Knihotyna Knihotyna komentáře u knih

Přineste mi hlavu poslíčka Willyho! Přineste mi hlavu poslíčka Willyho! Scott Adams

2. díl mně osobně přišel vtipnější a trefnější :). Ale jde také o to, podívat se, kdy v originále daná díla vyšla :).

17.01.2023 4 z 5

Štěstí - Myšlenky a citáty na každý den Štěstí - Myšlenky a citáty na každý den neznámý - neuveden

Štěstí. Co je štěstí a jak ho vnímali osobnosti minulých století, ale i toho současného? Koukněte na tuhle knížečku a dozvíte se více :). Krásně čtení, inspirativní, mnoho citátů se hodí pro zapsání a zaznamenání.

15.01.2023 4 z 5

Inspirace - Myšlenky a citáty na každý den Inspirace - Myšlenky a citáty na každý den neznámý - neuveden

Pokud jste typ lidí, který si zdobí diář, deník či podobné záležitosti citáty a chcete nějaké, které Vás povzbudí na těle i na duchu, směle do této knížečky!
Kdo si nevěří nebo nemá podporu pro své plány zvenčí a od svého okolí, snad ho potěší moudrá slova některých osobností, které jsou v knížce uvedené :).

15.01.2023 5 z 5

Murphyho zákony pro zamilované Murphyho zákony pro zamilované Jiří Žáček

Pro zamilované nebo spíše proč se nezamilovat nebo neženit. Pro někoho vtipné, pro někoho méně, pro někoho vůbec. Záleží čistě na Vašem vkusu, pokud máte rádi vtipy/aforismy typu "pan Novák a paní Nováková".

15.01.2023 3 z 5

Murphyho zákony pro řidiče (a řidičky) Murphyho zákony pro řidiče (a řidičky) Jiří Žáček

Vtipné, mnohdy trefné, úsměvné :).

15.01.2023 3 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Druhá sbírka v pořadí (u mě tedy až po Home Body) a za mě byla knížka o malinko slabší. Ze začátku jsem měla problém se do textů ponořit, naladit se na tu správnou vlnu, ale povedlo se a já nelituji, že mám načtenou i tuto sbírku :).
V této sbírce mi přišlo více indické kultuře a jejím přístupu k ženám, k dívkám, k rodinám.
Skvělé a vřele doporučuji!
Každá žena či dívka si v knize zajisté najde úryvky, které jakoby jí mluvily z duše.

12.01.2023 4 z 5

Home Body: Mé tělo, můj chrám Home Body: Mé tělo, můj chrám Rupi Kaur

Mé první setkání s autorkou.
Stihla jsem mezitím přečíst ještě Květy slunce, ale tahle sbírka u mě jednoznačně vede.
Začetla jsem se hned, ponořila do textů, myšlenek, vzpomínek.
Skvělé jako pomoc, jak sama autorka naznačuje "vypiš se z toho". Připadala jsem si, jako bych četla heslovitý deník dívky/ženy, která si prožila mnohá traumata, je stigmatizovaná i svým původem, vše ji vede k sebenenávisti a učí se naopak projevit sama sobě lásku.
Výborná sbírka, výborný pohled do duše jedné ženy, která má rozhodně obrovskou sílu!
Oceňuji i to, že autorka neřeší jen "svou situaci", ale např. i situaci rodičů, snaží se nám svými postřehy přiblížit život jedné generace a jejich trápení a trable.
Bonusem pro mě je náhled do vzdálené kultury, která se od té naší velmi liší.
Skvělé!

12.01.2023 5 z 5

Pod vlivem Jupiteru Pod vlivem Jupiteru Gary D. Schmidt

Kniha, na kterou se dle mého už zapomnělo. Já jsem ji četla podruhé. Přesně jsem věděla, do čeho jdu, poprvé jsem plakala, podruhé taky.

Kniha, která je na pár stránkách tak neskutečně silná. Kniha o dětství, o přátelství, o lásce, o rodině, o síle pout, o síle žít, o násilí, o nepochopení.
Kniha o tom, že i když nejste dle papírů rodina, tak jí jste. Kryjete si záda. Uděláte pro toho druhého vše.
Kniha o lásce dvou dětí a o tom, jak velkou hnací silou je Jupiter.

Vřele doporučuji, ne jen mladším čtenářům, ale i nám dospělým. Mnohdy můžeme i my být svědky něčeho podobného, neškatulkujme, ale otevřeme své srdce :).

10.01.2023 5 z 5

Nepřemožitelní: Příšera z ostružiní Nepřemožitelní: Příšera z ostružiní Caryl Hart

Čistě náhodou se mi dostal do rukou 3. díl ze série Nepřemožitelní (děkuji za dárek k nákupu :)).
Jako první musím vyzdvihnout grafickou podobu knihy, která je celá černo-oranžová.
Příběh je čtivý, milý, líbí se mi vztah kamarádů i sourozenců :).
Určitě necháme v knihovně pro syna až povyroste :).

09.01.2023 4 z 5

Jak vydrhnout velrybě stoličku Jak vydrhnout velrybě stoličku Scott Adams

Takového psa bych chtěla domů :), nápady se to jen hemží, jeden lepší než druhý :).
Ironie, sarkasmus a mnohdy trefa do černého.
Doporučuji jako inteligentní humor :).

