáře u knih

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Další z historických románů od Ruty Sepetys, tentokrát odehrávající se v Rumunsku v roce 1989, v Rumunsku, ve kterém vládne totalitní režim, pod vedením diktátora N. Ceaușesca. Celá země je v rozkladu, živí ji strach. Strach o rodinu, přátele, životní jistoty, ale zároveň i strach z přátel či rodiny - nikdo si totiž není jistý kdo na koho donáší - a cena informací může být vysoká. Dokonce vás může stát život!
Myslím, že jsem měla jistou výhodu - když jsem chodila na gymnázium, má profesorka češtiny jela na "exkurzi" do Rumunska, po jejím návratu jsme místo hodiny českého jazyka měli hodinu o "Rumunsku". Dozvěděli jsme se věci, které ona sama věděla už v 90. letech, dozvěděli jsme se vše o tom, jaký byl v Rumunsku režim a kdo zde vládl, co se stalo s půdou, domy, rodinami. Všichni jsme tenkrát poslouchali s otevřenou pusou a myslím, že nejeden z nás ještě doma hledal více informací! Paní profesorka měla i obrazový materiál a "historky" ze současnosti - především chválila přátelskost, lidskost a otevřenost všech obyvatel Rumunska, se kterými se na své cestě setkala!
Historický kontext této knihy mi tedy byl "bližší", protože už jsem měla možnost o této éře (o které se u nás dle mého běžně neučí) slyšet od člověka, který si pamatoval ne jen současnost, ale především minulost!
Ruta Sepetys je skvělá! Ta práce, která stojí za jejími knihami musí být obrovská! Nenajdete zde hluchá místa, vše zapadá do sebe, vše je historicky podložené a vyhledatelné. Já se přiznám, že jsem typ člověka, který si čte i rešerše a použitou literaturu!
Konkrétně v tomto díle jsem hltala osobní dramata hlavních postav! To, kde je vlastně pravda. A jak pravdu vidíme v jednotlivých obdobích svého života. A kde je vlastně ta skutečná pravda?
Pokud chceme, aby mladí lidé měli potuchy o tom, co se dělo v různých historických obdobích a nabité informace jim dělaly radost, doporučuji jim podstrčit knihy od Ruty Sepetys!

24.09.2023 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Kniha Konec civilizace byla napsána už v roce 1932!
Já jsem zahlédla tohle komiksové zpracování a musím se přiznat, že jsem vůbec nevěděla, do čeho jdu!
No a teda, tohle byl mazec!
Komiks je kolorovaný, mě se grafika líbila, ale samozřejmě nesedne všem.
Ocitáme se v prostředí, kde se lidé nerodí, ale vytváří a už od počátku své existence jsou předem rozděleni do kast. Jsou pomoci fyzické i psychické manipulace "vloženi" do své role.
Je zde svět, kde zdánlivě neexistují pocity jako štěstí, smutek, zlost, vztek, láska. A především rodina. Každý patří každému. Všichni jsou spokojeni, dělají svou práci, ke které byli určeni a ve volných chvílích se baví pomocí jisté drogy a užívají si orgie, ať už řízené či neřízené.
V každém takovém systému je však někdo, kdo pochybuje a jinak tomu není ani zde.
Navíc stále existuje Divočina a divoši, kteří žijí zastaralým způsobem a ke kterým se dá zajet na jakousi exkurzi. A jeden z nich je potomkem ženy, která z civilizace zmizela a nyní se i se synem vrací zpět.
Ale je možné, aby člověk, který vnímá lásku a rodinu a má city chápal lidi, kteří jakoby city neměli?

Velmi silné a dle mého (bohužel) reálné! Šílené, že dílo pochází z roku 1932! Rozhodně doporučuji se po přečtení podívat i na komentáře na DK nebo na to, proč autor toto dílo napsal!

21.09.2023 5 z 5

Rule Rule Jay Crownover

Já jsem se na sérii moc těšila. Měla jsem půjčené i další tři díly, ale už jsem je vrátila, protože mi Rule vůbec nesedl. Knížka má přes 300 stran a mě se nedařilo začíst a nutila jsem se. V knize je tolik vážných témat, ale mě přišlo, že jsou tam na sílu. Chemii mezi hlavními hrdiny jsem necítila a chyběly mi nějaké vtipné dialogy či narážky, které mám v podobných knihách ráda!
Celkově se mi kniha zdála "utahaná".

