Knihotyna Knihotyna komentáře u knih

Všechny důvody světa, proč běhám Všechny důvody světa, proč běhám The Oatmeal (p)

V knihovně na mě vykoukl komiks o běhání. Říkala jsem si - No, proč ne?
Za začátku se mi komiks líbil, ale pak mi styl autora přestal sedět (uvědomila jsem si, že letos už jsem jeden komiks od autora četla - jeho humor a styl mi nesedl už tenkrát).

Co se mi líbilo:
- mnohdy trefný pohled na člověka 21. století - jeho záliby, výmluvy, omluvy - zkrátka fakta "proč něco nejde"
- nakouknutí do tématu "běhání" - především to, jak autor běhání vnímá a jak to dokáže čtenáři předat - není nutné běhat na sílu, vstávat brzy ráno či být nejlepší
- komiksová část zabývající se lidmi ve fitku a tím, co si myslí byla opravdu trefná - a dědeček měl stejně pravdu! :)

- vulgarity
- přirovnávání k intimním partiím (a to docela často)
- tento humor a já si asi nerozumíme :)

21.06.2023 2 z 5

Můj stát: Putování za památnými místy Čech Můj stát: Putování za památnými místy Čech Monika Švec Sybolová

Nechte se vtáhnout čtyřmi kamarády do povídání o historii našeho státu. Památná místa Čech - Hasištejn, Sázavský klášter, Brandýs nad Orlicí, Český Šternberk, Poděbrady, Český Krumlov, Budeč, Vyšehrad, Levý Hradec, Libušín, Říp, Tetín.

Proč kamarádi vybrali právě tato místa a co s tím má společného školní exkurze? A kdo je to Čechie?

Knížka je přímo nabitá informacemi! Obohacena o krásné ilustrace i fotografie. U každého místa poznáme jeho historii, přírodu, majitelé, současný stav a mnoho dalšího!
Seznámíme se také s uměleckými slohy či architektonickými prvky :).

I jako dospělá mohu říci, že mě knížka určitě obohatila o spoustu informací, především u "bájných" postav naší historie :).

21.06.2023 4 z 5

Svatba Svatba Nicholas Sparks

Co se mi líbilo:
- Wilson je zeť Noaha a Noah je prostě kouzelný v jakémkoliv věku :)
- příběh o lidech, kterým už je přes 50 let, ale vrací se i do minulosti
- láska celé rodiny - sourozenců, dětí, manželů, Noaha :)
- dárek k výročí
- to, o co v celé knize jde - wau!
- uvědomění si Wilsona, kde dělal chybu, co mu scházelo, co své ženě nedával
- vztah dětí a Wilsona (upřímnost nadevše)

Celou dobu jsem četla a říkala jsem si, aha, no dobrý, aha, a co teď? Aha a jakože co bude dál? A pak - wau! Slzy tekly proudem :D. Doporučuji!

18.06.2023 5 z 5

Dědečku, vyprávěj - etiketa pro kluky a holčičky od tří let Dědečku, vyprávěj - etiketa pro kluky a holčičky od tří let Ladislav Špaček

Etiketa pro naše nejmenší od Ladislava Špačka :).
Naše první kniha z této série :).
Musím říct - díky za to - že veškeré naše situace jsme měli dle etikety správně a řešíme je dobře :).
Ale každé děťátko má určitě nějaké místo, které mu dělá problém - u nás je to pochopení, že obchod není hřiště a musíme respektovat ostatní, nehlučet, neběhat.
Příběhem nás provází malá Viktorka a její dědeček (zapojí se i zbytek rodiny), ten Viktorku provádí slušným chováním pomocí příběhů ze života či pohádek.
Líbí se mi, že nenásilnou formou je zde dědeček vnímán jako autorita.
Příběhy nás zavádí do situací jako je - školka, kino, obchod, restaurace, ale i situace v domácnosti :).
I ve výčtu pojmů lze vidět, že se počítá s tím, že se dítě bere do společnosti jako je hotel či restaurace! Což je skvělé! Já musím říct, že jsme obě situace zažili poprvé v batolecím věku a paráda! Co jsme se naučili při první návštěvě dodržujeme do teď! A nikdy jsme neměli problém :).
Ideální čtení pro nejmenší, protože každý si chce být někdy jistý, že i někdo jiný udělá chybu (což se Viktorce stane :)), ale svět se nezboří a naučí se jak a proč je to správně :).

