Knihotyna Knihotyna komentáře u knih

Skladatelník Skladatelník Anna Novotná

Pokud se zajímáte o hudbu a to především tu klasickou mohu Vám doporučit knihu Skladatelník :).
Kniha je sice pro čtenáře od 8 let, ale myslím, že ani dospělý se nebude nudit a v knize si jistě najde něco, co nevěděl či zapomněl, popřípadě objeví skladatele, který mu byl až dosud neznámý!
Skvělé grafické zpracování knihy. Vše je přehledné, stručné, ale zároveň věcné. Zkrátka ideální :).

31.03.2023 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Romeo, Julie a tma je pro mě srdcovou záležitostí. Byla to jedna z prvních knih, která mě z mého seznamu literatury k maturitě opravdu silně zasáhla.
Jedná se o příběh mladých lidí - Pavla a Ester - za doby Heydrichiády.
Já jsem příběh četla třikrát, v roce 2013, někdy kolem roku 2019 a dnes. Poprvé jsem byla skoro maturantka, čerstvě zamilovaná, takže jsem si užívala lásku Pavla a Ester, cítila jsou přesně to, co cítí oni :).
Podruhé se pro mě jednalo o milé připomenutí něčeho, co jsme měli s manželem společné.
A dnes. Třetí čtení. Jsem dospělejší. Starší. Možná moudřejší. Mám více zkušeností a zážitků. Pár let jsem vdaná a co je nejvíce, mám svého milovaného syna. Právě pro poslední dva body pro mě tentokrát čtení bylo jiné. Více mě zaujaly povahy hlavních hrdinů - Pavel jako logicky a stoicky uvažující muž, Ester jako citlivá a velmi emoční dívka brouzdající svými myšlenkami, pochybnostmi a sny - úžasné spojení mužské a ženské energie, která se skvěle doplňovala a vzájemně se respektovala. Jako další stěžejní bod jsem více vnímala rodiče Pavla. A to především jeho tatínka. Lásku k synovi, pochopení nepochopitelného a snaha pomoct.
Myslím, že až budu opět starší a syn větší, najdu zde nové body k zamyšlení, které mě opět chytnou za srdíčko.

19.03.2023 5 z 5

Ikony Ikony Megan Hess

Po knížkách od Megan Hess jsem koukala už dlouho. A konečně mám jednu z nich doma! Díky tati! :)
Ikony nás vtahují do světa italské módy, představují nám deset módních značek. Kniha není plná textu, ale čeho je plná, to jsou ilustrace! A jaké! Myslím, že neuplyne den, kdy bych do této knihy nenakoukla :). Umělecké dílo samo o sobě :).
Pohlazení po duši, pro milovníky módy srdcová záležitost :).

16.03.2023 5 z 5

20 výjimečných dívek, které změnily svět 20 výjimečných dívek, které změnily svět Rosalba Troiano

Kniha má krásné grafické zpracování. Najdeme zde 20 osobností (žen :)), v grafické podobě zde má každá portrét jako malá holčička a následně jako dospělá žena. Příběh je vždy uveden jménem dané ženy, datem narození, popřípadě i úmrtí a profesí, kterou vykonávala. Následuje text, který je psaný v ich formě, jedná se tedy o krátké vyprávění samotné malé holčičky na první ilustraci, která vypráví o svém dětství a následné cestě ke své vysněné profesi.
Kniha mě velmi překvapila tím, že se jedná o vyprávění! Příběhy působí velmi mile, lehce, skvělé pro malé čtenáře :).

10.03.2023 5 z 5

Jsem citlivá bytost aneb Srdce nezná mapu Jsem citlivá bytost aneb Srdce nezná mapu Eve Ensler

Kniha se čte velmi rychle, text odsýpá, vše plyne a vy se probíráte příběhy jednotlivých dívek ze všech koutů světa. Evropa, Asie, Afrika, Amerika. Každá dívka řeší jinou věc, jinou starost, každá ji popisuje jinak, někdo zvolí prózu, jiný zvolí poezii.
Všechny příběhy mají však jedno společné, ukazují mladé dívky/ženy v situaci, kdy jsou nucené se chovat tak, jak jim jejich původ, země, rodiče, učitelé, apod. přikazují. Je zakázáno být taková, jaká být chceš, protože přeci musíš být jiná, ta správná, nesmíš vybočit, musíš se přizpůsobit a to, jak to cítíš ty nikoho nezajímá, byť jsi přeci citlivá bytost.
Skvělé! Pro mě to bylo jako vyprávění s kamarádkami. Kamarádky z různých koutů světa, kde se perou s tím, co jim osud a společnost staví do cesty. A musím říct, že příběhy, které se týkaly Evropy nebo Ameriky mi byly velmi blízké, neboť jsem jimi ve svých pubertálních létech byla obklopená. V okolí Evropy a Ameriky se témata točí kolem - sexu, drog, módy a oblíbenosti, alkoholu, sebepoškozování či anorexie. Vezmeme-li pak části věnované dívkám v Asii a Africe, setkáváme se s tématy znásilnění, prodání, otroctví, utlačování žen obecně.
Kniha se mi líbila a velmi dobře se četla. Každý příběh měl svou pointu, jedná se však o shluk textů, které jsou dány do knihy, někdy chybí troška spojitosti, to jí však neubírá na důležitosti!

