Knihotyna Knihotyna komentáře u knih

Kytičky z ulice Kytičky z ulice John Arne Lawson

V případě této knížečky by se více než "přečteno" hodilo spíše slovo "prohlídnuto".
Knížečka nás provádí příběhem holčičky, která tráví den (možná spíše odpoledne) s roztržitým tatínkem, prodírají se městem, kde každý někam spěchá, někam se honí. Jen holčička vidí i mezi ulicemi krásu - v podobě kytiček. Ty pak na cestě domů rozdá lidem, kteří si je zaslouží nebo kterým mají udělat radost :).
Krásný příběh o nevšední všednosti. Více lidí, kteří si budou všímat krásy kolem nás - byť by to bylo třeba jen první jarní kvítí či sluneční paprsky po dlouhé zimě! :)

01.02.2023 5 z 5

Přečteno. A nevím.
Ilustrace byly klasikou, kterou jsem čekala. Tvorbu Tima Burtona mám velmi ráda! Básně měly osobitý ráz a autorský rukopis Tima Burtona, nemohu však říci, že by se mi dílo nějak zvlášť líbilo, ale mohlo to být i překladem! Ten byl totiž bohužel velmi kostrbatý - nerytmické verše, nelogičnost. Nevím. Četla jsem vydání z roku 2006.
V knize najdeme básně přibližující nám život nejrůznějších bytůstek, outsiderů, z niž každý je výjimečným výtvorem.
Tak jako tak jsem ráda, že jsem měla knížku v ruce, že jsem viděla to, o čem někteří básní a zjistila, že já o tom básnit nebudu, protože do mého srdce se tento výbor neprobojoval.

01.02.2023 3 z 5

Loupežník Loupežník Karel Čapek

(SPOILER) Musím se přiznat, že krom dětských knih Dášenky a Pudlenky jsem se do teď autorovi vyhýbala. Přitom nevím proč. Přišlo mi, že Karel Čapek nebude nic pro mě, Dášenku jsem četla jako dítě a nejspíše jsem si jeho styl zapamatovala jako zdlouhavý a pro mě v té době nudný. K maturitě jsem si žádné z jeho děl nevybrala do svého seznamu a tak jsem na něj na pár let zapomněla. A jsem ráda, že teď se to změnilo!
Jako první divadelní hru jsem si vybrala tu, která je považována za tu "prvotinu" či ne tak propracovanou. Uslyšíte také, že si hru daleko více užijete na divadle než v psané formě.
Mě se hra líbila. Byť jednodušší a ohranější téma. Rozhodně bych doporučila!
Máme zde střet mladé a starší generace a jejich pohled na lásku, na život či zodpovědnost a pravidla. Byť jako starší bráníme tomu, aby se mladí měli rádi a byli spolu, v hloubi duše jsme kdysi doufali v podobné dobrodružství. Jen jsme dospěli a náš pohled na svět a lásku se změnil. Loupežník a pan profesor jsou naprosté protiklady a dokonalá souhra dialogů.
Doporučuji :). Já se určitě chystám na nějaké z dalších děl Karla Čapka!

28.01.2023 4 z 5

Milenec snů Milenec snů Sherrilyn Kenyon

(SPOILER) Jedná se o fantasy literaturu pro ženy.
21. století obohaceno o řeckou mytologii.

Máme zde hlavní postavy Grace a Juliana. Grace má úspěšnou kariéru, ale její osobní život je prázdný a tak na její narozeniny má její kamarádka Selena plán, jak v ní probudit trošku toho života. Rozhodne se, že Grace vyvolá z dávné knihy sexuálního otroka, který má ženám sloužit a splnit každé jejich přání. Grace na podobné věci nevěří a souhlasí. Co ovšem nečeká je fakt, že se vyvolání povede. Jenže ona o muže nemá absolutně zájem, navíc o takové, co se s ní nehodlají usadit. A tak se pídí po skutečnosti onoho muže. Je v šoku, když zjistí, že onen muž je Julian Makedonský, jeden z neohrožených spartských generálů, který byl za trest jedním z bohů uvězněn do knihy, ve které bdělý, ve tmě a bez jídla čeká, až ho k sobě někdo povolá.
Grace v něm však vidí skutečného člověka a rozhodne se o jeho minulosti i budoucnosti zjistit více. Dá se kletba něčím zlomit? A co by potom bylo z Julianem?