21.09.2023 2 z 5

Purpurová stuha Purpurová stuha Kathleen Weise

Ocitáme se v době pár století zpět. Cathy se vydává sloužit na panství Worthington. Panství je uprostřed lesů, kolem jsou bažiny, v domě není příliš služebnictva a žádná služebná prý dlouho nevydrží. Cathy zatím nezná pána domu. Ale vše se jednou změní a Cathy pochopí, proč je dům ponurý jako jeho majitel.

Co se mi líbilo:
- kniha je kombinací psaného textu a komiksu
- spojení mezi Cathy a Williamem

Co se mi nezdálo:
- asi jsem nepochopila část, kdy Cathy mluví se zvířaty (a jak je to možné?)
- Adrian a Ivy - ani jedna z postav mi nebyla sympatická :D

Jeden z mála příběhů, kde sice dobro najde svůj klid a mír, ale dle mého vyhraje zlo. To se moc často nestává.
Kniha je útlá, příběh by měl určitě větší potenciál, kdyby byl delší, ale pro mladší čtenáře je jistě dostačující :).

14.09.2023 3 z 5

Sex není zadarmo Sex není zadarmo Chester Brown

Jedná se o černobílý komiks, ale pozor, pokud budete opravdu pilní čtenáři, přečtete si i poznámky a doslov autora, kde se mnohé dozvíte!
Hlavní postavou je samotný autor Chester, Kanaďan, který už je unavený ze vztahů a následných očekávání a povinností. Vychází se svou bývalou přítelkyní (a ne jednou) mnohem lépe, když jsou jen přátele! Jak ale vyřešit fyzickou stránku věci, která k romantickému vztahu patří? Mohl by za ni platit? A vyplatilo by se mu to?

Toto dílo je opravdu něčím jiné, ne jen, že nahlížíme na muže, jež podobné sexuální služby využívá poprvé - může být spíše oblafnut zákazník či daná žena, za kterou se vydává? - ale navíc nás uvádí do této "společnosti". Vše je shrnuto na Kanadu jakožto autorovu vlast. Je tedy nutné i právní záležitosti v knize řešené chápat v souvislosti s touto konkrétní zemí.
Seznamujeme se snad se všemi ženami, které Chester za svou "cestu" potkal. Poznáváme prostředí, ve kterém se pohybují a někdy i důvody, proč si tuto profesi zvolily. Musím se přiznat, že mi nebyly moc příjemné situace, kdy Chester zmiňuje, zda ho daná žena přitahuje.

Jako čtení zajímavé, znovu už bych to číst nepotřebovala. Chester na konci knihy zmiňuje různé důvody, proč by prostituce měla (či neměla) být legální. Zajímavé jsou také jeho vize o budoucích generacích a jejich chápání romantické lásky.

13.09.2023 3 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Nevyléčitelná nemoc. Nemocnice. Stella. Poe. Will. Přátelství. Láska. Smrt. Naděje. Bolest. Vzpomínky.

Stella, Poe i Will trpí cystickou fibrózou, shodou náhod se všichni ocitají v jedné nemocnici. Stella a Poe již poněkolikáté, Will je pro ně nový. Všichni jsou podobného věku a chtěli by normálně žít. jejich nemoc je však limituje a to ne jen fyzicky. Můžete mít přátelství s člověkem, ke kterému se nesmíte přiblížit? A co kdyby jste se zamilovali? Ale šlo by to vůbec? Je možné vybrat si mezi láskou a smrtí?

Co se mi líbilo:
- prostředí nemocnice - já nesnáším nemocnice - popis nemocnice, ve které se děj odehrává ale člověku opravdu v mnohém připomínal domov - líbilo se mi, že každý z našich hlavních hrdinů měl svůj "pokoj" personalizovaný :)
- Will - je někdo, kdo tuto knížku četl a nezamiloval si Willa? Rebel tělem i duší, ale gentleman za všech okolností!
- Poe - nejlepší přítel! (první slzy!)
- Stella - myslím, že se svou pečlivostí a perfekcionalismem mi v mnohém připomínala mě a dokážu pochopit, čím Willa dráždila :D - na druhou stranu, klobou dolů, co vše zvládla!
- situace, kdy Will zachraňuje Stellu (slzy!)
- transplantace plic a loučení (slzy!)
- letiště (slzy!)