17.06.2023 4 z 5

Cesta: Panda a dráček Cesta: Panda a dráček James Norbury

Cesta je kniha, která tvoří celistvý příběh - putujeme s pandou a dráčkem, kteří přichází o domov, kamarády a všechny své věci a snaží se najít domov nový.
Příběh o životě, naději, smyslu bytí, přátelství, přírodě.
Kniha má opět krásné ilustrace, ve kterých se odráží stav mysli dráčka, dle toho je volena i barevná paleta.
Za sebe mohu říci, že mi kniha přijde jako super nápad pro lidi, kteří:
- se potýkají se syndromem vyhoření
- přílišně lpí na materiálních věcech
- jsou vázaní na přílišný směr svých myšlenek, vše musí mít přesně naplánováno
- pro toho, kdo každý den bojuje se svou vlastní hlavou a svými vlastními filozofickými úvahami a myšlenkami
Opět krásné myšlenky, které si stojí za to zapsat.
"V určitých ohledech se mysl velmi podobá zahradě. Potřebuje tvou péči, pozornost a snahu. Když se o ni nestaráš, brzy zaroste plevelem. A tam, kde je moc plevele, nemohou růst květiny."

16.06.2023 4 z 5

Introvertka chodí na terapii Introvertka chodí na terapii Deborah Tung

Letos jsem se dozvěděla, že bude vycházet nová Debbie Tung. A mé nadšení ještě vzrostlo, když jsem na ni narazila v knihovně!
Už podle názvu a obálky člověk usoudí, že se zřejmě nebude jednat o humor autorky, na který jsme zvyklý.
Debbie v tomto díle nakousává témata jako: deprese, úzkosti, pocit méněcennosti, psychické zdraví, pocit vyhoření.
Pocity, že je člověk pod tlakem - sebe, okolí, práce, školy. Vše by měl vědět, umět, stíhat. Ale co když nestíhá? Co když už nemůže?
Jako u ostatních dílů - pokud si člověk sám něco podobného prožil - bude mít pocit, že mu autorka mluví z duše. Debbie má zvláštní dar zachytit to, co se v člověku děje a podat to tak, že si člověk nepřijde divný, osamělý nebo ztracený. Zapojí se do děje s Debbie a říká si - jo, tohle jsem taky prožil, v tomhle máš holka fakt pravdu.

,,Poznejte, v čem jste jedineční. Buďte hrdí na to, kdo jste, co máte, jaký je váš život a o co usilujete. Sledujte svoji vlastní cestu. Nepotřebujete uznání od ostatních."

16.06.2023 5 z 5

Pusheen: Košišatý návod na život Pusheen: Košišatý návod na život Claire Belton

Být na základní škole ve své době, nejspíše bych měla Pusheen na všech školních sešitech. popřípadě nakreslenou s nějakým vtipným komentářem všude možně po lavici.
Jenže už jsem dospělá a tak jsem se jen pousmála nad tím, že by to byla sranda :D.

16.06.2023 3 z 5

Laura Deanová mě už zase nechala Laura Deanová mě už zase nechala Mariko Tamaki

Komiksový příběh jedné mladé slečny - Fredy, se kterou se rozešla přítelkyně. Už zase. Jenže obě vědí, že se k sobě zase vrátí, až se Lauře bude chtít. Ale je tohle vztah, který někam vede? A má Fredy taky čas na něco jiného, než na to, aby čekala až se Laura ozve? Co její přátele?

Komiks je sladěný do černo-růžových tónů. Ilustrace jsou vyvedené, zvládnout vyprávět příběh a přenést emoce.

Příběh jako takový je zasazen do středoškolského prostředí. Každý z nás možná někdy potkal či ve svém životě měl takovou Lauru - oblíbená, krásná, stačí písknout a člověk přijde. Ale neztrácí tím sám sebe? A je tohle ještě vůbec vztah? Je to láska či pouhá setrvalost? A co se stane, když jednou člověk řekne ne?

