Podle vlastních pravidel

Podle vlastních pravidel https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494600/bmid_podle-vlastnich-pravidel-4kI-494600.jpg 4 14 3

Třináctiletá Sarah nade vše miluje basketbal. Na hřišti jí to vždycky šlo. Když hraje, má pocit, že na ní záleží, což je pravý opak toho, jak se cítí doma. Poslední dobou se ale Sarah v basketu tolik nedaří. Je čím dál pomalejší, často míjí koš a začíná si všímat, že se její tělo mění. Sarah se bojí, že kvůli své váze a proměňující se postavě přijde o basketbal, a tak začne držet dietu. Jídla se najednou škatulkují do těch, která už si nikdy nesmí dopřát, a do těch, která jíst může, a jsou takzvaně bezpečná. Dieta je pro Sarah jediný způsob, jak mít situaci pevně v rukou. Když se všechno vymkne kontrole, Sarah si musí sáhnout hluboko do svědomí a postavit se za to, co potřebuje...... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Taking Up Space , 2021

Knihotyna
04.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Knížka o dívčím dospívání. A to v každém směru.

Hrajete za školu basketbal, jste oblíbení, jedni z nejlepších v týmu. Jenže dospíváte, tělo se mění a vy nestíháte. Mamka domů nenosí jídlo a často zapomene na snídani či večeři. A vy zjistíte, že když se nenajíte, je to vlastně lepší. A problém se vyřeší. Nebo ne?

Co se mi líbilo:
- skutečné problémy dospívání - změna těla, nálad, změna "postavení" v partě
- hádky s kamarádkami/ztráta kamarádky
- první láska
- pocity méněcennosti
- pocity, že si něco nezasloužím, že na mě nezáleží
- jídlo jako středobod světa
- láska rodičů
- podpora učitelů a poradců
- boj s jídlem v několika generacích - vehnalo mi slzy do očí, když se ukázalo, kde je u maminky problém
- nejlepší kamarádka - takovou by měl mít každý :)

Po přečtení anotace tedy musím říct, že mi v některých momentech nepřišlo, že by postavám mělo být pouze 13 :).

Doporučuji každé dospívající slečně :)!

k_veri
26.11.2022

Taková další oddechovka, řekla bych že spíše pro mladší tak 11-13. Ale jinak docela fajn.

markej
31.08.2022 3 z 5

Místy trochu moc didaktické, v našich podmínkách možná místy trochu neuvěřitelné, ale vzhledem k tomu, že tělo a příjem kalorií je pro většinu teenagerů jedno z hlavních témat, možná takovýchhle knížek není nikdy dost... :-)

diety dospívání pro dívky basketbal, košíková dívčí romány

Autorovy knížky

Alyson Gerber
americká
2022  77%Podle vlastních pravidel

Kniha Podle vlastních pravidel je v