No, slzy! Pokud hledáte něco, co se vás dotkne na tom správném místě, knížka je to pravé! Oceňuji fakt, že nám čtenářům přibližuje ne jen nemoc jako takovou (o nemoci už jsem v knihách četla, ale nikdy z pohledu hlavních hrdinů), ale především životy pacientů! Téma smrti je pro ně každodenním tématem - strach, vyrovnání se, otázka - co bude potom? Myslím, že každý měl svou krásnou filozofii, kterou se snažil udělat život pro sebe jednodušší a snazší!

10.09.2023 5 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

Patříte mezi milovníky češtiny? Nebo jste ti, kteří bohužel měli vždy v každém textu gramatické chyby, chyběla jim interpunkce či měli od p. učitelek a profesorek v textu hromadu šipek ohledně slovosledu?

Ať tak či tak, pokud máte rádi mnohdy až trošku morbidní humor, koukněte po tomto komiksu! Korektor se nevyjadřuje jen ke své práci, ale i k životu jako takovému či tomu, co si myslí o lidech, kteří mu své práce nosí (a to vícekrát!).

Některé stripy byly vtipné, u některých měl člověk celkem strach :D - grafika je velmi jednoduchá, ale povedená - musím říct, že se mi velmi líbil korektorův "ďábelský výraz" (jak jsem si ho pojmenovala :D).
Černobílý komiks rozdělený na stripy skládající se z třech obrazů. Nic víc netřeba!
Ale pozor, po přečtení už možná nikdy nebudete chtít nikomu ukazovat svůj psaný projev! :D

05.09.2023 4 z 5

Nezadaná Nezadaná India Desjardins

Jaké je to být nezadaná? Jak vidíme taková žena ostatní ženy? Valentýn? Dle čeho si vybírá muže? A jak často myslí na svého bývalého?

Milý komiks - líbivá kresba a "holčičí" styl :) - hlavní hrdinka komiksu má podle mě super vkus na oblečení a módu!

31.08.2023 4 z 5

Bez vlasů Bez vlasů Tereza Drahoňovská

Moje maminka nosila skoro celý život krátký sestřih. Většinou ježka. Nikdo se jí vlasů nesměl dotknout. Především na temeni hlavy. Bolelo jí to. Cítila dotek i 10 cm nad vlasy. V dospívání ji vlasy začaly padat, z vyprávění vím, že si prošla hormonální léčbou, nekonečným množstvím injekcí a jako zdravotní sestřičce ji zakázali vstup na sál, protože nemohla mít "pokrývku hlavy". Moje babička měla málo vlasů, prý si je spálila během trvalé a byly trvale poškozené. Můj brácha o vlasy téměř přišel, prý geneticky, ale často i v uzavřených prostorách (a v noci!) nosil čepici a to mohlo také přispět. Od dětství se o své vlasy bojím. Mám je jemné a upřímně, moc jich nemám - ale mám je!
Je to pár let, co jsem se dozvěděla o tom, že nemoc alopecie existuje. A klobou dolů před Terkou! Komiks je nabitý jejími emocemi a pocity.
Ne jen, že je Terka neuvěřitelně silná a odvážná, ale klobouk dolů i před jejím okolím . dokázali ji přijmout a podpořit takovou jaká je!
V komiksu se objeví i spousty zajímavostí o vlasech či ochlupení z historie (velmi zajímavé a přínosné)!
Toto komiksové zpracování velmi doporučuji, ne jen nám dospělým, ale možná i dospívajícím či starším dětem - je dobré děti seznámit s tím, že nejsme všichni stejní a autoimunitních chorob je bohužel spousta. Není důvod takového člověka odsuzovat či se mu smát.
Klobouk dolů před všemi, kteří se dokáží přijmout i se změnami, které nemoc napáchá!
A druhý klobouk dolů za jejich partnery, přátelé a rodiny - že nejsou povrchní a zahledění do vzhledu, ale do osobnosti daného člověka, kterého mají rádi a stojí mu po boku i v těžkých chvílích!

29.08.2023 5 z 5

Bezdětná Bezdětná Monika Baudišová

Byla jsem velmi zvědavá na to, jak kniha bude pojatá.

Psychoterapie, myšlenky a pocity, které si mnohdy musíte bohužel nechat pro sebe, informace o IVF.