10.03.2023 5 z 5

První - statečné - jedinečné První - statečné - jedinečné Jana Renner

Až teď mi došlo, že jsem knihu dočetla na MDŽ! :)
Příběhy 30 žen, které byly první-statečné-jedinečné.
Dala jsem si tu "práci" a spočítala jsem, o kolika ženách bych před přečtením knihy opravdu dokázala něco říct (u některých jsem pouze slyšela jméno) a vyšlo mi číslo 15. Polovinu žen jsem tedy znala a jejich příběh mi byl znám, druhá polovina pro mě však byla překvapením!
Máme zde ženy, které určitě budeme znát - Boženu Němcovou, Emu Destinovou, Elišku Junkovou, Miladu Horákovou a mnoho dalších. Na druhé straně pro mě v knize byly zmíněny ženy, jejíchž jména jsem až dosud neznala - Božena Laglerová, Lata Brandisová, Inka Bernášková, Helena Illnerová a mnoho dalších!
Kniha je krásná po grafické stránce, rozvržením i množstvím textu (dozvíte se to nejdůležitější v krátkém příběhu), skladbou barev i přiblížením jednotlivých historických etap na našem území.
Pokud máte podobné knihy rádi nebo máte děti, kterým jednou chcete podobné "příběhy" číst, tuto publikaci doporučuji :).
Na konci knihy navíc naleznete pár kvízů a zjistíte, jak velký pozor jste při čtení dávali :).

08.03.2023 5 z 5

Pověst o Héraklovi Pověst o Héraklovi Ryan Foley

Hérakles má milující rodinu, jenže vinou svého původu a lsti bohyně Héry spáchá to nejhorší, co může. Dozvídá se však, že se může vykoupit, splněním deseti prakticky nesplnitelných úkolů.
Já tyto příběhy miluji v jakékoliv podobě. Příběhy antických hrdinů mě nepřestanou bavit a udivovat!
Doporučuji :)!

Miluji tě k zbláznění Miluji tě k zbláznění Andrews McMeel

Poslední ze sbírky citátů a musím říci, že za mě nejslabší. Většinu citátů jsem znala, grafické zpracování se mi líbilo nejméně.
Téma lásky.
Neurazí, nenadchne.

05.03.2023 3 z 5

Navždy a napořád Navždy a napořád William Lion Phelps

Citáty s tématem lásky, manželství a spřízněné duše.
Jednoduché, věcné.

Buď silný Buď silný neznámý - neuveden

Jedna z těch milých knížeček plných citátů na dané téma.
Buď silný. Pokud potřebujete slyšet slova povzbuzení, pusťte se do ní :)!
Oceňuji i grafické zpracování knihy - kombinace černé, bílé a zlaté barvy a jednoduchá grafika neruší celkový dojem z knihy - člověk není odváděn od toho, co je důležité :).

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

K prvnímu dílu Rupi Kaur jsem se dostala až jako k poslednímu :D. Ale nelituji!
Za sebe hodnotím Mléko a med jako nejlepší. Hned za ním by byla sbírka Home Body: Mé tělo, můj chrám a na posledním místě Květy slunce.
Sbírka je rozdělena do čtyřech částí, opět je kniha obohacena o tématické ilustrace. Byla jsem překvapená, že v této sbírce se vyskytlo i pár delších pasáží, které byly velmi výstižné!
Témata těchto sbírek jsou velmi aktuální a podána stylem, který dnešní generaci zkrátka sedne. Pokud chcete mít pocit, že některé věci neřešíte jen vy, ale nevíte, jak je popsat, začtěte se, třeba právě na stránkách těchto básnických sbírek objevíte to, co se tak dlouho snažíte vyjádřit vlastními slovy, ale nejde to.