14.06.2023 3 z 5

Kiki z Montparnassu Kiki z Montparnassu Catel Muller

Životní příběh Alice Prinové - "Kiki" - podaný formou komiksu. Jedná se o obsáhlý komiks (přes 400 stran! :)), provedení je černobílé a provádí nás celým životem Kiki - od narození až po její smrt.

Klíčová slova: modelka, Francie, dvacátá léta minulého století, dadaismus, surrealismus, 1. světová válka, užívání života, 2. světová válka

Dílo je krásně zpracované. Získáte ucelený přehled o jedné z nejslavnějších žen v oblasti umění ve Francii 1. pol. 20. století. Její život nebyl lehký už od samého počátku a chybělo jí to hlavní - láska. V mnoha ohledech bylo jednání se ženami ještě stále "za opicemi", jenže Kiki se nebála prosadit svou a pustit se do roztržky. Nebyla také klasickou kráskou, ale bylo v ní něco, co lidé vyhledávali a co je vábilo. V díle narazíme na slavné umělce této doby (např. Tristan Tzara, Man Ray). Nahlédneme do zhýralého života Kiki, poznáme její sny a touhy.

Jedinou výtkou je za mě fakt, že po čase se mi někteří vyobrazení umělci pletli a když se objevilo po dalších sto stranách, nebyla jsem si jistá, kdo to je, takže jsem se někdy musela vracet, abych se ujistila :).

Jedna doba. Jeden život. Jedna múza.

14.06.2023 4 z 5

Moje (tak trochu) dočasná chůva Moje (tak trochu) dočasná chůva Penelope Bloom

Třetí díl je pro mě asi na úrovni prvního :). Druhý díl u mě jasně vede! :)

Co se mi líbilo:
- Jackova láska k Benovi a jeho uvažování - "co bude nejlepší pro syna"
- Griff :D - to je prostě správný malý kluk - a klobouk dolů před Nolou, že se o něj dokázala celou dobu sama starat :)
- přátelství a vzájemné ovlivňování Bena a Griffa :)
- Chris - ty hlášky a styl humoru se nezapomíná :D
- mobily, SMSky a automatické opravy - taky se vám to stává? I když v kontextu zprávy, kterou posílala Nola to bylo opravdu něco :D

Co se mi nelíbilo:
- nemám ráda, když se v knihách naskytne moment, kdy jedna postava chce té druhé něco vysvětlit, ale ta jí nenechá - celou dobu mě potom drásá, že já přece vím, jak to bylo a kdy si to konečně vyslechne ta druhá strana! - tady tenhle moment byl :) - ale samozřejmě - měl tam svůj účel :)

11.06.2023 3 z 5

Tak druhý díl za mě mnohem lepší než první! :)

Chris si užije poslední chvíle svobody s koordinátorkou vlastní svatby (aniž by to věděl) a pak se zasnoubí. Jenže snoubenka není ta, za kterou se vydává. Novináři jsou všude, tak co teď? Napadá vás něco? :)

Paráda :)! Možná to bylo tím, že s Chrisem jsme se seznámili už v prvním díle a já jsem tak trošku věděla, jakou bude mít povahu - hurá, přerostlé dítě :D! Příběhy, kde hrálo roli "fingované zasnoubení" už jsem četla, ale tady to do sebe krásně zapadalo. Energie, povahy, humor, komické situace. Vše sedělo perfektně k tomu, jaký Chris byl. Příběh se neodehrál během týdne, ale aspoň v nějaké časové rovině :).

- Chrisův humor
- filozofické otázky vzešlé z Chrisovy hlavy :D
- svatební slib Chrise (uuuh :))
- Belle a její nápady na to, jak Chrise dostat k sobě do bytu - aneb chudák Nožička :D

Krásná romantika, u které se pobavíte! :)

09.06.2023 5 z 5

Šťastně až navěky? Šťastně až navěky? F. T. Lukens

Když jsem knihu objevila v edičním plánu, tak jsem se moc těšila - nalákala mě obálka (ta je super! :)) i anotace.
Po pár stránkách jsem byla nadšená - sranda, vtip, pár mladých lidí, co hrad neviděli ani z dálky a teď tam budou vládnout? Paráda! Služebnictvu stávaly vlasy hrůzou na hlavě! :D
Ale pak se to pro mě pokazilo a prakticky zbytek knihy se řešil nebo spíše táhl vztah hlavní postavy s jinou postavou. A opravdu se táhl. Vlastně se nic nedělo. Věděla jsem, jak to dopadne, věděla jsem, co se bude dít a co všechny postavy budou řešit. Takže jsem se nudila a do čtení se nemohla donutit! Ale nakonec jsem se donutila! A mám knížku dočtenou.
A byť byl konec krásný :), asi bych se bez této knihy v seznamu přečtených knih obešla.