Julian je gentleman každým coulem, vězí ve své minulosti, ale doufá v budoucnost, ale jak by mohl, když je proklet. Grace je úžasně tvrdohlavá a empatická. Bohové, kteří se v knize vyskytují nemají chybu, především Erot!

27.01.2023 5 z 5

Henri Matisse: Dopisy / Lettres Henri Matisse: Dopisy / Lettres Henri Matisse

Také milujete dopisy?
Já ano! A tato sada dopisů (konkretně 21 dopisů) opravdu stála za to!
Jedná se o dopisy Henriho Matisse (jak už název napovídá) a to především jeho ženě Amélii. Najdeme zde i dva přepsané dopisy od S. Ščukina či dopisy "služebnictvu". Nejvíce se mi líbil konečný dopis, který psal otci Jean Matisse.

Dopisy jsou osobní. Co Matisse trápilo, kdy přijede jeho žena, co právě maluje, co dělá přes den, kdy se bude vracet domů, apod.
Je v nich však velké kouzlo. Můžeme nahlédnout do duše jednoho umělce.
Neskutečně se mi líbila touha Matisse dostávat od své ženy dopisy! Jak byl zklamaný a vytýkal jí to, když od ní žádný nedostal! Zároveň však jeho dopisy byly milé, něžně, byť v nich nebylo nic "romantického".
Skvělé čtení a vhled do osobního života jednoho z fauvistů!

Každý dopis je v publikaci vidět i v originále! Já ale musím říct, že pro mě naprosto nečitelným rukopisem :). Když pak dojdete ke konečnému dopisu od syna Jeana, ihned poznáte, že je to styl někoho jiného!

"Všechny vás líbám. a tebe zvlášť, a prosím Tě, abys zase začala psát dopisy. Tvůj oddaný Henri, jenž Tě něžně líbá." (z dopisu Amélii)

25.01.2023 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Já patřím k těm, kteří ke klasice tíhnou. A to opakovaně.
Letos jsem se rozhodla vrátit k divadlu, aspoň skrze divadelní hry a tak nemohla chybět Maryša!
Knihu jsem si kupovala někdy v době své maturity (to už je pár let :D) a měla jsem to štěstí, že v té době jsme dokonce s gymnáziem na představení šli do divadla, Maryša ve skvělém podání Romany Goščíkové! Do teď si celé představení pamatuji! Nádherný zážitek!
Jak na popis tohoto díla,, jak najít její hlavní body - nářečí, vesnice, mládí, stáří, peníze, chamtivost, chtivost, láska, neštěstí, vojna, bolest, smrt.
Zbytečné psát, o čem toto dílo je. Myslím, že jej každý více či méně zná z různých scének či "hlášek", které se nám dávno dostaly pod kůži třeba z doby, kdy je používaly naše babičky.
Knihu jsem nečetla naposledy :).
P. S. Musím říct, že až tentokrát jsem si všimla, jak velký věkový rozdíl je mezi Maryšou a jejími rodiči či Franckem a jeho maminkou!

25.01.2023 5 z 5

Švejk - komiks Švejk - komiks Jaroslav Hašek

(SPOILER) Švejk v komiksové podobě!

Pokud chcete zjistit, kdo že je to Švejk a co na něm bylo výjimečného, můžete se pustit i do tohoto komiksu!