Příběh jednoho páru, který ukázal světu svůj příběh - jenže ten příběh není jen jejich, ale spousty dalších párů.
V knize je napsané, že nás všichni učí, že žena hned otěhotní, porodí a má dítě. Nejlépe dvě. A nejlépe holčičku a chlapečka. A spousty žen i mužů přesně po tomhle touží. Jenže to mít nemůžou. Trápí se - zlost, bezmoc, deprese, vztek, slzy, bolest.
Nikdy se párů neptejme na "pitomé otázky" ohledně založení rodiny, nikdy nevíme, do čeho můžeme "vrtnout" a z vlastní zkušenosti vím, že ať je to cokoliv, bolí to a pár to rozhodí.
Dítě a rodina je dle mého jedno z nejcitlivějších témat a nikdo nemá právo partnery soudit či odsuzovat.
Možná každý z nás zná někoho, kdo si IVF prošel či prochází. Buďme tu pro ně jako přátelé či rodina. Nesuďme je, nedívejme se na ně z lítostí či bolestí. Prostě tu pro ně jen buďme a doufejme, že se svého malého zázraku dočkají. A i kdyby bohužel ne, stále tu pro ně buďme.

29.08.2023 5 z 5

Drobnosti Drobnosti Tereza Konupčíková

Tato kniha na mě vyskočila při mém "brouzdání" po internetových knihkupectvích. Podobný styl komiksů ze všedního života mám ráda a tak jsem se chtěla seznámit i s tímto!
Bohužel, styl humoru mi asi nesedl (nebo už jsem toho četla tolik, že mi to nepřišlo nijak WAU). Asi dva momenty, nad kterými jsem se pousmála.
Autorka má velmi osobitý a krásný styl ilustrací! Pohlazení po duši.
Pokud tedy máte rádi komiksy ze života - partnerství, mateřství - můžete se po něm kouknout a udělat si vlastní názor :).

29.08.2023 2 z 5

Láska přes hranice světů Láska přes hranice světů Josie Williams

Představte si dva mladé lidi na střední škole.
Maggie je samotářka a podivínka, žije u pěstounů a snaží se trávit čas se svou nemocnou babičkou, líbí se jí jeden z kluků ze školy, ale ani nedoufá, že by ho někdy mohla zajímat.
Ryder je sportovec, je milý, gentleman tělem i duší. Zamiloval se do Maggie.
Nuda, že? Jenže je tu problém. Ryder je už pět let mrtvý. Tak jak je možné, že s Maggie mluví a schází se s ní?

Celé čtení jsem byla na vážkách. Kniha je napsaná ze dvou pohledů - Maggie a Rydera. Ryder je mrtvý a tak se v knize poměrně často objevuje téma smrti či umírání - pokud jste citlivější povahy, možná vám to nebude dělat dobře (mně mnohdy nedělalo). Pak se odvíjí příběh, který mě nějak více nezasáhl. Dva mladí lidé. Ale posledních 50-60 stran mé hodnocení a dojem z knihy změnilo!

Máte rádi film Duch nebo Město andělů? A zajímalo by vás, jak by příběhy vypadaly propojené a jejich hlavním hrdinům by bylo -náct? Pokud ano, tak se po knize podívejte!

Mnohdy silné čtení s koncem, který jsem rozhodně nečekala!

29.08.2023 4 z 5

Plečnik Plečnik Zoran Smiljanič

Půjčila jsem si jeden z biografických komiksů a tentokrát jsem zabrousila do vod architektury!
Příběh nám vypráví sám Jože Plečnik, seznámíme se s jeho rodinou, zázemím, školou a především jeho vášní a životem - architekturou.
Grafické zpracování je lazeno do černobílé, součástí příběhu je i velké množství staveb (ne jen těch Plečnikových) a jednotlivých detailů, kterých je potřeba si všimnout!
Na závěr nám autoři nabízí pohled na literární prameny ze kterých čerpali a seznam všech děl tohoto architekta (a že jich je!).

- detailní kresba
- krásně vysvětleno a podáno
- obohaceno o deníkové záznamy či úryvky z dobového tisku
- seznámení se ne jen s architekturou, ale i architektem - nahlédneme ne jen do jeho života, ale i do jeho mysli - do toho, co je pro něj inspirací a proč
- Plečnika se zřejmě vícekrát za život někdo snažil dostat tzv. do chomoutu - tyto momenty jsou v knize geniálně zpracované a grimasy pana architekta nenechají nikoho na pochybách, co si o podobných věcech myslí!