08.06.2023 2 z 5

Moje (tak trochu) utajené dítě Moje (tak trochu) utajené dítě Penelope Bloom

Romantiku mám ráda, ale tady to bylo moc rychlé i na mě :D. Nejdříve pouze jeden den (a to ještě pár minut!), po pěti letech týden - a láska jako trám - a po měsíci zásnuby :D. Na druhou stranu, když ji miluješ, není co řešit :).

Co se mi líbilo:
- Chelsea - musím uznat, že tvrdohlavá byla správně :D, ale některá její rozhodnutí mi hlava nebrala
- Chris - to by byly filozofické otázky na mě - takového bráchu bych teda chtěla :D
- Luna, super holčička :), všetečné otázky dětí se hodí za každé situace
- Damonovy nápady "jak Chelsey zaměstnat" - no kdo by nechtěl srovnávat seznam čísel podle abecedy :D?

Co se mi nezdálo:
- kniha začne scénou, která zkrátka nedává smysl - tohle by snad nikdo neudělal :D
- opravdu na sebe lidé po pár minutách (a ty navíc nekončí zrovna šťastně) myslí následujících 5 let?
- sexuální scény asi nebyly jedny z těch, které by se mi líbily, spíše jsem se smála :D

Kniha je čtivá, místy vtipná. Hlavní postavy však nelze brát moc vážně (nebo na mě to tak aspoň působí) :).

06.06.2023 3 z 5

Naprostá šílenost Naprostá šílenost Tereza Kopecká

(SPOILER) Tak tenhle komiks byl naprosto parádní!
Naše hlavní hrdinka se potýká s úzkostí. A ne jen tak ledajakou - úzkostí z úzkosti - bohužel, kdo si někdy podobné stavy zažil ví, že nejhorší je vlastně strach z toho, že znovu přijde strach, že znovu přijde panika, že znovu přijde ten nepříjemný pocit, který prolézá naprosto celým tělem a nechává ho v transu.

Naše hlavní hrdinka Anna by nejraději nechodila do školy, bohužel to není řešení. Je na střední škole a tam jednou zkrátka musí. Snaží se tak překonat veškeré myšlenky a pocity, které ji celé dny tíží. S tím ji pomáhá i přítomnost Maxe. Max tento rok maturuje a před nástupem na vysokou školu se zjeví u Anny s tím, že si udělají výlet. A Anna jede. Bez léků, bez přemýšlení. Ale zná vlastně Maxe?

Co se mi líbilo:
- situace a pocity, které jsou zde popsány jsou skutečné reálné pro lidi trpící úzkostí
- Max - to je prostě jasný kluk :D - Anna má v hlavě to nejhorší a on si zkrátka udělá pohodičku
- chování Anny po prožité panice (atace) - protože když člověk překoná svůj strach (a má u sebe někoho, kdo mu s tím pomáhá), cítí se silnější :)

Co se mi nelíbilo:
- rodiče Anny - jen tak ji z ničeho nic nechají odjet bůh ví kam s klukem, kterého ani neznají?

Super objev, kterého rozhodně nelituji!

04.06.2023 5 z 5

Profesorova dcera Profesorova dcera Joann Sfar

Tak tohle dílo byl bezva úlet :D.
Jedná se o komiks, který nás prakticky hodí do centra dění a musíme se rychle zorientovat. Není to však tak těžké, hlavními aktéry jsou - profesorova dcera (Lilian) a slavný egyptský vládce Imhotep IV.!
Egyptský vládce má jasno, Lilian se musí stát jeho ženou! Co na tom, že on je stará mumie a navíc majetek svého objevitele. A co si o tom budou myslet otcové obou hlavních postav?
Krátký komiks, který rozhodně nečekáte :D. Dvoření se britské královně opravdu pobaví :). A jak celé dílo skončí? Koukněte se po něm a zjistěte více. Já jsem takový konec možná čekala, ale to, jak k němu došlo by mě nikdy nenapadlo! :)

04.06.2023 3 z 5

Podle vlastních pravidel Podle vlastních pravidel Alyson Gerber

(SPOILER) Knížka o dívčím dospívání. A to v každém směru.