Komiks je stejně jako původní knihy Jaroslava Haška protnut satirou a fraškou. Náladou, která v Rakousku-Uhersku panovala po vypuknutí 1. světové války.
Jak samotnou válku vnímal právě Švejk (s humorem a upřímností sobě vlastní) se dozvíte v této "odlehčenější" verzi.
Komiks převypráví 1. část románu - "V zázemí" - vězení, blázinec, nemocnice pro simulanty a různé služby, do kterých se Švejk dostává.

Za mě super volba! Miluji komiksové zpracování různých knih, natož klasik! Dle mého se tato publikace vyvedla krásně :). Doporučuji :).

25.01.2023 4 z 5

Letos v zimě Letos v zimě Alice Oseman

Novela je opravdu krátká. Nahlédneme do rodiny Charlie v období Vánoc. V knize se střídají tři hlavní pohledy - Tori, Charlie a Oliver. Musím říct, že vztah všech tří sourozenců je prostě skvělý a boží! Na druhou stranu vztahy s rodiči jsem čekala po komiksech lepší (tady jsem byla překvapená).

Kniha je trošičku vážnější. Není to nic radostného, co by vám navodilo vánoční atmosféru, ale o to více je to reálné. Pokud se člověku něco děje, těžko může jeden den v roce předstírat, že je vše v pořádku a nic se neděje.

Kniha je doplněná o pár ilustrací či SMS konverzací. Pokud chcete mít sérii načtenou kompletně, doporučuji, ale znovu už ji číst nebudu :).

22.01.2023 4 z 5

Srdcerváči: Ročenka Srdcerváči: Ročenka Alice Oseman

Po novele Nick a Charlie jsem sáhla po Ročence a tady jsem se teda trefila!

Super. Určitě nečekejte moc textu, spíše milé ilustrace doplněné o malé odstavce textu.

Jako dodatek k sérii parádní :). Roztomilé, milé, nějaké to info navíc, mini komiksy, rodokmeny. Ano, tohle se povedlo!
Dokonce je součástí knihy kvíz, zda jste více jako Charlie nebo Nick! Vrátila jsem se do doby, kdy mi bylo 10 let a tyhle testy jsem milovala a udělala jsem si ho taky! :D Po odpovězení 18 otázek mi vyšlo, že jsem více jako Charlie! :D Což se vzhledem k mé introvertní povaze, neschopnosti hrát týmový sport a lásce ke knihám dalo čekat :D.

21.01.2023 4 z 5

Nick a Charlie Nick a Charlie Alice Oseman

První novela k Srdcerváčům a za mě bohužel ne.
Ocitáme se v době, kdy odchází Nick na vysokou školu a Charlie ještě dodělává poslední ročník.
V knize je dle mého dost vulgarit, alkoholu, křiku a nepochopení.

Chápu, že změny, zvláště pokud jste nejistí, se špatně zvládají, ale Charlie mě vyloženě vytáčel svým "alkoholovým dýchánkem", zvláště, když připočítáme jeho věk.

Na druhou stranu si stále stojím za tím, že maminka Nicka je prostě skvělá! :)

Celkově jsem knihu četla k sérii, ale znovu bych po ní nesáhla. Příběh mě nevtáhl a kluci mi přišli jako vyměnění. Jako by to byly úplně jiné postavy, než které okouzlily tolik čtenářů.

21.01.2023 2 z 5

Srdcerváči. Kniha 4 Srdcerváči. Kniha 4 Alice Oseman

(SPOILER) Dočteno. Všechny prozatím vydané komiksové příběhy Srdcerváčů už mám!

(MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY)

Pro mě osobně je tento čtvrtý díl vážnější. Řeší se zde více do hloubky Charlieho problémy s jídlem i jeho celkový psychický stav.
Klobou dolů, že za pomoci Nicka (a ten zase za pomocí své maminky) dokázal Charlie sebrat odvahu a řešit své problémy včas!
Jako velké plus vidím řešení problematiky anorexie u muže! Stále u mnoha lidí platí, že je to nemoc pouze modelek či "vychrtlých" děvčat. Není tomu tak! I silnější člověk může trpět anorexií! A postupně váhu ztrácet. Stačí se dívat kolem a sledovat signály. Stejně, jako to dělal Nick!
Psychické problémy jako takové jsou zde také nakousnuté. Líbí se mi, že jsou v knize popsány i reakce rodičů/rodiny. Maminka Nicka je prostě zlatá :). Na druhou stranu maminka Charlieho už takové pochopení pro Charlieho kolikrát nemá, přesto stojí při něm!

Doporučila bych tyto komiksy ne jen -náctiletým či trošku starším, kteří chtějí vědět, o co v této oblíbené sérii jde :), ale i rodičům. Rodičům všech pubertálních dětí, aby si příběh přečetli a podívali se na to, s jakou láskou a klidem kolikrát rodiče jednají. Jak jsou oporou svým dětem :). A to je to hlavní :).
Za mě skvělá série a nelituji přečtení :).

21.01.2023 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Už 3. díl!
V tomto díle se Nick, Charlie a jejich kamarádi dostávají v rámci školního výletu do Francie!
Není to sice to samé, ale Nick s Charliem mi svými tajnými okamžiky připomněly náš školní výlet ve 4. ročníku do Prahy, když už jsem taky chodila s manželem :D a holky a kluci bydleli zvlášť, ale díky chápavému panu učiteli se náhodné páry objevovali v noci na chodbách :D.
Skvělé! Líbí se mi, kam směřuje vývoj vedlejších postav. Jak se s tím ostatní učí žít, sžívají se s tím. A začnou jejich lásku akceptovat! :) Více takových kamarádů! :)

Cizinci v noci Cizinci v noci Kent Haruf

Příběh vypráví osud dvou sousedů. Dvou starých sousedů. Addie a Louise. Díky odvaze Addie se jejich osudy propletou. Stanou se společníky v noci. V okamžicích dne, kdy je pro ně být sám nejtěžší. Jenže žijí na malém městě. Kde každý ví vše a o všech. A změny, natož změny v jejich zralém věku (70+) se nepřipouští.

Kniha o lásce, o minulosti, pochopení, společnosti, společenství, rodině. Ale také kniha o závisti, o boji, nevěře, smrti, nepochopení.

Kniha se mi líbila už před pár lety, nyní o to více. Stačí málo, abychom jako členové jedné rodiny ovlivnily život jiného člena rodiny. A to ne vždy v dobrém. Přejme ostatním štěstí a lásku a to v jakémkoliv věku. A nehleďme na to, co si o tom myslí okolí. Hleďme jen na to, jak se mění člověk před námi, který tu lásku potřebuje :).

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

I z druhého dílu jsem nadšená!
Tyhle dva prostě nejde nemilovat :).
Milé, sladké, reálné.
Kéž by více rodičů v podobné situaci dokázalo svým dětem vyjádřit stejnou podporu a lásku jako to umí rodiče Charlieho a maminka Nicka! :)

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Knížka/komiks je krásně zpracovaný, upřímně i v této knižní verzi mi přišlo, jako bych nečetla, ale koukala na seriál. Charaktery Charlieho i Nicka jsou nádherně vykreslené právě díky ilustrace! Ty emoce!
Musím říct, že jsem si oba hned oblíbila. Culila jsem se od začátku do konce :). A těším se na další díly.
Pokud hledáte něco, co vám bude připadat jako pohádka, byť z reálného světa a okořeněná troškou peripetií, první díl mohu vřele doporučit! :)