26.08.2023 4 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

Co se mi líbilo:
- grafická stránka - jestli je něco, na co bych si okamžitě vzpomněla, když by někdo tuto sérii zmínil (nebo bych ho měla navnadit na přečtení) byla by to grafika - pokud stejně jako já "nesnášíte" zářivě bílé stránky popsané pidi písmem, tak tady se najdete! Fotky, QR kódy a hlavně zprávy! Knížka je veselá a hravá! A díky tomu rychle odsýpá!
- vtípky a narážky na kulturní "cokoliv :D" - tak jo, chytala jsem se na Star Wars (i když nemám nakoukáno vše!). Harry Potter pohoda, ostatní věci, které se sem tam mihly taky, ale Zaklínač to byl oříšek :D (asi s tím budu muset něco udělat!)
- tento díl je obohacený o cosplayový svět!
- romanťárna - myslím, že spoustu lidí bylo "zklamaných" z toho, že je příběh romantický, předvídatelný (apod.) - jenže on takový má být! Chcete se pobavit, chcete se zasmát, vrátit do puberty (možná :D) a na chvíli věřit, že takhle to chodí!
- playlisty - další skvělý bonus! :)

První díl se mi sice líbil více - zatím jsem tým Liam - ale i tenhle byl rozhodně pohlazením po duši. A pokud jste trochu moc jako Ava (Zpíváte si na plné pecky? Pouštíte něco stále dokola? Chcete rande jako z filmu?) tak směle do toho! :) Počítejte však s tím, že pokud nejste naladění na teenagery a nějaké to klišé (někdy trošku moc, ale komu to vadí! :D) budete zklamaní.

24.08.2023 3 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

(SPOILER) Dvě ženy. Dva pohledy. Dva příběhy. Jeden muž, který je spojuje.

Kniha nás zavádí do dne, kdy do butiku Lucie přijde Anna. Lucie je manželkou Hynka a Anna je jeho milenkou. Během toho, co si Anna zkouší kabát se dostáváme do jejich příběhu - od minulosti až do současnosti - každá z hrdinek nám otevře své srdce a mysl a my poznáváme ne jen její vztah s Hynkem, ale její život, rodinu i bolest.

Co se mi líbilo:
- postavy se ve vyprávění střídají, je však velmi rychlé se zorientovat, která žena nám právě přibližuje svůj příběh
- obě ženy mě svými příběhy zaujaly (musím přiznat, že mi byla sympatičtější Lucie)
- sledujeme uspořádání rodin, manželství, přátelství, mileneckého vztahu - to, jak něco naoko vypadá a jaké to ve skutečnosti je - co je realita a co dovolíme, aby bylo realitou?
- postava Hynka byla velmi zvláštní a já musím říct, že pro mě velmi nesympatická (ale napsaná byla skvěle!)

Mohu doporučit! Kniha ze života, kde není nic černobílé ani růžové. Je to takové, jaké dovolíme, aby to bylo. To, co skryjeme či neřekneme ostatní neví. To, zda je to správné, už je věc druhá.

SPOILER
- v knize se objevuje alkohol (ve větší míře), sebepoškozování či smrt blízkých osob

18.08.2023 4 z 5

Sochař Sochař Scott McCloud

Když se podíváte na recenze na internetu, většinou na vás vyskočí pojem "Faust", dílo samo o sobě znám, ale zaujala mě definice Fausta na wikipedii - silný, ctižádostivý, překračující hranice svého určení, egoista, touha po uznání. Lépe bych naší hlavní postavu nepopsala. David, se kterým prožijete skoro 500 stran(!) vás totiž s největší pravděpodobností bude vytáčet a pít krev!
Kniha je slazena do odstínů tmavě modré. Je tak o to ponurejší. Já se musím přiznat, že mi z příběhu bylo neskonale smutno - sama smrt v tomto příběhu Davidovi představí jeho život, který by vedl, kdyby se vzdal své přehnané touhy potom být velký umělec - jemu to však nestačí.
Skvělá grafická stránka, úžasné výtvory, které vznikaly pod rukama Davida. Vedlejší postavy a jejich vlastní problémy a pochyby - homosexualita, osamělost, deprese, úzkosti.

Skvělé podání člověka, který se točí v kruhu, je upnutý pouze k jediné myšlence, nic pro něj není dost dobré a stále chce něco víc. A když mu dojde, že to tak možná nechce, už to nelze změnit.
Příběh vás zřejmě "vycucne" a nechá vás rozmýšlet nad tím, co od života chcete, jak se k věcem stavíte a zda je to co děláte opravdu to pravé.
Výtku bych měla k tomu, že vzhledem k délce díla je David opravdu někdy jako kolovrátek a často se jeho plány, sny a nezdary opakují.
Výborně napsaný a podaný byl doslov, ten mě opravdu dojal a dozvěděla jsem se i něco nového!