08.01.2023 4 z 5

Milostné dopisy slavných mužů 1 Milostné dopisy slavných mužů 1 kolektiv autorů

Pamatuji si, když jsem viděla poprvé film Sex ve městě a došlo na scénu, kdy Carrie předčítá tuto knihu. Byla jsem nadšená, okamžitě jsem hledala něco podobného u nás. A v roce 2016 jsme se dočkali.
Jenže mám pocit, že Carrie držela v ruce pořádnou bichly a navíc jen jeden svazek z mnoha.
U nás je kniha rozdělena na část s dopisy a část básní.
Je poměrně tenoučká.
Líbila se mi část s dopisy. Ta je opravdu krásná. Myslím, že každá žena by někdy takový dopis chtěla dostat. Je krásné nahlédnout do citů mužů, kteří milovali své ženy a nebáli se jim to napsat!
Části s básněmi jsem nepřišla na chuť a to mám poezii moc ráda!
Doufala jsem, že budu více nadšená :).
Kniha neurazí, nenadchne. Bohužel.

06.01.2023 3 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Mně tato knížka sedla :).
Musíte do ní zkrátka jít s tím, že dostanete slaďárnu a tu já jsem dostala a usmívala jsem se jako puberťačka, i když už ji nějaký ten pátek nejsem.

Kniha je velmi čtivá. Graficky je vymyšlená přímo geniálně.
Oceňuji, že v knize nejsou žádné drogy, alkohol, apod. (i u YA je toto dosti v módě).
Hlavní mužské postavy byly k sežrání (jsem tým Liam :D), ale miluju i Avu, její nápady a praštěnost. O Mei by se dalo uvažovat, ale nemusí nám sednout všechny postavy ;).
Filmové, knižní a seriálové hlášky zapojené do kontextu knihy mě velmi bavily a oživily děj :).

Na tuto knihu si zkrátka zvolte dobu, kdy budete chtít číst něco naivního, přeslazeného a vtipného :).

Mně se příběh líbil, byl pro mě zapamatovatelný a určitě se pustím i do dalších dílů :).

05.01.2023 5 z 5

ADA ADA Jan Těsnohlídek ml.

Mé první setkání s autorem.
Rozporuplné pocity. Jako bych seděla někde v baru či restauraci a někdo na mě chrlil svůj příběh - přesně jako v knize, někdo, kdo pije a kouří a vypráví, opakuje se, doufá, ale vlastně ví, že to nikam nevede, chce, ale vlastně nechce, motá se ve světě a sám v sobě.

Naše doba. Generační problémy. Problémy dospělosti. Motání se v kruhu. Cykličnost. Nuda. Znechucení.
Děláme práci, která nás nebaví, po škole nemáme uplatnění, chceme mít sny, ale nemáme energii, chceme vztah, ale nevíme zda do něj ještě zbytky sebe a té energie vkládat. Zda něco ještě má smysl. Ale pak se rozjasní jako jarní den a najednou všechno smysl má, najednou jsme opět plní snů a plánů. Ale na jak dlouho.

Chápu, že k hlavním postavám a pointě příběhu to patřilo, ale neustále kouření a pití mi vadilo. Ale to je pouze osobní dodatek :).

03.01.2023 4 z 5

Génius Leonardo da Vinci Génius Leonardo da Vinci Jane Kent

To pravé čtení pro milovníky umění, kteří jedno tuto vášeň chtějí předat i svým dětem :).
Text je jednoduchý, srozumitelný, obsahuje dostatek informací. Obohaceno o časovou osu. Oceňuji i kvíz, který je na konci knihy a prověří naše znalosti :).

Génius Pablo Picasso Génius Pablo Picasso Jane Kent

Kreslené pohádky Kreslené pohádky Hans Christian Andersen

Krásně zpracování pohádek H. CH. Andersena. Musím říct, že jsem velmi ráda, že ve zpracování je dán prostor hned pěti umělcům a my si tak můžeme užít ne jen krásný příběh, ale i různorodou tvorbu a styl ilustrátorů :).
Doporučuji i z důvodu, že kniha obsahuje pohádky "Děvčátko se sirkami" a "Slavík ", které dle mé zkušenosti u nás nejsou tolik známé.

Bez vodítka Bez vodítka Rupert Fawcett

Tento výběr komiksů je to pravé pro milovníky pejsků.
Pokud jste sami pejskaři nebo v rodině či okolí někoho takového máte, zajisté se pobavíte :).
Vtipné, reálné, milé :).

01.01.2023 5 z 5

Jak přežít manželství Jak přežít manželství Pavel Kantorek

Neurazí. Nenadchne.
Humor pana Kantorka je velmi specifický. Mě osobně nesedí. Mnohdy mi přijde až urážlivý. Přesto zajímavý vhled do tvorby klasických českých anekdot, které já si dle ilustrace pamatuji z časopisu a knih své babičky.

01.01.2023 3 z 5

Můj táta a já Můj táta a já Filip Škoda

Líbí se mi předmluva knihy, kde je přiblíženo téma a historie zobrazování "škorpeni táty a syna".
Komiks je hezky zpracovaný. Musím však říci, že mě daleko více pobavil a zaujal komiks Malá máma od Lenky Sadvarové :).

01.01.2023 4 z 5

Lásky českých spisovatelů Lásky českých spisovatelů Martina Drijverová

Pokud máte rádi tvorbu a díla českých spisovatelů a spisovatelek, prohlédněte se po této knize. Nahlédnete do jejich životů a poznáte i jejich druhé polovičky.
Za mě krásně zpracované téma. Já jsem si knihu užila, spoustu si toho zapamatovala a poznala velikány české literatury zase z jiné stránky :).

01.01.2023 5 z 5