26.02.2023 5 z 5

Letem módním světem Letem módním světem Jana Sedláčková

Měla bych se více dívat pro jakou věkovou kategorii kniha je, ale nevadí!
Kniha je pro děti od 8 let. Krásně a názorně zpracovává téma módy od dob pravěku až po současnost.
Nevyhýbá se ani starověkým civilizacím (Egypt, Řecko, Řím) či barbarským kmenům.
Zároveň jsem ocenila, že je zde místo o pro dávnou Indii, Čínu a Japonsko!
Pro zvídavé děti (ale klidně i dospělé :)), které zajímá svět módy napříč dějinami vřele doporučuji!
Je to však jen takové "naťuknutí", nečekejte nic objemného.
Kniha obsahuje mnoho ilustrací a méně textu, grafická podoba se moc povedla (popisy šatů, detaily, důležité osobnosti, inzerce, apod.) a děti zaujme :).

24.02.2023 5 z 5

Defy: Nebezpečná láska Defy: Nebezpečná láska L. J. Shen

Musím se přiznat, že jsem v sérii loni pokročila k prvnímu dílu Vicious, ale dál jsem se nedostala. Letos jsem se to rozhodla napravit a pustit se do série znovu. A kde jinde začít, než na úplném začátku :)!
Město Todos Santos, čtyři kluci, kteří všemu velí a jedna zničená učitelka literatury, jejímž snem byl balet. Jak to dopadne, když si jeden z kluků (Jaime) začne vztah se svou o osm let starší učitelkou (Mel)? Je to jen flirt? Nebo něco více?
Musím říct, že tato kniha je jasným důkazem, jak se mění vkus :D. Když jsem ji četla poprvé, byla jsem nadšená! Teď už se to tak říct nedá. To, že jsou kluci prakticky králové města a mají peníze a moc a podle toho se chovají mi nevadilo, co mi ale vadilo byl mnohdy dost sprostý slovník Mel! Někdy mi přišlo, že Jaime je ten, kdo je o osm let starší!
Na druhou stranu, potkat kluka, který to má ve osmnácti letech takto srovnané v hlavě je krása! :)
Celkově za mě tento "před díl" nenadchne, neurazí. Ale vzhledem k tomu, že jsem už loni četla 1. díl, oceňuji, že se setkáváme s kluky ještě během jejich školních let a navíc v jejich rodném městě!
Jsem zvědavá na další díly :).

16.02.2023 3 z 5

Perseus Perseus Ryan Foley

(SPOILER) Máte rádi Souboj Titánů? Já ano! A především tedy film z roku 1981!

Komiks je krásně zpracovaný. Od filmu se v pár věcech liší, ale to příběhu Persea na ničem neubírá! Ba naopak! Já jsem byla spokojená jak s výpravou, tak s grafickým zpracováním komiksu :).

SPOILER

Příběh začíná v království Argos v němž vládne Akrisios, ten má dceru Danaé, kterou nechá uvěznit, protože se bojí, že by mohl přijít o svou moc a bohatství. Byť uvězněná, přivede Danaé na svět syna, syna samotného Dia - Persea.
Danaé s Perseem přežijí a žijí v Serifu, u hodného rybáře a jeho ženy. Po pár letech však po Danaé zatouží zdejší král Polydektés a tak vymyslí lest, kterou se plánuje zbavit Persea - musí mu donést hlavu Medúzy.

15.02.2023 5 z 5

Devět a půl týdne Devět a půl týdne Elizabeth McNeill (p)

Tuto knihu mám doma dlouho. Kupovala jsem ji v době, kdy jsem začínala s erotickými romány. ALE.
Kniha je autobiografií. Popis vztahu nebo spíše ovládání dvou lidí.
Kniha je děsivá. Nemá moc stran, ale i tak jsem doufala, že brzy skončí, že děj nebude gradovat, že se nestane něco dalšího, ještě horšího, než to, co už se stalo.
Žijeme v éře, kdy je erotická literatura na vrcholu, tohle však není další z pohádek, kde se bohatý dominantní muž zamiluje do submisivní ženy.
Tohle by se spíše dalo popsat jako psychologické drama. Zpověď. Zpověď ženy, která za pouhých 9 a půl týdne ztratila sama sebe. Své tělo, svou duši, svůj svět.
Zde neexistuje žádné bezpečné slovo nebo možnost říci ne.
Ne. Zde je pouze velmi toxický, nezdravý "vztah" dvou lidí, který je předem odkázán ke konci.
Za mě napsáno hezky, výstižně, dovedu si představit, že by to bylo v rámci programu a očištění se od tohoto prožitku, ale v rámci děje mi kniha stačila a už se k ní vracet nebudu, kolikrát působila až třes a děs z toho, co jsme ochotní pod tou "správnou" nadvládou nechat někoho jiného páchat.