Hrajete za školu basketbal, jste oblíbení, jedni z nejlepších v týmu. Jenže dospíváte, tělo se mění a vy nestíháte. Mamka domů nenosí jídlo a často zapomene na snídani či večeři. A vy zjistíte, že když se nenajíte, je to vlastně lepší. A problém se vyřeší. Nebo ne?

Co se mi líbilo:
- skutečné problémy dospívání - změna těla, nálad, změna "postavení" v partě
- hádky s kamarádkami/ztráta kamarádky
- první láska
- pocity méněcennosti
- pocity, že si něco nezasloužím, že na mě nezáleží
- jídlo jako středobod světa
- láska rodičů
- podpora učitelů a poradců
- boj s jídlem v několika generacích - vehnalo mi slzy do očí, když se ukázalo, kde je u maminky problém
- nejlepší kamarádka - takovou by měl mít každý :)

Po přečtení anotace tedy musím říct, že mi v některých momentech nepřišlo, že by postavám mělo být pouze 13 :).

Doporučuji každé dospívající slečně :)!

04.06.2023 5 z 5

Srdce a mozek Srdce a mozek Nick Seluk

Máte často vnitřní rozepři mezi tím, co si myslí mozek, že by se dělat mělo, a tím, co víte, že chce srdce? A taky kolikrát víte, že to, co chce srdce prostě přes mozek neprojde? Nebo dokonce žijete s někým, kdo používá jen mozek a vy jste ten srdcař?
Doporučuji se po komiksu podívat :). Především chvíle, kdy si mozek na něco vzpomene v jednu hodinu v noci a nenechá vás spát opravdu miluju! :)

03.06.2023 4 z 5

Dneska jsem vyšla z domu! Dneska jsem vyšla z domu! Cassandra Calin

Jeden z dalších komiksů, který se může směle přiřadit k Sarah Andersen či Debbie Tung :).
Problémy s vlasy? Problémy se sněhem? Větrem? Vstáváním? Váhou? Láskou? Vlastním tělem? S celým světem?
Tak to máte vážně štěstí, že jste dneska vyšli z domu! :)
Pro každého, jehož den někdy obsahuje množství situací, že by se nejraději otočil a utíkal zpátky pod deku :D.

02.06.2023 3 z 5

Kde domov můj: Příběh hymny Kde domov můj: Příběh hymny Aneta Františka Holasová

Věděli jste, že existuje kniha o české hymně pro malé čtenáře od 5 let?
Já ne! Až do včerejška! A hned jsem ji musela mít :D.
Knížkou děti provádí brouček Týlek. Publikace děti provádí první slokou naší hymny (napsáno vždy velkými písmeny) a na vysvětlení se potom brouček Týlek baví s různými obyvateli české krajiny. Nakonec však dojde k názoru, že doma je nejlépe :).
Knížka je obohacena o informace o vývoji hymny, autorech či státních symbolech.
Krásné čtení, které dětem pomůže text pochopit :).

02.06.2023 5 z 5

Táta a já Táta a já Soosh

Hledala jsem na internetu další knihy z kategorie "rodiče a děti" a vyjela na mě tato kniha - Táta a já - neváhala jsem a koukla do knihovny, jestli ji tam mají :) - samozřejmě měli :).
O knize jsem si předem nic víc nezjišťovala.
A tak na mě po otevření vyskočily milé obrázky obrovského tatínka a jeho malé holčičky doplněné o pár slov, které vystihují jejich vztah :).
Kresba, která znázorňuje jak malá holčička vnímá svého tatínka jako obrovského super hrdinu. A tatínek? Ten by pro svou malou princeznu udělal cokoliv :).
Knížka pro všechny rodiče a děti :). Knížka a rodičovské lásce. O lásce našich dětí a co pro ně znamená to, že jsme vedle nich a jsme tu vždy pro ně :).

02.06.2023 4 z 5