19.01.2023 5 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

O knize jsem poprvé slyšela na youtube kanálu Míši z Radši knihu a chtěla jsem si ji moc přečíst.
O tom, že knížečka je plná krásných ilustrací a inspirativních vět není pochyb. Já mám své lepíky aktuálně ještě stále součástí knihy, ale už se chystám si vybrané pasáže přepsat :).
Přesto jsem čekala asi trošku jiný příběh. Ale nejsem zklamaná.
Dle mého osobního názoru a zkušeností bych knížku doporučila každému, kdo byl v minulosti souzen za to, kým je. Souzen za to, co dělá. Za to, že není výjimečný (dle ostatních lidí, dle měřítek společnosti, ve které žije). Za to, že není hoden být milován. Za to, že neví, co má na světě dělat a proč tady je.
Jsme dokonalí jací jsme a sami o sobě jsme zázrakem. Mějme rádi sebe. A buďme laskaví k ostatním. A otevřeme své srdce i svou mysl :). Přijměme lásku a naučme se ji dávat. A hledejme krásu a smysl života kolem sebe a v našich blízkých. A potom budeme šťastní.

19.01.2023 4 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Já jsem v roce 2022 stihla jen dvě vánoční pohádky. Navíc jsem se rozhodla, že se v roce 2023 chci vrátit k divadlu, když ne prezenčně, tak aspoň skrze divadelní hry.
A tady jsem dostala obojí!
Musím říct, že mě hra bavila a sedla. Samozřejmě hraný muzikál z roku 1973 znám prakticky nazpaměť a tak pro mě postavy nebyly ničím nové. Ale přesto, v té knižní verzi mi seděly více!
Nejvíce asi Arnošt z Pardubic. To je ten správný spiklenec :).
A pan Purkrabí tady dle mého dostal více prostoru než ve filmu.
Karel IV. mi zde naopak přišel jako větší "měkota". Ale bylo to milé :).
Vřele doporučuji všem nadšencům :).
Nečekejte však nějaké historické drama, opravdu je to velmi podobné "pohádce".

17.01.2023 5 z 5

TGM: Komiksový příběh TGM: Komiksový příběh Amálie Kovářová

Kniha, kterou jsem kupovala historikovi jako dárek :). Dle jeho názoru, super "zkrácená verze pro ty, kteří neví, o co jde :)."
Musím se přiznat, že jsem čekala více komiksu.
Já osobně toto období v té politické sféře nemusím a nikdy mi nešlo. Nikdy jsem se pořádně nevyznala v politice mladočechů a staročechů. V tom, kolik vzniklo po roce 1918 politických stran apod.
Kniha Vás vede příběhem. Příběhem chlapce Tomáše, který se má stát kovářem, ale osud tomu chce jinak, dětství, dospívání a přerod Tomáše v muže, jehož známe pod jménem Tomáš Garrigue Masaryk je rychlý. Čemu se kniha věnuje do hloubky jsou však akce, do kterých se TGM zapojil - např. spor o Rukopisy zelenohorský a královédvorský, hilsneriáda.
Dopodrobna je rozebrán názor na Rakousko-Uhersko, sen o Československu i exilový život.
Kniha vám ve výsledku sedne jako celek a máte ucelený obraz jedné doby, v jednom příběhu.
Co oceňuji jsou zmínky o rodinných příslušnících, co je v jaké době stihlo, jaké měli trable, trápení, apod..
Jako první setkání s postavou TGM doporučuji.
Kniha byla vydána při 100. výročí republiky.

17.01.2023 5 z 5

Přineste mi hlavu poslíčka Willyho! Přineste mi hlavu poslíčka Willyho! Scott Adams

2. díl mně osobně přišel vtipnější a trefnější :). Ale jde také o to, podívat se, kdy v originále daná díla vyšla :).

17.01.2023 4 z 5

Štěstí - Myšlenky a citáty na každý den Štěstí - Myšlenky a citáty na každý den neznámý - neuveden

Štěstí. Co je štěstí a jak ho vnímali osobnosti minulých století, ale i toho současného? Koukněte na tuhle knížečku a dozvíte se více :). Krásně čtení, inspirativní, mnoho citátů se hodí pro zapsání a zaznamenání.

15.01.2023 4 z 5