18.08.2023 3 z 5

Hilda a král hory Hilda a král hory Luke Pearson

Poslední díl Hildy, navíc pokračování. Tohle jsem nečekala. Z Hildy je troll. Ale ten důvod, proč je z ní troll, to by mě nenapadlo. Nakonec se ukáže, že to zase tak úžasný nápad nebyl.
Hilda jako troll je stejně odvážná a nespoutaná jako lidská holčička, podaří se jí však osvobodit Krále hory, který chce zničit celé město. To by ale nebyla Hilda, aby jí nedošlo, jak to celé vlastně je a dá se zachránit!

Tento díl je nabitý ne jen dobrodružstvím a novým světem, který Hilda ve své nové podobě objevuje, ale především emocemi. Tři maminky a jejich děti. Každá je miluje a každá by udělala cokoliv, aby je ochránila. A to někteří velmi dobře vědí!

14.08.2023 4 z 5

Idol Idol Kristen Callihan

Miluju, když si zvolím knihu (a u Baronetu se mi to stává hodně často), kdy si přijdu, že jsem při čtení součástí děje, součástí té sociální skupiny, jako bych sledovala svoje kamarády a jejich pošťuchování a fandila jim snad na každé straně!

Idol je prvním dílem série VIP - zavádí nás do prostředí hudby - sledujeme svět jedné z nejslavnějších rockových kapel - její vnitřní uzpůsobení i rozpad, jejich problémy i život, radost i bolest.

Pokud jste měli rádi sérii V ringu od Katy Evans, doporučuji i tuto! V noci, kdy jsem knížku dočetla jsem přemýšlela, jaký z ní mám pocit a napadla mě právě série od Katy Evans, která ve mě kdysi vyvolala stejný pocit.

Co se mi líbilo:
- narážky, poznámky, vtipy - tady si hlavní hrdinové (i ti vedlejší) zkrátka sedli a smích nebyl nucený :)
- romantická linka byla na jedničku :)!
- prostředí hudebního průmyslu se mi líbilo - co se mi líbilo méně bylo to, jak všichni (krom kapely) zacházeli s Libby
- oceňuji playlist na konci knihy
- nastudované hudební prostředí - tady se opravdu fanoušci chytnou a poznají, že autorka si dala záležet, aby vytvořila prostředí, které je vtáhne do děje!

Romantický román nabitý láskou (ve všech směrech) i bolestí hlavních hrdinů, které spojuje více než hudba!

14.08.2023 5 z 5

Hilda a kamenný les Hilda a kamenný les Luke Pearson

Hilda a kamenný les je dalším dobrodružstvím holčičky s modrými vlásky a světem fantazie, který se prolíná s realitou!

Co se mi líbilo:
- děj se opět (jako v minulém díle) odehrává ve městě - narážíme na problémy "maminka-dcera", kdy se mamince nelíbí, že Hilda pořád někde lítá, ta si to však nechce nechat vzít a tak vznikají rozepře
- hlavním postavou tohoto dílu není pouze Hilda, ale i její maminka!
- propojení světa i povah maminky a Hildy - zažijí na vlastní kůži jaké to je spolupracovat i bát se o tu druhou
- příběh má otevřený konec a končí velmi napínavě! Doporučuji mít po ruce další díl :) (mám! :))

13.08.2023 4 z 5

Hilda se vrací Hilda se vrací Luke Pearson

Druhý díl série a za mě tedy mnohem lepší než první díl! Pokud by vás první díl nenalákal - podobně jako mě - doporučuji ten druhý!

Hilda s maminkou bydlí ve městě. A jak může taková mala holčička se srdcem dobrodruha dopadnou ve městě? Připlete se do všeho možného i nemožného a zažije spoustu dobrodružství okořeněné o spoustu fantazie a nových bytostí!

Co se mi líbilo:
- pohled na děti - jejich svět - jak si hrají, co je pro ně považováno za hru (i když to hra není), jak tráví svůj volný čas - ničením, ubližováním - oproti tomu Hilda, která se snaží všemu přijít na kloub a vše prozkoumat a poznat
- skauti!

11.08.2023 5 z 5