13.02.2023 3 z 5

Zeus a dobytí Olympu Zeus a dobytí Olympu Ryan Foley

Kniha Milenec snů od Sherrilyn Kenyon u mě spustila vlnu "antiky" aneb touhy po všem, co souvisí se starověkým Řeckem či Římem a především, co se týká samotné mytologie.
A kam jinam sáhnout než rovnou k nejmocnějšímu z Bohů?
Komiks od nakladatelství @grada_cz nás seznamuje s počátky - Uran a Gaia, kteří mají dětí, mezi nimi i titána Krona, který za pomocí matky ukončí hrůzovládu svého otce Urana, jenže jeho vláda se nakonec v mnohém neliší, je tak posedlý tím, že jeho děti ho svrhnout z trůnu jako on svého otce, že je raději všechny pozře. Až na jedno, které je ukryté - jeho jméno je Zeus.
Komiks je akční, poznáváme prakticky 3 různé světy, míjíme léta a dostáváme se do "blahobytu a míru" za vlády Dia. Na rychlé pochopení "kdo je kdo" je komiks přímo skvělý, vše zapadne kam má a nemáte problém se zorientovat :).
Komiks mám doma dlouho a nečtu ho poprvé a určitě ne naposledy. Zkrátka když vás přepadne "antikománie", je dobré mít něco v zásobě. A komiksy z této edice jsou tím pravým, rychlým, záživným čtením, kde se vyskytují naší oblíbení hrdinové! :)

09.02.2023 5 z 5

Válečný kůň Válečný kůň Michael Morpurgo

(SPOILER) Příběh koně, Joeyho, koně, který zažil a naštěstí i přežil 1. světovou válku. Kniha je psána jako jeho vlastní vyprávění - je napsána v první osobě. O to blíže se člověk jeho světu cítí a o to více prožívá vše, co vidí on.
Příběhem se mihne několik postav, hlavní je však ta první, která je zároveň i tou poslední a to mladý muž jménem Albert, který je první i poslední Joeyho nadějí.
Musím říct, že čtení bylo velmi silné, popisy bitevních polí a země zničené válkou z pohledu Joeyho byly něčím nové, něčím, co jsem nikde dříve nečetla. Během čtení jsem dokonce hledala obrázky koní během 1. světové války, abych viděla to utrpení, které tady je popsáno - bahno, mráz, vyhublost, ostnaté dráty, nákazy, tahání děl.
Krátký příběh, který se vryje do paměti. Doporučuji.

SPOILER

Za sebe doporučuji si postavy - lidské i zvířecí neoblíbit. Děs války číhá všude, ne jen přímo na bitevním poli.
Velmi se mi líbila záchrana Joeyho, kdy "spolupracují" dva nepřátelé a zároveň konec knihy, kdy dědeček Emilky udělá vše, aby splnil přání milované vnučky, ale zároveň si uvědomuje, že Albert se o Joyeho postará lépe, cena, kterou si za to řekne vám vžene slzy do očí - aby nikdo nezapomněl na to, jaká Emilka byla! :)

09.02.2023 5 z 5

Catsass Catsass Claude Combacau

Čekala jsem něco jiného.
Kniha by se dala považovat za jednu z "antistresových", pokud jste fanoušci koček, najdete zde stripy, omalovánky, vystřihovánky, bludiště či různé hledačky.
Mě knížka nijak zvlášť nenadchla, moudra mi nepřišla vtipná a celkově mi bohužel humor nesedl. Ale každý jsme jiný :).

06.02.2023 2 z 5

Jak poznat, že vaše kočka touží po vaší krvi Jak poznat, že vaše kočka touží po vaší krvi The Oatmeal (p)

Humor v knize mě nijak zvlášť neohromil, mnohdy jsem ho postrádala úplně. Za sebe a svůj pohled musím říct, že mnoho vtípků se mi zdálo až vulgárních a spíše urážejících.
Každopádně každý máme jinou chuť! Za mě ale tento komiks ne. Byť nápad na něj byl dobrý a je to bráno s nadsázkou, tady to do sebe dle mého nesedí.

06.02.2023 1 z 5

Tibbles Tibbles Michal Šanda

Tak náhled na tento komiks se plně změnil v době, kdy jsem zjistila, že je podle skutečné události! :)
Máme zde rok 1894, správce majáku na Novém Zélandu a jeho kočku Tibblese a nový dosud nepoznaný druh ptáčka - pokřovníka ostrovního. Jenže již v roce 1894 ptáček vyhyne.
Kdo ho objevil? A kdo může za jeho vyhynutí?
Skvělé zpracování! Doporučuji se na knížečku podívat. Zajímavá informace z odvětví, o kterém já jsem neměla ponětí, protože ornitologie není moje silná stránka. Ale přeci, takové zajímavosti se vždy hodí! :)

01.02.2023 5 z 5